Drevna veština pecanja sa kormoranima u Japanu

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.533
994960.jpg


Kormorani su velike ptice, dobri plivači i ronioci koji su rasprostranjeni ptice širom sveta. U Evropi živi 35 vrsta kormorana, a kod nas se viđaju primerci crnog perja i to dve vrste, veliki i mali kormorani koji spadaju u zaštićene vrste. Dužna kormorana kreće se u rasponu od 45 do 90 cm, oči su im zelene, a četiri prsta su spojena plovnim kožicama. Odlično plivaju i lete.

Reč je o pticama izuzetnih karakteristika. Kormorani imaju oštri, kukasti kljun zahvaljujući kome spretno hvataju ribu. Mogu da zarone do 13 metara u dubinu u potrazi za ribom, a nakon zarona, sede raširenih krila koliko god je potrebno da se natopljeno perje osuši. Lovi podjednako u slanim i slatkim vodama nedaleko od obale.

Lete brzinom od 60 km na čas, a uz pomoć povoljnog vetra, mogu da lete bez prekida i do 1000 kilometara!

Žive u velikim kolonijama koje mogu brojati do nekoliko desetina hiljada jedinki. Oba roditelja učestvuju u gradnji gnezda i podjednako sede na jajima koje ženka polaže dan za danom između dva i sedam komada .

Poznati su kao pametne ptice koje udaranjem krila po površini vode privlače ribu. Dok jedna ptica vabi, druga hvata ribu i taj proces ponavljaju dok se ne zasite.

U Evropi, Kini, Japanu, Peruu, kormorani se tradicionalno koriste za lov krupne ribe. Jednom nogom vezane za čamce, ribari dozvoljavaju pticama da zarone i uhvate krupnu ribu koju im uzimaju iz kljunova.
korm.jpg


(wiki)
 
cormorant_fishing(1).jpg

Više od 1300 godina, japanski ribari duž reke Nagara letnje mesece provode loveći ribu pomoću obučenih kormorana. Ova drevna veština naziva se Ukai.OpisUkai ribolova na reci Nagara pojavljuje se u drevnoj istorijskoj knjizi sastavljenoj 702. godine.

Tokom perioda Edo (1603-1868), bilo je najviše dvadeset jedan majstor pecanja sa kormoranima ( usho ) koji su na taj način lovili ribu na reci.Kada su ribari izgubili zvanično pokroviteljstvo sa Meiđi restauracijom 1868, mnogi usho su se povukli iz aktivnosti. Međutim, 1890. godine (Meiji 23), Ukai je povratio svoje zvanično pokroviteljstvo, ovog puta pod nadležnošću Agencije za carsko domaćinstvo.
U Japanu se ukai praktikuje na raznim mestima kao što su Gifu, Aiči, Kjoto i prefekture Ehime, među kojima je posebno Ukai u reci Nagara-gava najpoznatiji
kor_05.jpg


Prema legendi, ime Ukai ribarima je dao samuraj, gospodar rata Oda Nobunaga, koji ih je uzeo pod svoju zaštitu nakon što je ostao zadivljen njihovom veštinom. Lov na ribu aya (Plecoglossus altivelis) i danas predstavlja vid prestižnog ribolova, a majstori ove veštine su i dalje pod patronatom carske porodice. Nekoliko puta godišnje im šalju deo svog ulova.

2426_01.jpg


Ukai ribolov se odvija noću. Na svakom čamcu nalazi se nekoliko ribara koji kontrolišu kormorane u vodi pomoću dugih povodaca.
Ptice plivaju pored broda, rone i hvataju ribu koju gutaju celu. Ona ostaje netaknuta unutar grla kormorana koje se rasteže poput torbice. Omča pričvršćena oko vrata ptica sprečava ih da progutaju ribu. Nju preuzimaju ribari.

Danas je to turisticka atrakcija
ukai.jpg



(deo teksta preuzet sa ΜΕΔΙΑΣ/wikipedija)
https://www.gifucvb.or.jp/en/01_sightseeing/01_01_01.html
 

Back
Top