Dresura pasa

Što se tiče disciplinovanja pasa, postoji jedno minijaturno astečko božanstvo. :mrgreen: Zove se Cezar Milan i njegovi saveti nepogrešivo funkcionišu, baš ovih dana nam se oko radnje muva mešanka balkanca, tu u blizini joj je leglo, u mom prisustvu je uvek u pokornom položaju, mada sam joj draga, možda sam i jedina osoba kojoj bi dozvolila da priđe štencima a sve zahvaljujući njegovim savetima.
 
Stvar je u komunikaciji a ne u dominaciji. Pas je u vecini slucajeva pokoran prema coveku, napada iz straha ili ako ne razume pa se mi greskom spustimo na nivo psa a onda on reaguje kao da smo i mi pas. U sustini treba znati kako komunicirati sa psom, sta se sme a sta se ne sme.
 
Slažem se. Psi imaju karakterističan govor tela, različit od ljudi, mačaka... Otud i nesporazumi, zato što pas ne shvata šta se od njega očekuje jer je to jednostavno-pas. Inače, dosta sam čitala o komunikaciji unutar čopora, ni pre primene Cezarovih saveta nisam imala problema, a sa ovom kerušom mi je drastično olakšao život, inače bih je pustila da mi se "popne na glavu", (i što je još gore, i mom mužu bi se pela na glavu a to bi moglo da bude loše za sve jer nema toliko strpljenja ni vremena za pse) umesto što sam tačno utvrdila pravila i uspešno joj "objasnila" šta sme a šta ne i šta da očekuje zauzvrat od mene.
 
kako to mislis imam jos 18-20 meseci?

moj sarplaninac ima 18 meseci!
oborim ga ja na zemlju ali mngoo je tezak i veliki nemozes ti toliko da ga drzis stra me da ga ne istraumiram!

trudm se ja oko njega ali nekad je to veoma tesko jer je tvrdoglav i nepopusta za zivu glavu:)
radim ja sa njim i on zna da sedne legne doje kad ga pozovem da sapu ali sve dok mu nesto ne skrene paznju!
najveci problem mi je to sto skace i hvata za ruke,to ne boli ali je neprijatno kad ti neko dodje neda da se pomazi i sto je poceo da laje na druge pse kad ga setam:)
ali ipak se ja trudim i pored toga:)_
 
idijota - evo pokusavam to sto si to reko da ga obarim na zemlju i da ga drzim ali je veoma tesko on ima preko 60 kg i tesko ga je drzati, on to smatra igrom i cim ga pustim on opet napada i tako u krug ne vredi stra me da ga ne naplasim i postane krvolocan jer kad ga obrim na zemlju on me grize ne jako ali ipak je moja ruka u njegove zube :)
moracu da pokusam drugacije!
 
Možeš još da probaš i uz to i glasno i jako NE ili DOSTA bilo kad sa odupre i počne se igrati. Ako ne prestane sa igrom ti ustaneš i ostaviš ga uzmeš mu i najdražu igračku i skloniš. Moraš da budeš odlučan i miran i ako on pokuša da nastavi igru ti opet glasno i odsečno NE i ne dati da se igra. Sa ovom vrstom moraš i da budeš jak i odlučan. Možeš isto da ga uhvatiš za kožu na vratu i prekoračiš ga i tako držiš sa dve strane ako te ne sluša dok se ne smiri, malo ga stisneš butinama ili kolenom sa strane, nikako nemoj da sedaš na njega. Držiš ga i mirno i glasno govoriš NE. Ako se smiri nagradiš ga sa malo mesa i pomiluješ. Ako se ne smiri zatvoriš u box i ne obraćaš pažnju na njega.... Ostaviš ga bez večere i pustiš ga tek sutra. Neće mu biti ništa ako mu ne daš da jede ... ako ima 60kila onda ima on rezerve za par dana. Sutradan nema celog obroka samo jednu šaku klope iz tvoje ruke ne iz činije, nakon što si ga pustio, ako se ponaša dobro za jedno vreme još jednu šaku klope, pokažeš klopu i ako nije miran vratiš se u kuću sa klopom a njemu ne daš. I tako polako, al ne za dva dana, će da ukapira da ako neće da se smiri ide u box i nema večere, nema nagrade, nema milovanja, nema igre.
Tvrdoglavi su ali ti budi još tvrdoglaviji, polako iz dana u dan će sve više da te sluša, što je gladniji to će više da pazi na tebe.... Oni su psi izmedju 40 i 50 kila sa 66-68 cm visine. Standard kaže mužljak u radnoj kondiciji je težak od 35-45 kilograma.... trebaće mu bar četiri dana da ogladni pa da poveže da nema klope ako nije dobar.... Jer dok ima rezerve i ne ogladni onako istinski jedna izostavljena večera ga neće opametiti....

A za vreme sam mislio da je mlad u sredini puberteta počeće da sazreva tamo negde za godinu dana... ne znam zašto sam mislio da ima 13 meseci.... *** skleroza....
 
I da.... ako želiš da ga socijalizuješ... najobičnija davilica, i ne da ga vučeš i daviš nego labav povodac i mali ali konkretni trzaji.... a za to koliko trebaš da radiš da ga neki stranac pomiluje... ne znam , na to se nikad nisam trudio... oni su po prirodi mnogo nepoverljivi psi.

Ja lično ne volim da mi stranci miluju pse.... Nek dodje bliže nek pogleda. al nek ne čačka...

Ako čučnem pored njega i uhvatim ga za vrat ili ogrlicu onda detetu dozvolim da ga pomiluje po ledjima ili po rebrima, ali nikad glavu... To je privilegija mene i moje porodice... Ali odraslom ne, nikad...
 
I još nešto, ako imaš nekog dresera u blizini i imaju tern za obuku pasa, najbolje bi bilo da jedno mesec ili dva izlaziš sa psom tamo na dresuru.... provedeš sat dva na vazduhu sa psom radiš sa njim medju ostalim psima i on će se navići da oko njega ima drugih sem tebe i naravno nije naodmet da vidiš kako to rade i dobiješ savete od dresera i lično ti pokažu šta da radiš, možemo ovako da pišemo jedni drugima savete al pošto svaki pas drugačije reaguje možda ti i dam neki loš savet pa se mangup uvredi i više štete nanesemo nego kad bi ga video uživo....
 
Ovako radi moja kćerka
noemiavet1.jpg


noemiavet.jpg


avet5.jpg


noemiavet5.jpg


avet.jpg
 
Sad si me podsetio, jako bitna stvar kod primene jednoredne i bilo koje druge davilice je kratak trzaj i onda opuštanje, da pas mirno ide pored na opuštenom povodniku. I kod tog trzaja je važno da ne bude unazad nego u stranu, prema sebi, naročito kad su u pitanju drugi psi. A tu je uvek i opomena nogom, ne da mu iščašiš zglob, čisto da oseti da nisi zadovoljan, mala opomena. I da, šarplaninac neće dozvoliti nepoznatim ljudima da ga maze, jednostavno su takvi svi ti autohtoni molosoidni čuvari stada, veruju samo svom vlasniku i njegovoj porodici.
 
Sad si me podsetio, jako bitna stvar kod primene jednoredne i bilo koje druge davilice je kratak trzaj i onda opuštanje, da pas mirno ide pored na opuštenom povodniku. I kod tog trzaja je važno da ne bude unazad nego u stranu, prema sebi, naročito kad su u pitanju drugi psi. A tu je uvek i opomena nogom, ne da mu iščašiš zglob, čisto da oseti da nisi zadovoljan, mala opomena. I da, šarplaninac neće dozvoliti nepoznatim ljudima da ga maze, jednostavno su takvi svi ti autohtoni molosoidni čuvari stada, veruju samo svom vlasniku i njegovoj porodici.

POTPIS
Tačno tako kako si napisala....
 
Ne. Mi radimo elektroniku, automatiku i održavanje raznih aparata....
Psi su mi pored ronjenja veliki hobi. Nisam profesionalni dreser, mislim nemam papire ni položene ispite. Izlazimo na poligon i tamo radimo sa psima... Imamo četvoro njih koji su baš profesionalci. Oni su me učili, (zajedno sa psima:eek:), pa sam se nekako zaglavio tamo... I kad god imam prilike i slobodnog vremena ja provedem na poligonu sa psima....
 
moram da se pohvalim naucio je da ne dira hranu kad mu stavim tok mu ne kazem uzmi:)) jupi,ali i dalje ima trenutka kad skace na mene i grize me:) ali polako ndam se da cemo resiti i to:)
moram da te pitam nesto,da nisi ti ili mozda neko iz tvoje ekipe zakasali u cicevac prosle ili preposle nedelje(pitam onako)
ides poslovno u mladenovac ili zbog pse?
 
Cao ljudi :bye:
Imam neresiv problem i postajem vec ocajna zbog toga. Imam Parson Rusell terijera, ima 4 godine, i super je on u skoro svakom pogledu ali postoji jedan problem. Kada ga god ostavim samog u stanu laje, cvili i zavija. Probala sam da ga vodim na dresuru ali nije pomoglo. Pas je dosao jos gori. Dreser Jovica iz Temerina mi je rekao da je najbolje da psa prodam posto njemu nema pomoci:( Nemogu da se pomirim sa tim, jako ga volim ali imam utisak da sam pogresnog coveka izabrala za pomoc. Kontam da mi je citav pristup problemu pogresan.
Ako bi neko imao neki savet ili ideju gde da pronadjem strucnu pomoc bila bi vam jako zahvalna.
Pozdrav:bye:
 
moram da se pohvalim naucio je da ne dira hranu kad mu stavim tok mu ne kazem uzmi:)) jupi,ali i dalje ima trenutka kad skace na mene i grize me:) ali polako ndam se da cemo resiti i to:)
moram da te pitam nesto,da nisi ti ili mozda neko iz tvoje ekipe zakasali u cicevac prosle ili preposle nedelje(pitam onako)
ides poslovno u mladenovac ili zbog pse?

E samo tako napred!
Malim ali veoma važnim koracima, ovi naši imaju interesantnu narav pa se malo teže uče ali može se sa njima. Važno je da ne zamrzi to što radi. Zato nemoj da očajavaš kad budeš imao manjih neuspeha rešiće se i to samo malo kasnije... Ti moraš biti smiren i odlučan kad radiš sa psom. Ako si zbog nečeg nervozan ili ti je loša volja bolje nemoj da radiš sa njim, samo se poigraj i ostavi dresuru za kasnije, niko te ne tera da na neki rok izdresiraš psa. To radiš za svoju dušu i za svoje zadovoljstvo.... Ako budeš to tako radio onda ćeš imati i uspeha....
Ne verujem da je neko od naših bio u tom kraju...
U Mladenovcu je 24-og specijalka šaraca pa idem malo da razgledam....
 
kako da dresiram nemackog ovcara, kuju, sad ima skoro sedam meseci, ja sam je uzela sa cetiri i uglavnom nista nisam radila sa njom? Zna da dodje kad je zovem i to ne bas stalno, nekad treba malo vise vremena, a kad joj kazem da sedne to radi samo kad hoce :)... Inace to mi je prvi pas kog imam, pa sam skroz neobavestena... Unapred hvala na pomoci.
 

Back
Top