Dresura pasa

3 NOvcara i 1 Malinoa.Sta da kaze deran je prebledeo.Mogu misliti sta bi bilo kad bih ga dohvatili,jos bi ga vadili iz usta dan danas.:rotf:Nije to za salu,nedaj boze to da se desi.
Laki jel tvoj bacio podlaku,i jel mu krenula prava dlaka? Kolko vidim na slici mu je podlaka i to redovna.
 
3 NOvcara i 1 Malinoa.Sta da kaze deran je prebledeo.Mogu misliti sta bi bilo kad bih ga dohvatili,jos bi ga vadili iz usta dan danas.:rotf:Nije to za salu,nedaj boze to da se desi.
Laki jel tvoj bacio podlaku,i jel mu krenula prava dlaka? Kolko vidim na slici mu je podlaka i to redovna.

Dubokko se izvinjavam gospođi Kami, to mi je nekako u brzini promaklo.
 
:shock: Kako nema slike dok drzi rukav? Zna se koji je pas najbolji za to, to je NO. :lol: Kakav crni Dalmatinac...

ps: Svaka cast Migora (kako li se zoves :lol: ), sad sam pogledao par snimaka, to su pravi psi.
 
To jeste samo što im je osnovna namena drugačija i za istu su i selekcionisani a podsticanje jedne određene osobine neminovno vodi gubljenju ili bar slabljenju ostalih pa je diskutabilno kakve bi rezultate obuka koja odstupa od osnovne namene dala. Moj pas recimo nema neku konkretnu namenu osim da bude mali i sladak tako da nije nešto dobar niučemu naročito ali pokazao je neke skoro pa osrednje rezultate u čuvanju dvorišta od ptica, mačaka, nepoznatih ljudi... Čak se jednom kod muževih rođaka primio da čuva ovce. Ali niučemu od toga on ne može da bude dobar kao rase kojima je nešto od toga osnovna namena. Jednostavno je genetski reprogramiran.
 
:shock: Kako nema slike dok drzi rukav? Zna se koji je pas najbolji za to, to je NO. :lol: Kakav crni Dalmatinac...

ps: Svaka cast Migora (kako li se zoves :lol: ), sad sam pogledao par snimaka, to su pravi psi.

da li si siguran da je to bas NO :think:
mislim da malinoi su isto izuzetni, ako e i bolji.
Ovo je sada subjektivni, jer gledam kako Dona i Baja cuvaju nase dvoriste i kakao nema ulaska u njega iako nisu dresirani na rukav
 
dugo nisam zeleo da ostavim komentar ovde ali ovo moram da prokomentarisem genetski reprogramiran, duuuuugo cu imati osmeh na licu, sad sam se setio zasto ne posecujem temu
 
dugo nisam zeleo da ostavim komentar ovde ali ovo moram da prokomentarisem genetski reprogramiran, duuuuugo cu imati osmeh na licu, sad sam se setio zasto ne posecujem temu

Pa baš ti hvala. Valjda bi svako sa iole mozga shvatio da nisam pisala niokakvom high-tech genetičkom inženjeringu nego o viševekovnoj selekciji. Na kraju krajeva, naši preci su ih i pripitomili da bi im dali različite namene. Zamisli vuka, pravog pravcatog Canis lupus kako čuva ovce. Jednostavno ne ide, čak je i mešanac malamuta i vuka napadao jadne životinje.
 
Мислим да вреди покушати ... коју год расу да имаш ... па чак и мешанца, сваком псу је мање-више у крви да брани, чува .... шта фали да један далматинац иде на рукав? Јесте да није селекцијом добијен радан пас и вероватно ће проћи много више времена и бити уложено много више труда да се тај пас обучи за рукав него радан пас.
Ево, ја сам видела два стафорда на том полигону које обучавају ... по неком мом личном мишљењу они просто нису за обуку послушности, видим да то иде доста тешко, али што да не? Не можемо тек тако дизати руке од њих, у фазону "ма није то радан пас" што би ја њега сад нешто ту учила?
 
ne znam kako da im dostavim snimak sa utakmice iz makiša gde se u radu pored ovčara i belgijanaca takmiči labrador koji radi rukav ko blesav, ali nema veze, verovatno su ga genetski modifikovali, a što se tiče konkretno dalmatinca iskoristili su ( u nemačkoj ) njegov lovački njuh za otkrivanje eksploziva oko nekoliko aerodroma. malo je nepristojno reći nekome da nema mozga ali s obzirom da mi je to rekla osoba čiji mešanac pekinezera čuva ovce nije strašno. migora vraćaj se ovde inače će ptičare modifikovati da vata pastrmke.
 
E vidiš, DOGG, ja nisam tebi konkretno rekla da nemaš mozga, za razliku od tebe sam ostala toliko civilizovana da nikog ne prozivam i nikom se ne smejem u facu kao ti meni. Šta je u pitanju, nema Vedrana da ga prozivaš za Nizozemsku pa ti je dosadno? Daj šta daš?

Slažem se da su svim psima donekle očuvani svi ti instinkti koje pas treba da ima, to sam i podvukla upravo kad sam spomenula Gizmov trip sa ovcama ali, kao što je Mili rekla, sve to ide mnogo teže ako se selekcijom određene rase išlo u drugom pravcu.
 
ako sam te uvredio oprosti nije mi bila namera ni u komslučaju ali odgovorno tvrdim da si pogrešila a ako nešto ne volim to je prozivanje, a to što sam ne civilizovan jbga, ne možemo svi biti fini. u peći i klini sam upoznao dva albanca koji koriste vukove za čuvanje ovaca i krava, od njih sam i dobio jednog šarca za moje kući u crnoj gori, a što se tiče vedrana to nema potrebe da spominješ. izvini što sam uopšte odgovorio, povlačim se nemam nameru da unosim bilo kakvu pometnju i dižem tenziju. izvinjavam se ljudima natemi.
 
Da, poslednje što bi iko od nas koji smo dovoljno dugo na forumu želeo je da otežava Smeh ionako težak posao. Okej, ti si upoznao te Albance koji koriste vukove za čuvanje ovaca, ja sam od Petra Sikimića, u to vreme jednog od asistenata na Katedri za biologiju na vet. faxu slušala o mešancu malamuta i vuka koji je napadao ovce. Odučili su ga od toga onom ogrlicom o kojoj ste, koliko se sećam, pisali ti i Rin@. Uspeli su na kraju ali išlo je teško. Nisam ni ja rekla da ne može, samo da je neuobičajeno i verovatno teško. Izvinjavam se i ja i tebi i svima ostalima što su morali ovo da vide.
 
Slazem se sa Mimi, ne moze svaki pas biti dobar za sve. Nisu psi dzaba godinama selektovani. Npr. ne mozes od Retrivera napraviti ostrog cuvara ili od pekinezera ovcara. :D Uz mnogo rada moze se nesto malo postici, ali nije to to.
Pravi vuk da cuva stoku? Nema sanse, kad bi vuk ostao par dana gladan sa stokom (bez gazde) najverovatnije bi poceo da je kolje. To sto je vuk zajedno sa stokom i cobanom zajedno na pasi, to nista ne znaci. Cak i obicni psi znaju to da rade kad su gladni, to pricam iz iskustva, imam dosta iskustva sa ovcama... :super: Inace, cobanin je taj koji NAJBOLJE cuva stoku, ni jedan pas mu nije ravan. :grin:

Neko rece da su Malinoe iste ili cak i bolje od NO-a, da su iste mozda, ali bolje, nema sanse. :super: Meni je NO u svemu naj naj, jeste da sam subjektivan, ali moja subjektivnost nije daleko od realnosti. :ok:
 
Opa ovde se vodi rat? Ko je sad dosao da mi dira devojcice(zene) taman sam se lepo uklopio sa njima a neko utrco i napada mi moje ucenike:evil:
Donamileva i Mimis nedajte se tu sam ja u pozadini cuvam vam ledja:super: ako zagusti vicite,a vidim da se ne date,samo tako ostro.
 
:shock: Kako nema slike dok drzi rukav? Zna se koji je pas najbolji za to, to je NO. :lol: Kakav crni Dalmatinac...

ps: Svaka cast Migora (kako li se zoves :lol: ), sad sam pogledao par snimaka, to su pravi psi.

Pa kod mene da bi ostao MORA da bude takav,ako nije kako ja mislim taj se udaljuje momentalno.Kako peva onu pesmu,Halid Muslimovic---------put putuje moj jaran......
 
Čitam poslednje postove i taman se spremam da ih brišem, kad vidim - tenzija se spustila. Hvala vam na saradnji :super:... stvarno ne volim kad moram da intervenišem.
Inače, normalno je da ne mislimo i ne razmišljao svi isto, forum i postoji da bi se diskutovalo, ali postoje različiti načini da se iskaže neslaganje. Molim da negujete onej civilizovan ;).
 
Ja cu vam dokazati da obican DZUKAC ne veci od 35cm,drzi rukav i oblajava slikacu ga i snimicu klip ako neko ne veruje,ja sam ga naucio to.

Niko i ne kaže da ne može ali zaboga, čoveče, ti si Migora! Ti bi i mačku naučio da radi rukav i aportira iz vode! Gledala sam kako se (Seve, čini mi se?) penje na vitrinu, vidi se da se boji visine ali sve će da uradi da bi ti bio zadovoljan. Ovde se radi o običnim neiskusnim smrtnicima, što će reći, većini ljudi. :lol: Gledala sam skoro u par navrata na Animal Planet kako mešankica otprilike kalibra mog Gizma prelazi agiliti teren bez greške za manje od minut i oduševila sam se. A našli su je bačenu ispod mosta. Naučili je iz čistog zezanja. (E sad sam ja kao vlasnik mešanca pristrasna. ;)) Diskusija se malo otrgla kontroli, ali sve je okej.
 

Back
Top