Dramski zapleti

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.916
Od postanka književnosti, kroz antički i srednjevekovni period, pa sve do danas postoji sve ukupno 8 dramskih zapleta (sa određenim brojem podvarijanti za svaki).
Znači svaki roman koji ste ikada pročitali ima jedan od ovih 8 dramskih zapleta.
(Isto važi i za svaki film koji ste ikada odgledali).

Ajmo se prisetiti svih osam (ili objasniti drugima koji to ne znaju kojih su to 8).
Da bi sve bilo jasnije možete navesti i roman koji je klasičan, opšte poznati primer, tog zapleta.


Evo ja ću početi, pa dokle stignem:

1. Dramski zaplet - Ljubavni trougao

Ovaj dramski zaplet ima dve podvarijante. Prva: jedan mužkarac i dve žene u ljubavnom trouglu (on zaljubljen u dve žene ili se dve žene bore za njega). Druga podvarijanta: jedna žena i dva muškarca u ljubavnom trouglu. Klasičan predstavnik ovog dramskog zapleta bi bila Ana Karenjina.


2. Dramski zaplet - Borba za opstanak

Grupa ljudi (ili jedna osoba) je zarobljena u nekom prostoru (u rudniku, u tunelu, u podmornici, u pustini ili se avion srušio na vrh nenaseljena ledene planine...) i bore se za opstanak i izbavljenje. Neka primer bude Robinzon Kruso.


3. Dramski zaplet - Osuđeni na propast

Ljubav dve osobe (muške i ženske) je osuđena na propast (potiču iz različitih drustvenih staleža, zavadjenih porodica, strana u ratnom sukobu) .Oni se zaljubljuju jedno u drugo, tokom romana njihova ljujbav doživljava vrhunac i sledi tragičan kraj. Klasičan primer bi bili Romeo i Julija.

Ajte sad malo vi............
 
Занимљива тема и смела теза о осам заплета која ''пије воду'' ако изузмемо књижевност од Жана Мореаса, 1886. и Манифеста симболизма, дакле, од настанка модерне па наовамо.
Наиме, и пре појаве симболизма је Е. А. По написао ''Гаврана''! У ''Гаврану'' нема никаквог драм. заплета иако је у питању епско-лирска књиж. врста - поема!
Кортасарове ''Школице'' и Павићев ''Х. речник'' су дефабулирана дела без драмског заплета.
Затим, ''Роман без Романа'' Ј. С. Поповића, такође без драмског заплета.
Бекетов ''Годо'' - никакве драмског заплета - антидрама.
Камијев ''Странац''...

Одлепите се од ригидног става да књижевна критика детерминише смер књижевности.
Каквих осам драмских заплета, какви бакрачи?

Уа Скерлић!!!
 
Poslednja izmena:
Теза о тзв осам драмских заплета ми воња по Културној револуцији у Кини крајем шездесетих година прошлог века и лумпенпролетеријатској, ангажованој књижевности.
Таква теза је покушај неталентованих и просечних да се сврстају у ред генија.
Једном речју - једноумље; уравниловка; бесмислица (изабери једну реч)!!!
 
Брука !

Заборавио сам да наведем дело које ми је прво пало на памет кад сам прочитао назив теме.

Иво Андрић: Проклета авлија
 
Poslednja izmena:
Niko ne kaže da dramski zaplet mora da postoji.
Koliko shvatam, radi se o podjeli zapleta, onda kad ih ima. Naravno da postoje djela bez fabule.
Ne znam zašto bi postojala neka veza između književnih djela sa dramskim zapletom i kulturne revolucije ili komunističke angažovane književnosti?
 
Ostavi Skerlića na miru.
Studenti književnosti i filmske režije u Americi ili recimo Britaniji koji nisu nikad ni čuli za Skerlića proučavaju ovih 8 zapleta.
A pre pominjanja Stranca, Avlije, Godoa trebao bi da znaš koji su to dramski zapleti, pa ako i tada ova dela ne bi mogao da svrstaš u neku od osam grupa mogli b da porazgovaramo o tvojoj inteligenciji........
 
Ако Америку сматраш извором, алфом и омегом, аксиомом, шта-ти-ја-знам-каквим ауторитетом, онда знај - био сам на том извору!
Не само био, већ и одржао предавање (где и кад нећу рећи) на тему ''Структурални елементи епике као функције експликације'' (ако то некоме нешто значи). Не познајем довољно добро енглески језик па сам морао имати и преводиоца. Тема нема никакве везе са интелигенцијом, тако да ти је опаска неумесна, штавише, увредљива је.
Тамо сам први пут чуо за израз ''функционално знање'' којим се тамошња студентарија хвали, а нешто касније, када сам видео и ко прича о ТОМ знању, схватио сам да је то у ствари потпуно незнање, само што лепше звучи.
Њима је Тенов позитивизам још увек непремостива препрека у даљем развоју. Да се разумемо, свака чест Иполит Тену!
Боравак тамо била је чиста дангуба. Нема потребе тражити знање од некога ко је ''иза седам гора и седам мора'', често нам много више знања може дати онај који нам је ТУ, на дохват руке. Него, да не скрећем с теме.
Ја се, ево, ограђујем....штавише, не усуђујем се да Проклету авлију укалупим у било који ''проверени'' драмски заплет; па ме интересује како би ти, јелен. цо, то извео?
То стварно нема никакве везе са интелигенцијом.
 
Ево, управо сам контактирао пријатеља који је публиковао своја разматрања на тему о Проклетој авлији и рекао ми је да је приликом превођења на енглески језик имао највише проблема са преводом речи која је кључна за разумевање структуре Авлије.
Наиме, у нашем језику имамо реч ''упричавање'' коју је готово немогуће превести на енглески језик. Превод би био нешто као ''intalking''; наравно буквално и прилично непрецизно.
Нисмо имали више времена за разговор, али обећавам да ћу, кад будем у прилици да сазнам нешто више, то прво овде и изложити.

Слатко се исмејасмо нашој дангуби у Америци. Имали смо заједничког, мученог преводиоца.
 
Aj pošto se toliko trudiš, prosvetliću te.
Svaki roman ima jedan dramski zaplet koji je ideja vodilja.
Pored tog osnovnog, može ih biti još u zavisnosti od trenutne životne situacije u kojoj se junak romana nalazi.
Naravno roman može pratiti živote i sporednih junaka (aj seti se Tihog Dona ili Ane Karenjine) i u vezi sa njima imati drugojačiji dramski zaplet (ali opet je i taj jedan od 8 osnovnih)
K'o da objašnjavam detetu u obdaništu.
 
Ако Америку сматраш извором, алфом и омегом, аксиомом, шта-ти-ја-знам-каквим ауторитетом, онда знај - био сам на том извору!
Не само био, већ и одржао предавање (где и кад нећу рећи) на тему ''Структурални елементи епике као функције експликације'' (ако то некоме нешто значи). Не познајем довољно добро енглески језик па сам морао имати и преводиоца. Тема нема никакве везе са интелигенцијом, тако да ти је опаска неумесна, штавише, увредљива је.
Тамо сам први пут чуо за израз ''функционално знање'' којим се тамошња студентарија хвали, а нешто касније, када сам видео и ко прича о ТОМ знању, схватио сам да је то у ствари потпуно незнање, само што лепше звучи.
Њима је Тенов позитивизам још увек непремостива препрека у даљем развоју. Да се разумемо, свака чест Иполит Тену!
Боравак тамо била је чиста дангуба. Нема потребе тражити знање од некога ко је ''иза седам гора и седам мора'', често нам много више знања може дати онај који нам је ТУ, на дохват руке. Него, да не скрећем с теме.
Ја се, ево, ограђујем....штавише, не усуђујем се да Проклету авлију укалупим у било који ''проверени'' драмски заплет; па ме интересује како би ти, јелен. цо, то извео?
То стварно нема никакве везе са интелигенцијом.

Да се разумемо, ИполитУ Тену.

Што бре западе у хистерију. Човек поставио неку тему, нека је и глупа није једина, можеш да нам кажеш да си у Америци држао предавање и без омаловажавања. Узгред, ако ти је био проблем да одржиш предавање о "Проклетој авлији" без "упричавања", онда хвала богу да нисам био на том предавању ни у Америци ни у Србији.

А jelen.co, стварно би могао мало подробније да нам објасниш на какве заплете мислиш. Колико памтим постоје неки описани драмски заплети још од доба Плаута, Теренција и староатичке комедије, један од њих је например о близанцима који су после рођења раздвојени па се доцније препознају. Ја бих нпр. неке елементе тога препознао у "Краљевић и просјак", али стварно нисам сигуран да ли на то мислиш.
 

Back
Top