Dramski zapleti

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.596
Od postanka književnosti, kroz antički i srednjevekovni period, pa sve do danas postoji sve ukupno 8 dramskih zapleta (sa određenim brojem podvarijanti za svaki).
Znači svaki roman koji ste ikada pročitali ima jedan od ovih 8 dramskih zapleta.
(Isto važi i za svaki film koji ste ikada odgledali).

Ajmo se prisetiti svih osam (ili objasniti drugima koji to ne znaju kojih su to 8).
Da bi sve bilo jasnije možete navesti i roman koji je klasičan, opšte poznati primer, tog zapleta.

Evo ja ću početi, pa dokle stignem:

1. Dramski zaplet - Ljubavni trougao

Ovaj dramski zaplet ima dve podvarijante. Prva: jedan mužkarac i dve žene u ljubavnom trouglu (on zaljubljen u dve žene ili se dve žene bore za njega). Druga podvarijanta: jedna žena i dva muškarca u ljubavnom trouglu. Klasičan predstavnik ovog dramskog zapleta bi bila Ana Karenjina.

2. Dramski zaplet - Borba za opstanak

Grupa ljudi (ili jedna osoba) je zarobljena u nekom prostoru (u rudniku, u tunelu, u podmornici, u pustini ili se avion srušio na vrh nenaseljena ledene planine...) i bore se za opstanak i izbavljenje. Neka primer bude Robinzon Kruso.

3. Dramski zaplet - Osuđeni na propast

Ljubav dve osobe (muške i ženske) je osuđena na propast (potiču iz različitih drustvenih staleža, zavadjenih porodica, strana u ratnom sukobu) .Oni se zaljubljuju jedno u drugo, tokom romana njihova ljujbav doživljava vrhunac i sledi tragičan kraj. Klasičan primer bi bili Romeo i Julija.

Ajte sad malo vi............

уци-буци

Zainteresovan član
Poruka
207
Занимљива тема и смела теза о осам заплета која ''пије воду'' ако изузмемо књижевност од Жана Мореаса, 1886. и Манифеста симболизма, дакле, од настанка модерне па наовамо.
Наиме, и пре појаве симболизма је Е. А. По написао ''Гаврана''! У ''Гаврану'' нема никаквог драм. заплета иако је у питању епско-лирска књиж. врста - поема!
Кортасарове ''Школице'' и Павићев ''Х. речник'' су дефабулирана дела без драмског заплета.
Затим, ''Роман без Романа'' Ј. С. Поповића, такође без драмског заплета.
Бекетов ''Годо'' - никакве драмског заплета - антидрама.
Камијев ''Странац''...

Одлепите се од ригидног става да књижевна критика детерминише смер књижевности.
Каквих осам драмских заплета, какви бакрачи?

Уа Скерлић!!!

Poslednja izmena:

уци-буци

Zainteresovan član
Poruka
207
Теза о тзв осам драмских заплета ми воња по Културној револуцији у Кини крајем шездесетих година прошлог века и лумпенпролетеријатској, ангажованој књижевности.
Таква теза је покушај неталентованих и просечних да се сврстају у ред генија.
Једном речју - једноумље; уравниловка; бесмислица (изабери једну реч)!!!

уци-буци

Zainteresovan član
Poruka
207
Брука !

Заборавио сам да наведем дело које ми је прво пало на памет кад сам прочитао назив теме.

Иво Андрић: Проклета авлија

Poslednja izmena:

quentin

Iskusan
Poruka
5.891
Niko ne kaže da dramski zaplet mora da postoji.
Koliko shvatam, radi se o podjeli zapleta, onda kad ih ima. Naravno da postoje djela bez fabule.
Ne znam zašto bi postojala neka veza između književnih djela sa dramskim zapletom i kulturne revolucije ili komunističke angažovane književnosti?

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.596
Ostavi Skerlića na miru.
Studenti književnosti i filmske režije u Americi ili recimo Britaniji koji nisu nikad ni čuli za Skerlića proučavaju ovih 8 zapleta.
A pre pominjanja Stranca, Avlije, Godoa trebao bi da znaš koji su to dramski zapleti, pa ako i tada ova dela ne bi mogao da svrstaš u neku od osam grupa mogli b da porazgovaramo o tvojoj inteligenciji........

уци-буци

Zainteresovan član
Poruka
207
Ако Америку сматраш извором, алфом и омегом, аксиомом, шта-ти-ја-знам-каквим ауторитетом, онда знај - био сам на том извору!
Не само био, већ и одржао предавање (где и кад нећу рећи) на тему ''Структурални елементи епике као функције експликације'' (ако то некоме нешто значи). Не познајем довољно добро енглески језик па сам морао имати и преводиоца. Тема нема никакве везе са интелигенцијом, тако да ти је опаска неумесна, штавише, увредљива је.
Тамо сам први пут чуо за израз ''функционално знање'' којим се тамошња студентарија хвали, а нешто касније, када сам видео и ко прича о ТОМ знању, схватио сам да је то у ствари потпуно незнање, само што лепше звучи.
Њима је Тенов позитивизам још увек непремостива препрека у даљем развоју. Да се разумемо, свака чест Иполит Тену!
Боравак тамо била је чиста дангуба. Нема потребе тражити знање од некога ко је ''иза седам гора и седам мора'', често нам много више знања може дати онај који нам је ТУ, на дохват руке. Него, да не скрећем с теме.
Ја се, ево, ограђујем....штавише, не усуђујем се да Проклету авлију укалупим у било који ''проверени'' драмски заплет; па ме интересује како би ти, јелен. цо, то извео?
То стварно нема никакве везе са интелигенцијом.

уци-буци

Zainteresovan član
Poruka
207
Ево, управо сам контактирао пријатеља који је публиковао своја разматрања на тему о Проклетој авлији и рекао ми је да је приликом превођења на енглески језик имао највише проблема са преводом речи која је кључна за разумевање структуре Авлије.
Наиме, у нашем језику имамо реч ''упричавање'' коју је готово немогуће превести на енглески језик. Превод би био нешто као ''intalking''; наравно буквално и прилично непрецизно.
Нисмо имали више времена за разговор, али обећавам да ћу, кад будем у прилици да сазнам нешто више, то прво овде и изложити.

Слатко се исмејасмо нашој дангуби у Америци. Имали смо заједничког, мученог преводиоца.

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.596
Aj pošto se toliko trudiš, prosvetliću te.
Svaki roman ima jedan dramski zaplet koji je ideja vodilja.
Pored tog osnovnog, može ih biti još u zavisnosti od trenutne životne situacije u kojoj se junak romana nalazi.
Naravno roman može pratiti živote i sporednih junaka (aj seti se Tihog Dona ili Ane Karenjine) i u vezi sa njima imati drugojačiji dramski zaplet (ali opet je i taj jedan od 8 osnovnih)
K'o da objašnjavam detetu u obdaništu.

Bastiani

Poznat
Poruka
7.403
Ако Америку сматраш извором, алфом и омегом, аксиомом, шта-ти-ја-знам-каквим ауторитетом, онда знај - био сам на том извору!
Не само био, већ и одржао предавање (где и кад нећу рећи) на тему ''Структурални елементи епике као функције експликације'' (ако то некоме нешто значи). Не познајем довољно добро енглески језик па сам морао имати и преводиоца. Тема нема никакве везе са интелигенцијом, тако да ти је опаска неумесна, штавише, увредљива је.
Тамо сам први пут чуо за израз ''функционално знање'' којим се тамошња студентарија хвали, а нешто касније, када сам видео и ко прича о ТОМ знању, схватио сам да је то у ствари потпуно незнање, само што лепше звучи.
Њима је Тенов позитивизам још увек непремостива препрека у даљем развоју. Да се разумемо, свака чест Иполит Тену!
Боравак тамо била је чиста дангуба. Нема потребе тражити знање од некога ко је ''иза седам гора и седам мора'', често нам много више знања може дати онај који нам је ТУ, на дохват руке. Него, да не скрећем с теме.
Ја се, ево, ограђујем....штавише, не усуђујем се да Проклету авлију укалупим у било који ''проверени'' драмски заплет; па ме интересује како би ти, јелен. цо, то извео?
То стварно нема никакве везе са интелигенцијом.

Да се разумемо, ИполитУ Тену.

Што бре западе у хистерију. Човек поставио неку тему, нека је и глупа није једина, можеш да нам кажеш да си у Америци држао предавање и без омаловажавања. Узгред, ако ти је био проблем да одржиш предавање о "Проклетој авлији" без "упричавања", онда хвала богу да нисам био на том предавању ни у Америци ни у Србији.

А jelen.co, стварно би могао мало подробније да нам објасниш на какве заплете мислиш. Колико памтим постоје неки описани драмски заплети још од доба Плаута, Теренција и староатичке комедије, један од њих је например о близанцима који су после рођења раздвојени па се доцније препознају. Ја бих нпр. неке елементе тога препознао у "Краљевић и просјак", али стварно нисам сигуран да ли на то мислиш.