Doručak

Zapravo i nije. Radnje sa "zdravom hranom" su krcate instant ovsenim pahuljicama, kojih ima i na meru. Osim toga, kvalitetne ovsene pahuljice (doduše uglavnom iz neorganske proizvodnje) se mogu kupiti i u pakovanjima u svakoj bolje snabdevenoj samoposluzi, a i organskih ima u gotovim pakovanjima u radnjama s kvalitetnijim proizvodima.

Nisam to znala. Mislila sam da kad kupim pahuljice koje nisu mlevene i na oko nemaju nikakve dodatke, to je to.
Onda, jedino sasvim pouzdano je da sami uzgajimo ovas, pa onda prođemo kroz obradu do pahuljica.... Kako drugačije biti apsolutno siguran...
 
Nisam to znala. Mislila sam da kad kupim pahuljice koje nisu mlevene i na oko nemaju nikakve dodatke, to je to.
Onda, jedino sasvim pouzdano je da sami uzgajimo ovas, pa onda prođemo kroz obradu do pahuljica.... Kako drugačije biti apsolutno siguran...

Ma nije sve baš tako crno. Te instant su više termički obrađene (ne sećam se više šta im sve rade), pripremljene za brzo kuvanje (valjda samo koji minut), pa se lome, tako da pored krupnijih delova ima bar isto toliko i mrvica. Njihova hranljiva vrednost je dosta snižena. Presovan ovas (rolled oats) se samo pari i onda presuje, nešto se duže kuva od instant verzije, ali je super kvalitetan, zrno ostaje celo nakon presovanja (zanemarljive su mrvice). A nutritivno najvredniji je steel cut oats (ima nešto niži glikemijski indeks od presovanog) koji se baš dugo kuva, ali njega nema na našem tržištu, pa da ne objašnjavam detalje.
 
Ma nije sve baš tako crno. Te instant su više termički obrađene (ne sećam se više šta im sve rade), pripremljene za brzo kuvanje (valjda samo koji minut), pa se lome, tako da pored krupnijih delova ima bar isto toliko i mrvica. Njihova hranljiva vrednost je dosta snižena. Presovan ovas (rolled oats) se samo pari i onda presuje, nešto se duže kuva od instant verzije, ali je super kvalitetan, zrno ostaje celo nakon presovanja (zanemarljive su mrvice). A nutritivno najvredniji je steel cut oats (ima nešto niži glikemijski indeks od presovanog) koji se baš dugo kuva, ali njega nema na našem tržištu, pa da ne objašnjavam detalje.

Pa stvarno ne znam, ja pričam o ovakvim pahuljicama i ne znam kako je moguće da ne budu prave...

ovsene-pahuljice.jpg
 
kako se prave pahuljice???zna li neko?

ja to sam napravim, ne volim gotove pahuljice jer imaju puno šećera, emulgatora i sl

dakle, u staklenu posudu sa poklopcem, stavim 6 supenih kašika ovsenih pahuljica, pa po želji kakao, suvo groždje, kokos i sl i sve zalijem sa 0,3l mleka

može ujutro supena kašika meda, mleveni orasi....

ili u posudu kiselo mleko sa ovsem i malo smrznutih višanja

najvolim : ovas, mleko, med i banana

- - - - - - - - - -

med j čaroban dodatak, em zdrav em ukusan, em sladak

dalje, ovsene pahuljice možete mešati po ukusu sa pšeničnim raženim ili heljdinim pahuljicama
 
Ja volim varijantu kase. Da se ovas sa suvim grozdjem u vodi lepo ukrcka i postane lepljiva gusta masa. Dodas cimet, naseckas svezu jabuky/bananu/stagod i kasiku meda.
 
Ja sam doručkovala čia semenke, sa jogurtom, malo meda i pola banane.

Ovsene pahuljice sa lanom sameljem u mlinu za kafu, prelijem provrelom vodom, dodam malo meda, cimeta, nekad kakao, nekad malo jogurta ili voća, ne kuvam klasično.
 
Znaš da je čija seme najkorisnije kada se na nekoliko sati (još bolje preko noći) natapa u nekoj tečnosti?
I ja ga često jedem za doručak, iako se još nisam navikla na tu sluzavu strukturu, pa ga mrljavim po pola sata.

Jesam ga natopila u jogurt, ali možda oko jedan sat samo. Čitala sam da je dovoljno, a od skoro sam počela da ga koristim. Možda je bolje uveče da se potopi, moraću da probam. Meni je super jer mi je nekako blažeg ukusa nego lan, a i njega nekad jedem tako što ga uveče prelijem vrelom vodom, ujutru ocedim tečnost, dodam med, jogurt...
 
Jesam ga natopila u jogurt, ali možda oko jedan sat samo. Čitala sam da je dovoljno, a od skoro sam počela da ga koristim. Možda je bolje uveče da se potopi, moraću da probam. Meni je super jer mi je nekako blažeg ukusa nego lan, a i njega nekad jedem tako što ga uveče prelijem vrelom vodom, ujutru ocedim tečnost, dodam med, jogurt...

I lan je odličan, ali mislim da se ne treba jesti u većim količinama. Ja imam stečeni strah od njega, pa ga obazrivo (samlevenog, i u manjim količinama) dodajem u ovsenu kašu i gde mi se već učini zgodnim.
 

Back
Top