Dominikana

  • Začetnik teme zotyolllo
  • Datum pokretanja
:D :) :? :( I ja jos mucim muku sa ovim uvrnutim mjerama; sta ne mogu imati lijepo k'o sav normalan svijet metre, litre, kile,... Samo su im mjerne jedine za vrijeme iste; sve drugo...zbrrrrrrrka!!
Idemo malo prepisivati iz svog notesa:
1 galon= 3,8 l
1 libra= 454 g = 16 oz
1 kg = 2,2 libras
1 plguada (inch) = 2,54 cm
12 plugadas = 1 pie (feet)
1 yarda = 3 pies
3,28 pies = 1 metar
UZAS!!!!! Ni ja se jos ne snalazim; osobito sa mjerama za duljinu...
Dusane, evo i ovo spada u pripreme!!!
Sto se motora tice...Uh, i ja sam ih voljela... Onda se nekako nesto okrenulo u meni; najvise kad su dosla djeca. Sad se vise bas i ne usudim... Ja bih sada onaj penzionerski- sa 4 kotaca! I po plazama!!!
Ovdje se tako vozi turisticka policija; morat' cu se ogrebati za dzir!!! :wink:
 
Ni vreme im nije isto jer oni nemaju pomeranje skazaljki.Jedne godine su probali pa je bila nedelju dana takva zbrka na aerodromu i td da su ukinuli
 
:D Al' je makar sat- sat, minuta- minuta...
Najgore mi je bilo kad smo za gornji dnevni boravak izradjivali sami stol za kompjuter; napravila sam prvo skicu kako da mi izrezu daske u metrima, centimetrima,... Onda sam sve to morala ponovno... :? U njihovim mjerama...a i tako nisu u stanju nesto izrezati RAVNO. Jedva smo spojili stol!
Ili pak kad kupujem tkaninu za sivanje... Negdje je u yardama, negdje u pulgadama... :(
 
ma ima svakavih ovde, nego jer mi se mozete raspitati za ono preko moskve??? Koliko je karta i koji avio prevoznik? imam nekog prijatelja tamo pa bih mozda i tuda leteo da svratim da ga vidim na dan dva! Pozdrav
 
DusanSd:
ma ima svakavih ovde, nego jer mi se mozete raspitati za ono preko moskve??? Koliko je karta i koji avio prevoznik? imam nekog prijatelja tamo pa bih mozda i tuda leteo da svratim da ga vidim na dan dva! Pozdrav
Da, svakakvih. Razmisljam si kako bi rado "bocnula" nekim odgovorom, ali...najbolje je ignorirati. "Psi laju, a karavane prolaze"...
Nego, raspitati cu se o tom letu iz Moskve. Cula sam to od decki koji su nedavno dosli iz Subotice. Problem je sto nisu oni letili tako, vec su culi od nekoga... Nadam se da znaju i detalje...
Sama sam probala doci internetom do kakvih informacija, ali ide dosta tesko... Ni ne znam koje su ruske kompanije... Najpovoljnije sto sam nasla je AEROFLOT (MOW-SDQ) od 840 USD. To je povratna karta.
Nepovoljno je sto ide preko JFK, a tada je uvijet USA viza... :(
Znas da moras imati i povratnu kartu? Na turisticku vizu (zeleni karton koji ispunjavas po dolasku) moras upisati i datum i br. povratnog leta). Nije bas da se to nesto kontrolira (nedavno je bas preko Moskve dosao isto jedan nas; nisu ga bas, bas nista pitali, a cak nije ni do kraja ispunio karton!!!!), ali... bolje je ne riskirati. :wink:
 
nisam znao da trebam povratnu kartu, ali sam svakako mislio da je uzmem. Ko zna mozda mi se i ne svidi tu hahahaha pa da mogu da se vratim. neko mi je rekao ili sam negde procitao (ne znam odakle mi to u glavi) mozda i na vasem situ da dominikanu ili nikako ne volis ili je obozavas, sredine nema.Ma do rusije bih samo zbog tog druga, pa jos ako ima let odande onda super. E a kakav taj zeleni karton treba da ispunimo kad sletimo? kupio sam danas par udzbenika spanskog 1. i 2. nivo, trebace mi tu. Skoro sam krenuo da ucim spanski nemaam ni 15 casova, i jos ne znam nista ali cu tu kad dodjem upisati skolicu i jedno sest meseci samo spanski uciti! Toliko od mene za sada, pozdravi
 
...turisticka viza koja traje 90 dana od dana ulaska u zemlju. Najbolje je kupiti direktno na aerodromu, jer je inace turisticke agencije prodaju i po 25E, a cijena joj je 10 USD. U njega se upisuje dolazni let, odlazni, broj putovnice, razlog dolaska u zemlju,...etc. Pecatiraju ga, diouzimaju sebi za evidenciju, a dio ostaje kao dokument o ulasku (kasnije treba kod rezidencije).
U medjuvremenu sam saznala da postoji direktan let Moskva- Punta Cana, cca 800E.
Obavezno ne zaboravi rijecnik, i to neki mali format da ga mozes nositi sobom, a da ti ne smeta puno...
Meni se Dominiknska na prvi tren nimalo nije svidjela... Kurturalni sok. Zbilja smo odlucili da ne ostajemo; sve dok nismo slucajno (!) pronasli mjesto koje je lijepo i za turizam, kao i za stanovanje. To sto te ovdje ceka- sigurno je potpuno drugacije od onoga sto zamisljas. Ponekad mi se cini kao da sam upala u neku dokumetarnu emisiju sa Discovery-ja... Ili ce ti se svidjeti, ili ne. To je istina. U svakom slucaju, bit ce ti lakse nego nama. Mi smo bas dosli kao padobranci; nikoga nismo imali ni za kakvu informaciju... Ti ces uvijek moci pitati nas, a ako mi nesto ne znamo- znamo koga i gdje pitati!!!
 
kakav kulturalni sok nemoj me plasiti... Ma salim se, nisam ni ja nesto bas kulturan pa mislim da cu se uklopiti dobro. nece mi nedostajati previse opera i pozoriste! Mislis da je divljina? Ma i ja pitam puno, videcu kad dodjem.
 
Mi smo stigli prvo na sjever; prijatelj iz Italije ima gore prekrasan apartman u turistickom naselju koji nam je ustupio gratis, dok se ne snadjemo. Medjutim, gore je (okolica Samane) takva divljine; nigdje nista nema. Ruzna cesta puna rupa, prepuna brzih kamioncina i tu i tamo koje malo naselje baraka uz cestu... Nista market, nista skola (meni je taj element jako vazan jer imam dvije kceri), dosta prljavo,... Doci iz ciste, sredjene Italije u tako nesto- da, kulturalni sok. Prebacili smo se do Santo Dominga, autobusom, koji nas je doveo u srce zone kolonijale; novi sok. Pa Boca Chica; prostitutke, muzika 24 sata, vuku nas za ruke i nude kokain, travu,... Postoje uistinu djelovi grada koje treba zaobilaziti u sirokom luku... A opet, ima i tako lukcuznih; vile, bazeni,...
Rekla sam ti; zemlja kontrasta. Ima i opera i pozorista! Najmodernije kino sale. Sve jake svjetske firme imaju tu svoja predstavnistva. Poslovne zgrade u Santo Domingu su na svjetskom nivuou; ipak je to vise milionski grad...
Ono sto meni najvise od svega smeta i cime se jako tesko mirim je odnos ovih ljudi prema prirodi i zivotinjama; nije rijetkost vidjeti dominiknca kakao je ispio pivu i bocu zasvika odmah uz cestu... Odvoz smeca u naseljenim krajevima funkcionira jako lose... Vidim da ima kamiona koji to rade, ali mora da ih ima jako malo, sa jedne strane, a sa druge ti su ljudi tako nekulturni... Neki dan u San Pedru, dok smo cekali na semaforu, gledam dvije cure na klupi u centralnom parku. Jedna je upravo zaklala sendvic, baci sebi pod noge kutiju od striropora u kojoj je taj sendvic bio, trga papir iz biljeznice (skolarke, cca 15 godina) kojim brise ruke, i...baca i njega sebi pod noge. Eto, takvi su oni. Ciste su jedino zone u kojima je turizam i u kojima zive bijelci... Sreca da takvih zona ipak ima.
Klima, priroda, poslovne mogucnosti,... ipak su dovoljni argumenti da na neke stvari zazmirim... :wink:
Nigdje nije savrseno...
 
Pozdrav! Ohana --> sto se tice bacanja smeca kroz prozor kola... ovde u beogradu nije retko da ljudi smece bacaju kroz prozor stana ili kuce a iz kola je sasvim normalno... da vidis blokove na novom beogradu....djubre na sve strane.....bljak! a da vidis rupa na autoputu zagreb-nis .... Cini mi se da se ja ne bi iznenadila.
Mnogo mi se svidela vasa prica o dominikani. Realno zvuci i drago mi je sto vidim da ste spremni da pomognete nepoznatim ljudima-sto je tako retko ovih dana. Ja jos malo pa putujem u usa kod sestre u nadi da cu tamo ostati zauvek. Jer je ovde ludilo. Moja zelja je da dodjem da zivim tamo kod vas u dominikani. Trudicu se da u tome uspem. A pre nego sto se odlucim da dodjem tu zauvek - docicu na odmor....
Srecno svima!
 
luda_na_2:
Pozdrav! Ohana --> sto se tice bacanja smeca kroz prozor kola... ovde u beogradu nije retko da ljudi smece bacaju kroz prozor stana ili kuce a iz kola je sasvim normalno... da vidis blokove na novom beogradu....djubre na sve strane.....bljak! a da vidis rupa na autoputu zagreb-nis .... Cini mi se da se ja ne bi iznenadila.
Mnogo mi se svidela vasa prica o dominikani. Realno zvuci i drago mi je sto vidim da ste spremni da pomognete nepoznatim ljudima-sto je tako retko ovih dana. Ja jos malo pa putujem u usa kod sestre u nadi da cu tamo ostati zauvek. Jer je ovde ludilo. Moja zelja je da dodjem da zivim tamo kod vas u dominikani. Trudicu se da u tome uspem. A pre nego sto se odlucim da dodjem tu zauvek - docicu na odmor....
Srecno svima!
Drzim Vam fige da uspjete u svakoj svojoj odluci!
Svako dobro!!
 
Ma tako je cak i ovde u grckoj, grci su uzasno nepristojni i bucni. uzas ovde je stalno buka. na automobile i motore stavljaju sto bucnije auspuhe, kroz prozor bacaju sve i svasta, a o yu da i ne pricam. mislim da sam ja spreman za takve stvari. Sta da vam jos kazem, pozdrav i vidimo se uskoro :)
 
uf kakvo maltretiranje oko ovog leta uzas, ubih se telefonirajuci. Sve preskupe karte, jer ove jeftine su rezervisane nedeljama unapred! pozdrav
 
DusanSd:
ohana mozes li pitati u banci koliko uzimaju procenata ako dizem novac sa njihovog atm aparata a imam visa electron karticu? vidimo se uskoro :)
Hola!
Mislim da to pitanje treba postaviti u banci koja je izdala Visa karticu; tamo se vrse obracuni usluga koje koristis tom karticom i oni bi ti trebali reci koja je njihova provizija na podizanje gotovine u inozemstvu? Provjeri...
 

Back
Top