Domaći majonez

dostupni su brojni recepti za pripremu zdrave verzije majoneza, a ovde je reč je o majonezu koji se priprema od indijskih oraščića, suncokretovih semenki, maslinovog ulja i drugih zdravih namirnica. Ukus je očaravajući, a i nema bojazni od nakupljanja suvišnih kilograma i štetnosti po organizam jer je potpuno prirodan.

- - - - - - - - - -

Sastojci:

2 kašike maslinovog ulja, 2/3 šoljice sirovih indijskih oraščića, 2/3 šoljice suncokretovih semenki, 3/4 kašičice soli, 3/4 šoljice hladne vode, sirće ili limunov sok (po želji), 1 urma, 2 čena belog luka, 1 kašika senfa

Postupak pripreme:

1. Suncokret i indijske oraščiće stavite u vodu preko noći, a ujutro ih dobro isperite i ocedite.

2. U blender stavite ostale sastojke i dobro ih izmiksajte dok ne dobijete baršunasto glatku smesu.

3. Po želji prilagodite slanoću i kiselost i po potrebi dodajte još vode.
 
Domaći majonez

juče sam kuvao supu i od mesa iz supe sam hteo da napravim paštetu
za paštetu mi je trebao majonez, ali ga nisam imao u frižideru pa pošto ovde ništa ne radi nedeljom, pokušao sam sam da ga napravim

i guglovao i guglovao, kako nemam ni običnog ulja, tražio sam recept sa maslinovim uljem, pa pošto nemam štapni mikser, setio sam se da imam dodatak za moju seckalicu kojom se pravi majonez, a koji naravno nikad pre nisam koristio i ajd na posao :D

kažu da je bitno da jaje bude na sobnoj tempraturi, pa sam ga izvadio iz frižidera i stavio na keramičku ploču od šporeta u kraj...
posle pola sata sam krenuo, stavio dodatak u secka, ubacio jaje, malo soli, malo senfa i deci maslinovog ulja.........

kreće drama :D
skoro sam spržio secka, rastopio elektromotor, ali majonez ni na vidiku
ostalo sve žitko ...

gde sam pogrešio?

sećam se moje keve kako je samo sa viljuškom očas pravila domaći majonez
a ja...

imate li vi kakvo iskustvo ?
 
Poslednja izmena:
Kupovni majonez u sebi ne samo da može sadržati dodatne šećere i aditive, već i najlošiji izbor ulja.
Iako u malim količinama, povremeno možemo koristiti kupovni majonez, definitivno, zdravija i ukusnija opcija je da majonez sami napravimo.
 
nekii kažu da svi sastojici moraju da budu na sobnoj temperaturi, da bi majonez uspeo

dok drugi tvrde:

Veoma je važno da svi sastojci za pripremu majoneza budu iz frižidera, ulje je poželjno ohladiti u zamrzivaču 20-ak minuta.

ajd budi sad pametan ????
 
redovnim konzumiranjem majoneza vaš loš holesterol će uspešno da skoči. Da se razumemo, to uopšte nije dobro po zdravlje.


Pored povišenog holesterola, ovako spremljen majonez, sa živim jajima, dušu dao da se zarazite salomonelom
btw postoji recept i sa kuvanim jajima ;)

Zaključak: majonez ima mnooooooogo ulja!
 
Poslednja izmena:
1605989412382.png

1605989450711.png


neće pa neće, na kraju probao i mikserom i jok ....
 
znaš valjda i search funkciju na YT :lol:

Nisam zbog sastojaka stavio nego da vidiš šta štapni radi. Kod običnog miksera moraš da "kapaš" ulje u ritmu da bi se zguslo kako treba. Štapni "vuče odozdo i završi za minut i bez zajebancije sa uljem.
Inače ja stavim žumance,pa dižon senf zbog čega nema potrebe so da se dodaje so jer je slan,limunov sok,beli luk u granulama pa ulje u odnosu 2:1(ima ona posuda oznake) i otprilike minut mućenja od dna nagore. Toliko o mudrosti. Bukvalno proces od 2 min.
Samo prava oprema
 
znaš valjda i search funkciju na YT :lol:

Nisam zbog sastojaka stavio nego da vidiš šta štapni radi. Kod običnog miksera moraš da "kapaš" ulje u ritmu da bi se zguslo kako treba. Štapni "vuče odozdo i završi za minut i bez zajebancije sa uljem.
Inače ja stavim žumance,pa dižon senf zbog čega nema potrebe so da se dodaje so jer je slan,limunov sok,beli luk u granulama pa ulje u odnosu 2:1(ima ona posuda oznake) i otprilike minut mućenja od dna nagore. Toliko o mudrosti. Bukvalno proces od 2 min.
Samo prava oprema
nešto ovako?

 

Back
Top