DOBROTOM POBEDITI

Nemam volje da se vracam u nazad i citam propustene postove, cak se ni ne secam svojih komentara, ali ono sto tvrdim u ovom trenutku je da nekima dok ne pokazes zube, ne silaze sa kicme...a nije bas da to coveka poput mene cini srecnim !
 
U momentima kada biste nekoga ko vas je povredio najradije ignorisali, što je po meni vrhunac osvete, šokirajte ga dobrotom, pa i po cenu da vas prezire, a najčešće se dešava da vas u svoj svojoj "veličini" prezire.

Dobrota nikada ne ostavlja nikoga ravnodušnim. Ili kod osobe kojoj je upućena proizvede uzvratnu reakciju ili stid.
Stid, kao posledica našeg delanja,ukoliko se učestalo pojavljuje, kad tad će biti nepoželjni deo nas koji kao strano telo treba proterati.

Dakle dobrota je blagotvorna i za vas i za osobu koja je ne zaslužuje.

Ko tebe kamenom, ti njega hljebom!
Upravo treba tako i ako nema neke rezultate bar covjek ima cistu savjest!
 
Misao jednog trenutka podeljena sa prisutnima je stvar mog licnog izbora, a individuu poput mene bas raduje banalizovanje od strane osobe koja je sebe postavila na pijadestal sa koga ima pravo da za isto kritikuje druge ? ,,Ogledalce ogledalce moje,najlepsi na svetu ko je ?" Ko je najpametniji, najmudriji i bas je dobar cika, cik da neko ospori. Skupo ce ga kostati, a pitanje je da li toliko vredi. Pa koliko je samo meni vremena trebalo da utvrdim sta me cini srecnom in...?!
 
Umri od muke, što ti se čini da je tebi to nedostižno.....

Gledam kako mnogo pojedinaca na forumu ima potpuno odvojene svetove od realnosti , a pri tome ne mislim na one ljude koji imaju različite stavove i mišljenja ili čak i suprotne, kao recimo ja i ristob, divlja, i neki koji više ne učestvuju aktivno u forumu. Ti pojedinci svesno razumeju zašto su nam stavovi različiti iako ne prate logiku i otkud razlike, i imaju neke vizije koje imaju kontakt sa stvarnošću....
Tj , sa tim osobama se oseća komunikacija kao da je ostvarena negde u stvarnom životu, sličnim pristupom i rečnikom....

A onda ima nekih osoba , za koje komunikacija predstavlja neki njihov virtuelan svet, i koji meni više nalikuju na batu paskaljevića u beogradskom davitelju ili u onom filmu gde su u nekoj ludari.
Jedan od tih je svan, pa onda onaj neočekivano tih ili kako već, pa tu su onda i neki pindži miševi, kako ja nazivam one koji jedva čekaju da skoče i glodju druge....ali to je već druga tema...
Interesuje me starost ovih pojedinaca, jer ako je ovo starosna grupa od 15-21 godine , onda nam se loše piše.

Inače u vezi teme, počeo sam neke duboke analize geneze dobrog i zla i moram vam reći da za sada kao rezultati izaze samo užasne prognoze budućnosti....
Tek na blic da napomenem:
-smanjena socijalizacija dovodi do manjeg saosećanja
-saosećanje generiše osećanje ljubavi i poštovanja, mada tu odnosi mogu biti i zamenjeni ,opet se javljaju samo pozitive....a opet stoji kobna rečenica smanjenog saosećanja
-ubrzanje načina života i povećanje radnih sati takodje dovodi do smanjenja socijalizacije i empatije....
-deca se više ne uče druženjem već komentarisanjem igara, tv.....

Odnosi izmedju polova takodje nose posledice ovakvog smanjenog empatijskog stava....
Menadžerija takodje unosi optimizaciju i stoga i smanjenu empatiju, pa onda ono opravdavanje odvajanja tela od duše jer "moralo se zbog posla, nije ništa lično"....

I mnogo toga još , ali nek se krčka još neko vreme, mada je već sada jasno da su oni činioci koji forsiraju razvoj dobrote izuzetno smanjeni , a oni koji razvijaju sujetu , pravdu, osudu, samostalnost, osamljenost izuzetno pojačani....
 
Pa stvarno, zasto, a bas mi je palo na pamet da se dobrovoljno ( al samo ako cete posle da kazete da sam ,,bio dobar") javim kao zamorce. Dobro je on placen, a ja odo na temu strahovi, uplasi me sa ovim komentarima...
 
Dobro se dobrim vraca. Stara je to zabluda. Ne vraca se ni ovde ni na nebu. Uostalom dobro se cini iz ubedjenja i to onima koji nisu u situaciji da nam to vrate , cak i ako to zele , a ne zbog straha od kazne ili zbog ocekivane nagrade.
 
Dobrota je najjače oružje potlačenih, jer ih to povezuje i jača.
To ih uvezuje u grupu, stavlja lične interese u sferu kompromisa i tako ih čini misaono mogućim....
Služi za homogenizaciju grupe....

Tačno je da dobro delo u mračnim vremenima snažnije zasija nego u svetlim vremenima....
Oholost čoveka i okrenutost prema sopstvenom vremenu , čini ga manje ili više slepim prema aktivnostima i trudu ostalih osoba prema nekom dobrom delu , nesebičnom da budem precizniji....

I postoje ljudi kod kojih je to lančana reakcija , i koji imaju potrebu da prenesu dobro delo , nekim drugim dobrim delom bilo kojoj osobi....
Iako je to sve lepo u ideji , strogo sam protiv te lančane reakcije, zato što ona guta energiju dobrih ljudi....jer ljudi su obično razočarani kad vide da neko ne ceni njihovo dobro delo....i da je dobro delo zloupotrebljeno....
Ako ljudi i oni ljudi koji dostignu nivo da im je nebitno kuda je otišlo njihovo dobro delo , onda mogu slobodno govoriti da je njima dozvoljeno činiti lančane reakcije, jer im se ne odražava negativno susret sa zlim i sebičnim ljudima na njihovu ličnost i kapacitet dobrote...
A za ostale , jedini dobar način funkcionisanja je da svoju dobrotu i poriv da lančano šire dobrotu (da učine dobro delo kad su sretni što je neko drugi njima učinio dobro) usmere hitno telefonom , samo prema prijateljima i bližnjima , i da se eventualno povremeno otisnu u humanitarnost , radi proširivanja baze dobrih koje poznaju....

Ovaj patak je car, moram samo da ga izcitiram...

Inace, ja sam u ovoj drugoj grupi koju si pomenuo, znaci ne moze neko da menja moj energetski status. Svakom idu njegova dela, tako da je meni bitno da ja mirno spavam sam sa sobom, da mogu Boga, svoje bliznje i sebe i sve ostale da pogledam pravo u oci.
Mislim da je dobrocinstvo kad neko ucini dobro delo bez ikakvog ocekivanja da mu se to vrati bilo kako, kada ga sami taj cin radjenja neceg dobrog ili pomaganja nekome ispuni i usreci...
 
Дури се колико хоћеш, али ово ми звучи као религиозна проповед (''окрени и други образ'') или романтична утопијска представа о идеалним људима и људским односима.

Постоји једна изрека:''Зашто ме мрзиш кад ти ништа добро нисам учинио?'' ...и дубоко је истинита!
У људској природи је да мрзе оне који их обасипају добротом, чак и када им они сами учине неко зло.
Ту је двострука слика лицемерја:
- онај који чини зло, а враћа му се добротом - мрзи ''доброчинитеља'' јер се осећа инфериорним поред њега...
- онај који чини ''добро'' (намерно стављено под знаке навода) често то и чини само зато да би показао колико је ИЗНАД свог непријатеља, чињење доброг дела му даје право да компензује осећање неправде, мржње, беса уздизањем изнад других...што опет није племенити него себични мотив, жеља да се на суптилнији и прикривенији начин повреди друга особа...

da se ubacim...
ovakva osoba je u sushtini zla. pametna ali ipak zla.(mada sad moze da se otvori pitanje,jesmo li mi dobti i zli ili samo skup sopstvenih dela kao shto reche...e jbg,ne setjam se.da smo tabula raza). ali bih jako volela da znam, da se uverim, da neko uchini dobro delo ili josh bolje, bude dobar, ne zato da bi se osetjao bolje, ne zato da bi povredio drugog( e sada mozemo retji da je i bolje ispasti idiot prema nekome do koga nam je stalo ako znamo da tje se on/a tako osetjati bolje) ne zato shto tako treba nego zato shto mu je to jednostavno unutrashni impuls i da nema nikakve inhibicije. sad sam kao pametna...
Inache sam koristila samo ignorisanje i ako postiji vishi stepen ja ga ne bih upotrebila. i ovo je bilo isuvishe...
 
Izmenite sebe i čitav svet će vam biti drugačiji. I čitav svet će svakom biti drugačiji. Ideali nisu stvoreni za preziranje. Iako kod mnogih imaju takav efekat, i takvu reakciju. Dela nisu prazne priče. Mada je i priča jedna vrsta dela, delovanja. Svaka akcija proizvodi reakciju. Najgore zlo je nedelovanje.
A što ste svi tako osuli paljbu po Patku? Pa on jedini još nije odustao od delanja na ovom pdf. Bez obzira da li su njegovi stavovi ispravni ili ne, poželjni ili ne, s pogrešnog stanovišta ili ne...itd.

@Tužni_patak
Dobrota je najjače oružje svih, a ne samo potlačenih. Poznata misao - Put u pakao je popločan dobrim namerama?
Kod svih živih i neživih bića se uvek dešava lančana reakcija na svaki podražaj, promenu. Svesno, voljno, ili nesvesno i nevoljno. Pojedinac tu nema uticaja u datom momentu.
Ljudi sa smanjenim saosećanjem su oni isti sa pojačanim osećanjem pravljenja buke. ;) Oko 'nečega'. Što i dalje ne menja prave vrednosti u istoriji čovečanstva.

A zašto je, stvarno, zatvorena tema o eutanaziji? Kao i gomila drugih pravih tema, zaista zanimljivih sa filozofske tačke gledišta?

Svim vernicima - Mir božiji, Hristos se rodi!
 
Kad vec zivimo u drustvu gde ljudi jedu jedni druge
i pritom ne mislim da je tako samo u Srbiji, nego i
u najvecem broju zemalja, onda je stav;
"nisam lud da budem dobar dok me majmuncine
biju motkom po-glavi" sasvim opravdan, ali (nego sta nego ali)
ja dobrotu ne vidim Samo kao drustvenu normu,
ona je za mene vise snaga, licna snaga, cak i stanje svesti
nije lako biti dobar, cak je vrlo tesko
ali ako je covek dobar onda njegova energija jednostavno drzi podalje
"negativce" a ako mu se i priblize, energija "dobrog" umiri bes
onoga ko ne moze da se kontrolise.
Mozda nekome smeta ova metafizika, ali ovo nisam
procitao u 3.oku, znam o cemu pricam.
E, ali samo oni koji su u stanju da pobede bol koju im je neko/nesto
naneo (zato je dobrota prvenstveno snaga) idu u pravcu da postanu dobri.
Oni koji to nisu, postaju ili zlopamtila, ili stalno na oprezu ili zloce ili
lazno dobri, ovi poslednji su meni najgori jer im je vanjstina ugladjena a
puni su otrova i oni najcesce pricaju o i prisvajaju dobrotu.
Da bi ostali neosteceni i neotrovani ajde recimo zlom, koje je danas
lako dogodljivo(?) treba prvo da ga prihvatimo, prihvatimo stavom.
Ne kazem da se ne bijete, mozete slobodno da vijate nog. i ruk. -icama.
Kazem da izbacite stav - jao kuku meni ne mogu da verujem da mi se ovo desava/desilo
i ubacite stav - Znao sam da ce ovaj majmun da se pojavi.
Svak pre ili kasnije mora da prodje kroz neko izlucivanje izmeta,
svojim stavom ostajemo "coek" pred sobom i stavom
uticemo (mfizika) na izmet da barem malo manje smrdi.
Takodje, na jacanje unutrasnje snage utice i to da Otkinemo
komadic svog vremena, para, dobre volje za ljude koji nam nisu nista.
 
U momentima kada biste nekoga ko vas je povredio najradije ignorisali, što je po meni vrhunac osvete, šokirajte ga dobrotom, pa i po cenu da vas prezire, a najčešće se dešava da vas u svoj svojoj "veličini" prezire.

Dobrota nikada ne ostavlja nikoga ravnodušnim. Ili kod osobe kojoj je upućena proizvede uzvratnu reakciju ili stid.
Stid, kao posledica našeg delanja,ukoliko se učestalo pojavljuje, kad tad će biti nepoželjni deo nas koji kao strano telo treba proterati.

Dakle dobrota je blagotvorna i za vas i za osobu koja je ne zaslužuje.

blazena si!
samo sto covjek nikada nece da se sa tim svojim stidom suoci, on taj svoj stid ne vidi, barem zbog toga mu treba oprostiti! Mene zabrinjavaju oni koji vide a ne suprotstavljaju se, oni su zlobni i slabi, neka nam bog podari snagu za suprotstavljanje! mi smo bas slabi pobjediti dobrotom zato sto je slabo imamo u sebi!
 
Ja kao da sam jedini video kad u doba krize ljudi jednostavno ignorišu svaku dobru nameru i ponašaju se vrlo životinjski...
Da sam u onoj gužvi kad su delili hleb , rekao ljudi budite dostojanstveni i svako da dobije bar po dva hleba, ionako nećete moći da otmete više, dobio bih batine....
U rusiji je u sličnoj situaciji izginulo preko sto ljudi, zato što se proširila priča da neće biti hrane za sutradan....

Ljudi u onoj gužvi su otimali , udarali , tukli, cigani su najviše uspeli da uzmu, jer su uigrani u ovakvim drp tehnikama....
I danas postoji isti nagon, svako otvaranje novog marketa ili prodavnice patika , ista stvar....

To nisu nevernici ili zlobnici.
A i drpanje iz slomljenog izloga i još neke navike drp iz preduzeća.....
Pa čuveno drp uz pomoć čekova bez pokrića, "primorani smo bili" jel da.....
Do sledeće prilike kad smo primorani , hajde da se lažemo da je dobrota nešto što izvire iz nas, a ne zadovoljavanje sopstvene sujete....
Tvrdim da u Srbiji nema principijelnih ljudi danas, neki nikad nisu ni bili , a ostalo se konformno sleglo sa ostalima....

Dobar primer je i vraćanje pozajmljenog....

------------------------------------
Inače nisam primetio da vernicima ovde priča o dobroj mreži zvuči kao jehovini svedoci, a ako su organizovani , onda su oni tim, a ne mreža, tj Taisa nije razumela razliku izmedju mreže i tima.....
Onda je jasno zašto se ristob javlja sa pranjem ruku....

Uh koliko trulog ovde ima.....neću više da diram ovu oblast.....nije to za obične vernike....
Sreća te sam imao prilike da upoznam ljude koji su do korena posvećeni dobroti iznutra, a dobrota kao javni fenomen onda nekad bude vidljiva , a nekad nevidljiva....

Žao mi je što pored poznavanja običnih prostih vernika , toliko ljudi koristi religiju kao poštapalice , a toliko ih je u većini , toliko se busaju, i toliko demagoški truju precepciju , mada ima tu dosta pozitivnih poštapalica , pa zato i ne reagujem nešto značajno.
Uvek dolazi da deca plaćaju grehe roditelja.....

Ovo me malo podseća na praktične mahere, koji nikada neće uspeti da od neke osobe dobiju istinit odgovor o tome šta će uraditi, ali onda jednostavno bez nekog velikog truda postave pravo pitanje u pravom trenutku i svima osim onoga ko ne prihvata tudje vizije svog ponašanja postane jasno šta se valja iza brega....

Ti cigani nisu primorani da uzimaju, njih je zivot primorao zbog svojih roditelja palih, kao i nas primoranih zbog nasih roditelja palih!

Mislim da ne treba nikoga zaliti, treba se moliti za njega!

Dobrota dobrima je vidjiva uvijek! ne vidis mozda neku stvar zato sto si suprotan od te stvari! ne mislim licno, svi smo takvi!

Religija i crkva su nam potrebni zbog naseg spasa, covjek ako je gresan sam ce koristiti crkvu za to! ali ipak mislim da svaki korijen ovoga svijeta je stvoren za neko dalje stvaranje a ne da nestane i izgubi svaki trag! mi smo ti koji odlucujemo hocemo li stvarati ili unistavati!
 
samo da tako svi misle brzo bi dosao vjecni vladar ali ni ti sam ne vjerujes u to zato sto to sve ne izlazi iz tebe, ti vjerujes tamo neki mali dio toga sto si napisao!

Jeste, malo ko raspolaze tolikom snagom da se nosi sa svakojakim zlom
ali kad padnemo i kad nemamo snage ili kad se intelekt i razum nadju na
terenu gde definicija ne znaci nista, a licno iskustvo je sve, onda nam jedino
preostaje vera, prvenstveno u samog sebe, jer sve nedace s kojima se srecem
prepreke su na Mom putu i Ja treba da ih pobedim, bez obzira
sto je za njih uvek neko drugi kriv, Meni se desavaju i na to koncentrisem
svoju snagu.Svako njesra je prilika da pobedis i ojacas sebe ili da se tiho predas.
sva ova filozofija sazeta je u 3 reci - sloboda ili smrt :mrgreen::mrgreen:
 
U momentima kada biste nekoga ko vas je povredio najradije ignorisali, što je po meni vrhunac osvete, šokirajte ga dobrotom, pa i po cenu da vas prezire, a najčešće se dešava da vas u svoj svojoj "veličini" prezire.

Dobrota nikada ne ostavlja nikoga ravnodušnim. Ili kod osobe kojoj je upućena proizvede uzvratnu reakciju ili stid.
Stid, kao posledica našeg delanja,ukoliko se učestalo pojavljuje, kad tad će biti nepoželjni deo nas koji kao strano telo treba proterati.

Dakle dobrota je blagotvorna i za vas i za osobu koja je ne zaslužuje.

Dobrota je blagotvorna kod onih ljudi koji i sami imaju dobrote.
Medjutim, ponekad ne nailazimo na "odziv" svojoj dobroti, cak i posle vise pokusaja.
Zato smatram da postoje osobe koje ne zasluzuju dobrotu, naprotiv, veci "efekat" se postigne kad im se pokazu "zubi", nazalost...
Retki su oni, a ima ih i divim im se, koji uspevaju da dobrotom postignu sve. Blago njima!
 
Izreka glasi: Dobro se dobrom vraća. Isto važi i za: Zlo se zlom vraća. Ko čini dobro zna i zašto ne treba prestati činiti ga. Dobrota je za svakoga i za sve. Srbiji bi upravo bio potreban jedan Gandi.
 

Back
Top