Ђорђе Балашевић

"Tri posleratna druga" su mi stigla na Novi Zeland u malom paketu sa Tenerifa, u kome je takodje bila slika stare kamene kuce i dvorista pod lozom, i kutija cokolade u obliku srca...
Knjiga je bila raskupusana, stara, ocito voljena i citana mnogo...
Prelistao sam, procitao desetak pocetnih strana, nekoliko redova iz sredine i negde s kraja, onda ostavio.. Jos uvek je tamo na dnu fioke, simbolicna, licna dragocenost. Ne knjizevna, na zalost.
Ali to nije bitno, Balasevic nije pisac. Ni njegova licnost nije bitna, ni politicki komentari, ni petparacka stampa. On nije ni dobar muzicar, ali ni to nije bitno.
Bitno je da su tolike mnoge pesme koje je pevao izazivale nepogresivu rezonanciju u srcima i svesti nekoliko generacija. Njegov talenat je sposobnost da vidi i kaze tacno ono sto smo svi osecali i znali. Za mene njegove pesme su kao "licni" spomenar koji nisam morao licno da sastavljam...
Ko od nas nije bio "na stanici u Puli, pod vrelim suncem leta" ili negde slicno, i koliko puta nam se desavalo da "sve smo blizi istni i tuzi, sto smo blizi sledecoj litri" i kome od nas bar nekad nije trebao onaj "hladan osmeh i zlatan zub".. Ko od nas se nije cesto secao "voza crnog ko' da s njim zauvek odlazim" i osecao "davni sever u venama" i koja od nasih prostih slovenskih dusa nije bar nekada od srece tugu tkala..
Nekim cudom, uprkos nedostacima njegovog talenta i karaktera, Balasevic je osecao, pevao, i sacuvao, za mnoge od nas kolaz nezaboravnih slika, srece i tuge, ljubavi i zivota, sveta i vremena. Tacno onakvog kakvo je bilo.
 
Mozda ce neki da pomisle da ovoj temi nije mesto ovde, ali htela sam da cujem vase misljenje o Djoletu kao pesniku.Znaci sta mislite o njegovim tekstovima, pogledima na svet, ljubav, ljude...

Ovoj temi bas jeste mesto ovde... Pored tekstova pesama (postoji i knjiga Dodir svile) Djole je napisao i par proznih dela... Meni su super... Imaju duha... U njegovom stilu...

Koliko je Djole prepoznatljiv, govore i pesme Zdravka Colica... Uvek mogu da prepoznam koju je Djole napisao...

Jos jednom, sve pohvale za genija...
 
,, Rešila je ovaj rebus od mog života prosto, poput kafanske zagonetke sa šibicama u kojoj pomeranjem jednog jedinog drvceta promeniš smisao svega, i onako u prolazu, kao da traži prašinu na polici vitrine , izdrobila je pod pristima delić natrule cirkuske mreže nad kojom sam tako nepromišljeno hodao po žici, i istog tog trena postao sam svestan nad kakvim sam bezdanom, i pod kakvim sam bezdanom, i kakav to bezdan nosim u sebi... "
"Postoje ljudi koji vam izvade srce i postoje ljudi koji ga vrate na mesto."
 
Neznam, u svojim pjesmama možda i nevrijeđa nikoga, mada u pojednim ima mnogo ironije i podrugivanja ovome ili onome, ali ko je god čuo njegove komentare o događajima koji su nam se dešavali u zadnjih dvadesetak godina, i na koji način ismo mogli uticati,na koje ni njemu se povraća od tog čovjeka.

Da je samo bilo više pameti-davno pre komandovanja:PALI!-pevao je sa decom-Samo da rata ne bude.:dash:
Pevao je-Slobo da ne-ali nisu hteli da ga čuju.:worth:
Pevao je-Ne lomite mi bagrenje-uzalud-:thumbdown:
Pevao je -Gedo-gluperdo-opet sve džaba.:besna:

A ti kažeš da nismo mogli uticati-KRIVI SMO MI ŠTO SMO IH PUSTILI!:thumbdown:
Najlakše je prebaciti krivicu na tamo neke amere ,natovce,i ostale marsovce koji eto mrze Srbijicu!:bye:
 
Da je samo bilo više pameti-davno pre komandovanja:PALI!-pevao je sa decom-Samo da rata ne bude.:dash:
Pevao je-Slobo da ne-ali nisu hteli da ga čuju.:worth:
Pevao je-Ne lomite mi bagrenje-uzalud-:thumbdown:
Pevao je -Gedo-gluperdo-opet sve džaba.:besna:

A ti kažeš da nismo mogli uticati-KRIVI SMO MI ŠTO SMO IH PUSTILI!:thumbdown:
Najlakše je prebaciti krivicu na tamo neke amere ,natovce,i ostale marsovce koji eto mrze Srbijicu!:bye:

A ne ne. Neželim preuzeti ni mrvicu krivice na sebe. Narod je obična stoka kojoj je potreban čoban. To što se Milošević pojavio kao čoban je stvar njegove lične sposobnosti a ne naše nesposobnosti. Mi bi prihvatili i nekog drugog da je došao na njegovo mjesto, nekog ko bi bio možda bolji a možda i gori. Mi obične ovce se nepitamo u tome apsolutno ništa. Znači nismo mi nikoga pustili, nas jednostavno niko ništa nije ni pitao.
 
A ne ne. Neželim preuzeti ni mrvicu krivice na sebe. Narod je obična stoka kojoj je potreban čoban. To što se Milošević pojavio kao čoban je stvar njegove lične sposobnosti a ne naše nesposobnosti. Mi bi prihvatili i nekog drugog da je došao na njegovo mjesto, nekog ko bi bio možda bolji a možda i gori. Mi obične ovce se nepitamo u tome apsolutno ništa. Znači nismo mi nikoga pustili, nas jednostavno niko ništa nije ni pitao.

Bilo izbora-ne zna im se broja.A i sada sve više se čuju glasovi da je On bio bolji.
I opet-bili su izbori....:dash:
 
Bilo izbora-ne zna im se broja.A i sada sve više se čuju glasovi da je On bio bolji.
I opet-bili su izbori....:dash:

Ljudi su generalno nezadovoljni kvalitetom života plus iznevjerena očekivanja i onda je logično da svi pomisle kako je nekad bilo bolje. Lako se zaboravaljaju one ružne stvari iz prošlosti. Pa čak i ratu, u tome najnenormalnijem stanju jednog društva postoje lijepi momenti, i ja ih evo i poslije petnaestak godina pamtim (:cmok:), tako da mi i ta ratna slika neizgleda baš tako crna. Sve je relativno. :rtfm:
 
Galicia


Pred zoru je sa njine strane obicno muk...
Pod velom magle zvecka osmi kozacki puk...
I svu noc mi inje kamuflira sinjel uz polegli brest...
U inat cu i ovo pismo poslati... Znam: "ime i adresa nisu poznati"...
Dok tikvan-postar ne skonta ko to ceka sa fronta... Kakvu dobru vest...

I tek da znas... Ovo na slici je naoko pitomi pejsaz Galicije...
Al mira ni cas... Sve zivo pali na nas...
Fotograf jedini metkove spara...
Oberst kao lud olovo rasipa, fotograf jedva katkad okine sa nasipa...
Na nadosloj Visli se soldati stisli... I svima su nam pomisli... Daleko...

U sumrak je sa njine strane obicno zal...
Zatuzi adjinokaja ko ranjeni zdral...
Al postane krotka kad drmne je votka... Onako "na belo"...
Pod mojom sapkom lavovi se baskare...
U snu mi pletes beli sal za maskare...
Sva se pobrka predja kad te obgrlim s ledja... Kao violoncelo...

I tek da znas... Mesec u zici je... Zvone na vecernje zvona Galicije...
I neka mi to ne uzme nebo za zlo...
Al ti si jedino cemu se molim...

Brinucu vec ja... Nemoj ti brinuti... Ma, da sam 'teo vec sam stoput mogo ginuti...
Dok otice Visla... Natraske, van smisla... I krecu jata pokisla... Daleko...
 
Mila moja *Dragonfly*, evo tvoje najdraže drugarice u čijem si društvu uvek kad na putu do Fride, najdražeg nam kutka, sretneš Olju i DJoleta, bliske, vezane, i još uvek ujedinjene...

Čak i sada, u ponedeljak, doduše Olja i Jovana, ali uvek neko od njih. :)
Spojeni osmesima.
A nas dve, prolazeći, samo se pogledamo u oči, duboko, i nasmejemo. Prećutno saznanje.

Onda boje, grimiz i purpur, zeleno kao san i crveno kao ljubav, draga muzika, naše dve stolice, otvorena okna prozora i šum kiše, miris nedra zemlje. I naše priče, velike i male, tužne, radosne i setne. Uvek sa očima punim bajki. U beskraju bliskosti. :zag:

I svaki takav dan bude savršen. :heart:

Bubim moju Mesečinu, krinić nežni... :heart:
 
Čovek koji piše takve stihove ne može biti loš čovek-ali to nije ni bitno.

А што не би мого?

Бројни велики уметници су били мизерни као људи, алкохоличари, наркомани, асоцијални, агресивци...а неки чак и злочинци...
То што је неко уметник - уопште не мора да има везе са тим какав је човек.
 
Poslednja izmena:
Ovo ne mogu da prihvatim-mizerni ljudi?:dash:
Alkoholičar i narkoman su bolesni ljudi-ne mizerni.
Asocijalni-stvar izbora ili nekog poremećaja-ne mizerije.:eek:
Agresivni-kada i prema kome?
Zločinac?:eek:
Teško da je neki umetnik bio to-molim te da navedeš primer.:dontunderstand:
ja se mogu setiti par njih koji su napisali knjige ali nisu umetnici već samo zločinci-Hitler..R.Karadžić...
Balašević se sluša i čita godinama-ima poštovaoce u svim generacijama-to znači -da su svi oni zavedeni?
Ma hajde,okreni taj ringišpil u svojoj glavi.:bye:
 
То није одговор на питање зашто мислиш да би сваки уметник морао да буде и добар човек...:confused:
Зашто уметник не може да буде циција, кукавица, полтрон (а тога бар има у уметности колико хоћеш), ситна душа, себичан, саможив, безобзиран, пргав, нетрпљељив, егоцентричан преко мере....

Balašević se sluša i čita godinama-ima poštovaoce u svim generacijama-to znači -da su svi oni zavedeni?

Ову реченицу не разумем.:confused:


П.С.Јеси ли читала песме Радована Караџића? ;)
 
Poslednja izmena:
Ne mislim da mora biti dobar čovek-ali ne može biti mizerija.
A to kako Đole piše može da se razglaba u nedogled ali ja ipak biram pravo da mi se nešto dopada ili ne.
Naročito mi se dopada što sa malo reči mnogo kaže ali ga možda zbog toga mnogi pogrešno shvate.
A o pesmama R.Karadžića-pa mnogi pišu pesme ali neki i objave uz pomoć veza i vezica-na žalost.
Ipak,istorija će potvrditi kao i uvek do sada.Šta učiniše Disu,Kišu....pa ipak to su umetnici koji iznova i iznova stiču poštovaoce-a gde je Preradović,Kostić...ili njima slični."Metla istorije" srećom radi.:bye:
 
Ne mislim da mora biti dobar čovek-ali ne može biti mizerija.
A to kako Đole piše može da se razglaba u nedogled ali ja ipak biram pravo da mi se nešto dopada ili ne.
Naročito mi se dopada što sa malo reči mnogo kaže ali ga možda zbog toga mnogi pogrešno shvate.
A o pesmama R.Karadžića-pa mnogi pišu pesme ali neki i objave uz pomoć veza i vezica-na žalost.
Ipak,istorija će potvrditi kao i uvek do sada.Šta učiniše Disu,Kišu....pa ipak to su umetnici koji iznova i iznova stiču poštovaoce-a gde je Preradović,Kostić...ili njima slični."Metla istorije" srećom radi.:bye:

Ја сам већ рекла још на првим странама о Балашевићу:

''Велики песник, осредњи музичар и мали човек!''

Ти мешаш његова уметничка достигнућа са његовом личношћу, а то не мора да има (а у његовом примеру и нема) везе једно са другим!

То што он са мало речи уме много да каже (а ја се слажем са тиме), не значи да не може да буде мизеран као човек.
Ниси ми одговорила на питање да ли си читала Караџића и мислиш ли да он није уметник (поштоје оптужен да је злочинац)?

П.С. Годинама сам живела у Балашевићевом комшилуку, па о њему као човеку судим и на основу онога што сам чула по комшилуку а и на основу онога како се приказује у јавности, а ма какакв песник био (а јесте сјајан!) не могу да ценим као човека некога ко је дволичан, мизеран, полтрон, увлакач и кукавица...
 
''Jednostavno, nekada mi se činilo da je savršeno poznavati savršenu osobu poput tebe, ali na kraju shvatih da to savršeno poznavanje savršene osobe ipak traži da i ova druga strana bude savršena. Nažalost, ja nemam takav pedigre. Ja sam neko sasvim običan, manje bitan. Samo jedna mala duša na ovome svetu, ali opet, ja sam neko ko je ceo svoj svet video u tebi. ''
 







Verujem, cenjeni sude
da dobro poznajes ljude
vi barem imate posla
jer cud je cud, a sud je sud

Verujem, cenjena glavo
da si i ucio pravo
da svakom sudis posteno
jer cast je cast, a vlast je vlast


I sve po zakonu
za to sam prvi
ne bi bilo ove krvi
da je bilo sve po zakonu

Vlast je vlast, i ja to postujem
tu su paragrafi pa zagrabi
nek isto je i djavolu i djakonu
pa nek se zna

Nek su mi gazili njivom
mojom se sladili sljivom
uvek je lopova bilo
jer cuk je cuk, i vuk je vuk

Nikada zlotvora dosta
susa mi unisti bostan
i led se prospe pred zetvu
al' led je led, a red je red

I prekardasilo
im'o sam bagremovu sumu
tamo dole prema drumu
pa sam cekao

Red je red, polako komsije
ne moze samo da se udje
da se rusi tudje
lepo sam im rekao

Ne lomite mi bagrenje
bez njih ce me vetrovi oduvati
pustite ih, moraju mi cuvati
jednu tajnu zlatnu kao dukati

Ne lomite mi bagrenje
pod njima sam je ljubio
bosonogu i odbeglu od sna

Ljudi smo, cenjeni sude
pa neka bude sta bude
zao mi marama crnih
al' plac je plac, a mac je mac

Ne pitaj sta bi sad bilo
kad bi se ponovo zbilo
ne pitaj da li se kajem
jer jed je jed, a red je red

I sve po zakonu
tu su paragrafi
pa zagrabi posteno
i za veru i za neveru

Red je red
sve ja to postujem
jer vise bilo bi ubica
nego ptica koje odlecu
ka severu

Ne lomite mi bagrenje
bez njih ce me vetrovi oduvati
pustite ih, moraju mi cuvati
jednu tajnu zlatnu kao dukati

Ne lomite mi bagrenje
pod njima sam je ljubio

O, zar moram da vam ponovim
okanite se njih jer sve cu
da vas polomim
 

Back
Top