Djecije obaveze

zendeli

Elita
Moderator
Poruka
17.311
Odgajate li djecu da im je škola jedina obaveza ili imaju neka svoja redovna zaduženja u kući?
Mišljenja sam da se djeca od malih nogu uče marljivosti da nije dovoljno samo to što uče, mada i to sve slabije,većinom imaju pomoć roditelja i još dodatne časove.
 
Ја ову моју шмизлу никада ништа нисам терала. Ни свој кревет да намести.
Онда је од 5.разреда почела сама да га намешта, па да сама сређује своју собу, од пре две године сама понуди да усиса или пребрише прашину...
Нисам ни ја код мајке ништа радила, искрено, али сам навикла на чистоћу, скувано јело и кад сам се удала све сам научила и радила.
Знам да ће многи да кажу да је то погрешан начин васпитања, али ево код нас ради.
 
Сећам се маминог шока кад је први пут ушла код мене у стан, кад сам отишла на студије.
Врв је очекивала брлог, јер њена принцеза није навикла да ради, кад оно изненађење :rotf:
 
Ne samo marljivosti, to je ne drugom mestu, nego osećaju za roditelje, kasnije i za druge.

Roditelji ne treba da budu sluge svojoj deci.

To mi je nešto toliko ružno i toliko kvari utisak o detetu koliko god bilo spolja fino i vaspitano.
 
Odgajate li djecu da im je škola jedina obaveza ili imaju neka svoja redovna zaduženja u kući?
Mišljenja sam da se djeca od malih nogu uče marljivosti da nije dovoljno samo to što uče, mada i to sve slabije,većinom imaju pomoć roditelja i još dodatne časove.
Moja deca su imala svoje obaveze kad su bile bas male, tipa da slože obuću, pokupe igračke, od dana kad je starija napunila 12 godina njihova soba je bila njihova briga, sve do pranja prozora.
Sad je starija puno starija po tom pitanju, nema izlaska iz sobe dok se krevet ne namesti, one su to prihvatile kao igru i kako kaže mladja unuka "znaš babice mi nemamo pVobVema" ❤️
Mladja je pustila, "neka male su" pa gundja stalno, a ovim dvema svaki rad u sopstvenoj sobi dodje kao kazna.
Evo ne znam, misli da je ipak bolje kad počnu po malo dok su mali.
 
Od prve igračke iz kinder jajeta na koju sam stala bilo je ako ti treba pokupi ako ne bacam. Imali su uvjek neka zaduženja ali nista da sam ih terorisala. Sve u skladu s uzrastom. Napr.ako ja pravim ručak,perem sudije poslije ručka sasvim je normalno i poželjno da oni postave i raspreme sto,da pomotaju svoje carape i slične sitne stvari.
 
A šta im fali i da prave zimnicu. Nek čiste paprike. To treba da bude zajednički porodični projekat a ne jedan (majka) da crkne. Ajde bre.
Drva ne moraju da cepaju ali mogu pomalo da unesu, poređaju.
Nego roditelji štede decu jer žele da ona budu veća gospoda nego što su sami pa im izigravaju sluge.
Pa mogu svašta,zavisno od uzrasta.
 
Dobro, to da, naravno. Nećeš petogodišnjem detetu uvaliti usisivač, ali princip da učestvuje u porodičnim poslovima kasnije a ne samo svojim treba da postoji.
Kod mene je tako bilo. Sin 4 godine, neki svojim traktorcicem vozi drvo pa drvo i puni korpu,ja poslije unesem. Drugarica mi kaze da sam grozna,da je mali,bla bla bla..Poslije kad su do gimnazije došli kuka kako njen sin neće ni carape iza sebe da pokupi.
Zašto bi? Navikao da mama ide za njim i govori neka ja cu.
 
Malu decu ne treba terati da rade neke poslove po kuci i dvoristu jer naradice se ceo zivot,treba ih pustiti da uzivaju i imaju srecno detinjstvo.

Kada podju u skolu bilo bi dobro da se upisu na neki sport koji oni sami izaberu.
 
Odgajate li djecu da im je škola jedina obaveza ili imaju neka svoja redovna zaduženja u kući?
Mišljenja sam da se djeca od malih nogu uče marljivosti da nije dovoljno samo to što uče, mada i to sve slabije,većinom imaju pomoć roditelja i još dodatne časove.
Odgajam decu ko musketare "svi za jednog, jedan za sve" :) znači ne može samo jedan da radi, svi pomažu kad zatreba
 
Malu decu ne treba terati da rade neke poslove po kuci i dvoristu jer naradice se ceo zivot,treba ih pustiti da uzivaju i imaju srecno detinjstvo.

Kada podju u skolu bilo bi dobro da se upisu na neki sport koji oni sami izaberu.
Nema tu tjeranja . Sve se postigne kroz igru a ne bude na silu pa im se rad smuci za cijeli zivot.
 
Све Хитлери :ljutko:

"Bolje da oni placu kada su mala nego ja kada porastu" da li ti je poznato ?

Smatram da roditelji ne treba da budu pepeljuge svojoj deci.
Ali dopada mi se taj opasan naziv za odlucne roditelje , hitler, da se zna ko je dete ko je roditelj.
Ljubav je tu sto ne znaci da dete treba da zloupotrebljava u svoju korist.
 
"Bolje da oni placu kada su mala nego ja kada porastu" da li ti je poznato ?

Smatram da roditelji ne treba da budu pepeljuge svojoj deci.
Ali dopada mi se taj opasan naziv za odlucne roditelje , hitler, da se zna ko je dete ko je roditelj.
Ljubav je tu sto ne znaci da dete treba da zloupotrebljava u svoju korist.
Ма шалим се ја, само морамо да прихватимо да постоје различита деца, као што смо и ми различити.
Ја јесам одлучна када је васпитање у питању, али по питању кућних послова сам свесна да јој неће побећи, као што ниједној жени није побегло, нити се отело.
Нека ужива док је код мене, јер је и мени тај период код мајке остао као светла тачка.
Заштићен си, све ти припремљено, твоје је да учиш, будеш васпитан и да уживаш.
 
Ма шалим се ја, само морамо да прихватимо да постоје различита деца, као што смо и ми различити.
Ја јесам одлучна када је васпитање у питању, али по питању кућних послова сам свесна да јој неће побећи, као што ниједној жени није побегло, нити се отело.
Нека ужива док је код мене, јер је и мени тај период код мајке остао као светла тачка.
Заштићен си, све ти припремљено, твоје је да учиш, будеш васпитан и да уживаш.

Osetilo se negde u pisanju :)
Svakako da je pozeljno da se mi roditelji potrudimo da nasa deca imaju lepo detinjstvo a prljavi sudovi i prozori uvek mogu da se dovedu u red. Vaspitanje ako se propusti u nekom periodu je veca steta od haosa u stanu.
I zasto su po tebi kucni poslovi "zenski" ? Zar i mi muski ne delimo ta 4 zida sa porodicom ? Ccc
 
Osetilo se negde u pisanju :)
Svakako da je pozeljno da se mi roditelji potrudimo da nasa deca imaju lepo detinjstvo a prljavi sudovi i prozori uvek mogu da se dovedu u red. Vaspitanje ako se propusti u nekom periodu je veca steta od haosa u stanu.
I zasto su po tebi kucni poslovi "zenski" ? Zar i mi muski ne delimo ta 4 zida sa porodicom ? Ccc
Стоји то, али мм рецимо спреми ручак, изнесе смеће, вади суђе из машине, рашири веш, иде у набавку, поправља неке стварчице, качи завесе...али, усисава и брише прашину само кад сам ја полумртва.
А ја то заиста, заиста мрзим...
И ево, дете порасло, само понуди да усиса, опере суђе, оде у куповину или пребрише прашину.
Изгледа да није све ни у тренингу, има нешто и у љубави и васпитању.
 
Стоји то, али мм рецимо спреми ручак, изнесе смеће, вади суђе из машине, рашири веш, иде у набавку, поправља неке стварчице, качи завесе...али, усисава и брише прашину само кад сам ја полумртва.
А ја то заиста, заиста мрзим...
И ево, дете порасло, само понуди да усиса, опере суђе, оде у куповину или пребрише прашину.
Изгледа да није све ни у тренингу, има нешто и у љубави и васпитању.
Nisi je trenirala ali si je naučila da uskoci kad treba. Dovoljno.
Kod mene nije bilo razlike dok su odrastali muško ili žensko dijete. Nisu to bili neki teški poslovi da ne bi moglo oboje da ih završe.
Meni je nezamislivo da ja idem za njima sredjujem kupatilo poslije njih ili sakupljam po kući njihove stvari za pranje.
 

Back
Top