Династија Петровић Његош

Новине "Црногорац", Цетиње, децембар 1879.

Вест о смрти и сахрани Пера Петровића Његоша, најмлађег брата војводе Божа. Опраштајући се од њега, Блажо, један од његове браће, између осталог каже: " Почивај мирно са твојим костима у овој српској земљи, гдје многа твоја браћа са бојишта починуше.."

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
37305861_2113620118881547_2284117088945569792_n.jpg


Књаз Петар, најмлађи син краља Николе и његова жена Виолета Љубица Петровић Његош +1960. Уочи смрти је спалила комплетну архиву Ловћенског одреда којом је командовао Петар у 1. св. рату јер није било интересената да је преузме. Деце нису имали.
 
Гробница Принца Михаила Петровића Његоша у Дворском гробљу пред Цетињским манастиром (празна гробница јер власт од 1990 до данас није испоштовала преузету обавезу да пренесе земне остатке из Париза на Цетиње).
37905913_10215209670469396_3012636940705988608_n.jpg

37828815_10215209669189364_767353764934844416_n.jpg
 

Prilozi

  • 37905913_10215209670469396_3012636940705988608_n.jpg
    37905913_10215209670469396_3012636940705988608_n.jpg
    23,6 KB · Pregleda: 6
Нисам знао да су Петровићи сахрањени на једном месту.Може ли неки линк ка сајту где бих могао да видим више слика овог гробља?

Није ни трећина њих сахрањена ту. Има на теми, нажалост, расути су којекуда.
 
Гробница Принца Михаила Петровића Његоша у Дворском гробљу пред Цетињским манастиром (празна гробница јер власт од 1990 до данас није испоштовала преузету обавезу да пренесе земне остатке из Париза на Цетиње).
Pogledajte prilog 502245
Pogledajte prilog 502246

Ево како му гроб изгледа, на срамоту пре свега оног што себе зове његовим сином, па власти ЦГ која се обавезала да ће га пренети, као што ти рече, још 1990. кад су преношени Никола, Милена, Ксенија и Вјера. Скоро је био пост о гробовима принчева Данила и Мирка, у још горем су стању били, па их је обновила локална СПЦ и аустријски Срби.

37865688_1991306557586623_5335999877434310656_n.jpg


37838849_1991306560919956_5441534168859148288_n.jpg


37829718_1990294537687825_2728508567559602176_n.jpg
 
Није ни трећина њих сахрањена ту. Има на теми, нажалост, расути су којекуда.

Требало би и породица,али и држава чији је темељ независности некадашња Ц Гора Петровића да уреди гробље и изврши потребне ексхумације,да почивају на једном месту.Интересантно да је на том Дворском гробљу и гробно место Андреја Карађорђевића,најмлађег и умрлог сина Петра и Зорке,или је то само споменик остао а остаци пребачени на Опленац.
 
On vredi vise nego svi ostali Petrovici zajedno.Trebalo bi ulicu u Beogradu koja nosi ime onog krvnika Danila - Knez Danilovu preimenovati po njemu.

Njegov put je savršeno oličenje tog crnogorsko-srpskog identitetskog dualizma. Obrće li se obrće...njegov sin je krajnje nezainteresovan za politiku i beži od nje isto kao i njegov otac Danilo, ali se jeste izjasnio da govori crnogorskim jezikom nedavno. I ne samo to, već je, ja mislim baš posebno od kada su usvojili posebni zakon o statusu njegove dinstičke loze, promenio kraljevsku standartu. Ranije je koristio (bila mu je i na privatnoj veb prezentaciji koja je sada ugašena) trobojku, a sada koristi samo onaj crveni barjak.
 
Njegov put je savršeno oličenje tog crnogorsko-srpskog identitetskog dualizma. Obrće li se obrće...njegov sin je krajnje nezainteresovan za politiku i beži od nje isto kao i njegov otac Danilo, ali se jeste izjasnio da govori crnogorskim jezikom nedavno. I ne samo to, već je, ja mislim baš posebno od kada su usvojili posebni zakon o statusu njegove dinstičke loze, promenio kraljevsku standartu. Ranije je koristio (bila mu je i na privatnoj veb prezentaciji koja je sada ugašena) trobojku, a sada koristi samo onaj crveni barjak.
Ti i tvoj otac niste ista ličnost---
 
Na sramotu Srbije kao matice prije svega. Od CG nema nista, to je izdajnicka drzava.

СР. Црна Гора се обавезала, правно и званично, приликом преноса краља Николе, да ће пренети и Михаила. Сад Србија тешко може ишта да учини с обзиром на околнисти. Чак ни СПЦ у Црној Гори ту не може ништа без пристанка државе Црне Горе и оног малоумника Николе. СПЦ и аустријски Срби су обновили гробове Данила и Мирка у Бечу, наравно поздрављени од аустријских власти због тог часног дела. А ово око Михаила је такав парадокс каквог у свету нема!
 
Dragi moj sine ja ti preporučujem da se sav posvjetiš sreći i slavi tvoje zemlje i tvoga naroda.

Da ne gajis o tome srce osvetu prema onima koji sam bio gnjevan i prema onima koji su mi zla cinili.

Pazi ako ti bude sudjeno da vladaš da tvoj narod ima pravdu.

Ne ostavljam ti zemaljska bogastva dobro ti je poznato da ih nemamo ali ne ostavljam ti ni dugove.


A sada dragi moj sine zampati dobro moju želju:Ako umrem u inostranstvu neka moje tjelo bude položeno netaknuto u privremenu grobnicu dok moji posmrtni ostaci ne budu mogli preneseni u moju dragu otazbinu i tamo sahranjeni.


Kralj Nikola se obraća sinu
 
Na sramotu Srbije kao matice prije svega. Od CG nema nista, to je izdajnicka drzava.

Матица Петровића Његоша може да буде само Ц Гора ,они су је и створили.Србија као држава са овим нема и не треба да има баш ништа.Једино не схватам зашто тај његов потомак не покрене иницијативу јер би сигурно нешто било урађено.
 
Матица Петровића Његоша може да буде само Ц Гора ,они су је и створили.Србија као држава са овим нема и не треба да има баш ништа.Једино не схватам зашто тај његов потомак не покрене иницијативу јер би сигурно нешто било урађено.

Зато што је он потпуно изгубљен човек, нит зна ко је ни шта је, о њену смо говорили више пута и на више тема. Недостојан син достојног оца и Србина, Никола II је толико пута давао контрадикторне а често и невероватне изјаве, попут оне да је православац-католик. Очигледно му је стало само до имовине и апанаже, нико га не схвата озбиљно, чак ни монтенегрини. Са оцем Михаилом уопште није био у контакту, а сам Михаило је у више наврата говорио да он није његов биолошки син, а за себе да је последњи Његош. Споредне гране Петровић Његоша очигледно немају права да се мешају у то јер је цела династија спала на овог кукавца. И понављам, то не би ишло без Митрополије срногорске а Никола нити је верник те цркве нити је уопште верник, а сама Митрополија је у знамо каквом положају у данашњем Монтенегру.
 
Матица Петровића Његоша може да буде само Ц Гора ,они су је и створили.Србија као држава са овим нема и не треба да има баш ништа.Једино не схватам зашто тај његов потомак не покрене иницијативу јер би сигурно нешто било урађено.

Matica Srba pa Njegosa je svaka Srpska drzava, pa i CG je bila dok nisu dosli komuno ustase. A sad je donekle Srbija matica, dok se republika Srpska ne osamostali ili na vlast dovede kralj.
 

Back
Top