devica marija

bubobubo

Ističe se
Poruka
2.683
Ona je devica u samo 2 jevandjelja. Mislim da je to vrlo bitna stvar. Ako je bila devica, kako da je to nebitno za ostalu dvojicu (doduse, jevanjdjelja je mnogo vise).

Po pravoslavnoj tradiciji, ona nije nikakvo bozanstvo. Vec je covek. A cak i posle rodjenja je ostala devica?????
 
Ona je devica u samo 2 jevandjelja. Mislim da je to vrlo bitna stvar. Ako je bila devica, kako da je to nebitno za ostalu dvojicu (doduse, jevanjdjelja je mnogo vise).

Po pravoslavnoj tradiciji, ona nije nikakvo bozanstvo. Vec je covek. A cak i posle rodjenja je ostala devica?????

Мислиш, остала је девица после рођења Исуса? Или мислиш да то што је називају девица Марија кроз целу Библију значи да је остала девица после рођења?
 
Uopšte mi nije jasna ta simbolika bezgrešnog začeća, ili je poenta u "čudu" :roll: ... preraslo je neku bolesno, ultimativnu moralnu normu... To je bio uslov da na svet dođe božanstvo?
Što se mene tiče, mogla je i roda da ga donese, ako ću da ga priznam, priznaću ga i kao proizvod orgija...
 
Ona je devica u samo 2 jevandjelja. Mislim da je to vrlo bitna stvar. Ako je bila devica, kako da je to nebitno za ostalu dvojicu (doduse, jevanjdjelja je mnogo vise).

Po pravoslavnoj tradiciji, ona nije nikakvo bozanstvo. Vec je covek. A cak i posle rodjenja je ostala devica?????

Navedi nam konkretno citate iz biblije gde se sta pominje, necemo valjda napamet da pisemo?
 
Била је обичан човек а не богиња. Али, можемо и овако да поставимо проблем: Да ли је Богородица Марија родила Христа или је Христос родио њу? Односно, ко је ту коме узроковао постојање? Узмимо за пример било коју икону на којој се налазе Богородица Марија и Богомладенац Христос - треба да преокренемо перспективу. Онај Који је у њеном наручију је Онај Који пре ње беше. Покушајмо мислено да се покренемо уназад...Чињенично, пре него што је свет, свемир и Анђелски свет створен беше само Бог. Пре Њега ништа не беше јер Он нема почетак. Беху одувек, односно, ЈЕСУ одувек Отац, Син и Свети Дух. Постепено настају наведене реалности али временски интервал и критеријум не можемо применити на Бога јер је надвремен, типа: колико је Бог стар, у ком временском тренутку ствара све и колико дуго, итд. У једном конкретном историјском тренутку, такорећи на раскрсници између Старог и Новог Завета, долази на свет Марија. Од Три Личности Божије само Једна жели да постане Човек. Не и Друге Две Личности. Син Божији то одувек жели. Свет ствара за Себе и све људе за себе (зато ми не припадамо ни сами себи). "Све што настаде кроз Њега постаде". Не тера Га на то прародитељски грех - слободан је. Владика Николај (Велимировић) у једном свом делу замисао тог Оваплоћења Божијег, наводи примером да оно наликује измени наше људске природе на ниво мрава заувек. Други Оци оваплоћење називају снисхођењем (интерпретација понижења, "унизио се" до измене свога обличија). Дакле, у једном временском тренутку Бог изабира Себи тело Маријино преко којег ће се отелотворити. Она Му не ствара Личност јер Та Личност пре Ње беше у заједници са Оцем и Светим Духом, него Му дарује тело. Зато Оци још кажу: "Обуче се у тело". Неки теолози, тумачећи икону Богородице Марије и Христа, указују да однос између Дјеве Марије и Христа није заснован на биолошкој релацији "мајка-дете", већ на благодатној релацији Христа и Бога Оца јер поглед Сина није онтолошки уперен ка Марији већ ка Оцу. Уосталом, кроз сва Јеванђеља видимо да Син у свим кретањима међу људима указује на тај Свој однос са Оцем на многим местима. Такође, није потребно понављати да Га Марија не рађа на начин како сва деца долазе на свет већ од Духа Светога. Називамо је Дјевом јер је зачела и родила на натприродан начин а да није изгубила девичанство. Постоји предање које каже да није имала више од 15 година када је Богу Сину подарила анатомију. Такође, Богородица је могла и одбити понуду архангела Гаврила јер је била слободна. Не заборавимо да се зачеће догодило на реч архангела, баш као што на реч Божију настаде свет одједном ни из чега, или као што на реч Исусову настајаше исцељења. Зашто је могла одбити предлог? Тадашњи Јудејски закони су били веома ригорозни за жене које се нађу трудне без мужа (или са мужем али без посредништва мужа)и то је ишло до убиства, мислим каменовањем. Дакле, Бог Син је њу створио за Себе и за Своје Очовечење. Она му јесте мајка по телу али не може имати онтолошку једносуштност личности какву Он има са Оцем и Светим Духом. Такође, захвљаљујући Богородици Марији можемо благодаћу Духа Светога да оваплотимо (да учинимо реалним) Сина у себи, а самим тим и да установимо налик Сину као Богочовеку и двоприродност нашег постојања калемећи се на Божије постојање.
 
Ona je devica u samo 2 jevandjelja.Mislim da je to vrlo bitna stvar. Ako je bila devica, kako da je to nebitno za ostalu dvojicu (doduse, jevanjdjelja je mnogo vise).

Po pravoslavnoj tradiciji, ona nije nikakvo bozanstvo. Vec je covek. A cak i posle rodjenja je ostala devica?????

Cak i u ta dva sinopticka jevandjelja, iza legende o Isusovoj majci kao devici stoji po sve razlicita tradicija; kod Mateja je u pitanju nerazumevanje teksta hebrejskih spisa, a kod Luke teoloska agenda.

http://forum.krstarica.com/showthre...gi-dolazak?p=11874713&viewfull=1#post11874713
 
Била је обичан човек а не богиња. Али, можемо и овако да поставимо проблем: Да ли је Богородица Марија родила Христа или је Христос родио њу? Односно, ко је ту коме узроковао постојање? Узмимо за пример било коју икону на којој се налазе Богородица Марија и Богомладенац Христос - треба да преокренемо перспективу. Онај Који је у њеном наручију је Онај Који пре ње беше. Покушајмо мислено да се покренемо уназад...Чињенично, пре него што је свет, свемир и Анђелски свет створен беше само Бог. Пре Њега ништа не беше јер Он нема почетак. Беху одувек, односно, ЈЕСУ одувек Отац, Син и Свети Дух. Постепено настају наведене реалности али временски интервал и критеријум не можемо применити на Бога јер је надвремен, типа: колико је Бог стар, у ком временском тренутку ствара све и колико дуго, итд. У једном конкретном историјском тренутку, такорећи на раскрсници између Старог и Новог Завета, долази на свет Марија. Од Три Личности Божије само Једна жели да постане Човек. Не и Друге Две Личности. Син Божији то одувек жели. Свет ствара за Себе и све људе за себе (зато ми не припадамо ни сами себи). "Све што настаде кроз Њега постаде". Не тера Га на то прародитељски грех - слободан је. Владика Николај (Велимировић) у једном свом делу замисао тог Оваплоћења Божијег, наводи примером да оно наликује измени наше људске природе на ниво мрава заувек. Други Оци оваплоћење називају снисхођењем (интерпретација понижења, "унизио се" до измене свога обличија). Дакле, у једном временском тренутку Бог изабира Себи тело Маријино преко којег ће се отелотворити. Она Му не ствара Личност јер Та Личност пре Ње беше у заједници са Оцем и Светим Духом, него Му дарује тело. Зато Оци још кажу: "Обуче се у тело". Неки теолози, тумачећи икону Богородице Марије и Христа, указују да однос између Дјеве Марије и Христа није заснован на биолошкој релацији "мајка-дете", већ на благодатној релацији Христа и Бога Оца јер поглед Сина није онтолошки уперен ка Марији већ ка Оцу. Уосталом, кроз сва Јеванђеља видимо да Син у свим кретањима међу људима указује на тај Свој однос са Оцем на многим местима. Такође, није потребно понављати да Га Марија не рађа на начин како сва деца долазе на свет већ од Духа Светога. Називамо је Дјевом јер је зачела и родила на натприродан начин а да није изгубила девичанство. Постоји предање које каже да није имала више од 15 година када је Богу Сину подарила анатомију. Такође, Богородица је могла и одбити понуду архангела Гаврила јер је била слободна. Не заборавимо да се зачеће догодило на реч архангела, баш као што на реч Божију настаде свет одједном ни из чега, или као што на реч Исусову настајаше исцељења. Зашто је могла одбити предлог? Тадашњи Јудејски закони су били веома ригорозни за жене које се нађу трудне без мужа (или са мужем али без посредништва мужа)и то је ишло до убиства, мислим каменовањем. Дакле, Бог Син је њу створио за Себе и за Своје Очовечење. Она му јесте мајка по телу али не може имати онтолошку једносуштност личности какву Он има са Оцем и Светим Духом. Такође, захвљаљујући Богородици Марији можемо благодаћу Духа Светога да оваплотимо (да учинимо реалним) Сина у себи, а самим тим и да установимо налик Сину као Богочовеку и двоприродност нашег постојања калемећи се на Божије постојање.

баш лепо речено :)
 
Devica Marija je jos jedan primer ponizavanja zena u hriscanstvu.
Kao, jedina sveta zena je majka, koja je pritom devica. Paradoks.

Ovakvu antitezu do sada nisam sreo ni kod najvecih musko-zenskih sovinista!
Previse ovako delikatno svete stvari posmatras kroz naocare polnosti i strasti...
Njeno Devicanstvo ne aludira na neku uskracenost u bilo cemu cim je blagoizvolela da u sebe primi Onoga koji je iznad svemira. To sto prima Boga u sebe da bi mu podarila telo pokazuje da je razlog Bozijeg prisustva u njoj onaj koji cini njeno devicanstvo netaknuto.
I naravno, njen primer ne znaci da sada bilo koja zena treba da zivi daleko od muskog sveta, i slicne nebuloze...
 
Ovakvu antitezu do sada nisam sreo ni kod najvecih musko-zenskih sovinista!
Previse ovako delikatno svete stvari posmatras kroz naocare polnosti i strasti...
Njeno Devicanstvo ne aludira na neku uskracenost u bilo cemu cim je blagoizvolela da u sebe primi Onoga koji je iznad svemira. To sto prima Boga u sebe da bi mu podarila telo pokazuje da je razlog Bozijeg prisustva u njoj onaj koji cini njeno devicanstvo netaknuto.
I naravno, njen primer ne znaci da sada bilo koja zena treba da zivi daleko od muskog sveta, i slicne nebuloze...
Ququ! Otkud u devojke dete? z:shock:
:mrgreen:
Zapravo, kad pogledaš Isusov rodoslov, sve žene tamo su qurve, kao što već rekosmo. :D
 
Мислиш, остала је девица после рођења Исуса? Или мислиш да то што је називају девица Марија кроз целу Библију значи да је остала девица после рођења?
Ako mislis da budes pravoslavac, onda moras da verujes da je ostala devica posle rodjenja. Da je zivela u hramu od 3 da 12 godine i da ju je tad hranio andjeo. Bog je smatrao da je posebna. I andje je rekao za koga on mora da se uda.

Ako hoces da budes katolik, onda moras da verujes u mnoooogo vise.
Pred kraj zivota, nije umrla, vec su odlucili da je popnu na nebo. Poletela je do nebesa fizickim telom.
Znam da ima dosta stvari koje katolici potpuno pogresno razumeju o Mariji.
 
Постоји предање које каже да није имала више од 15 година када је Богу Сину подарила анатомију. Такође, Богородица је могла и одбити понуду архангела Гаврила јер је била слободна. Не заборавимо да се зачеће догодило на реч архангела, баш као што на реч Божију настаде свет одједном ни из чега, или као што на реч Исусову настајаше исцељења. Зашто је могла одбити предлог? Тадашњи Јудејски закони су били веома ригорозни за жене које се нађу трудне без мужа (или са мужем али без посредништва мужа)и то је ишло до убиства, мислим каменовањем.
Bog je odabrao tinejdzerku???
A koliko on ima godina? Za to se kod nas ide u zatvor!

Vidi se da nisi pravoslavac. Marija je informisana da je trudna.
Ne da ce biti trudna. Ili da je neko pita, da li bi volela da zatrudnis.
Opet problemi. Pravoslavci ne veruju da je hrista zacela andjelova rec, vec sveti duh.
Informisi se malo!

A zbog bozijeg zakona o kamenovanju (koji je vec poceo da se napusta kao varvarski), ona je i dosla sa pricom, nosim bozije dete!
Desetka za kreativnost!
 
Ovakvu antitezu do sada nisam sreo ni kod najvecih musko-zenskih sovinista!
Previse ovako delikatno svete stvari posmatras kroz naocare polnosti i strasti...
Njeno Devicanstvo ne aludira na neku uskracenost u bilo cemu cim je blagoizvolela da u sebe primi Onoga koji je iznad svemira. To sto prima Boga u sebe da bi mu podarila telo pokazuje da je razlog Bozijeg prisustva u njoj onaj koji cini njeno devicanstvo netaknuto.
I naravno, njen primer ne znaci da sada bilo koja zena treba da zivi daleko od muskog sveta, i slicne nebuloze...

Ovo sto si ti napisao ide samo u prilog tome koliko hriscanstvo vredja zene.
Cuj, obavestili je da je trudna i ko tu nju sta pita da li hoce ili nece. To se zove silovanje. :neutral:
Naravoucenije: ko sta pita zene, neka radjaju i cute. I ako je moguce, za to sve vreme da ostanu device.
Ne samo da je poruka da zena moze da se ostvari jedino ako je majka, nego je poruka da je seks greh.
Sto je nespojivo. Kao rodila je, ali pritom je ostala "cista"!
Decu donose rode.
 
Ako mislis da budes pravoslavac, onda moras da verujes da je ostala devica posle rodjenja. Da je zivela u hramu od 3 da 12 godine i da ju je tad hranio andjeo. Bog je smatrao da je posebna. I andje je rekao za koga on mora da se uda.
Ова ти је добра....
Чуј, ја не мислим, ја јесам православац.
Него, дедер ти мало наведи где пише да је остала девица после рођења? Па још православни извор...
 
Ова ти је добра....
Чуј, ја не мислим, ја јесам православац.
Него, дедер ти мало наведи где пише да је остала девица после рођења? Па још православни извор...
A kakav si pravoslavac kad ne znas osnovne stvari o bogorodici????
Ne boj se! Takvi su i vecina vernika, ne znate mnogo u sta verujete. Posebno katolici znaju malo u sta oni veruju.


wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_(mother_of_Jesus)#Orthodox_view

Orthodox Christianity includes a large number of traditions regarding the Ever Virgin Mary, the Theotokos. The Orthodox believe that she was and remained a virgin before and after Christ's birth.
 
A kakav si pravoslavac kad ne znas osnovne stvari o bogorodici????
Ne boj se! Takvi su i vecina vernika, ne znate mnogo u sta verujete. Posebno katolici znaju malo u sta oni veruju.


wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_(mother_of_Jesus)#Orthodox_view

Orthodox Christianity includes a large number of traditions regarding the Ever Virgin Mary, the Theotokos. The Orthodox believe that she was and remained a virgin before and after Christ's birth.

Ево, да и ти нешто научиш али не из петнаесте руке, са англосаксонских прижељкивања:
""Без обзира на праведност и чистоту живота који је Богородица водила, грех и вечна смрт пројављивали су у њој своје присуство. Они нису могли а да га не пројављују: такво је исправно и тачно учење Православне Цркве о Богородици, што се тиче првородног греха и смрти" (Епископ Игњатије Брјанчанинов, Учење Православне Цркве о Мајци Божјој). "Слободна од. греховног пада" (Св. Амвросије Милански, Тумачење 118. псалма), она није била слободна од греховног искушења. "Само је Бог без греха" (Св. Амвросије Милански, исто), а човек ће увек имати у себи нешто што је потребно исправљати и усавршавати, да би испунио Божју заповест: "Будите свети као што сам свети Ја, Господ Бог ваш" (Књига левитска 19, 2). Уколико је неко чистији и савршенији, утолико више он запажа своја несавршенства и сматра себе недостојним."
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Teologija/Presveta.htm

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0_%28%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%BA%D0%B0_%D0%98%D1%81%D1%83%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0%29

Сада су ми јасније ваше заблуде. Немате праве информације већ их фабрикујете како би се поклопиле са жељама...
 
Bog je odabrao tinejdzerku???
A koliko on ima godina? Za to se kod nas ide u zatvor!

Vidi se da nisi pravoslavac. Marija je informisana da je trudna.
Ne da ce biti trudna. Ili da je neko pita, da li bi volela da zatrudnis.
Opet problemi. Pravoslavci ne veruju da je hrista zacela andjelova rec, vec sveti duh.
Informisi se malo!

A zbog bozijeg zakona o kamenovanju (koji je vec poceo da se napusta kao varvarski), ona je i dosla sa pricom, nosim bozije dete!
Desetka za kreativnost!

А шта сам ако нисам православац? Да не суде предрасуде. И ако ћеш већ да цепидлачиш зачела је на реч Архангела у Духу Светоме.
Грешиш, могла је да одбије предлог - зато је Православна Црква и велича јер није. А у то време су још важили закони због чега се и уплашио Јосиф да ће бити каменована па бежи са њом у Египат по "наговору" Духа Светога.
И ако ћемо о егзегези Новог Завета, само напред - чекам те.
 

Back
Top