Деспот Стефан Лазаревић државник, војсковођа и светитељ

Po majčinoj liniji ko zna čiji je, ali po očevoj liniji je interesantno videti da li je sloven na prvom mestu pa onda dalje
Па да знаш, чим будем имао мало слободног времена потражићу. О Лазаревом оцу се нешто зна, али не могу да сетим да ли пишу неки подаци о крају из којег је.
 
Па да знаш, чим будем имао мало слободног времена потражићу. О Лазаревом оцу се нешто зна, али не могу да сетим да ли пишу неки подаци о крају из којег је.
Ako nije R1a (podbaltički sloveni) ili I2 (ostali sloveni) haplogrupa onda nije sloven.
Za Vuka Brankovića se misli da je G2 što su starosedeoci Srbije (pomisli ovde Vinčanska ili Starčevačka kultura).
 
Mislim da je u pitanju lapsus, verovatno nisi mislio na Lazara vec na njegovog sina Stefana. Drugo, pretpostavljam da si hteo da kazes da ga je potcinjavanje Bajazitu spaslo od Madjara? Shvatas li koliko je ta tvrdnja nerealna? Mozes li to da elaboriras? Cini mi se da diskutanti zanemaruju osnovnu cinjenicu da je u pitanju feudalni sistem u kome postoje brojni vazali, a samo jedan sizaren, obicno sa kraljevskom ili carskom krunom na glavi.
Tvrdnja je uopštena i nije baš tačna. U feudalnom sistemu si mogao i da na primer budeš nekome sizeren, a da samo za neku manju oblast, koju bi nasledio nezavisno od onih glavnih, ili nekako drugačije došao do nje i vazal nekom od svojih vazala jer je ta oblast po zakonima vremena zavisila od domena nekog od tvojih vazala. Oko toga su često izbijali feudalni ratovi, kao na primer Stogodišnji.
 
Ako nije R1a (podbaltički sloveni) ili I2 (ostali sloveni) haplogrupa onda nije sloven.
Za Vuka Brankovića se misli da je G2 što su starosedeoci Srbije (pomisli ovde Vinčanska ili Starčevačka kultura).
Bojim se da haplogrupa I2 može da bude i keltska, nije baš ekskluzivno slovenska.
 
Једно реторичко питање везано за мошти деспота Стефана у Манасији.
Како се то ДНК анализом могло утврдити да су то његове мошти а не посмртни остаци његовог брата Вука?
 
Mač despota Stefana Lazarevića
Stefan_Lazarevic-freska.JPG



Despot Stefan Lazarević,bio je sin kneza Lazara. U svoje vreme je važio za jednog od najboljih vitezova i vojskovođa, a njegova književna dela ga čine jednim od najvećih srpskih književnika u srednjem veku.

Despot Stefan je bio vrstan diplomata svoga vremena i razumeo se u tadašnju geopolitičku situaciju. Uvek je nastojao gledati sa kojom stranom je najbolje imati saradnju i vazalne odnose, sve zarad dobrobiti svog naroda. Bio je vazal, dobar i blizak saradnik sa Osmanlijama, Vizantincima i Ugarima, što pokazuje njegovu političku spretnost, koja ga, uz vrhunske militarne sposobnosti i zakonodavnu vlast svrstava među najbolje srpske srednjovekovne vladare, po mnogima čak i najboljeg i najsposobnijeg.

Nakon očeve pogibije u Kosovskom boju 1389, kao maloletan je došao na vlast i uz pomoć majke Milice Hrebeljanović vladao je do svog punoletstva 1393. godine.

Kao osmanski vazal, mladi Stefan je predvodio srpske pomoćne odrede u bitkama na Rovinama, kod Nikopolja i Angore. Posle bitke kod Angore je od Vizantinaca u Carigradu dobio zvanje despota (1402), a krajem 1403. ili početkom 1404. godine, stupio je u vazalne odnose i sa ugarskim kraljem Žigmundom od koga je dobio Mačvu, Beograd (u koji 1405. smestio svoju prestonicu), Golubac i druge posede, a kasnije (1411) i Srebrenicu.

Posle velikog poraza kod Angore, otpočeo je građanski rat u Osmanskom carstvu, ali i sukobi među srpskom vlastelom, prvo između Lazarevića i Brankovića, a potom i između samog Stefana i njegovog mlađeg brata Vuka. Sukobi u Srbiji su se okončali 1412. izmirenjem Stefana i njegovog sestrića Đurđa, dok je kao pobednik iz borbi među Osmanlijama izašao 1413. Mehmed I, zahvaljujući srpskoj pomoći, nakon čega je, za Srbiju, usledio period mira. Posle smrti svog sestrića Balše III Balšića, nasledio je Zetu, oko čijih primorskih gradova je vodio rat protiv Mlečana. Pošto nije imao dece, Stefan je na saboru u rudničkoj Srebrnici 1426. imenovao svog sestrića Đurđa za naslednika.

Na unutrašnjem planu, on je slomio otpor vlastele, a periode mira je iskoristio za snaženje Srbije u političkom, ekonomskom, kulturnom i vojnom pogledu. On je 29. januara 1412. objavio „Zakonik o rudnicima”, sa posebnim delom kojim se uređuje život u, tada najvećem rudniku na Balkanu, Novom Brdu. Time je dodatno pojačao razvoj rudarstva, koje je bilo glavna privredna grana tadašnje Srbije, tako da je krajem njegove vladavine Srbija bila jedan od najvećih proizvođača srebra u Evropi. Na polju arhitekture, nastavlja se razvoj Moravskog stila, koji je započeo u doba njegovih roditelja, gradnjom Ravanice, Lazarice i Ljubostinje.

Bio je veliki pokrovitelj umetnosti i kulture pružajući podršku i utočište kako učenim ljudima iz Srbije, tako i izbeglicama iz okolnih zemalja koje su zauzele Osmanlije. Pored toga, on je i sam bio pisac, a njegovo najznačajnije delo je „Slovo ljubve” koje se odlikuje renesansnim crtama. Pored književnog stvaralaštva samog despota, u ovom periodu se, između ostalih, javljaju Konstantin Filozof i Grigorije Camblak, a razvija se i bogata prepisivačka delatnost (Resavska prepisivačka škola).

Spomenik Despotu Stefanu Lazarevicu u Despotovcu

Monument_to_Stefan_Lazarević,_Despotovac.jpg
 

Back
Top