Десни центар

I ako je tema pricha o Tomi Nikolicu kao predstavniku desnog centra mislim da ce veeoma brzo pasti u vodu kad postane "koalicioni partner" u nekoj buducoj Tadicevskoj vladi gde ce samo da klima glavom ko danas SPS.Tomina stranka je samo brushenje dela radikalske struje da "pasuje"DS-u kad pritreba."Veliki bauk"ochigledno vishe nije bio potreban,posluzio je svrsi.

Нису они баш толико свемоћни као што ти мислиш.
Борис је догурао до тренутне позиције зато што је мудро тактизирао и користио грешке противника (пре свега Коштунице, онда Шешеља, а не би ни дошао на чело ДС да није било смехотресних Живковића и Јовановића). Време грешака и јефтиних поена пролази, а ни тактика га неће вечно служити. Само је потребно да се са друге стране не сипају клетве и "мудрости" типа "Францетић" или "Јудин печат", него да се понуди алтернатива.
 
Uvek ću podržavati napore da se iskoreni komunizam.

Још један кога су комунисти малтретирали кад је био мали... Јер како објаснити фиксацију комунизмом, који није глобална претња 20 година, и 20 година не постоји овде... За то време Амери да раде шта пожеле...
Значи подржаваш америчке напоре?
che-corpse.jpg
2004209196999732272_rs.jpg
 
Па, ако посматраш српску политичку сцену, увидећеш да не постоје значајне разлике између политичких странака, када је у питању њихов програм и оно за шта се те странке јавно залажу, међутим, ако посматраш политику коју странке спроводе, онда се увиђа јасна разлика, како у методу политичког деловања, тако и у одговорности према држави. За мене, позиција десног центра пре, свега подразумева висок ниво одговорност према држави (што не значи да леви центар треба да буде неодговоран) и систем у коме је нација и држава изнад појединца. Наравно, ово је систем који подразумева међусобни однос државе и појединца, одговоран појединац и одговорна држава према појединцу, док неодоговорни појединци губе одређена права. Десни центар подразумева, да грађани требају да буду друштвено одогворни, да плаћају порез, служе војску и делују у складу са интересима државе и нације, док је држава дужна да истима обезбеди сигурну економску климу, сигурност њиховог капитала, једнакост пред законом, безбедност појединца и његове породице. Наравно, ово подразумева сурово кажњавање оних који сметају одржању овог система, криминалци, корумпирани политичари, разни мангупи итд.
 
Вести о крају постојећег и настанку новог света. Пала је Улица зида, као некад онај Зид у Берлину. А неки то овде опет не виде. Историја се понавља као фарса.

"Што је више клевета и лажи, Волстрит нам је све дражи и дражи. Недај се бастиону слободе!"


„Неки од нас – посебно они млађи од 60 – питали су се како је то живети епохалне догађаје о којима смо читали у књигама. Ево, ту смо. Живимо у историји, у сред једне од највећих финансијски проузрокованих паника свих времена. Она је упоредива са оним великим 1907, 1929 – и ми сада не можемо знати шта су њене последице по финансијски систем, економију и друштво у целини.“ Да се ове речи, исписане пре неки дан, не могу приписати Фареду Закерији, једном од најпроминентнијих америчких мислилаца, човек би, у Србији обузетој блаженим миром усред буре, ризиковао да постане предмет опште сумње. На лицу места би му пресудио суперозбиљни поглед Боже Ђелића директно из Вашингтона, а на гувернеровом лицу би се појавио осмех који имају свеци на иконама док сажаљевају неверне Томе који би да загледају ране Божије.

И Френсис Фукујама је пре десетак дана јавио како нема више оне Америке око које се врти читав свет. Али то није прошло код премијера Цветковића, ваздигнутог изнад профаног поретка светских односа а у празничном расположењу поводом величанствене стодневнице владе. „Што је више клевета и лажи, Волстрит нам је све дражи и дражи.“ Неки наши верници данашњи верници у поверењу у Западну стену почеће да личе на Милошевића који је деведесетих хитао у Москву по помоћ генерала мртве совјетске војске.

Од Стиглица и Кругмана до Жижека и Караганова свима је јасно да се „стари свет“ – после слома на Волстриту и хиљада милијарди долара или евра којима затрпавају рупе нејасних дубина – више не може вратити. Он полако тоне у књиге, а иза себе оставља пустош и неизвесност из које ће се свет на начин коме ником није јасан морати – извући. Понекад се чини да је Србија једино друштво на свету у коме се политичка елита „не плаши“ последица тог цунамија. Наше поверење у ММФ, Светску банку, ФЕД, Немачку државну банку, Европску банку за обнову и развој није пољуљано ни за микрон.

Ово је најсудбоноснији догађај после Другог светског рата. По логици тешких криза, сви се пре свега уздају „у се и у своје кљусе“, сви су се забавили о свом јаду...

Ми као да немамо намеру да имамо план. Наше стратегије које смо слупали, више се нико не сећа кад и ко зна како, могу да се сведу у две златне речи: Европска Унија! Или у преводу: Бољи живот! Еден је пред том идејом бледа слика. Ми другог пута не признајемо. Чак и ако та асоцијација сада нема времена да мисли о себи, а камоли о нама. Иако је логично да док видају ране неће друге припуштати у своје двориште.

За Запад већи од финансијског проблема је – проблем морални. И залуд би Господ опростио Западу дугове његове, кад то друштво овакво какво је – не може да прашта. Капитализам се, као што је уочио нобеловац Мухамед Јунуз, „дегенерисао у касино“. Раскинут је „уговор с народом“ на коме је деценијама подизано поверење као темељ без кога ниједно нормално друштво није у равнотежи. Општи је консензус да је модел дотрајао, да се лицемерје дигло изнад јеванђеља, да су правила укинута и да на помен фер-плеја свима на ум падају оне приче о курвама и поштењу. Мање више је јасно да „вода нешто носи“, а шта – видећемо.

Комплетан текст
 
Још један кога су комунисти малтретирали кад је био мали... Јер како објаснити фиксацију комунизмом, који није глобална претња 20 година, и 20 година не постоји овде... За то време Амери да раде шта пожеле...
Значи подржаваш америчке напоре?
che-corpse.jpg
2004209196999732272_rs.jpg

a kakve veze ima ta devojcica sa druge slike sa krepanim teroristom sa prve :???:, dobro je da nisi stavio i nekoh masovnog ubucu iz teksaskog zatvora kome ce roknuti injekciju u venu , jer je i on zaboga zrtva americke administracije
 
I ako je tema pricha o Tomi Nikolicu kao predstavniku desnog centra mislim da ce veeoma brzo pasti u vodu kad postane "koalicioni partner" u nekoj buducoj Tadicevskoj vladi gde ce samo da klima glavom ko danas SPS.Tomina stranka je samo brushenje dela radikalske struje da "pasuje"DS-u kad pritreba."Veliki bauk"ochigledno vishe nije bio potreban,posluzio je svrsi.

U Austriji je većinom posleratnog vremena vladala tzv. Velika koalicija (große Koalition), koju tvore umereno desni Narodnjaci i umereno levi Socijaldemokrati.
Predhodnu vladu su takođe činile te dve stranke, pa je vlada pala, pa su bili izbori, pa će ponovo ista koalicija, po svemu sudeći, ali je razlika u tome što su obojica vođa tih partija smenjeni.

No, da se vratim na temu koristeći sjajan primer austrijskog uređenja.
Ti kažeš da ideja o desnom centru pada u vodu kad Nikolić postane koalicioni partner Tadića. Ja se ne slažem, štaviše, tvrdim suprotno. U vladi, u kojoj su dve partije suprotstavljenih ciljeva, stvara se tzv unutrašnja opozicija. Vlada time ne funkcioniše kao instrument jednog dela društva na opšte neprihvaćanje drugog dela (kao kod nas), već pod pritiskom raspada (!) mora da pravi kompromise da bi rešenje udovoljilo što veće populacijsko telo.

Ovo je dobro iz još jednog razloga. Danas je društvo u Srbiji podeljeno. Izdajnici i patriote, proevropljani i evroskeptici, amerofili i rusofili, radikali i demokrate, kako god hoćete.
Uvođenjem u praksu šablona koji sam ukratko objasnio, ta radikalizacija i polarizacija društva bi se smanjila, jer bi se politička borba više vodila u Vladi, nego Parlamentu, a narod bi bio pošteđen nepotrebnih prepirki raznoraznih vrsta.

Stoga, pozdravljam ideju o desnom centru kao odgovoru na levi centar, koji je već formiran.
Iako se sam mogu prpisati levom centru, smatram da je udružena desnica neophodna svakom društvu i kao takvu pozdravljam je i u parlamentu i u vladi.
 
U Austriji je većinom posleratnog vremena vladala tzv. Velika koalicija (große Koalition), koju tvore umereno desni Narodnjaci i umereno levi Socijaldemokrati.
Predhodnu vladu su takođe činile te dve stranke, pa je vlada pala, pa su bili izbori, pa će ponovo ista koalicija, po svemu sudeći, ali je razlika u tome što su obojica vođa tih partija smenjeni.

No, da se vratim na temu koristeći sjajan primer austrijskog uređenja.
Ti kažeš da ideja o desnom centru pada u vodu kad Nikolić postane koalicioni partner Tadića. Ja se ne slažem, štaviše, tvrdim suprotno. U vladi, u kojoj su dve partije suprotstavljenih ciljeva, stvara se tzv unutrašnja opozicija. Vlada time ne funkcioniše kao instrument jednog dela društva na opšte neprihvaćanje drugog dela (kao kod nas), već pod pritiskom raspada (!) mora da pravi kompromise da bi rešenje udovoljilo što veće populacijsko telo.

Ovo je dobro iz još jednog razloga. Danas je društvo u Srbiji podeljeno. Izdajnici i patriote, proevropljani i evroskeptici, amerofili i rusofili, radikali i demokrate, kako god hoćete.
Uvođenjem u praksu šablona koji sam ukratko objasnio, ta radikalizacija i polarizacija društva bi se smanjila, jer bi se politička borba više vodila u Vladi, nego Parlamentu, a narod bi bio pošteđen nepotrebnih prepirki raznoraznih vrsta.

Stoga, pozdravljam ideju o desnom centru kao odgovoru na levi centar, koji je već formiran.
Iako se sam mogu prpisati levom centru, smatram da je udružena desnica neophodna svakom društvu i kao takvu pozdravljam je i u parlamentu i u vladi.

Sve je to lepo,ali kazi ti meni iskreno da li se SPS u ovoj vladi ishta pita?
Ti prichash o kompromisima ali ovde toga nema i nikada nije bilo
Shta su prichali Socijalisti u izbornoj kampanji i na kakvoj vrsti demagogije su dobili glasove deda i baba?I da li su tome dosledni ili su se okrenuli za 180 stepeni?
Kod nas se pod politichkim "kompromisom" podrazumeva ne uzaglashavanje programskih ciljeva zarad vlasti nego da jacha strana isplati slabiju da je ova u svemu bespogovorno podrzava.Isto ce biti i s Tomom,zivi bili pa videli.
 
Sve je to lepo,ali kazi ti meni iskreno da li se SPS u ovoj vladi ishta pita?
Ti prichash o kompromisima ali ovde toga nema i nikada nije bilo
Shta su prichali Socijalisti u izbornoj kampanji i na kakvoj vrsti demagogije su dobili glasove deda i baba?I da li su tome dosledni ili su se okrenuli za 180 stepeni?
Kod nas se pod politichkim "kompromisom" podrazumeva ne uzaglashavanje programskih ciljeva zarad vlasti nego da jacha strana isplati slabiju da je ova u svemu bespogovorno podrzava.Isto ce biti i s Tomom,zivi bili pa videli.

E upravo je o tome i reč.

Ukoliko bi Toma ulazio u koaliciju sa DS-om (što, još jednom ponavljam, smatram korakom napred u srpskoj političkoj sceni), ulazio bi sa kapitalom sličnih gabarita kao i njegovi koalicioni parteri. Samim tim, imao bi i isto toliko snage i imao bi čime i uceniti svoje kolege.

Tačno je da strančice, kao što je SPS, gube svoj uticaj pod krilom velikog brata i upravo iz tog razloga mislim da je jači koalicioni partner najbolje rešenje.
 
Pa nece Toma nikad ni prismrdeti DS-u
U tome je cela poenta oko razbucavanja Radikala
Tolko jaki bili su dobri da se "pumpaju" kao alternativa od koje treba kosa da nam se dize na glavi ali tolko jaki NISU dobri kao normalna stranka,za koalicionog partnera jer ne mogu da se shutiraju kao SPS.
 
Vlada time ne funkcioniše kao instrument jednog dela društva na opšte neprihvaćanje drugog dela (kao kod nas), već pod pritiskom raspada (!) mora da pravi kompromise da bi rešenje udovoljilo što veće populacijsko telo.

Мене такав опис асоцира на неку ''владу националног јединства'' а реч јединство у Срба ме опет асоцира не на непосредну спољашњу претњу већ на отворену агресију. Теоретски лепо звучи, овде ипак не видим ништа слично у будућности... (каже овај тарот, а што тарот каже не да лаже... питајте Милана)

Математика је *****... та прича о десном и левом центру у истој влади, две подједнако јаке странке и партнерском односу коалиционих партнера... може да функционише ако у скупштини три партије имају по 30% и ни једна не може са оних преосталих 10% да направи владу.

у сваком другом случају сујете страначких вођа су гарант поларизације и у скупштини и међ народом
 
Poslednja izmena:
a kakve veze ima ta devojcica sa druge slike sa krepanim teroristom sa prve

Обоје су жртве америчког империјализма, углавном си то добро уочио (администрација је иначе тамо нешто што се мења). За разлику од масовног убице кога наводиш, који би добио смртну казну и НР Кине, али не у Србији ;)

Узгред, ако омладина масовно носи слике тог "терористе", како кежеш, што се онда буниш кад нека друга омладина носи слике Легије?!
 
Ova tzv."kriza" je samo josh jedna elegantna pljachka
neko je za male pare pokupovao sve zivo
toliko pouta vetj vidjeno-od one veilke s pochetka 30-tih pa do nashe male "lokalne" 93.

Искрено, сумњам у елеганцију таквих решења. И Слоба је био елегантан и довитљив, све то без икаквих наводника, само краткорочно... Стварно су му махинације биле прва лига, како економске, тако и политичке, до 1998. чак и оне спољнополитичке... Само се ипак преиграо.

Да ли је од 1993. позиција Србије била јача?
Да ли су они који су тада водили политику издржали још десет година у истој?
Да ли се неко данас хвали тиме што је онда био у врху?
Да ли је данас најгора клетва у Србији бити повезан са "деведесетим"?

Одговори на та питања су лаки и дају одговор на судбину оних који сада коло воде у Америци - неолиберла/неокона. Наравно, прави владари, они економски ће опстати, но они ионако мењају плочу, кад им одговара. "И да на нас упере све европске пушке одговорићемо им кинеским и јапанским" - тако је писало пре више од 100 година у Протоколима. Сада уместо Јапана ставите Русију, и биће јано:rtfm:
А Кинези - чујем да већ поседују петину Ротшилда:ok:
 
Обоје су жртве америчког империјализма, углавном си то добро уочио (администрација је иначе тамо нешто што се мења). За разлику од масовног убице кога наводиш, који би добио смртну казну и НР Кине, али не у Србији ;)

Узгред, ако омладина масовно носи слике тог "терористе", како кежеш, што се онда буниш кад нека друга омладина носи слике Легије?!

pa ti sto nose slike krepanog crvenog teroriste nisu mnogo manji debili od onih sto se loze na Legiju ,mada to nije bas isto jer je ovaj drugi osudjen na nekoliko maksimalnih zatvorskih kazni po zakonima ove zemlje za najteza krivicna dela ,a sa prvim fala bogu nismo imali bliske kontakte .,ako ne racunamo price da je tajno dolazio ovde .
 
pa ti sto nose slike krepanog crvenog teroriste nisu mnogo manji debili od onih sto se loze na Legiju ...

Важи се, једва чекам да налетим на напаљену чедисткињу или ЛБГТ активист/кињ/у са таковим аватаром, па да кажем Ал Бунди је рек'о да ниси много мањи дебил од онога што се ложи на Легију ;)
 
pa ti sto nose slike krepanog crvenog teroriste nisu mnogo manji debili od onih sto se loze na Legiju

Чије си ти слике носио као старији малолетник? Ил си се ти родио као формирана личност са свим знањем овог света штекованим у малом прсту?
 
Чије си ти слике носио као старији малолетник? Ил си се ти родио као формирана личност са свим знањем овог света штекованим у малом прсту?

nemam pojma , koliko se secam nicije , idolopoklonstvo me nikad nije privlacilo ,
ustvari lazem imao sam jednu majcu sa tasmanijskim djavolom iz looney toons-a kao klinac
 
Искрено, сумњам у елеганцију таквих решења. И Слоба је био елегантан и довитљив, све то без икаквих наводника, само краткорочно... Стварно су му махинације биле прва лига, како економске, тако и политичке, до 1998. чак и оне спољнополитичке... Само се ипак преиграо.

Да ли је од 1993. позиција Србије била јача?
Да ли су они који су тада водили политику издржали још десет година у истој?
Да ли се неко данас хвали тиме што је онда био у врху?
Да ли је данас најгора клетва у Србији бити повезан са "деведесетим"?

Sadashnja kriza po "polsedicama" za obichne ljude josh uvek nije dosrgla nivo one za nas iz 93.,..niti josh gore one s kraja 20-tih. i poshetka 30-tih
Ako uporedjujemo u odnosu na nashu mozda danas kapitalizam ima dovoljno akumuliranih unutrashnjih snaga da odrzi"obichnog choveka" iznad vode a da se ovaj ne udavi?Srbija kad ju je strefila hiperinflacija ipak je u odnosu na zemlje zapada bila mnogo"slabija zrtva" ali chak i ta katastrofa je imala i neke pozitivne posledice..kakve takve...i ako je stvorena veshtachki da komunjare za male pare pokupuju preduzetja istu mogucnost su dobili ljudi sa svojom imovinom(shto je bilo i pravichno u neku ruku jer su je pod komunizmom krvavo odplatili a bila je "drushtveno vlasnishtvo")....tipa stanovi za 40 maraka i tako to.Na zapadu ne verujem da ce biti tog efekta ali ponavljam ako veliki uspeju da postignu cilj"preraspodele"krupnog kapitala a da se ne prelomi preko kichme obichnog choveka kao 30-tih onda je to vrlo elegantno.Mada kriza josh nije dostigla svoj vrhunac...
 
Ја вала ничије слике нисам носио. Једном сам налетео да продају мајицу са Пантелијом и натписом ПАНТЕЛИЈА ИЗ НОТ ДЕД, и нисам имао при себи лове... Касније није било мајице :)
 
у ј8те... клинац са Чеовом мајицом је забраздио у идолопоклонство... претера га сад

pa ne kazem da je zabrazdio to je samolaksi oblik , mada ovde nije bila rec o balavim tinejdzerima ,mislim to i nije tako strasno , al imas i matorih konja koji se loze na to , recimo retardirani Vulin i mega-lopuza Vucela od "javnih licnosti"
 
у ј8те... клинац са Чеовом мајицом је забраздио у идолопоклонство... претера га сад

pa ne kazem da je zabrazdio to je samo laksi oblik , mada ovde nije bila rec o balavim tinejdzerima ,mislim to i nije tako strasno , al imas i matorih konja koji se loze na to , recimo retardirani Vulin i mega-lopuza Vucela od "javnih licnosti"
 

Back
Top