Depresija kod male dece

Richard III

Domaćin
Poruka
3.798
Kao što naslov teme kaže - kako se tačno pokazuje klinička depresija kod malog deteta? Ne mislim na prolazne periode tuge, nego baš na depresiju, kliničku, koja se leči kod psihijatra. Uzmimo da dete ima sedam, osam, devet godina, i da je hronično depresivno, koje simptome će ono pokazati u svakodnevnim situacijama? Da li je to moguće, tj. da li to postoji, ili je duboka depresija odlika odraslih koji su se nakupili iskustva?

Da li je moguće da neko od starta, dakle još kao dete bude krajnje nezadovoljan životom, ljudima, klinički depresivan? Da li znate neke primere i kako je to izgledalo? Jako me zanima ovo, molim samo ozbiljne odgovore.
 
To obično bude, kad dete u tim godinama, sticajem okolnosti, nešto jako uplaši. Onda ga, ili vode kod neke babe da piša na ugalj, ili kako se to već radi i kaže, 'salivanje strave', ili ga odvedu psihologu. Uglavnom, verovatno neće piti lekove itd. ali ima veće šanse da mu se kasnije razvije depresija ili neko psihičko oboljenje. Zato decu treba čuvati u tim nekim formativnim godinama, posebno prvih 5-7.
 
Lako je nama odraslima da opisemo kako se osecamo - u slucaju depresije - ono - sve ladje su mi potonule, nemam volje/motiva ni za sta, (u mom licnom slucaju - samo mi se spava). Itd. To su simptomi - lako je odrediti stanje.

Ali kod dece, pogotovo male .... mozda kroz neku igru, zamisljanje.., i naravno volju deteta da nesto radi.
Razmisljam - ako dete duze spava, i ne igra se strasveno kad je budno. Ili place. Onda nesto nije u redu. Da li je depresija? Moze da bude svasta. Msm ne mora da bude depresija.

Sa ovim starijima se moze razgovarati. Pa saznati stanje i problem.

Depresija kako sam mnogo kasnije saznao u zivotu je hemijski problem koji ima psiholoske manifestacije.
Klinicka depresija?
Cesto cujem taj pojam - da li se tu radi o HRONICNOJ depresiji koja je vec tretirana lekovima?
 
@Richard III Ne znam ni za jedan primer kada je dete u depresiji. Znam za primer poremećaja pažnje ADHD kod dečaka. Taj poremećaj je prva primetila učiteljica ( dečak je imao tada 8 godina ) i roditelji su počeli sa lečenjem.

Najbolje je da se roditelji posavetuju sa svojim izabranim lekarom opšte prakse ili još bolje sa pedijatrom koji leči dete.

 
Da, i ja smatram da se depresija kod dece javlja zbog neke teške traume. Čak i kod mlađeg uzrasta, dete ima tri -četiri godine, možda se ne seća, nije svesno uzroka...
Pohranjeni strah i bol, koji se manifestuje kao depresija i osećaj izgubljenosti.
Koliko ja shvaćam onda to nije klinićka depresija? Opet su je neki događaji uzrokovali. Ili ja ne shvaćam baš taj pojam???
 

Back
Top