Dekadencija: ili kako zivot postaje nepodnosljiv

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
Neke tamo 2005-6 godine napisao sam nesto o borbi dekadencije sa istinom i zdravljem. Tad sam to izlozio sa istorijsko-moralnog gledista.
A sad sam sa psiholoskog opisao proces propadanja, tj. dekadencije, samo sto ga nije lako shvatiti bez onog moralno-istorijskog dijela.

Dekadencija je sposobna da se uvuce pod kozu i iskvari ljude (prije svega musku populaciju) neprimjetno, do te mjere da je na kraju takoreci slave, a sama rijec ima izrazito negativno znacenje. Jer sta ima pozitivno u propadanju? Kad kazem da je cijelo covjecanstvo danas dekadentno, onda to ne znaci da nesto propada, da bi ustupilo mjesto necem novom, nekom novom zivotu, nego da je covjek kao vrsta doveden u pitanje.

Ovo sam postavio i na pdf psihologija, ali po obicaju ne vidjeh ni trunke zdravog interesovanja, a posto su mi blogovi nesto sasvim besmisleno, to necu da pisem ni blog. Jer ako nema ni citaca, a javili bi se valjda kad bi ih bilo, onda je kasno za ovave ideje uopsteno.

Neki ljudi su rodjeni prekasno, a neki uzaludno.

Kad se neka strast ne zadovolji, onda patimo (Leiden-schaft=Bol-stvara). Inace, strasti su stvarane tako da jedna drugu kompenzuju, imamo strasti za privlacenje i odbijanje, i svaka ima svoj antipod. To su sledece strasti:

Orderly List of the Passions (Descartes)
Wonder
Esteem (with generosity or pride), and contempt (with humility or abjectness)
Veneration and scorn
Love and hatred
Desire
Hope, anxiety, jealousy, confidence and despair
Indecision, courage, boldness, emulation, shrinking reluctance, and terror
Remorse
Joy and sadness
Derision, envy, pity
Self-satisfaction and repentance
Approval and gratitude
Indignation and anger
Vainglory and shame
Distaste, regret and lightheartedness

Svaki narod ima svoj nacin kako da zadovolji sve, ili odredjeni broj strasti. On to definise u svom moralu ili u mitovima o bogovima. U politeizmu se tezilo da se za svaku strast izumi po jedan bog. Oni koji sebi dozvoljavaju zadovoljenje svih strasti su inace uvijek bili daleko uspjesniji od drugih, sve dok ne bi pretjerali u jednoj strasti, pa bilo da se radi o ljubavi ili mrznji. Kad pretjeraju, oni obicno odricu autoritet razumu ili mogucnost saznavanja istine. Vise se ne mogu prizvati pameti. I onda sebi izmisle jedan moral koji zabranjuje jedne a pretjerano forsira druge strasti.

To je slucaj kad neko istice npr. ljubav a negira rat (mrznju) ili kad se zabranjuje nosenje oruzja ili vrsenje osvete u obliku dvoboja ili tzv. krvne osvete ili kad se pretjerivanjem u najnizim nagonima (Kamasutra) nastoji kompenzovati patnja koja nastaje kroz nezadovoljenje onih zabranjenih strasti.

Kad drugi preuzmu vrsenje osvete, tzv. "sudstvo" i kad se ceka po nekoliko godina da "slucaj" bude rijesen ... tada patimo. Kod dvoboja se nije odugovlacilo, upravo zato da bi strasti imale zadovoljenje i da se ne bi patilo, a protivnici ovog nacina osvete lazno predstavljaju dvoboj ili krvnu osvetu kao bezumno unistavanje svega zivog oko sebe, ali, kao sto smo vec bili rekli, ti protivnici se ne mogu dozvati pameti, da bi im se moglo ukazati da je vrsenje osvete u stara vremena bilo pod budnim okom drustva i pod strogo uredjenim pravilima.

Odustajanjem od zadovoljenja ovih strasti covjek slabi, njegova dusa kao da je prepolovljena. On je sad kao pas prema vuku. Ali on i dalje ima prohtjeve, on i dalje pati i ne zna sta da radi. On se cesto bori sam u sebi protiv tih strasti. Ta ga borba iscrpljuje. "Ako te neka strast sablaznjava, izvadi je!" to je sad njegov moral. Tako iscrpljen on se rado okrece snu. U snu smijemo i ubijati i ratovati, ali na javi ne.

Krajnji rezultat svega je porazavajuci. On ne samo da nije svoje strasti ojacao kroz prozivljavanje, nego je kroz pretjeranu seksualnost, kojom je pokusao da kompenzuje patnju, uspio da zaboravi na sve strasti. Njemu je, iduci precicom za seksom, i ljubav postala suvisno opterecenje, cekanje i odugovlacenje. Tako da se sad patnja jos vise pojacava, jer ni ove strasti ne nalaze zadovoljenje. On sad propovijeda odustajanje od svih strasti. "Treba pozude obuzdati, izvor svih jada su pozude, treba ih ugasiti" i "zivot je patnja", to je krajnji zakljucak budistickog ucenja i jednog moralnog zastranjenja koje je pocelo vjerom da postoji pravda po sebi i istina po sebi, odnosno da je sve u bozjim, a ne u covjecijim rukama. Cekanjem da bog nesto ucini osudjujemo vlastiti zivot.
 
Dobra ti je tema i tamo na psihologiji ali si ti mali da je izneses...Ali polako...

Dobro pazi sta zelis je jedna recenica, misao koja ukazuje da se strasti stvaraju, nagoni bi onda bili samo epigenetski zapisane stvorene strasti ili modeli refleksa za prezivljavanje...

U prevodu, promisli pre strasti...emocije mogu biti intezivne i ne iracionalne...al ko bi onda izasao sa svojim licemernim stavovima ako nije pametan i vredan.
Ispada da svest nije za glupe ljude, a za rafiniranost emocija vec naslucujemo da ih inteligentniji divnije prozivljavaju, dok nedostatak lepote oni gluplji nadomescuju preterivanjem i eksplozivnoscu...neobuzdanoscu...

Ti nisi primetio obestrascenje, nego si primetio nihilizam kod svega, pa i kod emocija...to je situacija kad kazes piletu kukuruz je zut, a ono ide po dvoristu i naguta se plastike koja je tu bila i zute je boje.......da bi napravio zlo dovoljno je neznalici reci da uradi sta misli....vise ne treba....

E sad, u vezi boga i delovanja boga....samim pricanjem o ovome mi otvaramo neki tok misli...sto bi dalje moglo da dovede do debate, cije tokove misli ja sad pisem...jer ove jesu moje, ali neretko se moze desiti da mi ulete tudje misli u glavu.......i tako..ja bih zaobisao tu tacku....

A sto se tice reakcije publike...jesi li ti resio da budes narodni reformista...onda si okasnio...
Ja sam bio tu na vreme , ali vidis nisam uradio nista...
Ako ti izmedju dva clanka prodje 6 godina, nece to na dobro izaci....radi na sebi...ali znaj da se znanje ceni samo ako donosi profit...
 
off:
Na psihologiji radoznali citaju, a komentarisu i odgovaraju samo oni koji imaju sta da kazu. Nije to chat gde kvantitet dominira.
Gresis i za blog. O, da, jako gresis.
Savetujem da izbegavas engleski. Eto, na primer, ja nemam strast koju pominjes: Wonder. Mozda neku srodnu domacu, ne znam.
Koriscenje latinskog umesto engleskog dodatno suzava krug potencijalnih diskutanata.
To je dovoljan razlog da se ne usudim da komentarisem mozda dobru temu.
 
Kao i moda Ranjenikovih vunenih čarapa,tako dekadencija zahvata sve društvene odlazeće trendove...
Umesto njih stižu novi-nove emocije i strasti,hobiji i zaluđeništvo-opsesije...U vreme Ničea nije bilo kondoma i najebo je ko žuti,ali sad kad AIDS
rasprostranjen-molim-bez kondoma ni u muzej hiromantije...:mrgreen:
O internetu da ne pričamo-da je Niče imao Krstu-sad ne bismo učili decu šta učimo,mada bi ipak visili po fejsu i Tviteru...I po forumu...:mrgreen::hahaha:
Dekadencija sadržaja odlazećih generacija je normalna pojava-treba mesta novim sadržajima...
Časni dvoboj je danas za flipnute-bre sačekuša i overiš ga brateeee...:mrgreen:
Da ne pričam o žargonu kako se menja-moramo ga ispoštovati...:cool::mrgreen:
Filozofija je ,tako kažu gušteri,za matore mentole,hebote-ili znaš ili ne znaš-nema vrdanja...
Itd...
(Čudi me Patak-nije dosad bio konzerva,a možda ga "stiglo":lol:)
 
Meni se svidelo sto je upotrebio strasti na engleskom, zato sto to otvara pitanje peglanja Srbije.
Svaki jezik ima pojmove koje definise i one koje ne definise, otkrivajuci tako percepcionu mrezu tog naroda....Sa smanjivanjem percepcije javlja se vise sinonima nego sto ustvari jesu, slucaj danas....Ali je vazan detalj to sto se sada cini, a to je prilagodjavanje pojmova i tumacenja i prevoda pojmova engleskoj osnovi....Da li i koliko se to cini?
Ja primecujem da se vise koriste upareni pojmovi, koji postoje u oba jezika, a manje oni neupareni, koji postoje samo u srpskom...
Prisiljavanje na novu kulturu ili kradja kulture preko ponude za svoju.....hmmmm.....ali o tome pricati u ovakvom okruzenju je stvarno besmisleno....pa rizikujem glavu i u ovako apsurdnom okruzenju kad kazem nesto sto nije za hvalu a stanje je u Srbiji, zemlji u kojoj 70% imena firmi je na engleskom jeziku.

Zato pazljivo sa svim sto nije prepoznato kao "ok, nije sumnjivo , moze da prodje" kao da sam na carini ili ispred policajca u pretresu, kod svakog gradjanina Srbije....
 
dekadencija kao pojava javlja se u drustvima koja prestanu da teze idealima..

Jos nije postavljen pravi standard za pojam dekadencije. Treba ga dovesti u vezu iskljucivo sa moralom. A moral bi trebao biti takav da proizvodi velike, mocne ljude, i da ne sprecava niciji rast.

Izgleda da onog momenta kad neki moral postane zapisan, da otprilike od tada krece dekadencija. Od tada krece idealizovanje na osnovu zapisa. Tad se nastoji postici sto veci broj slicnih u drustvu, tj. kvalitet se zamjenjuje kvantitetom. Nastoji se postici neki prosjecan, idealni covjek. Idealan znaci da za njega vise nema napretka.

Istorijski gledano, Indijci su svoj moral prenosili usmeno, sve dok ga nije zapisao Manu oko 1500 pne. Prije toga su zivjeli u jednoj planinskoj klimi, akad su stigli u Indiju, kao da su se razbolili. To je bio razlog zbog kojeg vise nisu tezili velicini, nego samo prosjeku. Nakon dolaska u Indiju, samo su jos filozofi tezili velicini i obaranju zapisanog, idealnog prosjeka.

Dakle, da postoje nepisana pravila, to bi bila glavna oznaka dusevnog napretka, i da se ne robuje pisanim pravilima.

Kod nas danas toga nema. Ima i previse onih koji vrebaju na svakom cosku nekog "rasistu" ili "zlog" covjeka, i namecu iskljucivo prosjek. Zato svi aplaudiraju Kinezima, a najprihvatljivija ljubav je izmedju razlicitih rasa.

Mozes sa sigurnoscu racunati da ako ne zastupas ovaj prosjek da ces uskoro ostati bez posla i biti izolovan na smrt.

A sta je inace smrt ako ne zabrana da zivis kako hoces?
 
ako je smrt zabrana da covek zivi kako hoce onda to pretpostavlja postojanje boga odnosno nekog ko zabranjuje..( nesrecno si upotrebio termin)
dekadencija ima veze samo sa stremljenjima..dekadencija je i kad se vrtis u krug a ostali oko tebe te prelaze..u principu javlja se u drustvima koja su se izdigla iznad svih oko sebe i vise im ne predstavljaju pretnju..potukli pokorili porazili zastrasili sve oko sebe i vise nemaju stremljenja..jer stremljenja ni od pocetka im nisu bila ka idealima vec ka dominaciji nad svima drugima..tipicno za hijerarhiju moci..naravno moze se sasvim logicno i sasvim korektno zakljuciti da drustvo koje ima hijerarhiju moci zapasce u dekadenciju pre ili kasnije
hijerarhija moci tezi da ocuva hijerarhiju moci..i NISTA DRUGO..drustva najvise napreduju nakon ratova i velikih stradanja..jer je nakon svega toga i hijerarhija moci oslabljena pa cesto i potpuno potucena..i drustvo napreduje dok ne uspostavi novu hijerarhiju moci..i tu prestaje svaki bitan napredak a krecu bahanalije izivljavanja maltretiranja ..o da i "prava i slobode " gradjana koja zavise dal ce neko u hijerarhiji da ih u specificnom slucaju prizna ili ne..
primer licne prirode ali koji se moze generalizovati..primer sergeja bubpke..iako mu niko nije mogao doskociti u njegovom vremenu..on se i dalje takmicio ..sam protiv sebe i pomerao svoje rekorde
primer srpskog drustva..dekadencija je zahvatila svaki segment..jer srbi nemaju drzavotvorna stremljenja..vec danas streme samo da rata ne bude.."uspesi" nasih sportista na olimpijadi verno oslikavaju kolektivno strane srpskog drustva..nikad gore..
ratujes jer uslovi diktiraju rat..a ne dal se tebi ratuje ili ne ratuje..raspolozenje je za vodjenje ljubavi a ne za drzavotvornu politiku
 
ako je smrt zabrana da covek zivi kako hoce onda to pretpostavlja postojanje boga odnosno nekog ko zabranjuje..( nesrecno si upotrebio termin)

Ideal koji sprecava ljude da zive kako je najbolje (tj. onako kako ce da postanu mocni i srecni) je Nietzsche nazvao Svestenicki asketski ideal. Znas kako je kod zdrave aristokratije, nema nikog da mu zapovijeda. Uzmimo Ahila iz filma Troja, spomenu mu Apolona, a on mu odrubi glavu, jer nije kroz Apolona postao dobar borac. Ali kad su Arijevci poceli napustati svoju prapostojbinu Ariana Vaego, zbog neke klimatske promjene, oni su onda bili toliko malaksali, da su poceli vjerovati da su se bogovi okrenuli protiv njih, pa su se podijelili na one koji vjeruju u Ahure/Asure i one koji vjeruju u Deve.
I tad je nastao svestenicki asketski ideal. Znaci, uvijek je neka nesreca, slabost ili bolest uzrok vjerovanju da postoji neka "zabrana" odozgo.
Da bi se covjek oslobodio te zabrane on prvo mora da postane svjestan svoje snage i tudje slabosti, kao i toga da je prepusten sam sebi i da ima protiv sebe sve slabice i bolesnike ujedinjene pod ovim hiljadugodisnjim idealom, jer se oni nikad nece slagati s tobom i nikad nece tebi dati za pravo. Zbog toga je Nietzsche pisao svoja "prevrednovanja", da bi emancipovao i udruzio jake i sposobne ljude.


dekadencija ima veze samo sa stremljenjima..dekadencija je i kad se vrtis u krug a ostali oko tebe te prelaze..u principu javlja se u drustvima koja su se izdigla iznad svih oko sebe i vise im ne predstavljaju pretnju..potukli pokorili porazili zastrasili sve oko sebe i vise nemaju stremljenja..jer stremljenja ni od pocetka im nisu bila ka idealima vec ka dominaciji nad svima drugima..tipicno za hijerarhiju moci..naravno moze se sasvim logicno i sasvim korektno zakljuciti da drustvo koje ima hijerarhiju moci zapasce u dekadenciju pre ili kasnije
hijerarhija moci tezi da ocuva hijerarhiju moci..i NISTA DRUGO..drustva najvise napreduju nakon ratova i velikih stradanja..jer je nakon svega toga i hijerarhija moci oslabljena pa cesto i potpuno potucena..i drustvo napreduje dok ne uspostavi novu hijerarhiju moci..i tu prestaje svaki bitan napredak a krecu bahanalije izivljavanja maltretiranja ..o da i "prava i slobode " gradjana koja zavise dal ce neko u hijerarhiji da ih u specificnom slucaju prizna ili ne..
primer licne prirode ali koji se moze generalizovati..primer sergeja bubpke..iako mu niko nije mogao doskociti u njegovom vremenu..on se i dalje takmicio ..sam protiv sebe i pomerao svoje rekorde
primer srpskog drustva..dekadencija je zahvatila svaki segment..jer srbi nemaju drzavotvorna stremljenja..vec danas streme samo da rata ne bude.."uspesi" nasih sportista na olimpijadi verno oslikavaju kolektivno strane srpskog drustva..nikad gore..
ratujes jer uslovi diktiraju rat..a ne dal se tebi ratuje ili ne ratuje..raspolozenje je za vodjenje ljubavi a ne za drzavotvornu politiku

Postoji vise uzroka za dekadenciju, ali oni svi zavrsavaju tako sto im se strijemljenje kvari, to je tacno. Moze i kao Rim ili srpsko carstvo, da se naosvajaju previse teritorija i da im se pobrkaju obicaji (pisao sam o tome), ali moze i da budu porazeni u nekom ratu, pa da im kroz to oslabi strijemljenje, primjeri: poraz Atinjana na Siciliji (kraj Peloponeskog rata), katastrofalne posledice 30-godisnjeg rata u Njemackoj, kad je nastao jedan novi pojam kao zamjena za pojam "lose" a kojim se htjelo opravdati lose stanje. Sigurno je cio Peloponeski rat uticao da se cijela Grcka ucini malodusnim. Ali isto tako kod Arijevaca je dekadencija dosla sama po sebi, bez nekog prethodnog osvajanja ili teskog rata. Kod njih je ujedinjenje Indije doslo kao posledica velikog slabljenja. Kod Rusa nije nikad bilo tih stvari. Oni su osvajali malo po malo i nikad se nisu "otkacili". Oni su ti primjer da ni nakon najvecih uspjeha ne mora doci do dekadencije. Dakle, nema pravila, ili si jak ili si preslab. A slabi lako gube pamet.
 
Ideal koji sprecava ljude da zive kako je najbolje (tj. onako kako ce da postanu mocni i srecni) je Nietzsche nazvao Svestenicki asketski ideal. Znas kako je kod zdrave aristokratije, nema nikog da mu zapovijeda. Uzmimo Ahila iz filma Troja, spomenu mu Apolona, a on mu odrubi glavu, jer nije kroz Apolona postao dobar borac. Ali kad su Arijevci poceli napustati svoju prapostojbinu Ariana Vaego, zbog neke klimatske promjene, oni su onda bili toliko malaksali, da su poceli vjerovati da su se bogovi okrenuli protiv njih, pa su se podijelili na one koji vjeruju u Ahure/Asure i one koji vjeruju u Deve.
I tad je nastao svestenicki asketski ideal. Znaci, uvijek je neka nesreca, slabost ili bolest uzrok vjerovanju da postoji neka "zabrana" odozgo.
Da bi se covjek oslobodio te zabrane on prvo mora da postane svjestan svoje snage i tudje slabosti, kao i toga da je prepusten sam sebi i da ima protiv sebe sve slabice i bolesnike ujedinjene pod ovim hiljadugodisnjim idealom, jer se oni nikad nece slagati s tobom i nikad nece tebi dati za pravo. Zbog toga je Nietzsche pisao svoja "prevrednovanja", da bi emancipovao i udruzio jake i sposobne ljude.
A jaki ne bi bili to da nema ovih drugih. A ovih drugih je mnogo više. Osim toga ni nauka ni filozofija ne mogu dati odgovor na pitanje: Ko ili koji su jaki?
 
hijerarhija moci tezi da ocuva hijerarhiju moci..i NISTA DRUGO..drustva najvise napreduju nakon ratova i velikih stradanja..jer je nakon svega toga i hijerarhija moci oslabljena pa cesto i potpuno potucena..

.. prvo .. pogrešno .. hijerarhija moći je .. samo odraz .. .. odraz hijerarhije postojanja .. .. i čovjek i stablo i kamen postoje .. samo .. ako se u hijerarhiji .. pokažu .. moćniji .. od nekog drugog postojanja .. koje bi poništilo njihovo postojanje .. .. to je šopenhauerova volja .. i ničeova .. za moć .. (.. s tim da je ničeova malo proširena ..)

.. i drugo je .. upitno .. .. mislim da je moguće reći i pogrešno .. .. mislim da društva vidljivo napreduju nakon ratova i da su to vremena sa .. sjebanom hijerarhijom .. .. ali taj napredak .. mislim da je nakupljen prije .. .. kao voda iza neke brane .. polako .. kap po kap .. .. dok se ne nakupi toliko da sruši branu ..
.. hijerarhije poslije .. tek se stvaraju .. i nekad su jasnije nekad manje .. .. a .. stvarni napredak koji .. lagano skuplja vodu .. veoma je veliko pitanje .. .. i odakle dolazi .. pitanje je .. .. mislim da je njegov izvor .. nakupljena svijest .. .. ali možda i ne samo ..

.. danas je jebeno vrijeme zato .. što je jezero puno .. i brana teško izdržava .. .. ali nema nikakvog modela .. po kojem bi se nove brane mogle graditi ..
.. a ako bude čovjeku preostalo samo jedna mogućnost .. da ostane tu gdje jest .. ili da ode u raj .. .. on će ostati ovdje ..
 
Poslednja izmena:
.. prvo .. pogrešno .. hijerarhija moći je .. samo odraz .. .. odraz hijerarhije postojanja .. .. i čovjek i stablo i kamen postoje .. samo .. ako se u hijerarhiji .. pokažu .. moćniji .. od nekog drugog postojanja .. koje bi poništilo njihovo postojanje .. .. to je šopenhauerova volja .. i ničeova .. za moć .. (.. s tim da je ničeova malo proširena ..)

.. i drugo je .. upitno .. .. mislim da je moguće reći i pogrešno .. .. mislim da društva vidljivo napreduju nakon ratova i da su to vremena sa .. sjebanom hijerarhijom .. .. ali taj napredak .. mislim da je nakupljen prije .. .. kao voda iza neke brane .. polako .. kap po kap .. .. dok se ne nakupi toliko da sruši branu ..
.. hijerarhije poslije .. tek se stvaraju .. i nekad su jasnije nekad manje .. .. a .. stvarni napredak koji .. lagano skuplja vodu .. veoma je veliko pitanje .. .. i odakle dolazi .. pitanje je .. .. mislim da je njegov izvor .. nakupljena svijest .. .. ali možda i ne samo ..

.. danas je jebeno vrijeme zato .. što je jezero puno .. i brana teško izdržava .. .. ali nema nikakvog modela .. po kojem bi se nove brane mogle graditi ..
.. a ako bude čovjeku preostalo samo jedna mogućnost .. da ostane tu gdje jest .. ili da ode u raj .. .. on će ostati ovdje ..


Ono sto prosiruje svijest su dvije stvari: opasnost i dokolica. Bez hijerarhije nema dokolice. Koliko je njih koji se obogate, ali samo zato sto ne znaju dokolicariti i sto nisu stedljivi sve potrose na gluposti ili na samounistenje, droge i sl. Covjek mora nauciti da uziva u intelektualnom da bi mogao dokolicariti. Posledica toga je nakupljanje mudrosti. Zato su najbolja djela ona stara, stvarana od strane aristokratije. Ovo moderno je sve bljutavo i pacenicko. Znaci, bez hijerarhije dolazi do prosipanja svijesti i njenog suzavanja, vjerovatno popraceno smanjenjem volumena mozga i fizickim poruznjavanjem. Hijerarhija je ta koja skuplja, a kad pukne brana, onda dolazi do prosipanja svijesti na gluposti, prije svega na ono sto stvara tzv. zivotinjska zadovoljstva (bespotrebna jela) ili ono sto zamjenjuje snagu misica (ljencarenje). A posto su to vremena bez opasnosti, to ljudima pamcenje slabo radi, jer samo opasnost produzuje misli tako da ljudi dobro pamte i ne moraju da zapisuju. Vjerovatno su i Italijani vlasnici restorana, jer im je ta navika ostala iz perioda dekadencije starog Rima. Da su naslednici onih starih ratnika danas bi bili oruzari i sl.
 
dekadencija je prirodna
ona proizilazi iz biologije i zakonitosti o kruzenju materije
sve stvari u prirodi propadaju do smrti/novog radjanja
krug zivota i tako to
nema razlike ni sa drushtvima/psihom pojedinca
ti mozesh da budesh chio starisha i "volish sve shto vole mladi"ali i dalje si star,izraubovan zivotom istroshen i umoran
dekadencija nije negativna nego prirodna,chovek joj daje negativnu konotaciju opet zbog prirodne zelje svakog pojedinca da se opire propadanju i ako je ono neizbezno
da li nepovladjivanje strastima vodi drushtvenoj degradaciji je diskutabilno...neispunjene strasti su stvorile civilizaciju,tachnije nezadovoljstvo koje iz njih prozilazi je bio kreaciona inicijalna kapisla-
zelja za tudjim je inicijalni motovator da se svoje stvori ili otme
moze da se polemihe da je frustracija proizishla iz nezadovoljstva nezdravo stanje,pa samim tim i civilizacija kao nus produkt ali da li je tako i da svi treba da se vratimo veranju po drvecu je druga tema
 
dekadencija je prirodna
ona proizilazi iz biologije i zakonitosti o kruzenju materije
sve stvari u prirodi propadaju do smrti/novog radjanja
krug zivota i tako to
nema razlike ni sa drushtvima/psihom pojedinca
ti mozesh da budesh chio starisha i "volish sve shto vole mladi"ali i dalje si star,izraubovan zivotom istroshen i umoran
dekadencija nije negativna nego prirodna,chovek joj daje negativnu konotaciju opet zbog prirodne zelje svakog pojedinca da se opire propadanju i ako je ono neizbezno
da li nepovladjivanje strastima vodi drushtvenoj degradaciji je diskutabilno...neispunjene strasti su stvorile civilizaciju,tachnije nezadovoljstvo koje iz njih prozilazi je bio kreaciona inicijalna kapisla-
zelja za tudjim je inicijalni motovator da se svoje stvori ili otme
moze da se polemihe da je frustracija proizishla iz nezadovoljstva nezdravo stanje,pa samim tim i civilizacija kao nus produkt ali da li je tako i da svi treba da se vratimo veranju po drvecu je druga tema

Los odgovor. Ne radi se o fizickom, nego o dusevnom propadanju. Tu covjek krece ka zivotinji. Zivotinja se moze cak pokazati fizicki superiornom u odnosu na covjeka, ali joj nedostaje nervni sistem kojim se dominira. Za zene se moze reci da su dekadenti, a takodje i djeca. Svako koga se lako moze nagovoriti na bilo sta je dekadent. Tu nedostaje mocna dusa. Demokrata je dekadent.
 
.. mislim da treba definirati cjelinu .. u okviru koje se priča .. filozofira ..

.. kod navara .. hijerarhija moći nije bog na nebu .. nevezan na bilo što .. to mišljenje je beskorisno .. pogrešno .. .. ta hijerarhija u društvu ima svoje zakone i korjene .. svoje veze ..

.. kod dionisa .. prilično je pitanje što proširuje svijest .. i je li ona uzrok ili posljedica .. .. ali bez obzira na to .. uvjek se postavlja i drugo pitanje .. šta ta šira svijest treba .. mislim da ti sa njom hoćeš od majmuna stvoriti aristokratskog majmuna .. a ja sa njom od majmuna hoću stvoriti čovjeka ..
 
.. mislim da treba definirati cjelinu .. u okviru koje se priča .. filozofira ..

.. kod navara .. hijerarhija moći nije bog na nebu .. nevezan na bilo što .. to mišljenje je beskorisno .. pogrešno .. .. ta hijerarhija u društvu ima svoje zakone i korjene .. svoje veze ..

.. kod dionisa .. prilično je pitanje što proširuje svijest .. i je li ona uzrok ili posljedica .. .. ali bez obzira na to .. uvjek se postavlja i drugo pitanje .. šta ta šira svijest treba .. mislim da ti sa njom hoćeš od majmuna stvoriti aristokratskog majmuna .. a ja sa njom od majmuna hoću stvoriti čovjeka ..

Ne vidim da ti ista hoces, ne vidim cak ni sredstva kojima bi ti mogao htjeti. Na koji nacin ti hoces covjeka ... od majmuna?

Kod Nietzschea je jasan put: Dekart = aristokratizam; Nietzsche = radikalni aristokratizam. Znaci, Nietzsche = radikalni Dekart.

Mi vidimo koliko je siroka svijest kod Nietzschea! Njegovi nagoni su stvorili tu svijest, jer je Covjek poceo da propada, a njegovi nagoni nisu mogli da ucestvuju u tome. Njega su ucili da je on aristokratski covjek od malih nogu.

U nedostatku mogucnosti da bude aristokrata on je stvorio radikalnog aristokratu. Taj radikalni aristokrata je po mom misljenju starogrcki aristokrata, covjek starogrckog ukusa, jer taj ukus nikad nije robovao religiji. Aristofan, Sofokle, Tukidid, Makijaveli ... donekle Dekart, Aristotel i Platon ... pa Renan, Celsus ... to su sve ljudi koji jasno razlikuju ropsko od gospodarskog.

A ropsko i zivotinjsko je isto.
Ne znam bijese li u Zaratustri, ali rekao je sasvim jasno da ce nadcovjek nastati iz gadjenja, dakle iz kvarenja ljudi. A to je dekadencija. Ali nema garancije da mora nastati nadcovjek. Moze ostati samo kvarenje, a trajno kvarenje vodi ka majmunu.

To gadjenje bi trebalo da prosiruje svijest. I nemogucnost da se bude bolji, najbolji (aristo), da se zasluzi bilo sta, da postane sposobniji nego sto jeste, jer znanje nije isto sto i sposobnost. Covjek moze znati mnoge stvari, ali ako ih ne moze prozivjeti, onda je nesposoban. Ta nemogucnost da se zivi kompenzuje se uvecavanjem znanja. Covjek pocne vjerovati da se pomocu znanja moze nesto promijeniti ili da ce kad se svijet sam promijeni to znanje postati upotrebljivo.

A gadjenje ga zadrzava od ucesca u zivotu.

Sve ono sto je islo za Isusom kao svojim iskupiteljem bi trebalo da nam prosiruje svijest.
 
Poslednja izmena:
.. mislim da je to pitanje evolucije .. gotovo biološko pitanje ..
.. mislim da je čovjek danas pred raskrsnicom .. i da je ono što vidi u sebi i ljudima gadno .. .. ali ja ne vjerujem da može to biti jedino .. ja vjerujem da je to polovica ..
.. druga polovica je .. sloboda .. san o slobodi .. individualnost .. vjera u sebe .. .. o isusu koga boli ***** za srbe i hrvate ..
.. predak čovjeka nije majmun .. i kad je jednim putem krenuo čovjek .. drugim je krenuo majmun .. i nisam baš siguran da oni nisu bili povezani .. na daljinu ..
 
Poslednja izmena:
Znam ja sta ti cijelo vrijeme pricas. Ali nemas osnova za te svoje ... fantazije. Ti hoces nesto sto nema nikakvu potvrdu u istoriji. Ti preskaces milione godina, jer ne lice na tu tvoju komunisticku slobodu. Ali evolucija je trajala citavo vrijeme, bez obzira sto te lovce nije uopste zanimala tvoja sloboda...

Svaki narod je imao neki svoj rasizam, neke svoje "aristokratske crte lica". Kod ovih na sjeveru aristokrata ne lici na juznjackog.

I kroz te "crte lica" nastajala je i nova vrsta, citavo vrijeme.

A kod tebe ima samo "slobodarski majmun", pa lutanje i zastranjivanje milionima godina, pa odjednom "slobodarski covjek" koji treba da sijevne kao munja iz vedrog neba sam od sebe, neobjasnjivo.

To su nagadjanja i nista vise.
 

Back
Top