deca sve losije citaju

Мени, богами, није било смешно! :lol:

Пази, ја могу да ти до детаља препричам сваку књигу коју сам прочитала (тачније, сваку која ми се допала) од првог основне! Вероватно сам зато и одабрала овај позив, или је он одабрао мене....
Али зато ме не питај за нечији број телефона...јер ни свој не могу да запамтим, нити било шта што има везе са бројевима! :lol: Само речи, речи.... (што рече Хамлет!)... :wink: :lol:
 
Beograd je otvoren grad!
Shodno tome nije cudo sto se cuju kojekakvi izrazi sa kojekakvim naglascima.

No, sad sta je tu je. Deca ce citati ako ukucani citaju (knjige), mozemo im ponuditi alternativu kao sto je Zabavnik (ja sam tako dete, koje je sada poslo u skolu "navukla" na citanje).
Uzgred, u skolama su kriterijumi tragicno opali. U svakom smislu.
 
Mrzelo me da citam sve odgovore, ali citanje se vezba, dikcija se vezba. Zapravo citanje u sebi sto vecina nas praktikuje i citanje na glas nisu isto, citanje na glas je daleko teze a tu utice mnogo faktora, jos je gore ako je u pitanju javni nastup. Osobi koja je duze godina citala u sebi kada date da cita na glas pogotovu pred publikom normalno da ce imati poteskoca. Mene sada da stavite da citam nesto pola sata na glas cisto sumnjam da bi se bas najbolje snasao.
 
schljokica:
Navela me tema o disleksiji da postavim pitanje nekom ko se razume :
Zasto deca u osnovnoj skoli kako prolazi vreme njihovog skolovanja sve losije citaju?

Zapanjujuce je da neka deca na kraju 1. razreda bolje citaju nego klinci u 3. razredu !
Nemojte samo reci kako klinci danas sve manje citaju. To je tacno, ali problem je neki drugi, zbog neceg drugog.
Volela bih da na ovo da odgovor neko ko se razume, da uputi na nacin resavnja ovog vaznog problema. Ja sam u svakodnevnom komntaktu sa decom i svedok sam ove tuzne istine. Hvala

Da,losije citaju,ali zato bolje igraju CounterStike,WarCraft itd.
Pri tom, nova reforma skolastva je "fantasticna".
Toliko od mene.
Pozz!!!
 
На жалост, никаква ''нова реформа'' школства не постоји, у јавности се, као причуцка нешто о томе, али пре неколико година је започета, па прекинута...и у школама је све исто као пре 20-30 и 40 година!
 
Hellen:
На жалост, никаква ''нова реформа'' школства не постоји, у јавности се, као причуцка нешто о томе, али пре неколико година је започета, па прекинута...и у школама је све исто као пре 20-30 и 40 година!

Veruj mi,nije. Znam po svom malom bratu.
One stvari koje sada osnovci rade i nacini na koje ih rade uglavnom su drugaciji od onih koji su meni bili dostupni i plasirani kao takvi.
Kada sam rekao reforma nisam mislio u pravom smislu te reci (verovatno si mislila na onu glupost zapadnjackih skola sa devet razreda), samo sam se malo slobodnije izrazio.
I...zasto nazalost?
Nas skolski sistem se pokazao kao dobar.
A taj trip sa menjenjem ja shvatam kao neki preduslov za ulazak u Evropu, koji i nije mnogo bitan

Pozz!!!
 
Веруј ми, мада ја не знам по млађем брату, него по себи!
Већ 30 година не избијам из школе! :lol:

Промене за последњих 15 година су МИНИМАЛНЕ, тек нешто мало идеолошке, и ништа друго...
Наставници раде по методикама од пре 50 година, факултети друштвених наука који спремају наставни кадар су још увек у прошлом веку, и то негде око његове средине... :roll:
Наставна средства су нам још увек креда и табла, реформа програма чека се деценијама, а промене су само козметичке, а не суштинске...
Наставници већином предају екс катедра, ученици бубају напамет и репродукују, садржаји су застарели, превазиђени и сувопарни, градиво преобимно и непотребно, методе су застареле, наставних средстава нема, мотивација наставника је на врло ниском нивоу, још увек је најважније шта пишеш у дневнику а не како радиш у учионици...
Уф, не стај ми на муку..јер кад се залауфам нећу престати да набрајам шта све не ваља и шта све треба изменити! :-?
Не говорим о 9 или 8 година школовања - суштина је проблем, а не број година!
 
Hellen:
Па то је сасвим просечна брзина читања - минут по страници...
Не знам шта се ишчуђавате.

Нико се није зачудио на овог Идола (стварно ми је идол!:lol: ) што чита једну страницу за 10 минута....
naravno da nije neka brzina, samo tesko je odrzati paznju sat vremena, dobro je povremeno usporiti, postoji vise vrsta citanja, a sto covek sporije cita, to teze shvata, deluje paradoskalno, ali tako je
 
Hellen:
И где се то наш школски систем показао као добар?

"Odliv mozgova"
Mislim da je dovoljno.

Za bubanje i bukvalno reprodukovanje si u pravu, trebalo bi vise prakticne primene naucenog i slobode kreativnosti i to je, po meni najveci problem naseg skolstva.
Pomenula si neka materijalna sredstva tipa krede,table itd...Nije rec o njima, oni su najmanji problem.
 
Nije rec o njima, oni su najmanji problem.

Јесу, проблем су, када у нашим школама нема пара да се купе лопте за кошарку или одбојку, (кад многе школе немају чак ни салу за физичко), када је у 21. веку једино наставно средство креда и табла, када деци у школи нису доступне савремени начини учења, потребне хемикалије у кабинетима за хемију, очигледна наставна средства у кабинетима за физику, компјутери и интернет, када су нам географске карте све закрпљене селотејпом, када нема нових приручника и уџбеника, када је једно опште сиромаштво у школама, онда се све сведе на:''Ја сам издиктирала, а ви набубајте!''
 
"Odliv mozgova"
Mislim da je dovoljno.

Одлив мозгова је производ нашег сиромаштва, а не доброг школског система.
Ако си мислио на то да наша деца кад заврше школу поседују много јалових информација, то је можда тачно, али то не значи да је наш школски ситем добар, него да је захтеван!
Нша деца имају пуно набубаног знања, а не умеју да га практично користе, јер се од њих захтева да репродукују, а не да мисле, нити да буду креативни.
 
Hm, ja o citanju nemam pojma. I ne znam ni kako smo dete naucili da cita. Mucili smo se i mucili i nikako. Pred polazak u skolu su sva deca iz obdanista umela da napisu svoje ime, neka cak i da nesto procitaju, dok nase dete nije znalo nista. Jedva smo ga nekako naucili, da se podpise, da zapamti lik slova.
Posto u prvom razredu nisu ucili slova, vec su se manje vise igrali matematikom, ni u prvom razredu nije naucio vise, nego sto je znao u obdanistu. Neko vreme smo ga maltretirali slovima i citanjem, pa smo posle izgubili nadu, da ce ikad da nauci da cita i prepustili ga nepismenosti, mada su vec sva deca iz njegovog razreda vec citala.
Zadnje dane raspusta pred drugi razred smo bili na moru i sin je u jednom restoranu poceo da cita jelovnike, pa reklame okolo, pa novine... Posle manje od mesec dana je citao podnapise na filmovima, a uskoro i knjige kao npr. Harry Potter i te debeline. Dok su u drugom razredu ucili slova i dok su njegovi skolski drugari jos citali mucajuci, nase je dete preko noci procitalo.
Danas ima 10 godina i svako vece legnemo o jedan sat u veliki krevet i citamo. Muz nas zeza, da smo knjizni moljci :)
Misilm, da decu ne treba forsirati i gnjaviti jih citanjem i pisanjem, jer time samo postignemo, da zamrze to. I mislim, da bi trebali da budu i za citanje zreli, kao i za odvikavanje od pelena. najbolje je, da roditelji svojim primerom pokazu deci, kako se cita i pokazuju jim, sta se sve u knjigama nalaz, da probude deci interesovanje.
A za onu decu, koja imaju vecih problema, postoje strucnjaci, koji ce jih dovesti do znanja citanja.
 
Hellen:
Одлив мозгова је производ нашег сиромаштва, а не доброг школског система.
Ако си мислио на то да наша деца кад заврше школу поседују много јалових информација, то је можда тачно, али то не значи да је наш школски ситем добар, него да је захтеван!
Нша деца имају пуно набубаног знања, а не умеју да га практично користе, јер се од њих захтева да репродукују, а не да мисле, нити да буду креативни.


Ura, ura, ura HELLEN za Premijera!!!!


P.s. (Odliv mozgova je pokazatelj da je nas sistem skolovanja dobar?! :shock: :roll: Boze blagi, kakve sve gluposti covek ovde moze da procita..... :?: )
 
Hellen:
Одлив мозгова је производ нашег сиромаштва, а не доброг школског система.
Ако си мислио на то да наша деца кад заврше школу поседују много јалових информација, то је можда тачно, али то не значи да је наш школски ситем добар, него да је захтеван!
Нша деца имају пуно набубаног знања, а не умеју да га практично користе, јер се од њих захтева да репродукују, а не да мисле, нити да буду креативни.

Zato sam i rekao da je najveci problem nedostatak prakse i kreativnosti.

Slazem se, uglavnom idu zbog siromastva (sta se moze, drzava nam prsoka) ali oni najcesce dobro prolaze...
 
Hellen:
Одлив мозгова је производ нашег сиромаштва, а не доброг школског система.
Ако си мислио на то да наша деца кад заврше школу поседују много јалових информација, то је можда тачно, али то не значи да је наш школски ситем добар, него да је захтеван!
Нша деца имају пуно набубаног знања, а не умеју да га практично користе, јер се од њих захтева да репродукују, а не да мисле, нити да буду креативни.


Mislim da tamo gde odu mogu i da misle i da budu kreativni. Jeste nam školski sistem i dobar i zahtevan, problem je u nastavku svega toga.
 
Imam prvaka i upravo je savladao čitanje i pisanje štampanih slova. Pre škole je naučio da prepoznaje sva slova, a nisam ni htela da ga nešto posebno učim, jer se sećam kako sam se ja dosađivala dok su moji drugari sricali, a ja čitala tečno. No, iako je sve dobro savladao, imamo problem šta da mu dam da čita, kako bi vežbao i zavoleo samo čitanje. On knjige obožava i svi u porodici smo mu od malena čitali, prvo slikovnice, priče, basne, bajke, onda sve moguće što smo našli o dinosaurusima, pokupovali smo gomile enciklopedija i detaljno ih proučili, zemlja, voda, vazduh, kosmos, nauka i tehnika... Međutim, sad se od njega očekuje da čita o zekama i medama, što njega apsolutno ne interesuje. Sve više mi treba da ga ubedim da je neophodno pročitati bukvar, ali on, čim vidi sliku, razočarano koluta očima. Sveti Sava je bio povod da se malo odobrovolji i pročita priču o njemu, jer su mu se neke priče o njemu sviđale od ranije, ali ostalo... Evo jednog primera, tekst se zove "Šareni mačak"
Glava mi je crvena.
Oči su mi zelene.
Telo mi je žuto.
Noge su mi plave.
Rep mi je ljubičast.

Ili ovo, bez naslova:

Jasna i Saša šetaju.
Miriše šuma.
Nešto šušnu.
Šta je to? Joj!
To miš juri šumom.
Maše Jasni.
Jasna mu se smeje.

Eto, nadam se da sam dovoljno ilustrovala svoj problem. Kako da dete zavoli čitanje, kad mu škola nameće ovakve nebuloze?
I da pokušam da odgovorim na prvi post, deca možda bolje čitaju u prvom razredu, zato što možda kasnije imaju traume kao posledice ovakvih sadržaja.
 
Problem sa citanjem i pisanjem ce uskoro biti resen. Bas citam u novinama kako je na Novom Beogradu 1500 djaka manje nego pre par godina... Nema dece, nema loseg citanja! :evil:
Ministarstvo prosvete, pazi ministarstvo PROSVETE je za ovih par godina pokusalo da izbaci Darvina iz skola, ali je uspelo da ubaci policajce u skole! To su nase zeljno ocekivane reforme? Nema ulaganja u skole, ali zato ima u policiju. Nema plata za profesore, ali ima za policajce. Nema para za krede, ali ima za pendreke? Ne opremaju se biblioteke, ali se oprema policija. Sta reci o ministru prosvete kome je najveci uspeh i kome su najveca zalaganja bila vezana za skolskog policajca i video nadzor? Mislim, nije ni to lose, ali da li mu je TO posao??? Gasa Knezevic se bar trudio. Tada se po novinama pisalo o promenama u skolama, o necemu novom, o reformi, a sada? Zasto najnepismenije likove stavljaju za ministre prosvete? Ovaj sadasnji nema ni dana staza u prosveti. Tacnije nema ni dana staza nigde pre ministarskog mesta!
Ministar ocigledno ima moto "Bolje leciti nego spreciti" pa umesto specijalnih pedagoga ili socijalnih radnika salje policajce? Ko kaze da policajci nemaju skolu??? Neee! Svaki ima svoju!!!
Mozda bi ministarstvo prosvete i vise uradilo da im ne uhapsise danas pomocnika ministra zbog primanja mita? To im je hvala?
 
Teatrina:
Kako da dete zavoli čitanje, kad mu škola nameće ovakve nebuloze?
I da pokušam da odgovorim na prvi post, deca možda bolje čitaju u prvom razredu, zato što možda kasnije imaju traume kao posledice ovakvih sadržaja.
jeste, tekstovi koje oni čitaju su više nego očajni!
naravno da im nije zanimljivo da čitaju!
moji klinci su predplaćeni na Ngeografiju.junior.
ima tamo zanimljivih tekstova, a i pravo je uživanje, kada dođe kući iz škole, a čeka ga pošta za njega:) pa još šareni časopis!
 

Back
Top