Davanje krvi;

WithdrawnWater:
A ono sto traze od porodice da da krv kad je neko ugrozen to je zbog bolje kompatibilnosti krvnih grupa - krvne grupe davaoca i primaoca iz istog genetskog pula uvek su kompatibilnije neko kod davaoca i primaoca koji nisu krvno vezani, cak i kada se grupe dobro podudaraju. POzdrav
Ne znam da li je to, ja sam ih razumela tako da ta krv koju daje rodbina dolazi kao neka vrsta naknade, jer nije insistirano da ti ljudi imaju krvnu grupu pacijenta, nije insistirano na potrebnoj, već na nekoj standardnoj količini, i uvek daju krv tri osobe. Izvela sam zaključak da se ta krv daje samo iz puke potrebe, a da sama krv data u ime pacijenta i ne odlazi direktno njemu, već eto, u neku "razmenu"... Osim toga, ljudi koji su dali krv za njega su se raštrkali po raznim ustanovama, dovoljno je da se pomene ime, prezime i JMBG, valjda, ne sećam se... Kao - dala sam krv za njega, a neko drugi će dati krv za nekog drugog, pa će se tu naći i odgovarajuća krvna grupa... :shock:
 
E, da... Rodbina, po pravilu, doživi mini stres, pa im skoči pritisak, i tako ne mogu da daju krv... Bar ova najbliža. Onda su im doktori rekli da potraže nekog prijatelja koji bi dao krv u njihovo ime, ustvari, uopšte nije potrebno da ta osoba bude rod.
Ja sam nedavno prvi put čula za to, ali mama kaže da je to i ranije rađeno. Znači da te krvi nema baš u izobilju...
 
sevilja:
To je konkretno zbog pritiska.
Verovatno ti je nizi.
Ja isto imam taj problem. Imam jako retku krvnu grupu, ali takvu da skoro svi mogu da je primaju, ali cim su mi izmerili moj famozni pritisak 90/70, masmesili su mi se i vratili me kuci!:)
Eto! Bezveze!

P.S nece da uzmu krv i onima koji navedu kao anamnesticki podatak prelezalu zuticu, pa makar i fiziolosku (to je ona koju bebe imaju )
Sevilja, nisu me onomad vratili zbog pritiska, već zbog neispavanosti. Ona kapljica koju neko pomenu, je ostala da pluta, valjda to ne treba...
Ljubazni su doktori, sve lepo kažu, nisam ni stigla na merenje pritiska taj put :)
(Osim toga, meni skoči pritisak kad vidim doktora :roll: :lol: :shock: :-? kao detetu...)
Ali nisam pitala zašto su me vratili, već zašto je neophodno da imam preko 50 kila za davanje... Opet, mislim da je stvar formalna, iako je taj zakon tu da štiti davaoca (kapiram), ja bih ga malo promenila, onda sam možda trebala postaviti temu na Politici ili ne znam gde... :? No, nebitno...
Moja je 0, samo nisam ždraknula el + ili -, valjda je +, to je ta "retka" :)

Kažu da nultu imaju "mesožderi", a A grupu imaju fini ljudi :?
 
Još jednom, ne doživljavam to kao teoriju zavere ili neku silnu nepravdu, već kao stvar nepraktičnu za samu zemlju, medicinu i ljude koji se leče. Ako je krv toliko potrebna da je nužno alarmirati rodbinu (čitaj: iskoristiti momenat bolesti rođaka da bi ljude podsetili da treba dati krv), onda bi taj zakon, koji je usled svoje pojednostavljenosti završio sa nekoliko rupa, dakle pravilo o dozvoljenoj kilaži, mogao da ima stavku za, recimo, izmenjenu količinu date krvi, obzirom na samu telesnu masu davaoca. A meni se čini da su oni odozgore (što kuju zavere :? ) jednostavno zabašurili tu stavku, vodeći je kao sitnicu.
Ipak, ovo su samo pretpostavke.....
 
:mrgreen: Pa ako si A onda ti je pramajmun bio vegetarijanac, ja sam od onih krvnika :)
Hehe, mada ne znam koliko treba verovati likovima što su mi to ispričali, prejeli su se onih krekera :shock:
 
Ево, ја сам скоро дала крв.
Сећам се да су радили 2 теста на крв извађену из прста - по једну кап капну у једну и у другу течност (извињавам се, не знам шта тиме проверавају) и занима ме шта је то, да ли неко зна? Друго, исто тако су 2 капи ставили на 2 као папира и то размазивали неком течношћу, колико сам схватила, ту проверавају крвну групу и ниво хемоглобина. После се иде на проверу крвног притиска и још приде обаве разговор са вама типа тежина, висина, мене су питали да ли имам децу, какав је био порођај, да ли сам била болесна, да ли сам довољно спавала, да ли сам јела пре тога, да ли имам циклус, итд. Мени је висина 176 цм, а тежина 68 кг. И мислим да су нешто споменули како сам крупна у смислу крупних костију, не гојазности. Иначе, пре свега тога се попуњава упитник са доста питања. И на крају, није ми било ни мука нити ме је мучила вртоглавица. Веома су љубазни и пријатни у Заводу.
Једна ствар ме још занима - зашто не сме да се понови давање крви у следећих 4 месеца? Да ли то организам надокнађује гвожђе, као што "др" рече или има и још нешто?
п.с. да ли неко може да ми каже која је уопштено најчешћа група и колико је честа А+ група?
 
moj slucaj u vezi sa davanjem krvi je vrlo specifican.
prvi put kad sam dala krv, a to je bilo pre 2 godine, imala sam 49kg. imam dobru krv u smislu da imam dosta gvozdja i nikad nisam patila od ozbiljnijih bolesti. taj put su mi 'ladno uzeli krv i nije nikakvih bilo problema. dok su se neke muske osobe onesvescivale posle davanja krvi (a imali su u proseku sigurno oko 90kg i visinu 185), ja sam normalno ustala, popila sok nabrzinu i otisla na faks. nedavno sam opet otisla u zavod (trebala mi je potvrda da ne platim izlazak na ispite). opet sam naravno imala 49kg jer je to moja uobicajena kilaza. e ovog put sam prosla sve provere ali kad sam dosla do specijaliste, cim me je izmerila, rekla je "vi imate 49kg, pa ne mozete da date krv". tu sam se ja malo bunila, objasnjavajuci joj da sam prosli pu imala isto toliko kila pa sam dala. stvarno mi nisu jasni ti lekari?! u svakom slucaju, dobila sam potvrdu ali sam sva puzzled izasla napolje. cas moze-cas ne moze!
 
Da, monopol, ja upravo o tome govorim. Nije da se bunim, niti ću sad da se svađam - ponuđen k'o počašćen :mrgreen:
Ali ipak bih volela da znam tehnički postoji li neko "opravdanje" za to... Da ne bude čista birokratija...
 
Е, баш сам хтела да питам како иде процедура око давања крви и који предуслови су потребни.
Нешто сам сазнала сад овде, али хтела бих још да питам: пролетос сам последњи пут контролисала крвну слику и била је у реду, али, да ли смем бити давалац крви с обзиром на то да имам врло дуге и врло обилне менструације (због спирале)?
Да ли се једе нешто пре давања крви? Да ли постоји неко време у месецу (у односу на менструални циклус) када је погодно дати крв?
И још: често, кад вадим крв, сестрице ми кажу:''Имате лепе вене, али су празне!'', то јест, крв ми јако полако цури, морам да пумпам руком да бих једва нацедила пола епрувете. Има ли то неке везе?
Моја питања су можда банална, али заиста не знам ништа о томе, а желела бих да дам крв ако могу.
 
Jooooooj, sto je ovo dobra tema... popickase se doktori. "Bilo ih je tri na jednog" - kao u filmovima.
A ko je webhanuma? Ciji je ona klon? Moze biti da je klon jednog klona...
Pun sam pitanja... Recimo, ko bi za vas bio autoritet, da se pojavi na nekoj temi? Kao, prica se urologiji i dodje sad Perovic (a da znate da je on) i napise nesto sto se kosi sa onim sto ste vi napisale? Kako bi reagovale?
Olako se samarate ocenama strucnosti, moram da vam kazem... ne prilici vam.
Eto, niko vam nije uzvratio cestitku za Novu godinu; plase se ljudi, ne smeju vise ni bolesni da budu. Kad se razbolim, sedecu za ovom stolicom dok ne usahnem... Necu smeti od vas da zatrazim savet.
I sta ce Hellen spirala? Za zlu ne trebalo? Eto, i to me kopka...
A da kazem nesto i o temi... ako se sme:
Nije vam lose to davanje krvi... Ja sam ranije davao krv, ono u vojsci, za nagradno i tako to. Pa sam davao i kasnije, uglavnom je postojao neki razlog.
Elem, bas sada citam nesto kako raindog tera forumske ebace sa LjiS da se testiraju na kamaru kojekakvih bolestina, pa nekako nadjoh vezu sa ovom temom...
Eto, ja sam onomad hteo da se testiram na HIV... Bilo mi daleko da idem do grada, pa sam odlucio da budem koristan, te sam ovde dao krv. Lepo sam im rekao sta mi je glavni razlog humanosti, ljudi me istestirali... i svima lepo. Tako da i ostali mogu to da urade, ako bi da se provere.
E, tako... Ocekujem da tema bude zakljucana, posto napisah i ja nesto.

Ima jos nesto, sad se setih:
A mozda da kao najlepljiviju temu postavite neko obavestenje da se ovde ulazi na sopstvenu odgovornost, i da svi saveti ne moraju biti ni dobronamerni ni ispravni? Onda bi moglo opustenije da se pise... i vama bi bilo lakse. Pobogu, pa nije ovo forum SLD, ovo je Krstarica... Uostalom, svojim diskusijama i same to potvrdjujete.
Ih... mogao bih ja jos ovako, do sutra.
 
Ih Juliana ala se nakenya - bila dobra trpeza za ovu Novu Godinu, sta li?! :shock: :)
Pa sigurno ima i boljih mesta gde mozes da budes od ovog foruma - niko ti ne zavrce ruku iza ledja da ovde dolazis, zar ne?
A cestitka za novu godinu i nije bila da se na nju uzvraca: ljudima se moze nesto dati a da ne ocekujes da ti uzvrate kontra-uslugom, znas. Ovo je malo posao (moderatorski), malo dobra volja (odgovori, saveti, sugestije) i niko ne mora ovde da me voli; vole me moji prijatelji i moja porodica.
I jos - sto se odgovornosti tice: kad postanes punoletan SVE radis na sopstvenu odgovornost; a poneke stvari i kad si maloletan. Posebno ako nisi - malouman (urodjeno). Ajd pa uzdravlje ti bila nova godina i nemoj se tolko jediti, moze slog da te strefi - cestitamo mi tebi i ne ocekujemo da nam uzvratis: takav smo svet, pristojan! ;)
 
Hellen:
Е, баш сам хтела да питам како иде процедура око давања крви и који предуслови су потребни.
Нешто сам сазнала сад овде, али хтела бих још да питам: пролетос сам последњи пут контролисала крвну слику и била је у реду, али, да ли смем бити давалац крви с обзиром на то да имам врло дуге и врло обилне менструације (због спирале)?
Да ли се једе нешто пре давања крви? Да ли постоји неко време у месецу (у односу на менструални циклус) када је погодно дати крв?
И још: често, кад вадим крв, сестрице ми кажу:''Имате лепе вене, али су празне!'', то јест, крв ми јако полако цури, морам да пумпам руком да бих једва нацедила пола епрувете. Има ли то неке везе?
Моја питања су можда банална, али заиста не знам ништа о томе, а желела бих да дам крв ако могу.

Hellen,
pre nego sto das krv svakako ti uzmu osnovne podatke i istestiraju te: ako nisi malokrvna (hemoglobin, gvozdje itd) nema veze sto obilno krvaris u ciklusima. Uslov da das krv je da nisi trenutno u menstrrualnom ciklusu. Stos e samog jela tice, kolko ja znam mozes jesti (nejedenje pri davanju krvne slike na analizu u normalnim uslovima ispitivanja vezano je za vrednost secera koja tako moze da se poveca ali pri davanju krvi o kome mi pricamo mislim da to nije bitno). Ako su ti vene prazne kako ti kazu, moguce je da ti je krvni pritisak nizak, sto je takodje jedan od faktora koji se uzima prilikom testiranja za davanje krvi. Dakle ako zelis da das krv (stoje vrlo pohvalno i uvek potrebno) otidji u Zavod i oni ce ti na licu mesta uzeti podatke i odraditi testiranje i reci da li si pogodan kandidat. Davanje krvi ne samo da spasava neciji zivot nego je dobro i za samog davaoca: proverava se aktuelno stanje organizma (anemija, pritisak, tezina visina), podstice se proizvodnja novih krvnih zrnaca i aktiviraju krvotvorni organi itd. Pozdrav i srecno!
 
Хвала!
У школи моје деце се повремено одвија акција где родитељи добровољно дају крв, па сам хтела сад у фебруару, кад буде, да се и ја јавим.
Јавићу како је прошло!
 
E pa moze i tamo, da, Zavod posalje obicno onaj autobus u kme se to radi; tu takodje lekar obavi intervju i uradi brze testove (gore vec pominjane) pa ako si kandidat odmah ti na licu mesta uzmu krv. Javi kako je proslo u svakom slucaju. Taman ces videti kakva ti je KS obzirom na ta velika krvarenja. Pozdrav.
 
WithdrawnWater:
Ih Juliana ala se nakenya - bila dobra trpeza za ovu Novu Godinu, sta li?! :shock: :)
Pa sigurno ima i boljih mesta gde mozes da budes od ovog foruma - niko ti ne zavrce ruku iza ledja da ovde dolazis, zar ne?
A cestitka za novu godinu i nije bila da se na nju uzvraca: ljudima se moze nesto dati a da ne ocekujes da ti uzvrate kontra-uslugom, znas. Ovo je malo posao (moderatorski), malo dobra volja (odgovori, saveti, sugestije) i niko ne mora ovde da me voli; vole me moji prijatelji i moja porodica.
I jos - sto se odgovornosti tice: kad postanes punoletan SVE radis na sopstvenu odgovornost; a poneke stvari i kad si maloletan. Posebno ako nisi - malouman (urodjeno). Ajd pa uzdravlje ti bila nova godina i nemoj se tolko jediti, moze slog da te strefi - cestitamo mi tebi i ne ocekujemo da nam uzvratis: takav smo svet, pristojan! ;)
Mislim na sta ovo lici?!
Ovo je odgovor jednog psihijatra? Moderatora? Odrasle osobe? Odgovorne osobe? Forumskog poznanika?
Daj bre, nemoj da se brukas. Nemoj da dozvolis da sujeta ili pun mesec uticu na tvoje rasudjivanje... Ponovicu ono sto sam ti vec jednom rekao: JA mogu da se ponasam kako god mi padne na pamet, TI ne mozes... i nema to nikakve veze sa floskulom o odsustvu demokratije na Forumu. Govorim ti o onome kako se predstavljas i sta predstavljas na mestu gde si, a ne da ti to mesto daje alibi za ponasanje koje demonstriras. Nije problem u tome kako se meni obracas, nece to promeniti moj odnos prema tebi, jer se pomalo poznajemo. Stvar je u poruci koju saljes onima koji dolaze na ovo mesto vodjeni drugacijim motivima od onih zbog kojih ja dolazim.
'Ajd, uzdravlje i tebi i nemoj se mnogo srditi ni ti... Ja sigurno nisam, ako ti je tako izgledalo na osnovu onog posta.
 
Julian:

komunikacija je two way street, znas, pristojnost takodje: budi pristojan prema meni, uzvraticu ti istom merom, ne budi i ne ocekuj bas mnogo - ili, ne ocekuj bas mnogo onih dana kad nisam raspolozena za to; ne mozes pokenyati nekoga (sem ako golub nisi, pa ti se prasta jer je to - za srecu!) a onda se pozivati na forumsko poznanstvo, odgovornost, poziciju i to kako zaboga TI mozes, a ja ne bi trebalo jer, eto - sta ce carsija reci. Ostavi te fazone za neku malo manje odraslu osobu, i posebno za nekog ko ipak nije psihijatar ili bar nema mozga, ili u najmanju ruku - nema ni izgradjen stav niti licni integritet da bi ti odgovorio. Ja za sebe ne trazim nikakav alibi, nemam za to razloga - tu sam, svako ima pravo da prosudjuje (ali ne i da prEsudjuje!) onako kako smatra da treba - ovo je slobodna zemlja; a ni ti ne bi trebalo da alibi trazis u mom mestu/polozaju/struci - t9o te ne abolira licne odgovornosti za sopstveno ponasanje, niti ti daje pravo na samodopadljivu 'pravednost' kada za bezobrazluk dobijes istom merom.

Naravno da se ne srdim. Razmenili smo malo komunikacije - malo javne a malo interne, malo sa nivoa svima dostupnog i vidljivog a malo sa nivoa internetskih poznanika - no harm done, no hard feelings.
 
OK, ispreturala si sve sto smo razmenili u ovih nekoliko poruka i postavila na nacin koji ce ti doneti satisfakciju...
A da ipak malo razmislis o onome sto sam ti napisao na pocetku?
 
Hocu, stvarno, ako i ti razmislis o onome sto sam ti napisala na kraju?

Dalju diskusiju na ovu temu mozemo nastaviti na PP ako za tim osecas potrebu, a ovu bi mogli da oslobodimo za pricu o davanju krvi, ako jos sta ima da se kaze; a ako nema - da e polako spusti.

Svakako se mozemo sloziti da se ne moramo slagati? Ali eto - i to je vec demokratski i civilizovano! :)
 

Back
Top