РАЗБИЈАЊЕ МИТА (И КОРУПЦИЈЕ): "Бијеле траке" у Приједору 1992. године
Данас се непобитно зна да су једине бијеле траке које су носили "несрби" у Приједору, траке са печатом НДХ које су носили хрватски и муслимански кољачи у Другом свјетском рату
Фронтал.РС од самог почетка овог естрадно-медијског фалсификовања новије историје,
раскринкава лаж организатора иницијативе "Јер ме се тиче", али њихове финансије су издашне, а образ им је ђон. Упорно шире националну и вјерску мржњу у Приједору, док то локалне власти толеришу.
У Сарајеву, напримјер, није могуће поставити цвијеће и одржати комеморацију за жртве злочина у Добровољачкој улици.
Приједорчанин и историчар, Борис Радаковић, саставио је обиман рад који доказује оно што је основна порука за запамтити данас:
НИКО СЕМ НЕЗАВИСНЕ ДРЖАВЕ ХРВАТСКЕ И АНТЕ ПАВЕЛИЋА, НИЈЕ НАРЕЂИВАО "НЕСРБИМА" ДА НОСЕ БИЈЕЛЕ ТРАКЕ У ПРИЈЕДОРУ!
Пише:
Борис Радаковић
Манифестација "Дан бијелих трака" у Приједору сваког 31. маја, из године у годину, привлачи све већи број људи и све већу медијску пажњу. Њоме се жели обиљежити 31. мај 1992. године, када су, наводно, власти у Приједору наредиле муслиманима и Хрватима да носе бијеле траке око руке.
Траке су, наводно служиле, како би се ове групе становништва обиљежиле и лакше биле уочљиве приликом ликвидације. Ипак, историјски извори оповргавају ову теорију. Овдје ћу изнијети доказе који побијају ову теорију, али и дотаћи се још неких чињеница око сукоба у Приједору 1992. године.
Пођимо редом…
Не постоји наредба о стављању бијелих трака на руку
Заговорници "бијелих трака" често истичу да је 31. маја 1992. године, на радију Приједор, прочитана наредба да сви муслимани и Хрвати, морају да на своје куће истакну бијеле заставе и да око руке носе бијеле траке. То није тачно! Ево дијела обавјештења које је прочитано са радија Приједор: "Нема потребе за страх и панику, а од грађана који су лојални Српској Републици Босни и Херцеговини тражи се да на својим кућама на видно мјесто истакну бијеле заставе". Опширније обавјештење можете чути са овом линку: ОБАВЈЕШТЕЊЕ.
Као прво, нигдје се не спомиње, да одређени народи треба да ставе бијеле траке или бијеле заставе. Јасно се каже "од грађана који су лојални Српској Републици Босни и Херцеговини".
Друго, треба имати у виду да је ово обавјештење настало након напада муслиманско-хрватских паравојних снага на сам град Приједор. Борбе су вођене у самом центру града. Након што је напад одбијен, а преживјели нападачи побјегли у околна села и шуме, локалне власти издају обавјештење о бијелим заставама. Ово је сасвим легитиман поступак у ратним условима. Тиме су грађани који не учествују у борбама, заштићени од ратних дејстава, док војска и полиција трага за скривеним нападачима.
Примјер који потврђује моје размишљање имамо у чланку "SRPSKI LOGORI SMRTI – Kako su stražari odabirali žrtve", чији је аутор новинар Рој Гутман. Из самог наслова чланка видимо да није био наклоњен Србима, али Гутман, преносећи свједочење неког Хујца, пише како је Хујца био "припадник територијалне одбране, али се ријешио свога митраљеза, па није био откривен кад се придружио својим сумјештанима из Козарца". Дакле, међу цивилима је било прикривених припадника муслиманских паравојних формација.
Треће, у обавјештењу се нигдје не спомињу бијеле траке. Ипак, заговорници "бијелих трака" наводе да су са радија Приједор, тога дана, прочитана два обавјештења. У другом обавјештењу, наводно, додате су и бијеле траке. Међитим, не постоји никакав доказ да је таквог обавјештења било. Да га је било, сигурно би се пронашло, као и обавјештење које сам навео у овом тексту. Ипак, непостојање другог обавјештења, није сметало заговорницима бијелих трака да га измисле. Тако на интернету можете пронаћи текстове у којима се ово непостојеће обавјештење наводи. Ево, нпр. у тексту на сајту "ALJAZEERA BALKANS" новинара Драгана Бурсаћа "Djecu im prijedorsku ne mogu oprostiti", на сајту ALJAZEERA BALKANS" од 31. маја 2017. године, наводи се текст обавјештења које не постоји: "Грађани српске националности, придружите се својој војсци и полицији у потјери за овим екстремистима. Остали грађани, муслиманске и хрватске националности, морају на своје куће и станове извјесити бијеле заставе и на руке ставити бијеле траке. У противном, сносиће тешке посљедице."
Овај "новинар", иначе познат по својим текстовима који, у најмању руку, често садрже непровјерене информације, а Републику Српску редовно назива "геноцидном творевином", није навео извор за наводно обавјештење о "бијелим тракама". Сматрам да то довољно говори о "објективности" њега и њему сличних да пишу о овој теми.
Четврто, има и заговорника "бијелих трака" који признају да немају валидне доказе за своје тврдње. Ипак, не одустају од теорије да су бијеле заставе биле инструмент при извршењу злочина над муслиманима и Хрватима у Приједору. На почетку обавјештења од 31. маја, наводи се, да је одбијен напад муслиманских и хрватских снага на Приједор. На основу тога, заступници "бијелих трака" сматрају, да се наредба односи искључиво на одређени дио грађана, тј. на муслимане и Хрвате. Овим они, нерадо, признају да је био напад на град и да је то изазвало и реакцију власти, полиције и војске из Приједора. У њиховим текстовима за инострану јавност, а често и за домаћу, нећете прочитати да је било икаквих сукоба прије 31. маја 1992. године. Само без ових чињеница, њихова теорија има одређену тежину.
Као контрааргумент прилажем следеће чињенице: 1) На мојој кући, иако је српска, након обавјештења са радија, неколико дана виорила се бијела застава. Пошто је моје насеље, као скоро и сва остала насеља у Приједору, било мјешовито, и остале комшије, без обзира на националност, скинули су бијеле заставе са кућа. 2) Бијеле заставе су, након муслиманско-хрватског напада могле само да спријече веће крвопролиће, а не обрнуто, да га повећају. Тако да бијеле заставе не могу бити инструмент злочина, него баш обрнуто. 3) Бијела застава је иначе симбол мира, примирја, предаје, лојалности и слично. Током рата у БиХ, бијеле заставе су на безброј мијеста коришћене као знак мира, примирја, предаје итд.
Врх СДА из Бање Луке измислио причу о "холокаусту" над муслиманима и преко Роја Гутмана пласирао свјетској јавности
Мухарем Крзић, челник СДА у Бањој Луци током рата у БиХ, објавио је 2003. године књигу под насловом "Svjedočiti zločin i bosnoljublje". У књизи се налази и неколико поглавља његових сарадника, али главнину књиге чини његово виђење ствари на Бањалучкој регији током рата. Један од рецензената ове књиге је и већ споменути новинар Рој Гутман, који у рецензији између осталог пише: "Једном сам га упитао да ли може да ми обезбједи процјену броја убијених несрба у ‘етничком чишћењу’ Босне, да би ми он након неколико дана изложио провјерене резултате, које чак нити српски ауторитети нису оспорили."
Крзић у својој књизи за подручје Приједора наводи следеће податке страдалих муслимана: "Убијање преко 6.000 жена, дјеце, стараца и младића у мјесту Козарац код Приједора, масакр над преко 15.000 цивила у Приједору…." Још наводи да се у логорима налази 20.000 муслимана и да се ликвидације и даље спроводе. Ови подаци су из писма које је Крзић 10 септембра 1992. године послао "ЖИДОВСКИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА И УДРУЖЕЊИМА СВИЈЕТА У СЈЕДИЊЕНИМ АМЕРИЧКИМ ДРЖАВАМА." Ови подаци не само да нису тачни него су безобразно увећани десет пута. Рој Гутман и свјетска јавност су их сматрали за тачне.
Безобразлук Крзића је ишао још даље, тако да је он Гутману говорио о "холокаусту" над муслиманима, те о жељезничким композицијама пуним изгладњелих, мршавих и прљавих муслимана које превозе у логоре, алудирајући тако на јеврејске жртве у Другом свјетском рату. Своју инспирацију Крзић је могао да црпи и из судбине Срба са ових простора, који су током Другог свјетског рата на овакав начин превожени за Јасеновац.
Али, Крзићева књига и његово пријатељство са Гутманом су још један доказ да бијелих трака није било у Приједору. Наиме, Крзић у својој књизи пише и о наводним бијелим тракама у Приједору за муслимане и Хрвате: "Радио-станица пак, одмах позива Бошњаке да на куће ставе бијеле ознаке, а људи око руку бијеле траке." Ко год послуша радио обавјест са линка који сам окачио горе у тексту, лако може да ухвати Крзића у лажи, јер нити се спомињу Бошњаци нити се спомињу бијеле траке.
Оно што је најважније, Крзићев пријатељ Гутман у својим новинским чланцима, као што сам већ навео у поглављу о Гутману, не спомиње бијеле траке. То значи само двије ствари. Или је Гутман сматрао да прича о бијелим тракама не може да прође јер нема доказа пошто је потпуно измишљена, или је Крзић причу о бијелим тракама ставио у књигу накнадно, тек након рата када је књига и објављена, па према томе ни Гутман није могао добити те измишљене податке. Како год било, ово је још један доказ да је прича о бијелим тракама измишљена.
Крзић у књизи наводи и да су муслимани у Босанском Новом морали носити бијеле траке, али то се данас нигдје не спомиње. Вјероватно да Нови Град није толико важан као Приједор у пропаганди којом се настоји исконструисати непостојећи геноцид у Приједору 1992.
Зборник са научног скупа о наводном геноциду над муслиманима не наводи примјере бијелих трака у Приједору
Закључно разматрање
Манифестација "Дан бијелих трака" не оскудијева у медијској, финансијској и свакој другој подршци. Са друге стране, заговорници "бијелих трака" оскудијевају у доказима за своје тврдње. Ничим до сада, нису доказали да су током ратних сукоба у Приједору 1992. године, коришћене бијеле траке за обиљежавање муслимана и Хрвата који су били одређени за ликвидацију.
Бијеле траке, како сам показао, не могу ни служити као ознака за одређену групу коју треба ликвидирати. То је ознака избјеглица или људи који се предају. Исто као и бијеле заставе. Потврђено је да су бијеле траке биле и ознаке распознавања српске војске, углавном током офанзивних операција.
Бијеле траке на којима се налазе одређени симболи или натписи, коришћени су у прошлости као ознака за одређене етничке групе, нпр. за Јевреје. На тим тракама се редовно налазила Давидова звијезда, никад чиста бијела трака. Ово не дозвољава повлачење паралеле између ликвидације Јевреја од стране нациста и дешавања током рата у Приједору 1992.
Током Другог свјетског рата, сарадници нациста, носили су бијеле траке. На тим тракама налазиле су се одређене ознаке и натписи везани за те формације. Нама најближи примјер имамо 1941. године у Приједору. Ту су муслимани и Хрвати, који су учествовали у ликвидацији Срба, носили бијеле траке са печатом НДХ и одређеним натписом.
Показао сам, да током рата у БиХ, није било много спомињања "бијелих трака" у Приједору. Видјели смо да је у сарајевском "Oslobođenju", објављена лажна вијест. Новинар попут Роја Гутмана, који је добар дио своје каријере изградио на непровјереним информација о "злим" Србима, "поробљивачима" и слично, није имао појма о некаквим "бијелим тракама" за несрбе у Приједору. Хрватска обавјештајна служба, такође, не спомиње маркирање муслимана и Хрвата за ликвидацију.