Da li je religija prevaziđena u 21. veku?

Doctor Master

Domaćin
Banovan
Poruka
4.766
Kako se religija uklapa u savremeni svet, u kome smo nadomak čak i naučnih otkrića o tome kako je nastao svemir? Stara sociološka, biološka ili filozofska pitanja našeg postojanja postaju anahrona, dok tehnologija napreduje da bi nam život učinila lakšim. Ta pitanja, kojima se i danas bave organizovane verske zajednice, tako ostaju zarobljeni delovi prošlosti u savremenom svetu.

Tamo gde su religija i bogovi objašnjavali pojave koje su nas zbunjivale ili plašile danas imamo nauku sa svojim zakonitostima, principima i rešenjima, pa se postavlja pitanje svrhe vere i religije u savremenom svetu, od najrazvijenijih ekonomskih društava, pa sve do najsiromašnijih sredina u rastućem globalnom selu.

Postoji li racionalan ili lak odgovor na pitanje zašto religije, kao jedne od najstarijih formi institucionalnog udruživanja ljudi, tako sporo i sa tako mnogo otpora ili anahronih odgovora prihvataju dileme i probleme savremenog društva, poput pitanja narkomanije, homoseksualnosti i izmene tradicionalnih porodičnih odnosa? Kako napredujemo kroz drugu deceniju 21 veka, postaje izuzetno bitno preispitati mesto koje religija, gotovo po inerciji, zauzima u današnjem svetu i, naročito, mesto najveće tradicionalne verske zajednice u Srbiji, Srpske pravoslavne crkve, u domaćem postkomunističkom, tranzicionom i posleratnom društvu.

Postaje li Srbija nazadno društvo, sa sve manje obzira prema društvenim, etničkim i verskim različitostima?

Da li verske zajednice, a naročito SPC, podstiču ili sputavaju toleranciju i pravo na različitost u srpskom društvu?

Da li tradicionalne verske zajednice koče napredak i okreću točak istorije unazad?

Da li su sloboda govora, mišljenja i izraza, kao i verske slobode, kompatibilne ili suprotstavljene?

Ukazuju li rezultati popisa na širi, dugotrajniji trend, ili su samo odraz proste relokacije stanovništva ili ekonomske situacije?
 
Glupost,ko bi bio lud da menja uverenja onako kako vetar duva svake godine.To moze biti tema za clanice EU koje su pogubljene u verskom i nacionalnom pogledu,zatrpane izbeglicama i ljudima iz svojih kolonija koji su im doneli svoju veru i kulturu pa su sada u problemu,ovde u Srbiji ne,vera je jos jaca nego u doba komunizma kada je bio veliki udar na nju.
 
NIje.

Štaviše, na sve strane imaš dokaz koliko ljudi kompenzuju preziranje i odbacivanje religije. Šta misliš da je new age? Šta misliš da su raznorazne wicce, tradicionalno veštičarenje, numerologija, neo-paganizam itd itd? Imaš tog zelja po netu koliko hoćeš. Ljudima je potrebna vera u nešto van njih i višeg reda od njih samih. Obzirom da je zapad uklonio tradicionalne religije (pogotovo u Evropi), ljudi su se okrenuli drugim religijama, hinduizmu, šamanizmu itd itd.

Ja nisam vernik, tamo da me tema ne pogađa u srce, prosto želim da objasnim da je "vera" vrlo bitna u ljudskoj vrsti i da, ako joj oduzmete jednu, ona će iznaći neku drugu. Totalno ateističko/neveerničko društvo, ma koliko mu neki stremili, je nemoguće.
 
NIje.

Štaviše, na sve strane imaš dokaz koliko ljudi kompenzuju preziranje i odbacivanje religije. Šta misliš da je new age? Šta misliš da su raznorazne wicce, tradicionalno veštičarenje, numerologija, neo-paganizam itd itd? Imaš tog zelja po netu koliko hoćeš. Ljudima je potrebna vera u nešto van njih i višeg reda od njih samih. Obzirom da je zapad uklonio tradicionalne religije (pogotovo u Evropi), ljudi su se okrenuli drugim religijama, hinduizmu, šamanizmu itd itd.

Ja nisam vernik, tamo da me tema ne pogađa u srce, prosto želim da objasnim da je "vera" vrlo bitna u ljudskoj vrsti i da, ako joj oduzmete jednu, ona će iznaći neku drugu. Totalno ateističko/neveerničko društvo, ma koliko mu neki stremili, je nemoguće.
sta ti smatras realnim i vrednim paznje, cemu ti stremis?
 
religija je jedini nacin da covecanstvo evoluira, zato sto materijaliam nema tu pretenziju. Potpuno nemocan po pitanju duhovnog
razvoja, potpuno ostavlja religiji da se bavi tim pitanjima...
Nije religija je otrov po napredak ljudske vrste. Kada samo pogledam ono spaljivanje naučnika na lomači, jasno je da je religija neprijatelj ljudskog progresa.
 
NIje.

Štaviše, na sve strane imaš dokaz koliko ljudi kompenzuju preziranje i odbacivanje religije. Šta misliš da je new age? Šta misliš da su raznorazne wicce, tradicionalno veštičarenje, numerologija, neo-paganizam itd itd? Imaš tog zelja po netu koliko hoćeš. Ljudima je potrebna vera u nešto van njih i višeg reda od njih samih. Obzirom da je zapad uklonio tradicionalne religije (pogotovo u Evropi), ljudi su se okrenuli drugim religijama, hinduizmu, šamanizmu itd itd.

Ja nisam vernik, tamo da me tema ne pogađa u srce, prosto želim da objasnim da je "vera" vrlo bitna u ljudskoj vrsti i da, ako joj oduzmete jednu, ona će iznaći neku drugu. Totalno ateističko/neveerničko društvo, ma koliko mu neki stremili, je nemoguće.
Jasno da se radi o religiji, a ne o veri. Ima i realno verovanje ne samo verovanje u izmišljene likove.
 
Galileo Galilej, Đordano Bruno, Jan Hus. Evo naveo sam ti tri naučnika. Malo li je?
Na današnji dan, 8. januara 1642. godine, preminuo je italijanski astronom, fizičar i matematičar, utemeljitelj moderne mehanike, fizike i astronomije, Galilo Galilej.

Rođen je u Pizi 15. februara 1564. godine, a obrazovanje stekao u manastiru Volomroz blizu Firence, da bi studije upisao na univerzitetu u Pizi.


Molim te skloni se jedno tri meseca dok prodje bruka,prijateljski te savetujem.
 

Back
Top