Da li je PVO Srbije 1999 obrorila B-2 stelt bombarder

Da li je PVO Srbije 1999. oborila B-2,stelt bombarder

  • da

  • možda

  • ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ono sto je meni najzanimljivije u ovoj prici je da je te noci nesto pogodjeno ali posada nije znala sta.
Za B-2 su saznali otprilike ovako: jedan od clanova posade ima brata koji je radio u pekari ciji je vlasnik neki iz DB-a i on je rekao da imaju snimak razgovora pilota i avaksa.

E sad je pitanje sto taj snimak nije objavljen, da smo ga oborili to bi se pricalo na sve strane kao za F-117.

Ja bih pitao komadanta te baterije kako on zna da je pogodjen B-2 a ne npr. B-52 ili nesto slicno posto kazu da je odraz na radaru bio ogroman?
 
Ono sto je meni najzanimljivije u ovoj prici je da je te noci nesto pogodjeno ali posada nije znala sta.
Za B-2 su saznali otprilike ovako: jedan od clanova posade ima brata koji je radio u pekari ciji je vlasnik neki iz DB-a i on je rekao da imaju snimak razgovora pilota i avaksa.

E sad je pitanje sto taj snimak nije objavljen, da smo ga oborili to bi se pricalo na sve strane kao za F-117.

Ja bih pitao komadanta te baterije kako on zna da je pogodjen B-2 a ne npr. B-52 ili nesto slicno posto kazu da je odraz na radaru bio ogroman?

Koliko ja znam,oboreno je i nekoliko B-52,naravno nepotvrđeno.Komandant baterije je verovatno znao koliki odraz ima B-52,ali B-2 je mnogo veći i imao je još veći odraz.U ostalom zašto je šuma u hrvatskoj gde je navodno pao B-2 bila blokirana mesecima.Da se saznalo da je porušen B-2 ameri bi pukli od muke.
 
Ono sto je meni najzanimljivije u ovoj prici je da je te noci nesto pogodjeno ali posada nije znala sta.
Za B-2 su saznali otprilike ovako: jedan od clanova posade ima brata koji je radio u pekari ciji je vlasnik neki iz DB-a i on je rekao da imaju snimak razgovora pilota i avaksa.

E sad je pitanje sto taj snimak nije objavljen, da smo ga oborili to bi se pricalo na sve strane kao za F-117.

Ja bih pitao komadanta te baterije kako on zna da je pogodjen B-2 a ne npr. B-52 ili nesto slicno posto kazu da je odraz na radaru bio ogroman?

Tesko da bi pad ostao nezapazen, mislim da bi bilo vise informacija da se to stvarno desilo, ali ko zna...
 
drug dzordz je rekao da B2 nije pao
images


i to vjerovatno na ovom mitingu...
 
Koliko ja znam,oboreno je i nekoliko B-52,naravno nepotvrđeno.Komandant baterije je verovatno znao koliki odraz ima B-52,ali B-2 je mnogo veći i imao je još veći odraz.U ostalom zašto je šuma u hrvatskoj gde je navodno pao B-2 bila blokirana mesecima.Da se saznalo da je porušen B-2 ameri bi pukli od muke.

S obzirom da je B-2 radjen u tehnologiji smanjenog radarskog odraza, nije ti bas logicna tvrdnja da je on na radaru veci od B-52. Pre bi moglo da se ocekuje da njegova radarska slika bude kao recimo Utva-75 ili mozda jos i manja.
 
Из књиге потпуковника Ђорђа Аничића „Смена“. О погађању Б-2, 20.05.1999.

„Изненада нас у 23:00 преводе у приправност бр. 1. Спремни смо за борбени рад. Укључујем зрачење на осматрачком радару и на екрану видим јако пуно циљева на даљинама од 10 до 12 км од нас. Из пет праваца иду на нас. Нишански радар још није спреман. Пуштам први прстен и идем на други, који је на даљини 25 км од нас. Цвију зовем и дајем му циљ на азимуту 10 до 120 степени. Договорили смо се, да ако будем у ситуацији, прво ја пуцам, а он да буде у заседи даље. Чим крену на мене онда он да пуца без икаквог зрачења. Морамо постићи изненађење. Ми усмеравамо на азимут 180 степени. Циљ је на даљини 17-18 км. Наређујем дизање високог напона на нишанском радару и на даљини од 15 до 16 км – антена. Веома брзо, за неколико секунди, формацијски официр навођења Јанковић проналази циљ. Мали окрет точкића по азимуту и месном углу и циљ је доведен у центар. Иде у маневар. Точкићи су шкљоцнули - гурнути од себе. Предаја на праћење. Оператори праћења га прихватају и после стабилисања пратећих система после две до три секунде наређујем: „Циљ уништи са две, метод вођења, начин активирања бојеве главе, утрошак ракета, начин лансирања.“ Заглушујући писак, паљење стартних мотора и прва ракета стартује – полеће са рампе, после пет секунди одлази и друга. Официр вођења извештава параметар, висина, брзина, прва захват, друга захват, вођење нормално. Даљина 14 км. Тиосављевић коментарише: „******, шта је ово?“ Одраз од циља је био огроман на показивачу оператора праћења. Прва експлозија ракете у реону циља, друга ексоплозија, даљина 13 км, азимут 180 степени. Наређујем скидање високог напона и еквивалент. Школско гађање.
...
Са Оперативног центра Бригаде од Обреновца најављују хеликоптере.
....авиони су се ускомешали и комплетан налет, најјачи од почетка рата, од како сам ја у смени, иде на нас ... Авиона милион у ваздуху ... Око нас права кошница ... Нешто се важно десило у ваздуху, чим су се тако ускомешали ... После експлозије ракета, чуо се испрекидан рад мотора ... Обе ракете су екплодирале на циљу и сствориле облак. Класичан погодак ... Имамо од Службе државне безбедности снимак разговора пилота авиона и авакса, где се их извештавају да су погођени и траже дозволу да напусте авион, Наређено им је да не смеју, него да морају да пређу преко границе. Пилоти изгледа нису успели да се спасу ... Разговарао са генералом Петровићем ... а он мени каже и време, 00:23, кад је пао код Жупање.
Дани је јавно рекао да нам је Команда Бригаде признала три авиона и да је Б-2 наш“
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Evo još dvojica koji tvrde da je oboren i B-2:

1.
Oborili smo i bombarder B2
Glasine po kojima je Vojska Jugoslavije osim F117 i F16 oborila i bombarder B2 potvrđuje i Drecun.
- Kada su Amerikanci posle 5. oktobra 2000. poslali upit o oborenim avionima, osim za F117 pitali su i za B2. Njih je interesovao način na koji su ovi avioni oboreni i tehnologija koja je korištena. Osim toga, i iz Hrvatske su stizale neke priče da je B2 pao u Spačvanskim šumama. Naši raketaši su oborili i jedan F16, a pogodili su i još jedan F117, ali je on oštećen sleteo u Nemačku - tvrdi Drecun.

tekst je preuzet sa ove strane:

Nevidljivi „Srbin“! - Srbi pomogli Kinezima da naprave najsavremeniji borbeni avion
http://alo.rs/vesti/34835/Nevidljivi_Srbin

2.
S: Kakva je bila efikasnost Vojske SRJ?

B. D: Izuzetna. Da nije Haga, ne bi se ni znalo da je bilo rata. A na tome posebno insistiraju Amerikanci. Oni su u agresiji na SRJ najveci gubitnici. Oni su pretrpeli strahovitu štetu. Da neko ne pomisli, da smo mi oborili na stotinu njihovih aviona. Istina o tome saznace se za neku godinu. Zna se da smo mit o nevidljivosti njihovih vazduhoplova ostavili u srpskom blatu. Na pocetku rata srušen je F-117, i oštecena još tri takva aviona, oboren je B-2, cudo americke tehnologije, koji košta milijardu i po dolara. Samo rušenje F-117, ako se uporedi sa svim vazduhoplovima koje smo mi izgubili, ima vecu cenu u dolarima. Trebalo bi podsetiti, da od 1999. SAD više nisu proizvele nijedan nevidljivi avion. Milion ljudi je zbog toga ostalo bez posla. Ko je tu dobitnik, a ko gubitnik?

S: Zato nam, valjda, sada i razbijaju vojsku?

B. D: Amerikanci su 2004. imali interesantnu inicijativu, želeli su da pojedinacno upoznaju sve naše ljude, dežurne u posadama koje su gadale njihove avione. Raspitivali su se za naše radare, frekvencije, taktiku kod obaranja F-117 i B-2. Šta su to naši ljudi videli na ekranima? Do danas nisu dobili nikakvu informaciju. Iako insistiraju da više nismo neprijatelji, i da bi te tajne njima trebalo da predamo.

tekst je preuzet sa ove strane:

Uništili smo im Atlantsku Brigadu - Penzionisani general Božidar Delic, jedan od kljucnih svedoka odbrane Slobodana Miloševica
http://srpskapolitika.com/Tekstovi/Analize/2006/026.html

Čak i sam Zoltan Dani tvrdi da su mu Amerikanci sami "nezvanično" priznali da su oborili i B-2.

A ne vjerujem da bi njegovu sliku bez razloga stavili ovdje:
314005_18848_315648318_obaranje-F-117-i-F-16-3.jpg
 
Poslednja izmena:
Nema ništa od obaranja B2. Nije proizvedeno 200 tih aviona, nego 21 avion. Tako da je ne moguće prikriti obaranje tog aviona. Pogotvo što su stacioniarani u jednoj bazi a ne u više baza.
Ti avioni su bar tri puta morali da se tankuju u letu. Tako da su sve ostale zemlje Nato-a mogle da isprate, nad kojima su vršeni preleti. Oni bi takođe primetili da nema aviona. Jer gde se vrši prelet, B2 je moguće videti na radaru. To su još Englezi prvi uradili, kada je prvi put doleto na Farnborough. Gde su na radarima ispratili i dolazak i odlazak B2. Kasnije su se amerikanci pravdali da nije isto prelet i borbena misija.
A i na kraju WikiLeaks bi objavio tako nešto. Nema šanse da prospusti, pogotovo što preziru Ameriku.
 
Ono sto je meni najzanimljivije u ovoj prici je da je te noci nesto pogodjeno ali posada nije znala sta.
Za B-2 su saznali otprilike ovako: jedan od clanova posade ima brata koji je radio u pekari ciji je vlasnik neki iz DB-a i on je rekao da imaju snimak razgovora pilota i avaksa.

E sad je pitanje sto taj snimak nije objavljen, da smo ga oborili to bi se pricalo na sve strane kao za F-117.

Ja bih pitao komadanta te baterije kako on zna da je pogodjen B-2 a ne npr. B-52 ili nesto slicno posto kazu da je odraz na radaru bio ogroman?

B2 ima deset puta maji odraz od B 52.
B 52 je dejstvovao samo u graničničnom području sa Kosovom i ne ispod 10 000 metara. Tako da i da smo hteli da dejstvujemo nebi imali čime. Kub ne gaća ciljeve koj lete iznad 7000 metara. Tako da ne znam čime bi oborili te avione. Neva i SA 2 nisu bili ni blizu granice stacionirani. Tako pitam čime bi oborili B52
 
B2 ima deset puta maji odraz od B 52.
B 52 je dejstvovao samo u graničničnom području sa Kosovom i ne ispod 10 000 metara. Tako da i da smo hteli da dejstvujemo nebi imali čime. Kub ne gaća ciljeve koj lete iznad 7000 metara. Tako da ne znam čime bi oborili te avione. Neva i SA 2 nisu bili ni blizu granice stacionirani. Tako pitam čime bi oborili B52

Из књиге потпуковника Ђорђа Аничића „Смена“. О погађању Б-2, 20.05.1999.

„Изненада нас у 23:00 преводе у приправност бр. 1. Спремни смо за борбени рад. Укључујем зрачење на осматрачком радару и на екрану видим јако пуно циљева на даљинама од 10 до 12 км од нас. Из пет праваца иду на нас. Нишански радар још није спреман. Пуштам први прстен и идем на други, који је на даљини 25 км од нас. Цвију зовем и дајем му циљ на азимуту 10 до 120 степени. Договорили смо се, да ако будем у ситуацији, прво ја пуцам, а он да буде у заседи даље. Чим крену на мене онда он да пуца без икаквог зрачења. Морамо постићи изненађење. Ми усмеравамо на азимут 180 степени. Циљ је на даљини 17-18 км. Наређујем дизање високог напона на нишанском радару и на даљини од 15 до 16 км – антена. Веома брзо, за неколико секунди, формацијски официр навођења Јанковић проналази циљ. Мали окрет точкића по азимуту и месном углу и циљ је доведен у центар. Иде у маневар. Точкићи су шкљоцнули - гурнути од себе. Предаја на праћење. Оператори праћења га прихватају и после стабилисања пратећих система после две до три секунде наређујем: „Циљ уништи са две, метод вођења, начин активирања бојеве главе, утрошак ракета, начин лансирања.“ Заглушујући писак, паљење стартних мотора и прва ракета стартује – полеће са рампе, после пет секунди одлази и друга. Официр вођења извештава параметар, висина, брзина, прва захват, друга захват, вођење нормално. Даљина 14 км. Тиосављевић коментарише: „******, шта је ово?“ Одраз од циља је био огроман на показивачу оператора праћења. Прва експлозија ракете у реону циља, друга ексоплозија, даљина 13 км, азимут 180 степени. Наређујем скидање високог напона и еквивалент. Школско гађање.
...
Са Оперативног центра Бригаде од Обреновца најављују хеликоптере.
....авиони су се ускомешали и комплетан налет, најјачи од почетка рата, од како сам ја у смени, иде на нас ... Авиона милион у ваздуху ... Око нас права кошница ... Нешто се важно десило у ваздуху, чим су се тако ускомешали ... После експлозије ракета, чуо се испрекидан рад мотора ... Обе ракете су екплодирале на циљу и сствориле облак. Класичан погодак ... Имамо од Службе државне безбедности снимак разговора пилота авиона и авакса, где се их извештавају да су погођени и траже дозволу да напусте авион, Наређено им је да не смеју, него да морају да пређу преко границе. Пилоти изгледа нису успели да се спасу ... Разговарао са генералом Петровићем ... а он мени каже и време, 00:23, кад је пао код Жупање.
Дани је јавно рекао да нам је Команда Бригаде признала три авиона и да је Б-2 наш“

Oni kazu da je bio B-2 i da je odraz na ekranu bio ogroman, e sad mene zanima ako je B-2 avion stelt tehnologije kako to da je odraz cilja bio velik.
 
Poslednja izmena:
па нису неведљиви невидљивост има је смањена,али нису неведљиви како су говорили за Ф117 и Б2.

Nikad ni za jedan avion oni nisu govorili da je nevidljiv. Mozda su mediji to pricali, ali F117 i B2 su jasno oznaceni kao avioni sa smanjenim radarskim odrazom. nista vise, nista manje.
 

Back
Top