Da li je mit o Velikoj Srbiji umro?

Da li je mit o Velikoj Srbiji umro?

  • Da umro je Srbi su spremni da budu mala zemlja.

  • Ne. Srbi ce uvek hteti da se sire i da osvajaju.

  • Ne znam.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.782
Velika Srbija. Da li je Velika Srbija prekrajanje AVNOJ-evskih granica? Prvo pitanje je pravno. Da li Srbija ima prava da prekraja granice? Neki misle da je svojim zrtvama u I i II svetskom ratu ona stekla pravo na to. No kako bilo da bilo, na kraju se sve svelo na AVNOJ. Hrvatska je ostala u istorijskim granicama, jednako kao i BiH i Crna Gora a i Severnomakedonci zadrzali ANOJ granicu.

Kosovo pak predstavlja nesto sto se desilo nakon raspada. Albanci nisu bilo jugoslovenska nacija. Valjda nisu morali da postuju AVNOJ.

No bilo kako bilo u sve se umesala NATO sila, a jos vise specijalni rat i imamo ovo sto imamo danas. Sta se desilo sa Srbijom od 1914. do danas? Zamenjena je Makedonija Vojvodinom. Kosovo je kao produkt Srbo-komunista (kao sto su produkt i makedonska, crnogorska i muslomanska nacija), na krilima anti-srpske propagande, uz podrsku NATO ostvarilo nezavisnost. Ko bi rekao da ce toliko imati problema da je pravno i realizuju. Ipak smo mi malena zemlja.

Malena zemlja koja zeli silom da ostvari prosirenje. Ne znam da li je tu u pitanju zelja da se srpski narod objedini. Srpski narod je vekovima ziveo u razlicitim drzavama. Da ne obrazlazem to, kao takav postao narod sa razlicitim kulturnim identitetima ali jednom religijom. Albancima je lakse oni su pod pokroviteljstvom zapada ostvarili jedan identitet sa vise religija. Kod jugoslovena je doslo do vise identiteta ali i religija.

HAOS!

Sta sada Srbija zeli? Da li je i dalje ziva zelja da se rezim u Crnoj Gori obori i na vlast dovede srpstvo koje bi ispropagiralo novi referendum i novo prisajedinjenje Srbiji? Da li i dalje zeli da pripaja Srpsku? A Sever Kosova pa i celo Kosovo?

Ja mislim da zeli. Ja mislim da je duh Velike Srbije i te kako ziv. Mislim i da mnogi to ne zele da priznaju iako to misle. Ali mislim da na ovaj nacin na koi se to radi u BiH i u Crnoj Gori mozda i nije pravi nacin. Ovakav ruski pristup moze samo dovesti do rata sto je isto legitimno, ali da li smo mi vec spremni za novi rat? Da li smo se udobnije smestili u medjunaodnoj politici sada kada je celo okruzenje u NATO? Nije li sve to pocetak dalje neke sumanute price? Malo zurimo Srbi. Da bi Srbija postala velika ona mora biti objedinjavajuci element a ne osvajacki. O osvajanjima moze da pomislja tek kao clanica NATO. A taj bezbednosni element nam ne pada na pamet. Mi hocemo da unistimo NATO. Hoce mrav na slona.

Da bi se Srbija prosirila to se moze samo primerom. Lepim primerom. Uredjenjem drzave. Rastom standarda. Povezivanjem sa susedima koji od nas debelo zaziru. Cela anti-srpska kampanja se bazira u stvari na nepoverenju i zazoru od broojnog srpskog naroda koji je uz to usijane glave. Lakse je praviti pobune po susednim zemljama kao sto smo ucinili u Cro pa evo sada u Crnoj Gori, nego da se uredimo i postanemo privlacni. Zemlja u kojoj nema demokratije i slobode, slobodnih medija, gde su poslanici polupismeni roboti, gde se skoro svaka privredna grana uzurpira i manipulise za vladajucu kamarilu, gde milion nesposobnjakovica radi za partiju i zemlja u kojoj se taj trend pogorsava svaki put kada vlast promenimo, takva zemlja nije privlacna ni sopstvenim gradjanima.

Dzaba MIG-ovi, ulazak u EU, dzaba propaganda, kada se oko nas nista ne menja. Zato mi je zao sto je mit o Velikoj Srbiji ziv kad smo ovakvi kakvi zasluzujemo da budemo kao neka Hrvatska ili Makedonija, poslunicke raspale drzave.
 
Што се тиче Срба, никада није ни постојао. Они нису као неки народи Европе јуришали да освајају Стаљинграде, Москве, СевернЕ АфрикЕ и Париз. Срби су се тукли за простор на коме живе више од хиљаду година. Помагали су и Хрватима да се ослободе окупатора иако то није њихов етнички простор. Али ће тај мит живети увек на западу.
 
Sloga ne podrazumeva jednoumlje, vec jedinstvo razlicitosti. To je tolerancija u svom najboljem vidu.
Ovo mi je zapalo za oko: "Kod jugoslovena je doslo do vise identiteta ali i religija....HAOS! " Yu people citam kao Srbe.;)
E, sad, ono sto je za nekoga Haos (pretpostavlja se - uzrokovan diverzitetom), za drugoga je plodan Humus za zajednicki rast.
Dve definicije za isti oblik.:)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top