Да ли ћемо дозволити да из школе излазе неписмена деца?

Читала сам и ја исто то и све се надам да се клиња само зезао, јеси ли видео остатак текста? "Незнам", "дали" и све остало, као да је намерно то писао да бисмо разумели колико је то страшно.
А ако није онда :pop2:

Ma, ne znam, Mina, ni meni nije bilo sasvim jasno.

Mada....postavio sam mu slike i sata Darwil, kao i Carlsa Darvina i nisam stekao utisak da je skapirao o cemu pricam.
Idi pogledaj ako te ne mrzi. Tuga.... :(
 
Ma, ne znam, Mina, ni meni nije bilo sasvim jasno.

Mada....postavio sam mu slike i sata Darwil, kao i Carlsa Darvina i nisam stekao utisak da je skapirao o cemu pricam.
Idi pogledaj ako te ne mrzi. Tuga.... :(

Ево, отишла сам...
 
Ја мислим да се просветна професија (учитељи, наставници, професори - небитно) срозала потпуно.

Сада је тренутак да дигну свој глас, да ставе до знања да још увек има људи који свој посао воле и који су поносни на успех деце.

Сада је тренутак да дигну свој глас и против несавесних родитеља који се сете школе тек када треба да се њиховом детету поправе кечеви.

Да врате достојанство својој професији, а нашој деци подаре знање - не оцене.

Probali su,štrajkovali i ništa nisu postigli. Na kraju država uvijek ispadne jača.
 
Reci cu samo da je zadnjih 10-ak godina obrazovanje toliko unazadjeno,ali i krivicom prosvetnih radnika(ne kazem iskljucivo).Uvesti sledece-odedjivati platu po sistemu ucinka,koji bi se realizovao na kraju svake godine,na osnovu testova koje bi ucenici radili i na osnovu toga dobili utisak o istinskom zalaganju obrazovnog kadra i njihovog uspeha u tome.Nije dobro da npr.jedan nastavnik,koji se maksimalno trudi da decu necem nauci, dobije istu platu kao onaj sto samo formalno odrzi cas,a takvih je mnogo.Opet se vracam na pocetak-treba vratiti onaj sistem gde se ucilo zbog sebe,a ne zbog ocene,cija je vrednost danas toliko sumnjiva.

Prosvjetnim radnicima su vezana ruke. Džaba se neko trudi ako učenik ne želi da neštio nauči ili pročita lektiru npr. A što je još najgore takvim nazovi učenicima često ne smiju da daju jedinicu.
 
Причамо о рупи на саксији.

Све о чему причате траје од када сам ја у просвети, а то је скоро 20 година.

СВЕ ОВО ВРЕМЕ, на пријемном испиту, у питањима која нису искључиво везана за правопис НЕ УЗИМАЈУ СЕ У ОБЗИР ПРАВОПИСНЕ ГРЕШКЕ!
(Годинама сам у комисијама за преглед тестова.)

Тако је вазда било, само је сада то добило публицитет!

Дакле, смирите се, све је како је и било....;)
 
Poslednja izmena:
Причамо о рупи на саксији.

Све о чему причате траје од када сам ја у просвети, а то је скоро 20 година.

СВЕ ОВО ВРЕМЕ, на пријемном испиту, у питањима која нису искључиво везана за правопис НЕ УЗИМАЈУ СЕ У ОБЗИР ПРАВОПИСНЕ ГРЕШКЕ!
(Годинама сам у комисијама за преглед тестова.)

Тако је вазда било, само је сада то добило публицитет!

Дакле, смирите се, све је како је и било....;)

Dakle, tako treba i dalje da bude?
 
Није шала. Претјерује се са причом о писмености дјетета. Српски језик има гомили недоумица, тежак је зрелом човјеку да га савлада.
Образовани људи, професори (истина, не језичари) малтретирају ђаке са причама како је обадва исто што и четири, како је смртни гријех написати задњи умјесто последњи и гомила сличних граматичких и правописних глупости, а дићи фрку због завршног испита.
Ако би да се мијења, правити проблем од старта... а не размишљати о пооштрењу критеријума у завршници. Нека пооштре од првог средње, то су ионако мало озбиљнији и зрелији клинци.

Колико је родитеља прочитало нови правопис? Колико ће њих знати правилно да напише храм светог саве? дом војске?
А неко ће да пада у несвијест што им дијете не зна.
Колико људи само овдје пише 'незнам' и ' не писмен'... а зна да се на овакву вијест надигне мотком.
Нисам за слабљење школства, сама се трудим да учим језик али ми неке ствари задјелују претјерано и лицемјерно. Понекад и глупо. Нарочито када неко елементарно неписмен критикује дијете.
 
Па то су дјечица, основна школа.
Нека знају основне ствари и супер je. Озбиљније описмењавање остави озбиљнијим узрастима.

A zar nije osnovna stvar znati ne miješati ćirilicu i latinicu npr? Zar nije osnovna stvar znati da se vlastite imenice uvijek pišu sa početnim velikim slovom? Sem toga u srednjoj školi naglasak je na književnosti ne gramatici.
 
Није шала. Претјерује се са причом о писмености дјетета. Српски језик има гомили недоумица, тежак је зрелом човјеку да га савлада.
Образовани људи, професори (истина, не језичари) малтретирају ђаке са причама како је обадва исто што и четири, како је смртни гријех написати задњи умјесто последњи и гомила сличних граматичких и правописних глупости, а дићи фрку због завршног испита.
Ако би да се мијења, правити проблем од старта... а не размишљати о пооштрењу критеријума у завршници. Нека пооштре од првог средње, то су ионако мало озбиљнији и зрелији клинци.

Колико је родитеља прочитало нови правопис? Колико ће њих знати правилно да напише храм светог саве? дом војске?
А неко ће да пада у несвијест што им дијете не зна.

Колико људи само овдје пише 'незнам' и ' не писмен'... а зна да се на овакву вијест надигне мотком.
Нисам за слабљење школства, сама се трудим да учим језик али ми неке ствари задјелују претјерано и лицемјерно. Понекад и глупо. Нарочито када неко елементарно неписмен критикује дијете.


Време да се дигне фрка и то треба да је дигну родитељи (највише они који не познају правопис), јер свако тежи томе да његово дете буде боље и успешније од њега.
Моји родитељи нису имали факултет, али сам га ја завршила и, гле чуда, чак савладала правопис.
И управо моји родитељи су се највише залагали за то да у школи нешто научим.
 
moje djete je jos malo ali imam dosta prijatelja u prosveti i obezhrabrujuce je bilo kad sam slucajnu uzela da procitam pismeni rad jednog djeteta koje ide u 5. razred ( vas 4-ti) , ceo rad se satoji od 10 smisleno ne povezanih recenica, sa gomilom pravopisnih gresaka i mjesanja latinice i cirilice.... moje prvo pitanje je bilo " dajes li ti njima jedinice za ovakve satave" kad je pogledao o cemu pricam, komentar je bio ma to je djete jos dobro ima i gorih...
moj zakljucak: ucitelji nezainteresovani + djeca razmazena, ne zele da uce + roditelji prezaposleni i ne obracaju paznju na djecu = opsti haos u skolstvu

nek nam je Bog u pomoci narednih decenija ali se nebi znanadila da skracenice koje se koriste na netu predju i u knjizevni jezik.



Ne odoleh!!!!
 
Ђоле, бре, нисам мислила на тако неписмене (аналфабете), него на полуписмене, који знају сва слова (ћирилична и латинична), само их некако сврстају у исту реч?

Јуче је на ТВ-у био један фантастичан пример како би изгледала једна таква реченица - Франкенштајн од језика!
znam o cemu pricas..ali vidis sad ove tackice...to smo mi izmislili...neki novi jezik umesto zareza..retardirano..da ne pricam sto je vecini svaka druga rec ''znaci''..to je za mene nepismenost..ili kad kazu IZdesavalo se..nikad cuo to..to cu neke nove reci ne bi li glupak ispao pametan
 
Jezik je živa stvar.

Razvija se i postaje onakav kakvi su ljudi koji ga govore.

Nije problem u sitnim greškama koje se mogu dogoditi skoro svakom ko nije profesionalac.

Problem je što škola stvarno postaje gubljenje vremena i novca.
Jedna vrsta filtra, koji služi da razvrsta decu na one koji će u krmenadlu i one koji će u kobasice.

Kao da to život ionako ne radi.

Smatram sebe pismenim čovekom i žao mi bude kad vidim ljude koji znaju da misle, ali ne znaju da napišu .
Doživljavam ih kao mudre i divim se mislima koje pročitam, ali uvek ostane mala senka koja kvari utisak.

Ipak, stojim na strani koja kaže da je bitniji sadržaj nego forma, pa tako uvek praštam sadržaju kog je forma malo zasenčila.
 
Poslednja izmena:
treba pootpustati vecinu tih prosvetnih radnika, evo oni sami neki kazu na ovoj temi da nemaju blage veze da rade svoj posao. Mozes misliti kakvi su ostali.
helen od svih ovih prosvetara na forumu mi deluje kao jedina koja iole zna sta joj je posao.
Strasno. Stave neke nesposobne zenturace koje se pazi molim te plase za bezbednost :hahaha: , i ne smeju da pisnu, da kao navodno sada one treba da uce neku decu. propast.
 
treba pootpustati vecinu tih prosvetnih radnika, evo oni sami neki kazu na ovoj temi da nemaju blage veze da rade svoj posao. Mozes misliti kakvi su ostali.
helen od svih ovih prosvetara na forumu mi deluje kao jedina koja iole zna sta joj je posao.
Strasno. Stave neke nesposobne zenturace koje se pazi molim te plase za bezbednost :hahaha: , i ne smeju da pisnu, da kao navodno sada one treba da uce neku decu. propast.

Mozes misliti kakva su onda ta deca kad se neke zenturace plase za svoju bezbednost. :roll:
 
Mozes misliti kakva su onda ta deca kad se neke zenturace plase za svoju bezbednost. :roll:

pa sta ih koji ... stavljaju onda ako se ne mogu izboriti sa tom decom.
Sta su tolike godine ucile ako se ne mogu ziboriti sa njima.
Uvek su me uzasavali takvi profesori i kod srednju i kroz osnovnu koji nisu u stanju da uvedu mir u odeljenje. Pogotovu jer postoje dosta profesora koji su mogli, i uvek bili vise postovani i podesni za taj poziv.
 
pa sta ih koji ... stavljaju onda ako se ne mogu izboriti sa tom decom.
Sta su tolike godine ucile ako se ne mogu ziboriti sa njima.
Uvek su me uzasavali takvi profesori i kod srednju i kroz osnovnu koji nisu u stanju da uvedu mir u odeljenje. Pogotovu jer postoje dosta profesora koji su mogli, i uvek bili vise postovani i podesni za taj poziv.

Neki ne umeju, neke nije briga, a neki i uz sav trud ne uspevaju. Ucenje i poducavanje su dve komponente istog procesa.
Ucenje je aktivnost koja zavisi vise od ucenika nego od predavaca. Stavljanje nastavnika i poziciju da sve od njega zavisi i da je sva odgovornost na njemu je za pocetak pogresno
(jer psihologija ucenja ne podrzava takav pristup), a uz to i nefer (jer ima dece i dece).
Nikad se ne cuje pitanje zasto neka deca imaju potrebu da naprave haos u skoli i sta tu moze da se uradi. Redovno su nastavnici odgovorni zato sto nisu dovoljno ... ne znam sta, pa da se izbore sa problemom.
 

Back
Top