Da li će Srbija ikada profitirati od turizma?!

Poruka
22.606
Svako bi već prmetio da Srbija slabo radi po pitanju turizma a imamo tako lepih neiskorišćenih destinacija.Pošto nemamo more, mogu se tu iskoristiti jezera kojih imamo hvala Bogu,obala reka kojih takođe imamo a obale nam stoje neiskorišćene.O planinama da ne govorim.Isto tako i banje su nam dobar potencijal za prijem što stranih što domaćih turista ali barem ja nisam primetila da država ima jaku i agresivnu reklamu za sve to.Pa hajde da vas pitam da li mislite da bi naša država ikada mogla da dobro profitira od turizma?:aha:
 
Svako bi već prmetio da Srbija slabo radi po pitanju turizma a imamo tako lepih neiskorišćenih destinacija.Pošto nemamo more, mogu se tu iskoristiti jezera kojih imamo hvala Bogu,obala reka kojih takođe imamo a obale nam stoje neiskorišćene.O planinama da ne govorim.Isto tako i banje su nam dobar potencijal za prijem što stranih što domaćih turista ali barem ja nisam primetila da država ima jaku i agresivnu reklamu za sve to.Pa hajde da vas pitam da li mislite da bi naša država ikada mogla da dobro profitira od turizma?:aha:

NEMAMO!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
a sta ima tako lepo u Srbiji sto moze da parira ostalim destinacijam u Evropi tipa Alpi ili nekom moru? Jedino sta moze dobro da se uradi je da se napravi sto vise festivala tipa Guca i Exit,da se Kopaonik jos bolje uredi i da se na Fruskoj gori gde ima dosta manastira stvori neki opak brend vina i da zato turisti dolaze. Ostale lokacije u ovoj zemlji su bezveze. U stvari mogu da budu jos zanimljive neke klisure speleolozima i sl ali oni ne ostavljaju neku lovu ovde.
 
Teško....mi zapadnjake podsećamo na Moldaviju, Čečeniju...teško ih je ubediti da nismo Sibir već Srbija (mešaju slova, nije ni čudo), a te zemlje deluju turobno i sivo, ko ima želju, u slučaju da ima novca i vremena, da poseti te zemlje? I ako garantovano i tamo ima što šta lepoga videti, uvek prvo ljudima pada na pamet neka egzotika..Maldivi, Egipat (piramide), Kina itd.
 
a sta ima tako lepo u Srbiji sto moze da parira ostalim destinacijam u Evropi tipa Alpi ili nekom moru? Jedino sta moze dobro da se uradi je da se napravi sto vise festivala tipa Guca i Exit,da se Kopaonik jos bolje uredi i da se na Fruskoj gori gde ima dosta manastira stvori neki opak brend vina i da zato turisti dolaze. Ostale lokacije u ovoj zemlji su bezveze. U stvari mogu da budu jos zanimljive neke klisure speleolozima i sl ali oni ne ostavljaju neku lovu ovde.

Ima još kako i strane destinacije nisu taoliko fascinantne ali su dobro izreklamirane, da nisu- ni ti ni ja nebismo ni znali da postoje.:aha:...naravno da je super kada možeš da odeš na neku stranu destinaciju koja će ti ponuditi deo svoje istorije,kulture i posebnih obeležja i time proširuješ svoje znanje ali zašo je to kod nas tako bačeno u zasenak?...da li je moguće da su Guča i Exit jedino što možemo da ponudimo?! Ja mislim da nije, to su samo festivali koji se održavaju jednom godišnje a turizam treba da radi i nudi program svakog dana preko cele godine mi za to imamo mogućnosti i ne zavisimo od sezone.
 
Teško....mi zapadnjake podsećamo na Moldaviju, Čečeniju...teško ih je ubediti da nismo Sibir već Srbija (mešaju slova, nije ni čudo), a te zemlje deluju turobno i sivo, ko ima želju, u slučaju da ima novca i vremena, da poseti te zemlje? I ako garantovano i tamo ima što šta lepoga videti, uvek prvo ljudima pada na pamet neka egzotika..Maldivi, Egipat (piramide), Kina itd.

Vidiš taj tvoj pogled na te destinacije je upravo sticanjem utisaka reklame tih država iz kojih prosto vrišti poruka ‚‚Dođite da nas vidite!‚‚...evo primera radi sad idu na TV-u neke turske serije u njima su tako dobro izreklamirani neki gradovi i slikani su samo lepi predeli a kao šatro slučajno su baš to stavili za kadrove a u podsvesti gledaoca ide poruka ‚‚Kako to lepo izgleda moram otići to da vidim i uživo‚‚ a daleko od toga što imaš tamo mnogo ružnih predela, e tamo te oni neće voditi...e tako jedna država misli na sebe u svakom segmentu, pa čak reklamirajući se i kroz serije koje izvozi.Lukavo je to moraš priznati.;)
 
Poslednja izmena:
Vidiš taj tvoj pogled na te destinacije je upravo sticanjem utisaka reklame tih država iz kojih prosto vrišti poruka ‚‚Dođite da nas vidite!‚‚...evo primera radi sad idu na TV-u neke turske serije u njima su tako dobro izreklamirani neki gradovi i slikani su samo lepi predeli a kao šatro slučajno su baš to stavili za kadrove a u podsvesti gledaoca ide poruka ‚‚Kako to lepo izgleda moram otići to da vidim i uživo‚‚ a daleko od toga što imaš tamo mnogo ružnih predela, e tamo te oni neće voditi...e tako jedna država misli na sebe u svakom segmentu, pa čak reklamirajući se i kroz serije koje izvozi.Lukavo je to moraš priznati.;)
Moj utisak o tim zemljama je takav na prvi pogled, zašto bi neki zapadnjak o nama mislio drugačije. Zapad nas vidi kroz ratove, mafiju, ratne zločine...kada se spomene Moldavija, prvo što mi pada na pamet je trgovina belim robljem i Rumunija takođe.....ali sam svesna da je to površno gledanje i zaista...kada bih imala uslova i novca, ne bi mi predstavljao problem da uplatim putovanje u te zemlje.
Kada sam jednom prilikom u društvu, na pitanje gde bih otputovala da imam novca, rekla u Albaniju, svi su me pogledali u čudu...većina je želela put na Kubu, Egipat, Brazil ( karneval u Riu)...ja sam išla po azbuci i buntu protiv većine....i u Albaniji se ima šta videti, ali većina ne misli tako, zašto bi neko došao u Srbiju, a ima već stvorenu lošu sliku, a ne u Dubai...Moraće mnogo da se radi na pozitivnoj slici o nama, još uvek smo zemlja koja je u začaranom krugu.
Stvarno nisam gledala turske serije, ne da se hvalim kako ja to ne gledam, ali i od ranije je poznato da je Bosfor prelep, oni su to zaista lukavo provukli, mi nemamo novca da kroz serije to provučemo, ako gledaš seriju Miris kiše na Balkanu, nema ništa od toga, serija je urađena pomoću štapa i kanapa, no spamujem temu..
 
Poslednja izmena:
Moj utisak o tim zemljama je takav na prvi pogled, zašto bi neki zapadnjak o nama mislio drugačije. Zapad nas vidi kroz ratove, mafiju, ratne zločine...kada se spomene Moldavija, prvo što mi pada na pamet je trgovina belim robljem i Rumunija takođe.....ali sam svesna da je to površno gledanje i zaista...kada bih imala uslova i novca, ne bi mi predstavljao problem da uplatim putovanje u te zemlje.
Kada sam jednom prilikom u društvu, na pitanje gde bih otputovala da imam novca, rekla u Albaniju, svi su me pogledali u čudu...većina je želela put na Kubu, Egipat, Brazil ( karneval u Riu)...ja sam išla po azbuci i buntu protiv većine....i u Albaniji se ima šta videti, ali većina ne misli tako, zašto bi neko došao u Srbiju, a ima već stvorenu lošu sliku, a ne u Dubai...Moraće mnogo da se radi na pozitivnoj slici o nama, još uvek smo zemlja koja je u začaranom krugu.
Stvarno nisam gledala turske serije, ne da se hvalim kako ja to ne gledam, ali i od ranije je poznato da je Bosfor prelep, oni su to zaista lukavo provukli, mi nemamo novca da kroz serije to provučemo, ako gledaš seriju Miris kiše na Balkanu, nema ništa od toga, serija je urađena pomoću štapa i kanapa, no spamujem temu..

:lol:..moje postavljanje primera kako se jedna zemlja reklamira što se turizma tiče čak i kroz serije koje izvoze ne bi tebala da bude nešto o čemu ćemo diskutovati već njihov način kako su se dosetili da zainteresuju ljude da dođu i vide njihovu zemlju...isto tako možemo i mi ali mi ne izvozimo serije koliko znam:roll:....ali što se toga tiče i naše komšije Hrvati, primenjuju koliko mogu da primetim, isto što i Turska a to je da se reklamiraju gde god nađu zgodnu priliku pa bi i mi mogli malo da nešto učimo od njih.;)
 
:lol:..moje postavljanje primera kako se jedna zemlja reklamira što se turizma tiče čak i kroz serije koje izvoze ne bi tebala da bude nešto o čemu ćemo diskutovati već njihov način kako su se dosetili da zainteresuju ljude da dođu i vide njihovu zemlju...isto tako možemo i mi ali mi ne izvozimo serije koliko znam:roll:....ali što se toga tiče i naše komšije Hrvati, primenjuju koliko mogu da primetim, isto što i Turska a to je da se reklamiraju gde god nađu zgodnu priliku pa bi i mi mogli malo da nešto učimo od njih.;)

Ponekad sam doboko uverena da smo najbolji narod na svetu, a da se nekako na vlasti uvek naće neki otpad.
Možemo mi sve, ali vlast je previše zauzeta zbrinjavanjem nerođenih pra-praunuka, znači ko će sada da se mlati sa turizmom, alavo grabe koliko mogu dok su još na vlasti.
Ja verujem i znam da smo prelepa zemlja, ali nemamo more..Hrvatska spada među lepše zemlje koje izlaze na more u svetu. Moja Šumadija i njena sela su melem za oči, ali za većinu more je more.
 
Ponekad sam doboko uverena da smo najbolji narod na svetu, a da se nekako na vlasti uvek naće neki otpad.
Možemo mi sve, ali vlast je previše zauzeta zbrinjavanjem nerođenih pra-praunuka, znači ko će sada da se mlati sa turizmom, alavo grabe koliko mogu dok su još na vlasti.
Ja verujem i znam da smo prelepa zemlja, ali nemamo more..Hrvatska spada među lepše zemlje koje izlaze na more u svetu. Moja Šumadija i njena sela su melem za oči, ali za većinu more je more.

Eto vidiš ti kažeš da je Šumadija super ali ta ista nije izreklamirana a ima toliko ljudi širom sveta koji bi je posetili samo da znaju da ona postoji veruj mi.:)
Zato nemoj reklamirati tuđe more nego svoju Šumadiju.:)
 
Da bi nam zaziveo turizam,pogotovo onaj seoski,gde se pruza cista priroda,zdrava hrana i voda,moramo najpre mi da to razradjujemo,kao sto smo razradili EXIT ili Gucu.Nakon nekoliko godina non-stop ponavljanja po TV-u i radio stanicama,dnevnoj i nedeljnoj stampi,cuti ce se za to i napolju i sigurno ce dolaziti ljudi da uzivaju,ponajpre bivsi nam zemljaci Slovenci,koji su nam i najvise pomogli oko turisticke promocije Beograda,Guce i Exita.Ono sto je problem kod nasih jezera i banja,to je losa i ponegde skroz zapustena infrastruktura.Ceste su ocajne,snabdevanje vodom i zivotnim namirnicama je slabo organizovano,cesto nema ambulante ni apoteke,staze oko obala su totalno neuredjene,smece niko da i ne kupi....to su veliki problemi.Nece ljudi samo da dodju da setaju i udisu vazduh.Za decu im treba nocni provod,moraju imati na raspolaganju sve ono sto cini civilizaciju 21-vog veka(uredjena odmaralista,od mogucnosti da svakodnevno kupe sveze povrce i voce, pa do zdravstvene zastite.Inace,nece da dolaze,a oni koju dodju kao neki sto su bili npr. na Vlasinskom jezeru(koje je fenomenalno samo po sebi,ali to samo po sebi nije ni izbliza dovoljno)nece sigurno vise dolaziti,a los glas ce se prosiriti , pa evo negativne reklame.Znaci,kao i za sve ostalo,moramo najpre mi sami da ocistimo nase dvoriste,da ga sredimo i doteramo,da mi prvi uzivamo u njemu,pa ce onda i gosti pozeleti da nam dodju.To ova garnitura politicara ne moze,ne zeli i ne zna da uradi.
 
Eto vidiš ti kažeš da je Šumadija super ali ta ista nije izreklamirana a ima toliko ljudi širom sveta koji bi je posetili samo da znaju da ona postoji veruj mi.:)
Zato nemoj reklamirati tuđe more nego svoju Šumadiju.:)
Ne reklamiram ja tuđe more, samo govorim kako većina misli....imala sam prilike da dečije raspuste provodim kod babe i dede, ne na selu, nego na moru i znam psihologiju i euforiju turista, kada je more u pitanju.
Ne možeš jednostavno nekim ljudima dogovoriti da je šumadijsko selo, recimo lepše mesto za na primer, zaljubljivnje nego more, i da na selu ima lepe romantike kao na moru...svi misle kako nešto namerno kontriram...i ako ikada budem imala prilike da otputujem na tenane, sigurno neće biti neka izreklamirana destinacija, već nešto sasvim suprotno. Možda sam i stvarno kontraš.
I Kianu istinit post, bez preterivanja...samo konstatujem.
 
Poslednja izmena:
Ima, ali je sve neuredno i neuređeno i nema koncepciju....lepota je i u čistoći i urednosti...autentičnost je takođe bitna, ne glupavi metal i staklo...recimo u KG ima jedan privatan hotel, koji je sav u metalu i staklu u sred ulice, sa kućama koje su građene u periodu između dva svetska rata koje su konfiskovane...spomen park i Šumarice su jedinstvene, ali hoteli su neuredni, a ovaj koji sam spomenula je ružan i nije standardan...
 
Srbija ne moze ziveti od turizma!

Zasto?

Jer nema infrastrukturu! Ne, to nisu samo putevi!

Zasto je Dubai popularan?

Zato sto se moze videti glamur, prelepi prostor, sve je tako kraljevski, od smestaja do usluge. Kada zapadni turista poseti ovakvo mesto oseti se prelepo, mocno, na trenutak prividno zivi zivot na jedan kraljevski nacin.

Sta moze videti u prosecnom srpskom selu?

Dve rasturene blatnjave ulice, siromastvo, neuredna dvorista, imanja zarasla u siblje pa cak i ona koja se obradjuju jer iz nekog razloga nas seljak voli da ostavi sibljak na uglu imanja kao prirodnu ogradu. Male oronule kuce ili megalomanske dvorce obojene u ruzicasto sa jeftinim gigantskim lavovima od gipsa na kapiji. U vecini sela ne prolazi vodovodna mreza...
 
Sve što je ovde rečeno za Dubai stoji, ja nisam glamurozna da bih išla u Dubai, u Srbiji ima sela koja su kompletno lepa, ali jako malo, sve se može da se hoće, državi ne pada na pamet da u radi nešto po bilo kom pitanju, a kamoli po pitanju turizma.
Ako se ne možemo pozvati na državu kada je u pitanju lična egzistencija, za konkretno turizam je kriva država.
 
Srbija nema ništa zemljište zagađeno radioaktivnim elemntima (Fruška Gora,Niš,Novi Sad ,veliki delovi Beograda ,nalaz vojnih stručnjaka iz 2010).Homolj da ne pišem koliko toksina ima ,kad mi kažu sa Homolja bolje da je iz srca Beograda čistije je ,da pomenem Pančevo?

Putna infrastruktura je užasavajuća ,no to ne smeta ogromnom brojju vozila koje izbegava naplatne rampe da se tuda voze .

Cene su bogami svetske za ništa ,,nema mora ,nema planina ,nema infrastrukture recimo fali internet po većini sela (dial-up nije internet )

Prodajemo visokokaliričnu dzank fud kao deo domaće radinosti ( ne možeš hraniti kupljeno pile ,kupljenim koncentratom i onda ga prodavati kao organsko turistima ,pa nisu oni baš toliko glupi isto važi za voće i povrće)

Dakle šta je ponuda Srbije?

Znate li da su Beogradski hoteli 300% skuplji od hotela u Budimpešti?

To što nam dolaze iz Ljubljane Slovenci pa mi utripujemo kako je ovde dobar provod je zato što Ljubljana ima 250000 stanovnika te je logično da ne može biti takvog provoda kao u milionskom BGD

Ja sam spreman da uložim u turizam u Srbiji samo mi neko mora pokazati šta mi to turistički imamo ?
 
Dodjite kod nas u Smederevo, pa cete videti sta se zove neiskoriscen potencijal. Najveca ravnicarska tvrdjava u ovom delu evrope (iz 15. veka) : u losem stanju, nikakvih programa vezano za nju nema. Oko nje zeleznicka i autobuska stanica. Bukvalno sine idu ispred tvrdjave. Uzas. Dalje, vila Obrenovica, pravi letnjikovac sa originalnim stvarima unutra. Sta je problem? Zatvorena za javnost. I na kraju, Dunav. Nemamo nijednu plazu. Setaliste napravljeno tek pre dve godine, i to nije nikakvo. Prostire se pored luke. Dakle, setate pored Dunava (uzasno prljavog), kad oko vas dizalice, vagoni i brodovi bruje, radnici zelezare se deru (ne krivim njih, dovikuju se, nemaju drugi nacin)...
 
Jao ljudi dajte ne lupajte gluposti .
Kako mozete da kazete da Srbija nema potencijal za turizam :roll:
Dajte nazad u sesti razred kada se uci geografija i istorija . Nemamo more, ali imamo mali milion banja, jezera koji mogu samo tako da se urede i iskoriste . Seoski turizam po mom misljenju takodje ima sanse u svetu samo kada bi se napravila dobra reklama . Pogledam samo ovaj moj grad Nis i setim se istorije, pa tu ima mali milion stvari koje imaju izvanrednu pricu i istoriju , te tri pesnice, te cele kula, te tvrdjava ... A Nis je jedan od barem 100 :neutral: Problem je reklama i pogled sveta na nas . Niko zivi ne zna za nas, garant ne bi znali ni da pokazu prstom na mapi gde se nalazi, a i ako bi znali garant nas smatraju neopevanim nasilnicima i prestupnicima ....

Zao mi je zbog toga i voleo bih kada bi se promenilo nesto . Ja se iskreno trudim koliko mogu sa svojih 19 a cenim ga da ako ostanem ziv, za koju godinu moci mnogo vise ...
 
Pa ne znaimljivi smo totalno,trebamo da sagradimo nesto uber veliko,novo svetsko cudo da bi nas posetili. Istorija nam je ubi boze. JA sam licno mrzeo da ucim nasu istoriju,mnogo vladara,nikad nismo sila bili,nemamo nikakve dvorceve kao sto imaju po Nemackoj,Engleskoj,valjda smo bili lenji da ih gradimo,vise od pola vremena drzavnosti smo proveli pod necijom okupacijom. Jedino sto smo gradili su manastiri i crkve,ali su nam to Siptari oteli i sad nemas sta da pokazes. Imas mozda one dve tvrdjave u BG-u i Novom Sadu,ali opet ni to,kao ni cele kulu neko iz SAD-a nece da poseti. zasto? Pa zato sto ih to ne interesuje,nije poznato,oni hoce da odu i da se provedu,pogotovu mladi,zabole nekog patka za manje tvrdjave,kule i sl kad mogu da odu u Jerusalim,Kairo da vide svetski poznate stvari ili pak u Amsterdam da se drogiraju kao ljudi. Isto ne vidim razlog zasto bi strani turista hteo da dodje u neku srpsku selendru? ako hocemo turizam treba da legalizujemo drogu,festivali tipa exit,grad u kom mozes da se kockas,bolji putevi i neka ogromna ili neobicna gradjevina,sto veca da bude. Kulture malih naroda ne mogu da pariraju velikim. Francuzi imaju Ajfela i onaj muzej Luvr valjda,imaju poznate slike,imaju okean,Jovanku Orleanku,Italijani imaju Rim,koloseum,toranj u Pizi,Grci imaju Atinu,olimp planinu,Egipat Aleksandriju,dva mora,Piramide,Rumuni imaju Karpate,poznatog vampira,Kina ima kineski zid,Ameri imaju Las Vegas,dva okeana,Englezi imaju kraljevsku strazu,onaj pralment,sam London je atrakcija,Holandjani imaju Amsterdam i drogu,Madjari Budimpestu oni emirati imaju Dubai,a sta Srbija ima? Nema nista sto moze da parira ovima.Cak nas vampir nije imao dvorac,vec je bio sirotinja i ziveo u mlinu. Uvek smo bili sirotinja,nemas ti sta istorijski da pokazes. Evo ja zivim u Valjevu i imamo Muselimov konak,beli most gde su odsecene glave onoj dvojici nesrecnika kad je izbio prvi srpski ustanak,kulu Nenadovica,spomenik Stevanu Filipovicu,Tesnjar,selo Brankovina je blizu gde je rodjena Desanka Maksimovic,a pola od tih mesta nikad u zivotu ne bih obisao da me skola nije vodila i ako su u samom centru grada.
 

Back
Top