Ćurčijski zanat upisan u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.370
koza_280815_tw1024.jpg


U Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, odlukom Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasleđe, upisano je šest elemenata "živog nasleđa" Srbije – sarački zanat, ćurčijski zanat, izrada veza "štampujit", mavanje kumbara, sviranje na tamburici samici i plivanje za Bogojavljenski krst. Odluku o upisu Komitet je doneo na sastanku koji je održan u Ministarstvu kulture, a na osnovu zaključaka Komisije za ocenu predloga za upis u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, koja deluje u Etnografskom muzeju u Beogradu.

U izradi dosijea za upis ćurčijskog zanata učestvovale su i institucije i organizacije iz Zaječara koje je predvodio Narodni muzej Zaječar. Podsetimo, u Zaječaru radi jedan od petoro preostalih ćurčija u Srbiji, Nenad Antanasijević kome je ljubav prema ovom zanatu preneo otac.

Pre tačno godinu dana zaječarska publika imala je priliku da se upozna sa ćurčijskim zanatom i porodicom Antanasijević na izložbi u Radul begovom konaku.

(ekapija)
 
U Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, odlukom Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasleđe, upisano je šest elemenata "živog nasleđa" Srbije – sarački zanat, ćurčijski zanat, izrada veza "štampujit", mavanje kumbara, sviranje na tamburici samici i plivanje za Bogojavljenski krst.
Šta je mavanje kumbara?
 

Back
Top