Crveno slovo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Morate da se svadjate?..:lol:

Što više razmišljam o tome tj. o značenju i postojanju crvenog slova u našem pravoslavnom verskom kalendaru
sve mi se više čini da treba da posluži budjenju nacionalne svesti koja svoj oslonac treba da traži u tradiciji i verskim osećanjima...
Па сам се јавио.Осим тога само се расправљамо.А то није исто свађа и расправа.
Ne razumem sta hoces da kazes. :roll:

Шта ти ту ја могу?
 
Vec sam par puta pisala o tome na drugim temama,ali oko mene vernici jedino neradom na Crveno slovo iskazuju svoju veru!Niti se mole,niti idu u Crkvu!
A grcki pravoslavci jedino slave velike praznike(Bozic,Vskrs...),pa jesu li srpski pravoslavci veci vernici sto ne rade na Crveno slovo,ali to vreme ne provedu u molitvi ili vec sta treba!?
I sta je,bre Rava?
 
за Серванта

зашто је апостол Лука сликао богородицу?:)

Бесмртну

зашто је апостол Лука сликао Марију која је родила Спаситеља?:)
 
ајде ви који се држите само Библије колико има паганства у Библији по вама?:)

Бесмртна твој наук

колико богова има у Библији?:)
 
U Bibliji kada se govori o paganskim elementima, uvek se spominje u negativnom kontekstu.

значи Мојсије је био паган кад је наредио да се изрезбаре херувими на заветном ковчегу?
апостол Лука је био паган када је сликао Богородицу?
а то су само два примера
има их још:)
 
значи Мојсије је био паган кад је наредио да се изрезбаре херувими на заветном ковчегу?
апостол Лука је био паган када је сликао Богородицу?
а то су само два примера
има их још:)
Da li je to Bog naredio Mojsiju?
Ikone su pravljene kao knjige za nepismene, ne sa namerom da im se moli i da se obozavaju, nego da preko njih nepismeni razumeju neke istorijske dogadjaje i sl.
 
Crveno slovo u kalendaru

Pojedine dane u toku jedne kalendarske godine, crkva je posvetila značajnim događajima iz Spasiteljevog života, i velikim svetiteljima, i ti dani su upisani crvenim slovom u pravoslavnom kalendaru. To su verski praznici, i u taj dan pravoslavni hrišćani praznuju, odnosno, ne rade. Dakle, svaki dan koji je u kalendaru upisan kao crveno slovo, po crkvenom pravilu je neradan dan. Toga dana hrišćani odlaze u crkvu na sveta bogosluženja, vode se ozbiljni i pobožni razgovori u vezi sa praznikom, i ne obavljaju se uobičajeni poslovi u njivi, radionici ili na nekom drugom radnom mestu. U kući se obavljaju samo nužni poslovi pripremanje hrane i sl. Naravno od ove obaveze izuzeti su oni koji rade u državnim firmama, gde se uvek preko nedelje radi, ali po dolasku kući, treba da praznuju, znači da izostave neke svoje poslove koje obavljaju kod kuće. Za dan svoje krsne slave, svaki radnik treba da traži slobodan dan u firmi, i da taj dan na miru, sa svojim ukućanima, posveti svojoj slavi i prazniku.

Izvor..zvanični sajt SPC...
Mene zanima..zašto su od ove obaveze izuzeti oni koji rade u državnim firmama..mislim, šteta...:rumenko:

Da li poštujete crveno slovo u verskom kalendaru i zašto?..:)



Кod drugih naroda pravoslavnih, oni slave svoj imendan ili svoj rođendan, a mi, eto, slavimo svoju slavu. U stvari, slava je i imendan i rođendan, ali ne pojedinca, nego cele porodice, celog plemena. Rođendan duhovni, kad su naši preci postali hrišćani, ušli u Crkvu Božiju i na taj način rođeni duhovno. I imendan, jer su se od tada nazvali hrišćani i do danas to bili."

Njegova Svetost Patrijarh Srpski, Gospodin Pavle

из књиге "Живот по Јеванђељу"
 
и данас имаш необразованих људи којима треба цртати све

а шта је Мојсије наредеио за "ковчег"?:)

Ono sto Bog naredi da se uradi je ispravno...

heruvimi na kovcegu su bili ukras i to je Bog naredio...
Niko im se nije klanjao nit iih je obozavao...
Ako se ne secas kovcegu je mao pristup samo prvosvestenik...
Na taj nacin ih je Bog stitio od odolopoklonstva...

Danas je crkva okicena ikonama kojima se klanjaju, mole, ljube ih i vrsi im sluzba, sto su sve elementi idolopoklonstva...
Takodje IKONE su nacinjene u svrhu obozavanja... sto ih cini idolima...\
U starom zavetu za to je Bog unistavao...

A ti Sale ako to ne znas, nauci :aha:...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top