Crnooka Suzana

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.902
Seme-crnooka-suzana-prodajasemena.com_.jpg


Crnooka Suzana(Tunbergia alata)

Visoka jednogodišnja biljka puzavica, loza koja moze biti duzine i do 3 m, sa svojim
obiljem cvetova i bujnog lišća tokom celog leta. Ova loza je savršena za uzgoj kroz
ograde, kapije, stubove balkone i baste.
Naročito je efikasan u kontejnerima, gde njegov veoma pun habitus izgleda veoma
obilno!Cvetovi od 1 do 2 inča su veoma veliki, okrenuti prema lozi.
Boja latica varira od srednje žute do tamno narandžaste mešavine crvenih i ružičastih
tonova, uz dodatak ružičaste ,kajsije i boje slonovace,a svi cvetovi imaju karakteristične
crne oči.

Voli svetla mesta, ali ne direktno izložena jakom suncu
Setva semena za sadnice u zatvorenom od februara do aprila u odvojenim posudama.
Što je setva ranije, tunbergija će ranije i obilnije cvetati. Na temperaturi od 20-25 ° C
izdanci se pojavljuju za dve nedelje. Da bi se stimulisalo grananje, preporučuje se
štipanje izdanaka mladih biljaka. Biljke ranih perioda setve u procesu rasta zahtevaju
prebacivanje u prostraniji kontejner. Presadjivanje na otvoreno tlo vrši se čim prođe
opasnost od mraza(maj).
Razmak presadjivanja 30x30cm
https://www.prodajasemena.com/proizvod/crnooka-suzanatunbergia-alata-prelepa-loza-200-300cm/

Kakva lepa biljčica.. :zaljubljena:

Jel ima neko iskustva sa njom?
 
Seme-crnooka-suzana-prodajasemena.com_.jpg


Crnooka Suzana(Tunbergia alata)

Visoka jednogodišnja biljka puzavica, loza koja moze biti duzine i do 3 m, sa svojim
obiljem cvetova i bujnog lišća tokom celog leta. Ova loza je savršena za uzgoj kroz
ograde, kapije, stubove balkone i baste.
Naročito je efikasan u kontejnerima, gde njegov veoma pun habitus izgleda veoma
obilno!Cvetovi od 1 do 2 inča su veoma veliki, okrenuti prema lozi.
Boja latica varira od srednje žute do tamno narandžaste mešavine crvenih i ružičastih
tonova, uz dodatak ružičaste ,kajsije i boje slonovace,a svi cvetovi imaju karakteristične
crne oči.

Voli svetla mesta, ali ne direktno izložena jakom suncu
Setva semena za sadnice u zatvorenom od februara do aprila u odvojenim posudama.
Što je setva ranije, tunbergija će ranije i obilnije cvetati. Na temperaturi od 20-25 ° C
izdanci se pojavljuju za dve nedelje. Da bi se stimulisalo grananje, preporučuje se
štipanje izdanaka mladih biljaka. Biljke ranih perioda setve u procesu rasta zahtevaju
prebacivanje u prostraniji kontejner. Presadjivanje na otvoreno tlo vrši se čim prođe
opasnost od mraza(maj).
Razmak presadjivanja 30x30cm
https://www.prodajasemena.com/proizvod/crnooka-suzanatunbergia-alata-prelepa-loza-200-300cm/

Kakva lepa biljčica.. :zaljubljena:

Jel ima neko iskustva sa njom?


raste ko luda
redovno zalijevati i to je to
 
nisam ih ni ja sadila iako sam rekla da hocu..ustvari ove godine sam slabo bilo sta posadila..nikada mi zardinjera nije bila siromasnija :(
I kod mene je tako sto se tice baste...U za terasu sam kao uzela muskatle i tako te biljice ali nije mi to to...
Vise volim raznolikost ali nekako ne znam ni ja sto mi je sve izostalo ove godine...:confused:
 
Dobro, onda ću vam ja preneti iskustva o Suzani, da znate dal da se
petljate sa njom uopšte.

Za žardinjeru nije kasno da nekakav rasad cveća nabaviš.
imam muskatle i jos cu da dodam .ove godine nesto nisam bila za sadjenje..nisam posadila ni bosiljak sto do sada nije moglo da se desi ali desilo se :(
 
Kako tvoje suzane napreduju?

Moje ćutale na tri lista do pre nedelju dana i tek sad su krenule da
rastu. Kad će to porasti i kad će cvetati? Ja izgoreh čekajući..
To "ćutanje" se dešava kada nije dobar supstrat za setvu.

Naime, u semenu ima malo i hrane pa će klijanci napravili par listića i mali koren, pa da se tim korenom dalje hrane. Kada im izraste koren-čić i par listića, potrošili su hranu iz semenke,..

Trebaju nastaviti da se hrane iz podloge:
Ako im supstrat ne odgovara, one će stati i 'ćutati', dok se nešto ne promenu u toj podlozi ( doda se đubrivo, ili se zalivanjem spere ono što im smeta, ili te štetne materije istrule, ili se kišom ( uglavmnom je kisela kišnica) promeni pH,.. ) ili u klimi,.. ( i CO2 iz vazduha, je hrana za biljke) ili ...

Kada "ćute" treba reagovati prihranom - preko lista - slabom dozom, ili u koren takođe.
 
Poslednja izmena:
imam muskatle i jos cu da dodam .ove godine nesto nisam bila za sadjenje..nisam posadila ni bosiljak sto do sada nije moglo da se desi ali desilo se :(
иамаш на пијаци за купити.
ја посејала истина касно, и ено, никло је свако зрнце.
ајд' макар нешто да ми иде за руком. :lol:
 
To "ćutanje" se dešava kada nije dobar supstrat za setvu.

Naime, u semenu ima malo i hrane pa će klijanci napravili par listića i mali koren, pa da se tim korenom dalje hrane. Kada im izraste koren-čić i par listića, potrošili su hranu iz semenke,..

Trebaju nastaviti da se hrane iz podloge:
Ako im supstrat ne odgovara, one će stati i 'ćutati', dok se nešto ne promenu u toj podlozi ( doda se đubrivo, ili se zalivanjem spere ono što im smeta, ili te štetne materije istrule, ili se kišom ( uglavmnom je kisela kišnica) promeni pH,.. ) ili u klimi,.. ( i CO2 iz vazduha, je hrana za biljke) ili ...

Kada "ćute" treba reagovati prihranom - preko lista - slabom dozom, ili u koren takođe.
Vidiš, trebala sam ranije da pitam. Ja mislila da im je hladno.
A komšinica mi je rekla da sve biljke slabije napreduju zato što
je mnogo oblačno.
 
Vidiš, trebala sam ranije da pitam. Ja mislila da im je hladno.
A komšinica mi je rekla da sve biljke slabije napreduju zato što
je mnogo oblačno.
Ovo vreme ja idealno za biljke,.. ovako je u Engleskoj,..( lako je njima da budu dobri baštovani) i moje biljke uživaju kao i kod Lorelajn,.. ja bih poželeo da svako proleće bude ovakvo,..
pH supstrata ti nije bio dobar - to je prva sumnja,..
druga je da je podloga bila zagađena patogenima, a imali su puno hrane u podlozi pa su se brzo namnožili,..
Kada bih video sliku, znao bih šta je od ta dva :) .. još ću o tome u ordinaciji ...
 
Pogledajte prilog 1359188

Ide ona sada. Nije više u zastoju.

Ovo između je rasad bosiljka, sa kojim sam malo zakasnila.
Nisam imao Suzan, mada vidim i na drugim mrežama, da je omiljena biljka.
Nije teška za uzgoj i odgovara joj naše zemljište,.. U većini ovih krajeva je pH (kiselost) oko 7,2 do 7,4 - što se računa u neutralno. Mislim na okolinu BG i na Vojvodinu.
Ipak mi se čini, da u setvi Suzan, treba da je malo kiselije:

Screenshot_15.png
Većina biljaka ipak preferira malo kiselo tlo,.. ( čak i paradajz - oko 6,5 ), malo ih baš obožava naših 7 i kusur ,.. ali ih toleriše.
Imamo li temu o pH ?
 

Back
Top