Crnogorski jezik

Mauro Orbin je najpoznatiji po djelu Kraljevstvo Slavena, koje je objavljeno u Pesaru 1601. U tom djelu, Orbini je zapisao: "Od svih naroda koji govore slavenski, Bosanci imaju najglađi i najelegantniji jezik; i diče se činjenicom da jedini oni dan-danas paze na čistotu slavenskoga jezika."
 
Mauro Orbin je najpoznatiji po djelu Kraljevstvo Slavena, koje je objavljeno u Pesaru 1601. U tom djelu, Orbini je zapisao: "Od svih naroda koji govore slavenski, Bosanci imaju najglađi i najelegantniji jezik; i diče se činjenicom da jedini oni dan-danas paze na čistotu slavenskoga jezika."
Niđe ja ne viđeh da je Orbini upotrebija izraz ,,bosanski jezik".
 
Screenshot_20240113_190505_ReadEra.jpg
 
Ja latinski ne parlam zaista, može li na srpskom prevod? Ili bar na hrvatskom jeziku ako ništa drugo?
Ako ne znaš latinski ne bavi se istorijom jer su istoričari sa ovih prostora u službi politike i falsifikatori. Piše ti u poruci: Od svih naroda koji govore slavenski, Bosanci imaju najglađi i najelegantniji jezik; i diče se činjenicom da jedini oni dan-danas paze na čistotu slavenskoga jezika.
Bosanci a ne bosanski
 
Od svih naroda koji govore slavenski, Bosanci imaju najglađi i najelegantniji jezik; i diče se činjenicom da jedini oni dan-danas paze na čistotu slavenskoga jezika.
Bosanci a ne bosanski
Od svih naroda koji govore slavenski, Bosanci imaju najglađi i najelegantniji govor; i diče se činjenicom da jedini oni dan-danas paze na čistotu slavenskoga jezika. (Može li i ovako da se protumači?

Termin ,,Bosanci" je upotrebljem kao geografski ili politički pojam a ne kao nacionalna odrednica. Ne znam za nikakve Bosance da su odnekud došli na Balakn kao Srbi, Hrvati ili Bugari. Znaš li ti?
 

Back
Top