CRNA GORA&SRBIJA

~Petar~:
moj pradeda, jedini te vrste u porodici, je sebe zvao crnogorcem mnogo pre nego sto je broz doshao na vlast. nebitno koliko je on smatrao da je to povezan pojam sa pojmom srbin, a smatrao je. sebe je zvao crnogorcem i imao je tacnu predstavu sta pod tim misli.
i dan danas deo rodjaka sa te strane sebe smatra za crnogorsku naciju. iako verovatno mislei da su i srbi, i sloveni...ali su prvo crnogorci. i to rade u razlicitom smislu neko sto neko sebe zove shumadincem ili vojvodjaninom.znaci, ne samo geografski.
evo,opet, mislim da je slican primer austrijanaca. de fakto su nemci, borili su se za vodjstvo u nemackom savezu, kad su ispushili od prusa, i isterani iz saveza, iz cisto politickih razloga. habzburg se zvao svetim rimskim nemackim carem vekovima. pa su austrijanci danas nacija. ne zovu se nemcima. niti ih neko smatra isfabrikovanim
a bosnjaci...i pre broza, kroz vekove, mozda nisu imali skroz preciznu predstavu o sebi, ali sebe nisu smatrali ni srbima. stavise, gajili su neki poseban identitet. chak je, po podacima todorove i pavlovica, najveci broj njih sebe smatrao osmanlijama(ne turcima), jer je tada nacionalni koncept tek bio u povoju


..debilu i nemci i austrijanci su dosli iz azije......azijati.......kakve veze imaju evropljani - iliri sa njima????
 
KoscheiBesmertnii:
Не видим зашто бих требао да имам неког обзира и да штедим било кога од истине, поготово оне који склапају пактове са нашим вековним непријатељима!
Који проглашавају Поглавника Месића "почасним грађанином и... ма не могу више... далеко вам лепа кућа, идите с миром и гледајте своја посла!
Збогом!!!

..ko su vam prijatelji?????
 
Jerry Ropero:
ti kao srpska ********* naravno d dajes podrsku crnogorskim komunjarama. Crnogorska nacija je nastala za vreme Broza a ti daj jedan dokaz ili validan dokument iz vremena nezavisne Crne Gore gde se navodi nacionalnost Crnogorac.

Sto se tice EU boli me za nju, zato ja zelim da nikad ne udjemo u EU tako da za mene to nije nikakva prednost.
Tebi mora da je neko ili svi stvarno bio u SK, čim si toliko opterećen time. A i taj Milošević kojeg svako malo hvališ bio je...šta?
Elementarna kultura nalaže čoveku da drugoga poštuje i zove ga onako kako taj drugi sam želi. A o budalaštinama da su komunisti izmislili Crnogorce ne bih stvarno više, neki su se Crnogorci uvek osećali kao Srbi, drugi ne i to bi bilo to.
 
~Petar~:
moj pradeda, jedini te vrste u porodici, je sebe zvao crnogorcem mnogo pre nego sto je broz doshao na vlast. nebitno koliko je on smatrao da je to povezan pojam sa pojmom srbin, a smatrao je. sebe je zvao crnogorcem i imao je tacnu predstavu sta pod tim misli.
i dan danas deo rodjaka sa te strane sebe smatra za crnogorsku naciju. iako verovatno mislei da su i srbi, i sloveni...ali su prvo crnogorci. i to rade u razlicitom smislu neko sto neko sebe zove shumadincem ili vojvodjaninom.znaci, ne samo geografski.
evo,opet, mislim da je slican primer austrijanaca. de fakto su nemci, borili su se za vodjstvo u nemackom savezu, kad su ispushili od prusa, i isterani iz saveza, iz cisto politickih razloga. habzburg se zvao svetim rimskim nemackim carem vekovima. pa su austrijanci danas nacija. ne zovu se nemcima. niti ih neko smatra isfabrikovanim
a bosnjaci...i pre broza, kroz vekove, mozda nisu imali skroz preciznu predstavu o sebi, ali sebe nisu smatrali ni srbima. stavise, gajili su neki poseban identitet. chak je, po podacima todorove i pavlovica, najveci broj njih sebe smatrao osmanlijama(ne turcima), jer je tada nacionalni koncept tek bio u povoju

Баш ми је драго да си написао ову породичну "генезу" - сада више немам било какве недоумице око тога ОДАКЛЕ КОД ТЕБЕ ТОЛИКО АНТИСРПСКОГ НАБОЈА И ИЗЈАВА - све ми је јасније. 8-)
Ето, само још једна потврда да сам у праву КАДА ИНСИСТИРАМ НА ПОРОДИЧНИМ БИОГРАФИЈАМА ПОЛИТИЧКИХ САГОВОРНИКА ....... 8-)
 
Enfroz2891.:
Shta nije jasno?
Da odgovorim i neshi taxisti u isto vreme...po chemu moja konstatacija nije tachna?
Postoje 3 Juznoslovenska plemena-Srbi Hrvati i Slovenci i sve ostalo na ovom prostoru samo je nastalo od njih.I u sluchaju crne gore kao nacije to nije prirodan i nezavosan proces nego silom nametnut i izveden.
Crna Gora kao regija u kojoj zive Srbi razvijala su niz vekova samostalno usled niza specifichnih objektivnih istorijskih okolnosti koje su to nametnule ALI NIKADA do pojave Broza i komunista nije bilo razlikovanja u shvatanju da su Crnogorci Srbi i da je to samo regionalna odrednica koja je vremenom dobila na tezini.To je ko da kazesh da je Zemunac nacionalnost.Tek pojavom komunizma stvoren je formalno-pravni okvir za uoblichavanje te istorijske specifichnosti srpskog naroda u veshtachki isfabrikovan samostalni etnichki identitet.


ti definitivno neznas sta pises.
u tome i jeste tragedija naseg ( srpskog ) naroda. neobrazovanost, sklonost ucestvovanju u bilo cemu samo da bi se ucestvovalo......eto, sad smo tu gde jesmo.
ja jesam crnogorka --srpkinja i to je nedvosmisleno jasno.....
ono sto mi ovde smeta je netacnost navoda do bezobrazluka.
objasni mi samo jedno ; kako to da je Kralj Nikola udao kcer na srpskom dvoru.
zar Hrvati nisu dobili ime i prezime jednom pogubnom greskom ( ujedinjenje Srba, Hrvata i Slovenaca )
ne zelim sa tobom da pisem.
citajuci sta pises samo moze da mi pozli.

bobana !!!!!!!!!
 
nesha taxista:
A koliko unazad moramo to znati? Mislim, ja recimo znam za oko 150 godina unazad, za više stvarno nisam mogao naći, arhive uništene, sećanja izbledela...

Ихај......па то ти је више него "пуна капа" - имаш значи податке уназад до чукун-чукун дедова... то је код нас права реткост... 8-)
 
Rade_jugosloven:
..nema krve osvete kod vas, nema ljubavi prema zemlji , nema nicega, par politicara vam skroji sudbinu za dva dana.......i to vekovima trpite....robovi ...robovi......gledate samo da poyebete sto sutra i neki bedak da zaradite, a decu vam hrane "skandalima" .......oskrnavljeni narodu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Овде бре не може да се дише од ЛДП смрада!!!
 
eremita:
Ихај......па то ти је више него "пуна капа" - имаш значи податке уназад до чукун-чукун дедова... то је код нас права реткост... 8-)

Čemu sve ovo? Iron Lord reče prije nekoliko da je utakmica 21.05.06 odsvirana. Rezultat je priznat i ozvaničen. CG je u UN. To nije nikakva urota protiv Srbije.

Srpska veli. Kad se dva brata podijele postanu komšije.
Ja velim: Ko mnogo priča o prošlosti malo misli na budućnost.

Sigurno je da deficit samokontrole i drugih vrlina ne opravdava lično prozivanje kolege nekoiniko. A nije ni lijepo takve napade čitati pogotovu kad dolaze od iskusnih forumaša :confused: .
 
takmicili se srbin i japanac u nekom sportu i japanac osvoji prvo mesto a srbin drugo, i salju vest srbi [nije B92] "...srbija je zauzela odlicno drugo mesto,dok su nasi najveci konkurenti bili na pretposlednjem mestu"
 
bobanap:
ja jesam crnogorka --srpkinja i to je nedvosmisleno jasno.....
:confused:
Pa u chemu je onda problem?Ja to na ovoj temi stalno i pricham.
Crnogorci su Srbi.Deo Crnogoraca je zbog komunistichkog anti-srpskog delovanja krenuo putem negiranja srpskog porekla vezujuci se za neke nebuloze koje ovde Rufim prosipa o nekoj Duklji od pre skoro 1500 godina.Crna Gora je geografski pojam koji je kroz istoriju srpski narod koji je na njemu ziveo uneo u svoj lichni dentitet kao njihovu specifichnost-ko npr.Shumadinci ili Vojvodjani.Pre komunizma ta specfichnost nije ishla u pravcu pravljenja od geografske odrednice NACIJE.
Danas u CG imas Crnogorce koji sebe dozivljavaju kao zasebnu naciju,drugachiju od Srba,one koji se dozivljavaju samo kao Srbi i crnogorce koji ne negiraju da su Srbi poreklom.Prvo je u najvecem delu posledica komunizma.Da nije tako i da postoji neki kontinuitet teznje za uspostavljanjem posebne nacje ne bi se CG 1918.(isto kao i Vojvodina)prvo UJEDINILA SA SRBIJOM,znachi ne kad i ostali(Bosna,Hrvatska i Slovenija) nego je prvo doshlo do pripajanja Srbiji pa onda tako stvorena celina sa ostalima stvorila SXS.To je bilo tada,sada postoji kod vishe od polovine populacije u CG neka svest o zasebnom poreklu.Izmedju 1918. i danas imash kratak period Kraljeine Jugoslavije pa komunizam i kao posledicu "Crnogorsku naciju".Zakljuchak se sam namece.
 
Enfroz2891.:
:confused:
Pa u chemu je onda problem?Ja to na ovoj temi stalno i pricham.
Crnogorci su Srbi.Deo Crnogoraca je zbog komunistichkog anti-srpskog delovanja krenuo putem negiranja srpskog porekla vezujuci se za neke nebuloze koje ovde Rufim prosipa o nekoj Duklji od pre skoro 1500 godina.Crna Gora je geografski pojam koji je kroz istoriju srpski narod koji je na njemu ziveo uneo u svoj lichni dentitet kao njihovu specifichnost-ko npr.Shumadinci ili Vojvodjani.Pre komunizma ta specfichnost nije ishla u pravcu pravljenja od geografske odrednice NACIJE.
Danas u CG imas Crnogorce koji sebe dozivljavaju kao zasebnu naciju,drugachiju od Srba,one koji se dozivljavaju samo kao Srbi i crnogorce koji ne negiraju da su Srbi poreklom.Prvo je u najvecem delu posledica komunizma.Da nije tako i da postoji neki kontinuitet teznje za uspostavljanjem posebne nacje ne bi se CG 1918.(isto kao i Vojvodina)prvo UJEDINILA SA SRBIJOM,znachi ne kad i ostali(Bosna,Hrvatska i Slovenija) nego je prvo doshlo do pripajanja Srbiji pa onda tako stvorena celina sa ostalima stvorila SXS.To je bilo tada,sada postoji kod vishe od polovine populacije u CG neka svest o zasebnom poreklu.Izmedju 1918. i danas imash kratak period Kraljeine Jugoslavije pa komunizam i kao posledicu "Crnogorsku naciju".Zakljuchak se sam namece.

slusaj, ti....ne znam kako se zoves....ne zanima me ovaj debilski nadimak !!!!!!!!!!!!!
ja znam sta pisem.
ti pises takve gluposti da se pitam, citas li sta napises.
ne svodi mi Istoriju, Politiku na dnevne pisanije i nebitne likove.
necu sa tobom da polemisem.
 
А што се ти млатиш са сваком темом,где се помиње Црна Гора?Овде свако има своје мишљење,нико није основац,и тешко ће исто променити.Ако Црногорцима(мушкарцима) није битно шта Срби мисле о њима,већ само воде рачуна о себи и ''бизнис'' активностима(са пар часних изузетака),нека тако и остане!:)
 
Zbog oštrog razlikovanja koje je postojalo između Vasojevića i Srbljaka zakonodavac je mora u propisu da izrečno spomene da bi se znalo da se on odnosi na sve Srbe bez razlike plemena i staleža jer da je spomenu samo Vasojeviće onda se takav propis ne bi odnosio na Srbljake i obrnuto, pošto su to dva "posebna naroda" koja su se među sobom bitno razlikovala kao po svome duhu, karakteru i osjećaju tako i po drugim etničkim odlikama.

Odlomak iz Vasojevićkog zakona u 12 tačaka
 
Enfroz2891.:
:confused:
Pa u chemu je onda problem?Ja to na ovoj temi stalno i pricham.
Crnogorci su Srbi.Deo Crnogoraca je zbog komunistichkog anti-srpskog delovanja krenuo putem negiranja srpskog porekla vezujuci se za neke nebuloze koje ovde Rufim prosipa o nekoj Duklji od pre skoro 1500 godina.Crna Gora je geografski pojam koji je kroz istoriju srpski narod koji je na njemu ziveo uneo u svoj lichni dentitet kao njihovu specifichnost-ko npr.Shumadinci ili Vojvodjani.Pre komunizma ta specfichnost nije ishla u pravcu pravljenja od geografske odrednice NACIJE.
Danas u CG imas Crnogorce koji sebe dozivljavaju kao zasebnu naciju,drugachiju od Srba,one koji se dozivljavaju samo kao Srbi i crnogorce koji ne negiraju da su Srbi poreklom.Prvo je u najvecem delu posledica komunizma.Da nije tako i da postoji neki kontinuitet teznje za uspostavljanjem posebne nacje ne bi se CG 1918.(isto kao i Vojvodina)prvo UJEDINILA SA SRBIJOM,znachi ne kad i ostali(Bosna,Hrvatska i Slovenija) nego je prvo doshlo do pripajanja Srbiji pa onda tako stvorena celina sa ostalima stvorila SXS.To je bilo tada,sada postoji kod vishe od polovine populacije u CG neka svest o zasebnom poreklu.Izmedju 1918. i danas imash kratak period Kraljeine Jugoslavije pa komunizam i kao posledicu "Crnogorsku naciju".Zakljuchak se sam namece.
Ово је све тачно.
Али, управо због тога данас имамо ту последицу, Црногорце који себе доживљавају као засебу нацију, и то као реалност, коју не можемо изменити. И поштовати, у случајевима када они не угрожавају тиме нас.
Једино, дакле, можемо на одређени начин повести више рачуна о онима који се још осећају Србима.
 
misoni:
А што се ти млатиш са сваком темом,где се помиње Црна Гора?Овде свако има своје мишљење,нико није основац,и тешко ће исто променити.Ако Црногорцима(мушкарцима) није битно шта Срби мисле о њима,већ само воде рачуна о себи и ''бизнис'' активностима(са пар часних изузетака),нека тако и остане!:)

e, vidis misoni.....ti si posebna prica.
zanima me zasto ne preskocis bar jednu od ovih hibridnih tema
Crna Gora--Srbija.
gde je tvoj interes ?? rekao si nebrojeno mnogo puta sta o ovom pitanju mislis.
ja sam takodje rekla ali moram opet i opet.......
medjutim ja zivim u Crnoj Gori i ne mogu da citam odredjen broj gluposti......
 

Back
Top