Covjek izumire od blagostanja

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Malo sam se zanio sa pretpostavkama o "prenaseljenosti" koje sam tu i tamo spominjao.
Ipak, cini se da se ljudi ne mnoze ako ne mogu i da se prehrane . Niko nece praviti onoliko djece koliko ne moze i sam da prehrani, a poslije toga se mogu odrzavati prostom reprodukcijom. Dakle, ako se pojavi glad, onda je to najvjerovatnije posledica pogresnog upravljanja ekonomijom radi zadovoljavanja vlastitih sebicnih potreba ili je poljoprivreda na trenutak podbacila. Ali tada bi i cijena hrane morala da poraste vise puta. Dakle, u zadnjih nekoliko decenija na nasem tlu nije bilo neke primjetne ili znacajnije "prenaseljenosti". Ono cega, umjesto argumenata socijalnih pesimista, moze biti je da hrane ima dovoljno, ali da se ne mogu svi ljudi zaposliti, ali to u jednom socijalistickom drustvu i nije vazno.

Medjutim kroz istoriju i dalje se desavaju skokovite promjene u broju stanovnika kod raznih naroda. Cini mi se da su neke statistike i reference u vezi ovih naglih promjena koje prilazu socijalni pesimisti opravdane(Maltus i WMS Russell: population crises and population cycles). Razlog se moze naci u razvoju kulture.
Kad jednoj kulturi krene previse dobro(znak da je kultura utilitaristicka), kao sto je to slucaj danas ili kod Indijaca prije 2500 godina, onda to pretjerano blagostanje dovodi do pretjeranog individualizma i do izumiranja usled toga(gdje nestase plavi Arijevci?). Covjek izumire od zadovoljstva sobom, jer ako je covjek covjeku vuk(ili vucica: razvrat koji svako danas siri oko sebe nije nista drugo nego prkos i tiranisanje svog bliznjeg vuka kojim se nemilosrdno zarivaju zubi u vrat ljubavi prema bliznjem), onda ce se oni udruzivati (i razmnozavati) samo ako je "cica zima", u suprotnom svako ide na svoja "vjecna lovista" sam, i ljubomorno ga cuva samo za sebe. Ili da uprostim: ako nema zime za hranu, onda nema ni udruzivanje u porodice. To je najprostija vucija logika.

Formiranje vecih teritorijalnih organizacija, npr. Guptinog carstva je znak da je jedna kultura individualisticka i da pocinje depopulacija. Kruna je vjerovatno budizam kao individualisticki princip u moralu - nistenje morala koji je do tada stvarao sporazume medju polovima. Asoka je nakon formiranja svog carstva uveo budizam. Mi mozemo golim okom posmatrati formiranje Evropske unije, a ono ce najvjerovatnije biti krunisano uvodjenjem budizma, jer iako svi evropski narodi imaju negativan prirodni prirastaj, broj stanovnika Evrope se stalno povecava. - Ovo kazem zato sto je prema Russellu broj stanovnika u stalnom porastu sve dok se ne formiraju carstva, ipak, bijeli Arijevci su vjerovatno vec bili nestali i prije Asoke. Razlog zbog kojeg muslimani jos nisu krenuli ovim stopama je u tome sto im religija nije utilitaristicka pa prema tome i ne obracaju mnogo paznju na to da ulazu u obrazovanje i zaradjivanje vecih kolicina novaca. Mada, koliko vidim hriscanski nihilisti zahuktavaju razbijanje muslimanskih moralnih dogmi i na ovaj nacin vjerovatno pripremaju i muslimane u Evropi za plimski budisticki talas koji ce uskoro da je preplavi.

Kako Evropljanina sad na vrhuncu uciniti nezadovoljnim sobom dok nije propao i da li ga uopste treba spasavati?
 
Poslednja izmena:
Niko nece praviti onoliko djece koliko ne moze i sam da prehrani

Ovo vrišti koliko nije tačno.


onda to pretjerano blagostanje dovodi do pretjeranog individualizma i do izumiranja usled toga(gdje nestase plavi Arijevci?)

Plave Arijevce je istrebila politička korektnost. I olako uzeti vizni režimi; što, u krajnjem zaključku, podrazumeva jedno drugo.
U ovom kontextu, individualizam nationa sasvim sigruno ne bi odmogao, štaviše. Kao ni blagostanje po sebi.


jer ako je covjek covjeku vuk

Neprimerena metafora. Pogotovo kad uključuje reč "razvrat".

jer iako svi evropski narodi imaju negativan prirodni prirastaj, broj stanovnika Evrope se stalno povecava.

Evropski narodi i stanovnici Evrope nisu jedno te isto.

hriscanski nihilisti zahuktavaju razbijanje muslimanskih moralnih dogmi

Gde? U Evropi? I?

Kako Evropljanina sad na vrhuncu uciniti nezadovoljnim sobom dok nije propao i da li ga uopste treba spasavati?

Ne treba. Prvo naučiš da postoji pad. Onda naučiš da je Pad moguć i tebi. Zatim padaš.
Sa dna je moguće samo naviše.

Mada ne verujem da budizam ič figurira u ovoj priči.

Izvini na cepkanju posta. Pokušavala sam da napravim vezu koju ne vidim.
 
Pusti te tvoje luzere. Ko nije u stanju da osvaja tudje teritorije, taj se zadovoljava uvodjenjem viza za vlastite. Kod drugih vazi: osvajac ili smrt. Pravi osvajac uvodi vize svojim sunarodnicima za ulazak u strane zemlje. I kao sto rekoh, da je postojala prenaseljenost, cijena hrane bi porasla visestruko.
Ali bice da je cijena votke pala visestruko u Svedskoj u ovo doba godine?
 
Blagostanje koje se pominje podrazumeva odlaganje oruzja i uzimanje nauke, privrede i ekonomije u ruke. Humanizam i svi -izmi su su nusprodukt.
Divlja plemena, do kojih blagostanje nije stiglo, nikada ne odlazu svoje oruzje. Cekaju na granici.
Kada dodje pravi trenutak, naoruzani divlji udju i pojedu nenaoruzane pitome. Ponekad i bukvalno.

Koristilo bi kada bi znali kako su ziveli pitomi americki narodi, dok ih divlji i dugim cevima naoruzani Evropljani nisu istrebili.

Postoji u ekonomiji tacka, kada opsti napredak nauke, tehnologije, privrede, dostigne tacku iz koje je nemoguc dalji rast.
Iz te tacke nije moguc povratak. Danasnji ekonomisti tu tacku ili ne prepoznaju ili zanemaruju.
Dostizanjem te tacke zapocinje, ne sporo klizanje, nego strmi sunovrat, sve dok civilizacija svom tezinom ne tresne o ledinu.

Pusti te tvoje luzere. Ko nije u stanju da osvaja tudje teritorije, taj se zadovoljava uvodjenjem viza za vlastite.
Nije u pitanju "biti u stanju ili ne". Svako je "u stanju" da ulovi i pojede komsiju, ali je izbor da se ponasamo civilizacijski.
Izbor je tekovina civilizacije. Izbor nas razlikuje od naoruzanih divljih plemena. Izbor je da ne radimo sve ono "za sta smo u stanju".

p.s. rast cena hrane se u Evropi kompenzuje padom kvaliteta hrane. Imamo iluziju da placamo isto, ili cak manje, ali to nije isti proizvod.
Cene ce jos pasti kada se vecina gladnih Evropljana demokratski referendumski slozi da je jedan od tih naroda jestiv i cak vrlo ukusan.
p.p.s.Svedjani ne prave votku nego Finci. Mogao si to da naucis.
 
Poslednja izmena:

Slične teme


Back
Top