Ћирилица или латиница?

Ја се убих објашњавајући да од 2006. године, Србија нема два равноправна писма.
Нема, али ја сам лепо предлагао да се промене 3 диграфа (љ, њ, џ) у слова са по једним знаком и да постоји и српска латиница. Предлог није наишао на велико одобравање.
 
Poslednja izmena:
Ја се убих објашњавајући да од 2006. године, Србија нема два равноправна писма.
Да, али зато су нам на регистарске таблице исфорсирали скива као што су Ð, Č,Ć,Ž, под изговором да нам чувају језик, а онда нас након пет година терали мењамо таблице, саобраћајну, успут платимо таксу, и тако...
 
Нема, алија сам лепо предлагао да се промене 3 диграфа (љ,њ,џ) у слова са по једним словом и да постоји и српска латиница. Предлог није наишао на велико одобравање.
To не долази у обзир, јер тзв. српска латиница је као болест која убија наше писмо.
 
1701367540150.png
 
Latinica. Razlog je praktične prirode, saradnja sa svetom, rad na računaru, telefonu... sve je na latinici.
Ниси у праву, није практично писати латиницом. Много је лакше ћирилицом, латиницу пишем само кад користим стране ријечи, све остало ћирилицом.
 
Uguslačio..tj udenuo stihove u dušu gusala...za buduće naraštaje.
Ako se negde i zagubilo, kriv je Vuk Karadžić.
Вук нам је нажалост искварио језик јер је систематизовао све туђице које су постојале у говору, умјесто да се сачувају изворне србске ријечи или произведу нове умјесто туђица.
 
Вук нам је нажалост искварио језик јер је систематизовао све туђице које су постојале у говору, умјесто да се сачувају изворне србске ријечи или произведу нове умјесто туђица.
On je život posvetio na izbaci turcizme iz srpskog jezika koliko je to bilo moguće. Ostale su one reči (turcizmi) za koje nije bilo moguće naći zamenu u srpskom jeziku. Da nije bilo Vuka prozor ne bi bio prozor već pendžer.
 
On je život posvetio na izbaci turcizme iz srpskog jezika koliko je to bilo moguće. Ostale su one reči (turcizmi) za koje nije bilo moguće naći zamenu u srpskom jeziku. Da nije bilo Vuka prozor ne bi bio prozor već pendžer.
U nekim krajevima Srbije i sada se koristi reč pendžer, u čemu je problem? To što nam je sada jezik preplavljen tuđicama, mlade generacije i ne znaju kako se drugačije kaže neka reč, niko da se pobuni, najveći problem pišeš li ćirilcom i latinicom, oba zvanična pisma naše zemlje...
 
U nekim krajevima Srbije i sada se koristi reč pendžer, u čemu je problem? To što nam je sada jezik preplavljen tuđicama, mlade generacije i ne znaju kako se drugačije kaže neka reč, niko da se pobuni, najveći problem pišeš li ćirilcom i latinicom, oba zvanična pisma naše zemlje...
Pa ta navalica tuđica kod mlađih genetacija može da se pripiše slengu. Naravno i jezik ne može da prati tehnološke izume pa se prisvajaju uglavnom anglicizmi.
 
U nekim krajevima Srbije i sada se koristi reč pendžer, u čemu je problem? To što nam je sada jezik preplavljen tuđicama, mlade generacije i ne znaju kako se drugačije kaže neka reč, niko da se pobuni, najveći problem pišeš li ćirilcom i latinicom, oba zvanična pisma naše zemlje...
Нису у Србији оба писма 'званична', већ је по Уставу само ћирилица у службеној употреби.
(Члан 10 Устава Србије: У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.)
 
Нису у Србији оба писма 'званична', већ је по Уставу само ћирилица у службеној употреби.
(Члан 10 Устава Србије: У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.)
Tačno, pogrešno sam se izrazila, mislila sam prihvaćena i u upotrebi. Meni lično se najviše sviđa pisana ćirilica, ali kako nema te opcije , koristim latinicu kada sam na netu. Često mi je potrebna zbog stranog jezika, navika.
 

Back
Top