Ћирилица или латиница?

Rukom ćirilica, tastaturom uglavnom latinica.
Imam instalirane i srpsku i rusku ćirilicu i koristim ih po potrebi.
Toliki srpski programeri ne mogu jednu normalnu aplikaciju za srpsku ćirilicu da naprave. Ja koristim jednu i preko nje mogu podesiti sa engleskog alfabeta na srpsku ćirilicu, a kontra ne mogu kada mi zatreba za internet nego moram da ulazim u podešavanja da menjam i smorim se.
 
Toliki srpski programeri ne mogu jednu normalnu aplikaciju za srpsku ćirilicu da naprave. Ja koristim jednu i preko nje mogu podesiti sa engleskog alfabeta na srpsku ćirilicu, a kontra ne mogu kada mi zatreba za internet nego moram da ulazim u podešavanja da menjam i smorim se.
Kod mene je jednostavno.
Ево за час
Мы можем все что нужно для этого.
 
Нема шансе то да се деси. Мислим да се.подједнако користе и латиница и ћирилица.
Ćirilica se sabotira od države, nema šanse u ovakvim uslovima da preživi. Svi kompjuteri, tableti i telefoni se u Srbiju uvoze samo sa latiničnom tastaturom. Danas deca nauče da čitaju i pišu pre škole. U mojoj familiji imamo dete koje je naučilo engleski sa 3 godine i izgleda da mu je engleski maternji jezik jer dok se igra samo na engleskom razgovara.
 
Ćirilica se sabotira od države, nema šanse u ovakvim uslovima da preživi. Svi kompjuteri, tableti i telefoni se u Srbiju uvoze samo sa latiničnom tastaturom. Danas deca nauče da čitaju i pišu pre škole. U mojoj familiji imamo dete koje je naučilo engleski sa 3 godine i izgleda da mu je engleski maternji jezik jer dok se igra samo na engleskom razgovara.
Marić se ne bi složio.
 
I ja hoću ćirilicom da pišem na telefonu ali nema dobra aplikacija. Dve sam probao koje su najbolje ocenjene i nerviraju me. Srpski programeri @Frederick_ @bmaxa @Sizif
A šta će ti aplikacija za ćirilicu crni MeliJote?

Samo izabereš kodni raspored u tastaturi za ćirilicu (pod pretpostavkom da koristiš GBoard - default Googleovu tastaturu za Android)

Ne treba ti ništa što već nemaš instalirano.

https://support.google.com/gboard/answer/7068494?hl=en&co=GENIE.Platform=Android
 
Управо ти попут Вучића стално нешто подмећеш (где сам ја написао"neustavno" ali nije ni "nezakonski"?) и управо ти попут њега од ове државе желиш да направиш циган малу, где свако може да ради шта пожели, где нема никаквог реда или чак и ако постоје неки закони, да свако може да их крши.

Тебе не занима рецимо колику штету наноси употреба српске ћирилице, тзв. српске латинице и на крају још и енглеског алфабета у свакодневној комуникацији, јер долази до великих неспоразума.
Рецимо у државним службама, рецимо у Београду где живи четвртина Срба, обавезна је службена употреба ћиричног писма, дакле сви државни службеници су обавезни да користе ћирилично писмо, како у писаном, тако и у електронском облику.
Разни акти се обележавају ћириличним словима, ознаке предмета и разних аката. Међутим грађани и правници нису обавезни, па рецимо правни акт који носи ознаку П, биће обележен од стране gradjana као ознака латиничног слова P, а ознака државног акта ћирилично Р има тотално друга правно значење, или ознака државног акта ћирилично слово Х, биће обележен од стране gradjana односно странке у поступку као латинично H, а то ће државни орган да прочита као ћирилично слово Н, који означава сасвим други правни акт.

Други проблем, gradjanin који има право да користи тзв. српску латиницу или енглески алфабет попут тебе, он ће државном органу да пошаље своје податке, рецимо да жели да добије неко уверење.
Gradjanin ће послати своје име као Kocic Mica. Пази то је његово право и слобода да користи писмо које жели, као и ти што желиш.
Да ли се он зове Коциц Мица или Кочић Мица или Мића или Коћић или Коцић ??? Ко то може да протумачи, када не желите да користите званично писмо.

Тебе то апсолутно не занима, јер ти си попут Srba који су навикли да живе у srpskoj циган мали под Турцима, али ми који желимо европску уређену државу то не можемо да схватимо.
Не би ме чудило да сутра ако би којим чудом ушли у ЕУ или неки њихов огранак, не би ме чудило да од ЕУ добијемо ултиматум да коначно изаберемо једно писмо или ћирилицу или латиницу, јер нико не жели ту конфузију у комуникацији.
O cemu sad da raspravljamo kad je Lagerta izbrisala 75% nase "rasprave", ovako mozes da kazes "nisam ja to napisao" a jesi, mislis da se ja secam sta sam prekjuce ovde pisao sa tobom. Nije mi btno da bi pamtio. Kraj rasprave. Dovidjenja.
 
A šta će ti aplikacija za ćirilicu crni MeliJote?

Samo izabereš kodni raspored u tastaturi za ćirilicu (pod pretpostavkom da koristiš GBoard - default Googleovu tastaturu za Android)

Ne treba ti ništa što već nemaš instalirano.

https://support.google.com/gboard/answer/7068494?hl=en&co=GENIE.Platform=Android
Сад инсталирао, друга прича, може одмах да се мења тастатура без да се улази у подешавања. Хвала пуно.
 
Драго ми је да видим да је овде доста људи који пишу ћирилицом, иако сам ја за рогорознији приступ и обавезнију ћирилицу...
Ја се убих објашњавајући да од 2006. године, Србија нема два равноправна писма.
 

Back
Top