Chernobyl (TV Mini-Series 2019)

Da, sutra je cetvrta.
Inace, bile su potrebne samo 3 epizode da Cernobilj postane jedna od najpopularnijih serija na IMDb. Trenutno je broj 1. Ocena 9.7. Gledanije je cak i od GoT-a. Jbg, to je zivot, a ne zmajevi. Svidja mi se sto su prikazali sve kako je bilo, bukvalno nista nisu izmenili ili izmislili.
 
И што је још битније, заинтересује те да мало истражиш стварне догађаје. Неке ствари нисам уопште знао, на пример за тај базен са водом испод, да је катастрофа могла да буде далеко већих размера.
 
Још једна епизода остала.. Уф, много тешка 4. епизода за гледање.. Баш нису штедели на детаљима. Мислим да нећу моћи ову серију више од једном да гледам, нисам склањао поглед са оних сцена, али што је много, много је. Додуше, катастрофа која се десила мора се представити на тај начин, без улепшавања.
 
U tako kratkom roku od izlaska je ocenjena sa 9.7 što je rekod.
Def ću morati da odgledam.

Pa to i jeste fora, sto ima tako visoku ocenu, zato sto je malo ljudi ocenilo. Mnogo vise vredi 9,5 koje ima BB sa preko milion glasova ili 9,4 koliko ima GOT sa milion i po glasova nego 9,6 Chernobyl-a gde nema jos ni 100 000 glasaca... Naravno ne zelim da umanjim uspeh ove serije, ja cu je isto pogledati u blizoj buducnosti, samo hocu da kazem da je obicno pravilo da sto vise ljudi glasa to ocena opada...
 
Dobra 4. Epizoda. I dalje drzi paznju i nosi jaku poruku, posle svega vidjenog i razumem zasto je Legasov digao ruku na sebe, previse ljudi je stradalo od radijacije kako bi se ista sprecila i on je nosio ogroman teret na svojim ledjima, jer je odlicno znao kako ce se dalje stvari odvijati, a najvise se pitao za strategiju, plus je tu bio i pritisak lidera sovjetskog rezima da ne prica istinu i ne talasa u javnosti.

Ono sto me strasno nervira to su trenutno ovi nasi mediji. Niko nista godinama nije pisao o Cernobilju, cak ni za godisnjicu katastrife niko nista. A sad evo svi satro nesto pisu.
 
Dobra 4. Epizoda. I dalje drzi paznju i nosi jaku poruku, posle svega vidjenog i razumem zasto je Legasov digao ruku na sebe, previse ljudi je stradalo od radijacije kako bi se ista sprecila i on je nosio ogroman teret na svojim ledjima, jer je odlicno znao kako ce se dalje stvari odvijati, a najvise se pitao za strategiju, plus je tu bio i pritisak lidera sovjetskog rezima da ne prica istinu i ne talasa u javnosti.

Ono sto me strasno nervira to su trenutno ovi nasi mediji. Niko nista godinama nije pisao o Cernobilju, cak ni za godisnjicu katastrife niko nista. A sad evo svi satro nesto pisu.

A zasto ti je to cudno? Da li je u nasim medijima ikada bilo govora o Mustafi Golubicu, Peri Kapiji, Djordju Karadjordjevicu, itd.... dok nije emitovana serija Senke nad Balkanom? Tako to ide, kad neka serija dozivi veliku popularnost onda mediji to koriste tako sto pisu o tome feljtone, clanke.... Prakticno koriste popularnost neke teme i na njenim krilima privlace citaoce... Ali ja to ne vidim kao nesto sto mora biti nuzno lose, jer to godi i publici koja zeli da procita i sazna nesto vise.
 
Poslednja izmena:
Почео серију јуче,одгледао две епизоде.Допада ми се,јесте страшно за гледање, али та катастрофа и јесте таква била.У ове 2 епизоде једино ме нервира мајмунска америчка пропаганда која не може да изостане-штрокаве болнице,љушти се боја са штокова,стакла толико масна да скоро не може да се види кроз њих.У електрани у Минску љуште се зидови... јесте СССР био светлосне године иза САД што се тиче технике, али га претерују за овим приказивањем нехигијене.
 
A zasto ti je to cudno? Da li je u nasim medijima ikada bilo govora o Mustafi Golubicu, Peri Kapiji, Djordju Karadjordjevicu, itd.... dok nije emitovana serija Senke nad Balkanom? Tako to ide, kad neka serija dozivi veliku popularnost onda mediji to koriste tako sto pisu o tome feljtone, clanke.... Prakticno koriste popularnost neke teme i na njenim krilima privlace citaoce... Ali ja to ne vidim kao nesto sto mora biti nuzno lose, jer to godi i publici koja zeli da procita i sazna nesto vise.
To jeste. Ali ipak ovo oko Cernobilja je velika i veoma znacajna stvar. Ne mozes ove stvari koje si nabrojao da uporedjujes sa ovim.
Ljudi jos uvek nisu dovoljno svesni, sta je sve moglo da se desi. Koliko se ljudi, neki svesno neki ne, zrtvovalo zbog nas.
 
Почео серију јуче,одгледао две епизоде.Допада ми се,јесте страшно за гледање, али та катастрофа и јесте таква била.У ове 2 епизоде једино ме нервира мајмунска америчка пропаганда која не може да изостане-штрокаве болнице,љушти се боја са штокова,стакла толико масна да скоро не може да се види кроз њих.У електрани у Минску љуште се зидови... јесте СССР био светлосне године иза САД што се тиче технике, али га претерују за овим приказивањем нехигијене.
Па ово је већ пред распад социјалистичког система који је уследио неколико година касније. Хладни рат је исисавао државне паре које су требале завршити у болницама, школама и сличним установама, а завршавале улагањима у армију, државне пројекте попут ових нуклеарки.
Што апсолутно не значи да се сличне ствари нису могле десити у САД, нису ни њихови људи баш оличења радне етике и посвећености "вишим" циљевима. Само ето, десило се прво у СССР, па верујем да су онда контроле жестоко пооштрене по свим нуклеарним постројењима. Бар желим да верујем да је тако.
 
Али да је требала оваква серија о Чернобиљу, требала је. Мислим да је @DjomlaSPLAT у праву, медији овде нису извештавали ништа о томе. 1986. не знам како је било и шта је извештавано, али савршене прилике за тако нешто су биле годишњице несреће, којих је ево било 32 до сад. Ако неко није свесно сео да истражује шта се десило, није могао да зна за Легасова, за базен испод реактора, за тројицу хероја који су ишли да отворе вентиле.
 
To jeste. Ali ipak ovo oko Cernobilja je velika i veoma znacajna stvar. Ne mozes ove stvari koje si nabrojao da uporedjujes sa ovim.
Ljudi jos uvek nisu dovoljno svesni, sta je sve moglo da se desi. Koliko se ljudi, neki svesno neki ne, zrtvovalo zbog nas.

Pa zavisi kako za koga. Svako ima svoje prioritete. Mislim da si ti trenutno pod velikim utiskom serije. Meni na primer je mnogo znacajnija srpska istorija i mislim da je imbecilno kukati kako nije bilo nekog velikog obelezavanja Cernobilja kada u isto vreme si pre par godina imao 100-godisnjice Prvog svetskog i Balkanskih ratova u kojima je Srbija izgubila trecinu ukupnog i vise od pola muskog stanovnistva, a izostale su velike drzavne manifestacije, obelezavanja i sve sto je trebalo da prati te stogodisnjice.... A onda kad vidim kakv je narod danas, da umesto za Cerom i Kolubarom on kuka za Cernobilom skontam da mi i ne zasluzujemo te heroje da uzimamo u usta.. :)
 
^Непотребно начињеш дискусију о нечему што нема везе са темом, а што је још битније, нема везе ни са тобом, ни са њим ни са било ким на форуму. Обележавање стогодишњице је на држави, медијима, сигурно не на обичном народу. Шта се дешавало за стогодишњицу од завршетка Великог рата? Где је био наш државни врх? Кукао на распоред седења у Француској. Министарство културе и државни врх сносе највећу одговорност за о(не)свешћивање народне свести о историјски битним догађајима (и о ратовима и о нуклеарним катастрофама). Мада, лично, не сматрам Први светски рат за највећу трагедију српског народа, већ 1. децембар 1918.
Али скрећемо са теме сада већ, серија је важна на сличан начин на који је важна и "Сенке над Балканом", не због веродостојности историјских чињеница, већ због утицаја на свест, да се људи заинтересују за догађаје који су системски гурани под тепих јер је било потребно заштитити нечије интересе (врх комунистичких партија у оба случаја).
 
^Непотребно начињеш дискусију о нечему што нема везе са темом, а што је још битније, нема везе ни са тобом, ни са њим ни са било ким на форуму. Обележавање стогодишњице је на држави, медијима, сигурно не на обичном народу. Шта се дешавало за стогодишњицу од завршетка Великог рата? Где је био наш државни врх? Кукао на распоред седења у Француској. Министарство културе и државни врх сносе највећу одговорност за о(не)свешћивање народне свести о историјски битним догађајима (и о ратовима и о нуклеарним катастрофама). Мада, лично, не сматрам Први светски рат за највећу трагедију српског народа, већ 1. децембар 1918.
Али скрећемо са теме сада већ, серија је важна на сличан начин на који је важна и "Сенке над Балканом", не због веродостојности историјских чињеница, већ због утицаја на свест, да се људи заинтересују за догађаје који су системски гурани под тепих јер је било потребно заштитити нечије интересе (врх комунистичких партија у оба случаја).

Da... U pravu si.. Mozda sam ja malo preterao jer mi se ucinilo besmislenim da sada Srbi kukaju sto se ne zna o Cernobilu, a imaju u svom dvoristu jos drasticniji primer.. Samo to sam hteo da kazem. Vidim da je ova serija ostavila veliki utisak na doslovno sve koji su je gledali sto znaci da je verovatno kvalitetna. Sto se tice te strane produkcije ja sam uvek pristalica da se snimaju kvalitetne dramske serije po istinitim dogadjajima ili po nekom knjizevnom tekstu, ali ne mora cak nijedno od ta dva, samo je bitno da ima realnu ljudsku pricu, a ne ovi avendzersi i ..cke materine, meni je to u istoj kategoriji sa telenovelama, Dzejsonom Stetamom i Cak Norisom i Istraziteljima iz Majamija, znaci jeftina zabava, tu nema umetnicke vrednosti.. E sad to je vec neka druga prica, jer ocigledno da i to ima svoju publiku.. Mozda sam ja previse zahtevan, ali opet s druge strane raduje me da postoji i ogromna publika koja ceni pravu umetnost, a po onome sto sam video, cuo i procitao o Cernobilu to jeste jedno takvo delo tj. nadam se, sve ukazuje na to, kada ga pogledam recicu da li sigurno to jeste.
 
Pa zavisi kako za koga. Svako ima svoje prioritete. Mislim da si ti trenutno pod velikim utiskom serije. Meni na primer je mnogo znacajnija srpska istorija i mislim da je imbecilno kukati kako nije bilo nekog velikog obelezavanja Cernobilja kada u isto vreme si pre par godina imao 100-godisnjice Prvog svetskog i Balkanskih ratova u kojima je Srbija izgubila trecinu ukupnog i vise od pola muskog stanovnistva, a izostale su velike drzavne manifestacije, obelezavanja i sve sto je trebalo da prati te stogodisnjice.... A onda kad vidim kakv je narod danas, da umesto za Cerom i Kolubarom on kuka za Cernobilom skontam da mi i ne zasluzujemo te heroje da uzimamo u usta.. :)
Ne kapiram zasto skreces sa teme, i pricas o ovim stvarima. Ovde je rec o Cernobilju. Ne znam, na osnovu cega tvrdis da je meni Cernobilj vazniji od ovih stvari koje si nabrojao. Samo sam napomenuo da mi smeta i da niko nista nije godinama pisao o Cernobilju. Nego jednostavno, ti pricas o nekom tvom patriotizmu. Ne znam, hoces ovde da pisem o Kolubari recimo? Nije to tema!
 

Back
Top