Čemu služi samospoznaja?

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
83.320
To tako zvuči istočnjački.
Stvarno? Zar samo istočnjaci imaju pravo da poznaju sebe?

Čovek ne treba da upoznaje sebe nego Boga.
Stvarno? Kako ćeš Boga upoznati kad ne znaš ni sebe?

Nauka je već utvrdila iz čega se čovek sastoji do atoma.
Pa šta? To je samo materijalistički pogled na čoveka. Nije čovek sprava.

Upoznavanjem sebe čovek samo istražuje i veliča svoj ego.
Zaista? Zar je ego sve iz čega se sastojimo?

Čovek treba dobro da upozna sebe. Da vidi iz čega se sastoji, šta čemu služi. Kako ćeš bilo šta uraditi ako imaš pun džak majstorskih alata, a ne znaš ni čega tu sve ima, niti kako se koristi i za šta se koristi?
A Bog je dao, svima jednako.
 
Samo još ovo da dodam...

Ako si vernik i veruješ da te je Bog stvorio, zar ćeš se diviti sebi ako naiđeš na nešto vredno divljenja ili ćeš se diviti njemu?
Ili, ako si ateista, zar se nećeš diviti prirodi?
Pa nije te ego takvim napravio, pa da njemu daš zasluge.

Eto, sad imate dovoljno pitanja i odgovora, pa da vas čujem.
 
hocu

sama ti rec kaze
samo - spoznaja
znaci upoznati svet oko sebe jer kao sto rec kaze
samo- sam
spoznaja - upoznavanje
znaci upoznavanje sveta oko sebe
tj tebe
Ovo je za tebe komplikovana tema. Logika ti ne ide baš najbolje, a morao bi da pređeš na nešto više od logike što zahteva samospoznaja.
Bolje da odustaneš na vreme jer samo ćeš izgubiti vreme, a nećeš ništa shvatiti.
 
Nešto slično što je rekao @bmaxa
Kad čovek dođe u situaciju da uradi nešto čime je pomerio sve granice koje je mislio da ima, e tad je spoznao sebe.
Ima i izraz da je istinski strah onaj koji osetiš kad se sam sebe uplašiš. Ne moraš, recimo da ubiješ, ali dovoljno je da spoznaš da bi to mogao.
 
Čovek treba dobro da upozna sebe. Da vidi iz čega se sastoji, šta čemu služi. Kako ćeš bilo šta uraditi ako imaš pun džak majstorskih alata, a ne znaš ni čega tu sve ima, niti kako se koristi i za šta se koristi?
A Bog je dao, svima jednako.
Spoznajom sebe čovek uviđa u kakvom stanju je njegovo biće i šta treba da uradi da bi to stanje promenio.
Recimo, ako čovek spava onda je i njegovo biće uspavano i neophodno je da se probudi.
Da bismo spoznali sebe neophodno je da se posmatramo u različitim situacijama - kad smo npr. radosni, ljuti, tužni ili zabrinuti. Ta praksa se zove samoposmatranje, a praktikujemo je tako da podelimo našu pažnju na utisak koji ulazi spolja i stanje koji taj utisak proizvodi u nama. Pažnja je naš svesni alat u samoposmatranju. Bitno je da se ne identifikujemo sa tim utiskom, odnosno da ga ne vežemo za svoje Ja i pokušamo da ga promenimo, nego ga samo posmatramo kao neutralni svedok. Ako pri tom pamtimo sebe u tim raznim okolnostima, utičemo da se stanje našeg bića menja.
 
Čovek treba dobro da upozna sebe. Da vidi iz čega se sastoji, šta čemu služi. Kako ćeš bilo šta uraditi ako imaš pun džak majstorskih alata, a ne znaš ni čega tu sve ima, niti kako se koristi i za šta se koristi?
I tako dok upoznas sebe prodje zivot. Taman naucis o sebi i sta koji alat radi - nema te.
Protracen zivot badava.
Korisnije je saditi lukac crni (ili beli). Barem neka vajda.
 
Spoznajom sebe čovek uviđa u kakvom stanju je njegovo biće i šta treba da uradi da bi to stanje promenio.
Recimo, ako čovek spava onda je i njegovo biće uspavano i neophodno je da se probudi.
Da bismo spoznali sebe neophodno je da se posmatramo u različitim situacijama - kad smo npr. radosni, ljuti, tužni ili zabrinuti. Ta praksa se zove samoposmatranje, a praktikujemo je tako da podelimo našu pažnju na utisak koji ulazi spolja i stanje koji taj utisak proizvodi u nama. Pažnja je naš svesni alat u samoposmatranju. Bitno je da se ne identifikujemo sa tim utiskom, odnosno da ga ne vežemo za svoje Ja i pokušamo da ga promenimo, nego ga samo posmatramo kao neutralni svedok. Ako pri tom pamtimo sebe u tim raznim okolnostima, utičemo da se stanje našeg bića menja.
Ko bre ima vremena za ovo. Kada bi se ljudi bavili ovim civilizacija bi nestala u roku odma.
 
Samospoznaju razumem kao prevazilaženje raznih testova/izazova koji mi se konstantno nameću mimo moje volje, kao i onih koje sama sebi zadajem.
Ne vidim ništa korisno u proučavanju kako bilo šta funkcioniše ukoliko to ne nameravam i osećam da nema smisla da upotrebim ili manifestujem kroz svoj život.
Fantastičan izvor satisfakcije je kada shvatimo da smo ono što odlučimo da budemo i neprobojnim korama zaštićeni od tuđih, možda, htenja i željenja toga kakvi treba da smo.
Družim se sa molitvom sve češće, i volim Bibliju kao najvažniji i osnovni udžbenik za život. Pomažu mi da upoznajem ljude oko sebe, sebe, pa i mnoge procese i mehanizme, i duboko verujem da je to neka stalna adresa na kojoj ću uvek pronaći odgovor na svoje nedoumice i pitanja.
O sebi ćemo, hteli-ne hteli, učiti čitav život, ali često sumnjam da je to samo po sebi svrha našeg postojanja.

Ubeđena sam da naše postojanje zahteva odraz u ovom našem svetu i dela kojima ćemo se potvrditi, jer ukoliko toga nema, onda imamo neku pogrešnu dioptriju i
zatvorili smo sebe u sopstvo i dobro/loše poznavanje njega bez veze sa ičim van.
 
Ko bre ima vremena za ovo. Kada bi se ljudi bavili ovim civilizacija bi nestala u roku odma.
To su sve usputne stvari na koje se, zapravo, ne troši mnogo energije i vremena, ako bih bila slobodna da tvrdim.
Retki su ljudi koji se malo-malo zatvaraju da vrše introspekciju danima tako da ih regularan život ne ometa nimalo u tome.
Ljudi su opremljeni aparaturom da više stvari odjednom obavljaju i mentalno ih sve obrađuju bez naročitog imperativa za pauziranjem svega oko sebe da bi se sabirale i oduzimale stvari u glavi.
Najveći problem sebi prave ljudi koji misle da je u opštem komplikovanju svog postojanja ključ svega.
 
Ljudi su opremljeni aparaturom da više stvari odjednom obavljaju i mentalno ih sve obrađuju bez naročitog imperativa za pauziranjem svega oko sebe da bi se sabirale i oduzimale stvari u glavi.
Ustaje od 6-9, kako ko. Odlazis na posao. Vracas se posle podne. Rucak. deca, zena, kuca, domaci, prijatelji........ U najboljem slucaju sve to do 23h.
E sad ako ti tako samlevena mozes da spoznajes sebe, svaka cast.
 
Ustaje od 6-9, kako ko. Odlazis na posao. Vracas se posle podne. Rucak. deca, zena, kuca, domaci, prijatelji........ U najboljem slucaju sve to do 23h.
E sad ako ti tako samlevena mozes da spoznajes sebe, svaka cast.
Iskreno, nijedan posao, a imala sam najrazličitije poslove do sad, i fizički teže, i umno zahtevnije, me nije sprečavao da paralelno mislim o čemu god.
Nijedan posao me nije cedio do te mere da moj mozak odbije da radi na više nivoa, a pritom nisam bila zamišljena ili odsutna.
Mislim da ljudi potcenjuju sebe kad smisle da im je posao prepreka da misle o ičemu, pa i o tome,kao na ovoj temi, ko su i šta su.
 

Back
Top