Čarls Bukovski

"Нисам имао ништа испод баде-мантила. Растворио се и СТВАР је искочила. Бог те, ала сам бестидан, помислих. Прави сам ***** из филмова. Из породичних филмова. Из породичних филмова будућности, 2490-те године нове ере. Једва сам се суздржавао да се не смејем у себи, шетајући по соби са тим идиотским клатном. У ствари, желео сам виски. Желео сам замак у брдима. Сауну. Све друго осим овог. Поново сам је пољубио, ринувши јој свој никотински језик у грло.

Повукао сам га да удахнем ваздух. Растворио сам јој баде-мантил и ето нјених груди. Није била сисата, сиротица. Сагнуо сам се и ћапио једну сису устима. Теглила се и деформисла као балон полунадуван бајатим ваздухом. Јуначно сам сисао брадавицу, а она ми је дочепала клатно и повила леђа ка нјему. Пали смо наузнак на шкри пави кревет, обоје у бадежмантилима и тако сам је узео"

П.С. Мувало, да немаш, случајно, баде-мантил на себи? :-)
 
КОМПИЛАЦИЈА


"Стварно ми је дошло да повратим од помисли да сам у почетку био ћалетов сок"

"Пожурио сам онда кући, сам, после стискања говнета у себи, на свим оним часовима у школи и за време туче. Обично сам до куће већ губио жељу да се олакшам. То је почело да ме забрињава."

"Писање је било јасно и објективно, имало је неку упадљиву углађеност. Бекер је тврдио да се угледа на Томаса Вулфа, само што није драмио и муљао као Вулф. Емоција је била ту, али не у облику неонске рекламе. Бекер је умео да пише, умео је да пише боље од мене."

"Одржање људске расе заснива се на закону селекције. Један од промашаја демократије је што опште право гласа гарантује просечног вођу, који нас води у просечно апатично животарење"

"Укрсти коња за вучу с тркачким коњем и добићеш потомство које није ни брзо ни снажно. Нова раса Господара развиће се из сврсисходног укрштања"

"Нема добрих ни лоших ратова. Једина лоша ствар у вези с ратом је пораз. Сви ратови вођени су из такозваних добрих разлога обеју страна. Али само је разлог победника постајао историјски племенит разлог. Не поставлја се питанје ко је у праву или не, већ ко има боље генерале и бољу војску."

"Онда сам узимао лампу и завлачио се испод покривача заједно са јастуком, и читао унутра сваку нову књигу, ослањајући се о јастук. Постајало би веома вруће, лампа се усијавала, имао сам проблема с дисањем. Дизао бих мало покривач због ваздуха.

- Шта је то? Видим ли светло? Хенри, јеси ли угасио светло?
Брзо бих поново спуштао покривач и чекао док не чујем оца како хрче.

Тургењев је био врло озбиљан тип, али успевао је да ме насмеје, јер може бити веома смешно кад први пут чујеш неку истину. Кад је нечија истина иста као твоја, и кад се чини да је он говори само за тебе, то је збиља нешто.

Читао сам ноћу све те књиге, увек тако, испод ћебета, с прегрејаном лампом. Читање свих тих узбудљивих редова док се ГУШИШ. Врло волшебно.

А мој отац је нашао посао, и то је било волшебно за њега..."
 
"Ајрис се појавила. На себи је имала тегет хаљину од свиле, припијену уз тело. Није била тип просечне америчке девојке, што је очувало од тога да постане провидна. Била је ТОТАЛНА ЖЕНА, али то није бацала у лице. Америчке жене се стравично цењкају и зато на крају поружне. Понека ПРИРОДНА америчка жена, може још да се нађе у Тексасу и Луизијани."
 
Potrebno je da smo malo ludi,da bismo bili stvarni.
….
Krenuo sam uz stepenice.Ćebe je bilo sasvim nepomično.Možda ga je metak sredio.Ušao sam u stan i bacio ga na stolicu.Sedeo sam neko vreme posmatrajući ga.Onda sam smislio šta ću.

Uzeo sam vanglu za sudove i stavio malo novina u nju.Zatim sam uzeo nož.Spustio sam vanglu na pod i seo na stolicu.Stavio sam ćebe u krilo.I držao nož.Ali teško je bilo zaseći u ćebe.Sedeo sam i dalje na stolici,noćni vetar trulog Los Anđelesa dopirao je kroz prozor hladeći mi potiljak i bilo je teško seći.Otkud sam znao?Možda je ćebe bila neka zena koja me nekad volela,pronašavši put da mi se vrati kroz to ćebe.Pomislio sam na dve žene.Onda pomislih na jednu ženu.Ustao sam ,ušao u kuhinju i otvorio flašu votke.Doktor je rekao da je žestoko moja smrt.Ali ja sam eksperimentisao s tim.Jedne noci samo prst.Druge dva,itd.Ovog puta sam napunio čašu.Nije umiranje bilo ono sto je važno,bila je to tuga,čuđenje.Onih nekoliko dobrih ljudi što plaču u noći.Nekoliko dobrih ljudi.Mozda je ćebe bilo ta žena,pokušavajući ili da me ubije i povuče u smrt sa sobom,ili da me voli kao ćebe,a ne znajući kako...ili pokušavši da ubije Mika jer je uznemiravao kad je pokušala da pođe za mnom.

Ludilo?Naravno.Šta nije ludilo?Nije li život ludilo?Svi smo navijeni kao igračke...samo nekoliko navoja opruge,ona puca i to je to-hodamo takvi naokolo,pretpostavljamo razne stvari,kujemo planove,biramo guvernere,predsednike,kosimo travnjake...Ludilo,naravno, sta NIJE ludilo?

Ispio sam na eks čašu votke i pripalio cigaretu.Onda sam poslednji put privukao ćebe i ZASEKAO!Sekao sam i sekao i sekao,isekao sam ga na parčiće...i strpao ih u vanglu,pomerio vanglu do prozora,ukljucio fen da izduva dim napolje i,dok se plamen širio,otišao sam u kuhinju i ponovo nalio votku.Kad sam se vratio, bilo je crveno i dobro,kao ma koja stara bostonska veštica,kao ma koja Hirošima,kao ma koja ljubav,kao svaka ljubav,i nisam se osećao dobro,nikako se nisam osećao.Ispio sam drugu čašu votke i ništa nisam osetio.Ušao sam u kuhinju po još jednu,noseći nož.Bacio sam nož u sudoperu,skinuo kapicu s flaše i pio.Ponovo sam pogledo nož u sudoperi.Na ivici sečiva bio je jasan trag krvi.

Pogledao sam svoje ruke.Tražio sam neku posekotinu na šakama.Hristove ruke su bile divne ruke.Gledao sam u svoje ruke.Nije bilo ni najmanje ogrebotine.Ni zareza.Čak ni ožiljka.
Osetio sam suze kako mi klize niz obraze,puzeći kao teški besmisleni stvorovi bez nogu.Lud sam.Mora da sam zaista lud.

Ćebe ,Fotografije iz pakla
:D
 
Ja sam od onih koji vise vole njegovu poeziju nego prozu.
Kazu da ih je pisao(pesme) brzo, licile su na uragan, a opes su bile vrlo poeticne.
"Jednom sam snimio kako čitam moje pesme lavu u zoološkm vrtu - stvarno je zaurlao, kao da ga boli. Svi pesnici puštaju taj snimak i smeju se kad se napiju... "
 
Plava Bilja:
Ja sam od onih koji vise vole njegovu poeziju nego prozu.
Kazu da ih je pisao(pesme) brzo, licile su na uragan, a opes su bile vrlo poeticne.
"Jednom sam snimio kako čitam moje pesme lavu u zoološkm vrtu - stvarno je zaurlao, kao da ga boli. Svi pesnici puštaju taj snimak i smeju se kad se napiju... "
Би јел си гледала Barfly-Филм о нјеговом животу.....Глуми га Мики Рурк.....Мислим буковског.....То је нјегово дело али има доста аутобиографског у себи
 
Погледај .......Мики глуми пијандуру ко бесан....Ал мало је и тужан филм......Траћенје талента од стране букија, тј. неспособност да се исти искористи за стицанје`` кеша``, већ само животаренје :-( ..... ;-)
 
goxy:
Погледај .......Мики глуми пијандуру ко бесан....Ал мало је и тужан филм......Траћенје талента од стране букија, тј. неспособност да се исти искористи за стицанје`` кеша``, већ само животаренје :-( ..... ;-)
Hocu :razz:
Verujem da je Rurk majstorski odgirao tu ulogu............
Nadam se da cemo nastaviti razgovor, ovde kod mene je pocela neka oluja........pa cu se iskljuciti......... :roll:
Pozdrav :razz:
 
goxy:
Уживај у грмлјавини и `` бесу природе``...Си ја раунд.....Ево сд и код нас починје.... :wink:
Kao i uvek, kad mnogo grmi, malo kise pada :wink:
Bes prirode vise se srucio na moje tek sredjeno dvoriste :twisted:

Nego, pogledaj(te) ovo:

"Intelektualac je covek koji jednostavne stvari kaze na komplikovan nacin; umetnik je covek koji komplikovane stvari kaze na jednostavan nacin." (Carls Bukovski

Po mom izuzetno skromnom misljenju (a znam da ste ludi bez mog misljenja :wink: ) Bukovski je rekao nesto sto sam ja uvek mislila (skromna li sam :wink: ) a sad cu objasniti, bar cu pokusati.......

Primetila sam da mnogi pisci koje sam citala (medju njima neki manje poznati) vole da nesto govore onako kitnjasto, sa puno fraza, mnogo intelektualnih "uzleta" koje obican citalac bas i ne razume ili tesko.......pa,ili mora biti na istom nivou, ili se praviti da jeste.....zavisi!
Carls Bukovski jedonstavnim jezikom govori ono sto ima da kaze, jezikom razumljivim za sve, "narodskim" jezikom, pa otuda njegova velika popularnost, a onda i kritike da nije bas dobar pisac..
Pesme su vec nesto drugo, i sto se mene tice, volim te njegove pesme, prosto mi "leze" i samo iz tog razloga, a ne da pomislite da sam na nekom intelektualnom nivou :wink:
Ne, samo sam obican citalac, a oni koji se vise razumeju i bolje umeju, mogu da kazu nesto pametnije, shto, vidim, i cine :razz:
 
Dva separea dalje, Čokolada je i dalje sedela s haljinom zadignutom oko dupeta. Imala je roze gaćice. Nije prestajala da me fiksira pogledom. Kelnerica je stigla s pićima. Popismo ih. Video sam Čokoladu kako ustaje. Zateturala se prema našem separeu. Spustila je obe šake ravno na naš sto i nagnula se. Dah joj je bazdio na alkohol. Uperila je pogled u mene.

»Znači, to je tvoja majka, a, ***** ti materina!«


»Majka nije mogla da dođe.«

Elzi je polgedala u Tanju. »Koliko naplaćuješ, draga?«

»Odjebi!«, reče Tanja

»Jel' dobro pušiš lušu?«

»Produži. Da ne budeš žuta nego modra.«

»Kako ćeš to da izvedeš? Sa kesom pasulja?«

Onda je Elzi otišla mešajući guzicom na nas. Jedva je stigla do svog separea i opet ispružila te slavne bandere.
Što nisam moga da imam obe? Car Mongut je imao 9000 žena. Zamislite samo: 365 dana u godini podeljeno među 9000. Nema svađe. Nema menstruacije. Nema psihičke preopterećenosti. Samo gozba i gozba i gozba. Caru Mongutu bilo je svakako veoma teško da umre, ili veoma lako. Tu nema dileme.

wineglas.jpg
 
my friend, the parking lot attendant


—he's a dandy
—small moustache
—usually sucking on a cigar

he tends to lean into cars as he
transacts business

first time I met him, he said,
"hey! ya gonna make a
killin'?"

"maybe," I answered.

next meeting it was:
"hey, Ramrod! what's
happening?"

"very little," I told
him.

next time I had my girlfriend with me
and he just
grinned.

next time I was
alone.

"hey," he asked, "where's the young
chick?"

"I left her at home...."

"Bullshit! I'll bet she dumped
you!"

and the next time
he really leaned into the car:

"what's a guy like you doing driving a
BMW! I'll bet you inherited your
money, you didn't get this car with your
brains!"

"how'd you guess?" I
answered.

that was some weeks ago.
I haven't seen him lately.
feIlow like that, chances are he just moved on
to better
things.
... za kera :)
 
"Ima raznih vrsta ludila i neka su od njih pravo uživanje"
Bukowski, "Hollywood"

- Šta je vaša životna filozofija?
- Misli što manje
Bukowski, "Hollywood"

"U tome je problem kod pića, pomislih, dok sam sipao sebi piće. Ako se desi nešto loše, piješ da zaboraviš; ako se desi nešto dobro, piješ da proslaviš, ako se ništa ne desi, piješ da se nešto dešava"
Bukowski, "Žene"

"Svaka budala može da izmoli neki posao; samo mudri mogu da ne rade ništa"
Bukowski, "Post office"

:)

80waiting2fb.jpg
 
"Ako pisac nesto napise i to bude izdato i prodato u veoma velikom broju primeraka-pisac misli da je veliki. Ako je to sto je napisao prodato u srednem broju primeraka-pisac misli da je veliki. Ako je to ostampano i prodato u svega nekoliko primeraka- pisac misli da je veliki. A ako to sto je napisao nikada nije objavljeno- pisac opet misli da je veliki. Prava istina je da ima vrlo malo velicine".
 
THE ALIENS
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/font][font=Arial, Helvetica, sans-serif]you may not believe it
but there are people
who go through life with
very little
friction of distress.
they dress well, sleep well.
they are contented with
their family
life.
they are undisturbed
and often feel
very good.
and when they die
it is an easy death, usually in their
sleep.

you may not believe
it
but such people do
exist.

but i am not one of
them.
oh no, I am not one of them,
I am not even near
to being
one of
them.
but they
are there

and I am
here.
[/font]
 
Ne znam za Bukovskog, ali ja sam obozavao delo "Fani Hil" (ne znam ko je to napisao), ali je veoma obrazovno i siroko delo, puno radnji i dogadjaja iz kojih se moze izvuci citava filozofija.

Je l' citao jos neko?
 
Prokleta kucka,
namirisao sam je nekim
skupim parfemom
stavio joj ogrlicu od smaragda
i naocare za sunce
i isturpijao valjda dvadesetak
nokta
i onda sam zapalio tompus
i posmatrao je.
verovali ili ne
zelela je da izadje negde u provod
samnom
prokleta kucka
sve su iste....
 
...ујутру пођеш у
купатило, пролазиш ходником,
говориш бесмислице;јаја се прже,
стартују мотори.

али једно наспрам другог
седе два странца
гурају тост у уста и пеку
зловољну главу и утробу
врелом кафом.

у десет милиона места у Америци
свуда је исто-
бајати живото што се међусобно
подупиру
и нигде излаза.

улазиш у кола и возиш на посао,
а тамо су нови странци, углавном
нечији мужеви и жене
под гиљотином посла,
који флертују, шале се и штипкају,
понека се и кресну-
код куће то не могу
-а онда вожња натраг
и чекање на Божић, недељу или
било шта.
 

Back
Top