Цариград

Ko hoce da diskutuje o Carigradu, njegovim neosvojivim bedemima moze da se uclani u drustvenu grupu Vizantija, tamo ima i drugih tema o Vizantiji, a ima i dosta slika...
P.S.:Marty, mogao si ove slike da ubacis u Vizantiju...;)
 
Лице анђела пронађено у Светој Софији
27. јул 2009 - 13:47

Како медији преносе 24. јула 2009. године, турски рестауратори открили су непознат мозаик лица анђела у цркви Света Софија у Истанбулу. Мозаици из хришћанског периода у бившој византијској катедрали прекривени су кречом у складу са муслиманским обичајима након што је Константинопољ пао под власт Отоманског царства 1453. и када је црква претворена у џамију. Неки од мозаика откривени су када је црква 1935. године постала музеј, али је лице анђела до сада било скривено под кречом.

Градски секретар за културу и туризам Емре Билгили рекао је да ће рестауратори наставити потрагу за мозаицима у Аји Софији.

Извор: Бета

http://www.spc.rs/sr/lice_andjela_pronadjeno_u_svetoj_sofiji
 
Carigrad je uvek bio Sarbski grad..
I danas je Carigard-grad Islamiziranih Sarba (Tracana-Ilira-Grka-Jermena-Iranskih Sarba...)

Baš tako..
Sv Petka je iz okoline Carigrada (selo Piva) srpkinja je. Živela u 11 veku..
Lelići su naselili to mesto, predivnog vidika, kad su se iz "megare" preselili..
U staroj eri, naravno. Mnogo pre hrišćanstva i grčke vere.

Jedan deo Carigrada zvao se Beograd, odatle su Sarbi raseljeni odavno..
Sad je ostao samo toponim BELGRAT ORMANI, najveća šuma, mali nacionalni park..sa izvorima pitke vode odakle se Carigard snabdevao, a i Stambol danas.
Kapija BEOGRADSKA i dalje stoji, vrlo je sačuvana.

Pesmu znate:
Igrale se delije na sred zemlje Srbije..
Sitno kolo do kola, vilo se do Stambola..

Preneta je iz prethodnog perioda, zamenjeno ime..
Cela Raška (Trakija) zajedno sa carskim gradom (Stambolom) bila je nastanjena Srbima.
Skoro do kraja 19.veka izjašnjavali su se jasno, posle su "neki " upleli prste.
 
http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Kamerom-ispod-Aja-Sofije.sr.html

Камером испод Аја Софије

Познати турски режисер Гуленсој први је ушао у подземне лавиринте како би истражио шта се стварно крије испод темеља богомоље

Шта се све крије испод грађевине: Гоксел Гуленсој (лево) пре уласка у резервоар за воду испод Аја Софије
Специјално за „Политику”
Истанбул, септембра – „Оно што се крије испод Аја Софије много је узбудљивије од онога што се може видети у самом византијском споменику. У то ћете се уверити”.
Тако је, шкрто и загонетно, Гоксел Гуленсој, познати турски режисер, најавио свој документарац о легендама које се испредају вековима и преносе с колена на колено. Он ће се пред гледаоцима наћи крајем јесени, под насловом који унапред распаљује знатижељу обичних смртника: „Испод Аја Софије”.
Људска машта је безгранична, као да нема краја. По једној легенди, испод Аја Софије постоји још једна, можда много већа византијска грађевина! Други приповедају да вода у цистернама, које се налазе испод цркве, има исцелитељска својства! Путописац Авлија Челебија је пре неколико векова забележио: ако неко три јутра заредом, на празан стомак, пије ту воду, ослободиће се срчаних проблема! Или, ако вам прст остане влажан када додирнете одређени камен у цркви, тог дана ће вам се жеље испунити!
Режисер Гуленсој је, после много окапања, успео да прескочи бирократске баријере, и добио је ферман да може, на један дан, да завири у мистериозне лавиринте испод Аја Софије. Главну улогу добили су, уместо професионалних сниматеља, искусни спелеолози и рониоци опремљени специјалним камерама.
Испод поклопца у централном холу цркве, рониоци су ушли у 12 метара дубоки и 8,5 метара широки главни резервоар за воду за који се одраније знало да постоји. Претражили су још једну од две мање, помоћне цистерне. Трећу нису могли да отворе. Одакле резервоари за воду испод цркве? Они су одиграли значајну улогу у снадбевању града водом у време честих освајачких похода на Константинопољ, поготово када су га Турци 1453. године под опсадом држали неколико месеци.

Шта има доле: Део екипе на површини у чувеној богомољи
И за те резервоаре су везана разна предања. Када је 1453. године било јасно да ће Турци заузети Константинопољ, људи су, у страху од освајача, ту скривали накит и друге драгоцености. У цистерни за воду је, наводно, завршила и круна императора Константина. По другом предању, Османлије су у воду бацали тела убијених или живих византијских великодостојника.
Шта су рониоци специјалним камерама овековечили у резервоарима, који још увек функционишу, то ће се тек видети. У једном од њих они су, како се сазнаје, пронашли остатке скелета људи и животиња, амфоре, делове свећњака и мермера. Открили су и педесетак војничких чутурица на којима је утиснута 1917. година! Њих су, како се верује, ту испустили британски војници који су покушавали да захвате свету воду испод Аја Софије, док су у време распада Отоманске империје били стационирани у Константинопољу. Шта се у њима још можда крије, моћи ће да се открије тек уколико се уклоне дебеле наслаге муља које прекривају дно резервоара.
„Било је то роњење у историју. Када смо се вратили на површину тресле су нам се руке и ноге али не од хладноће (температура воде у цистерни је била шест степени), већ од узбуђења”, признао је један од ронилаца.
То је био само почетак мистериозног подземног хода кроз векове, миленијуме. Спелеолози су открили и два, 283 метра дугачка, каменом обложена пролаза. Верује се да их је користио император Теодосије Други, када је желео да непримећен, безбедно, оде до оближњег хиподрома, на коме су одржаване коњске трке и борбе гладијатора. Ту је, заправо, некад био источни Колосеум. Истраживачи су открили и две просторије, површине по пет квадратних метара. У њима су пронађена два костура и делови крчага. Верује се да су ту вечни мир пронашли Свети Антинегос у 13. и патријарх Атанасиус у 15. веку.
Спелеолози су у подземним лавиринтима нашли и један ланац, са две металне алке на крајевима. Претпоставља се да су то биле букагије у којима је завршио неки несрећник. Ко, то сам Бог зна.
Ово ће бити други документарни филм који је Гуленсој снимио о познатом византијском споменику. Први, под насловом „Аја Софија”, добио је неколико домаћих и страних признања. Али, он се, засигурно, на овоме неће зауставити, јер на многе изазове тек треба одговорити.
„Ја сам заволео Аја Софију када сам је први пут видео 1992. године. Она ме изнова изазива”, каже Гуленсој који иначе ради на локалној телевизији НТВ.

Војислав Лалић
[објављено: 18/09/2009]
 
U Carigradu se nalaazi i grob Enrica Dandola, idejnog tvorca pada Konstantinopolja 1204 godine, odlicnog prijatelja naseg Stefana Prvovencanog. Stefan je bio ozenjen njegovom unukom, Anom Dandolo.

enrico_dandolo_small.jpg
 
Istambulski vodiči pominju veliko i lepo uredjeno šetalište, jednu od najvećih šumskih prostora, na 15 minuta od centra Carigrada. Zove se BEOGRAD.
Uglavnom je HRASTOVA šuma, zauzima 13 000 hektara..
Ima mnogo sisara i ptica, a neke vrste su zaštićene.

carigradbeogradsrborasa.jpg


Bahçeköy was formerly the Byzantine Petra District. One of the Northern Villages of Sarıyer. After Suleiman I came back from Belgrade, he settled Serbians in the nearby forest, which has been known since as the Belgrade Forest. The forest has since been named Belgrade. In the 19th century, the village was inside the Belgarde forest but due to the latter's retreat before development, Bahçeköy now sits on the forest's edge.


Једна од капија цариградског утврђења и данас носи назив Београдска, она у правцу Београда..не шуме..већ престонице данашње Србије)..

U knjizi "lepote Bosfora" iz 1838..putopisca i slikara W.H.Bartlett-a objavljene su neke ilustracije vezane za Beograd kraj Carigrada.

dakvaduktkodbg1809ff.jpg


"A Bendt in the Forest above Belgrade" аутор је Р. Валис 1850. године.

" A lovely spot half sunshine, and half shade,
Where flickering boughs a shifting picture made;
And tranquil waters, 'mid the general hush,
Gazed on the sun until they stole his blush!"

ABendtintheForestaboveBelgradeRWall-1.jpg
 

Back
Top