ЧАЧАК - УРБАНА ИЛИ МАЛОГРАЂАНСКА СРЕДИНА?

King 7:
...nego pokusaj da smisleno i razlozno porazgovaras. Ja cu ti pomoci utome.

zaista sam se trudio da u tvojim postovima pronađem smislenost i razložnost, zaista jesam.
istina, ima ih, ali u tragovima.

tako da, uštedi sebi vreme.
moj stil je moja briga.

i još jedna stvar - ukoliko ti se tema ne sviđa, nemoj je komentarisati i skretati ostale sa pravog toka priče.
 
Pa ljudi dosta...Mi treba da se udruzimo i zajedno uradimo nesto za nas grad, a ne da se prepiremo ko je veci gradjanin Cacka ili tome slicno...
Secam se...Bila sam mala..Cacak je bio mnogo lepsi grad...Mogla sam da setam do mile volje i da obilazim neke znamenitosti...Danas je svega toga jako malo ostalo...
Sve vise iz zemlje izbijaju stambeno-poslovni objekti...
Nase kulturno nasledje nestaje, a ljudi se menjaju...
Ljudi u Cacku su nekada bili u pravom smislu te reci, ljudi,a danas svako gleda svoja posla, nece niko nikome da pomogne, gradom nam "vladaju" cobani-budale, a mi obicni ljudi ne mozemo da uradimo nista za nas grad, u kome smo odrasli i u kome mozda ostanemo do kraja zivota...
 
Pa ljudi dosta...Mi treba da se udruzimo i zajedno uradimo nesto za nas grad,

nema od tog posla ništa...

a ne da se prepiremo ko je veci gradjanin Cacka ili tome slicno...

malograđanski sindrom...

Secam se...Bila sam mala..Cacak je bio mnogo lepsi grad...Mogla sam da setam do mile volje i da obilazim neke znamenitosti...

i ja se sećam - rimskih termi koje su devedesetih godina stanari iz lučnih zgrada koristili za odlaganje smeća!!!
kasnije su rimske terme postale nezvanični javni WC.

Danas je svega toga jako malo ostalo...
Sve vise iz zemlje izbijaju stambeno-poslovni objekti...


biznis, bejbe...

Nase kulturno nasledje nestaje, a ljudi se menjaju...
Ljudi u Cacku su nekada bili u pravom smislu te reci, ljudi,a danas svako gleda svoja posla, nece niko nikome da pomogne, gradom nam "vladaju" cobani-budale, a mi obicni ljudi ne mozemo da uradimo nista za nas grad, u kome smo odrasli i u kome mozda ostanemo do kraja zivota...


jaoo, jadni miii...
 
Chachak je prevashodno jedan izuzetno prelep grad na izuzetnom geografskom polozhaju. Malo mi smeta to shto se sve vishe gomila u okviru samog grada umesto da se shiri. Recimo kruzhni tok kod rampe u Ljubicu u blizini poshte kod shkole Tanasko Rajic, je idealan potez da se oko njega odradi ne prigradsko vec gradsko naselje. Sam po sebi Chachak mozhe da se pohvali sa jednim od gradjeveinsko najurbanijom sredinom. Izuzetno lepi parkovi i uopshteno priroda koja ga okruzhuje.

Ekonomski grad je jedan od najjachih u Srbiji. Ponavljam, ne najjachi vec jedan OD! U globalnom smislu apsulutno je 95% grada privatizovano shto je u neku ruku i ok jer ako vec drzhava nemozhe da ti pruzhi mogu mali poduzetnici. U grad se ulazhe i naravno da je razvoj primetan.

Kultura grada je nazhalost nikakva. Deshavanja su svedena na minimum a izbora ne gotovo da ga nema, vec ga i nema. Narodu se servira jedno te isto kako sa chachanskih medija tako i od strane drzhavnih ili mega privatnih stanica. Za svaki pokushaj da se odradi neshto drugachije od vec postojeceg, potrebno je milion kojekakvih bespotrebnih dozvola koji u totalno redkom slucaju kad se i dobiju, vreme deshavanja je svedeno na taman toliko da udjesh popijesh pice i zapalish. I to malo svirki koje se deshavaju ako nisu po pokroviteljstvom opshtine grada, gde uchestvuju oni kojie organizator odredi, sve ostalo je totalna ilegala shto nam i nije ciljna tachka promovisanja. Secam se jedne izuzetno lepe kompilacije na kojoj su predstavljeni muzichki talenti grada. Da nije kojim sluchajem prerezivana od kompa do kompa ne bi je imalo vishe od 20 ljudi. itd...

Drushtvo, faktichki da i nepostoji. Shta se mozhe ochekivati od grada koji se lozhio na simulaciju divljeg zapada koja je ovde bila prisutan ITEKAKO izrazheno, devedesetih godina. mali poduzetnici i privatni dellatnici koji su u tom dobu, popularnije nazivani "mafijashi" bili su glavna tema razvoja jedne ovakve sredine u kojoj su da kazhem, za godine, najbitnije generacije odrastale. Naravno divljenje celoj toj prichi je bilo ispoljeno i od strane opet tog dragog nam Beograda. I kako ochekivati da jedna generacija koja je rasla u takvom rasulu i koja je iza sebe danas ostavila gomilu klinaca kojima su oni idoli, kako ochekivati da drushtvena zajednica a pod uticajem i gore pomenutih "kulturnih zbivanja", kao ochekivati da normalno funkcionishe. Nevidim nishta uspeshno u tome shto svaki vikend zavrshi sa masovnim tuchama maloletnika dok svaki mesec neko se zavije u crno. Gudru necu ni da spominjem.
Eto toliko ;)
 
soundmute:
Secam se jedne izuzetno lepe kompilacije na kojoj su predstavljeni muzichki talenti grada. Da nije kojim sluchajem prerezivana od kompa do kompa ne bi je imalo vishe od 20 ljudi. itd...

soundmute:
Shta se mozhe ochekivati od grada koji se lozhio na simulaciju divljeg zapada koja je ovde bila prisutan ITEKAKO izrazheno, devedesetih godina....

soundmute:
...kako ochekivati da jedna generacija koja je rasla u takvom rasulu i koja je iza sebe danas ostavila gomilu klinaca kojima su oni idoli, kako ochekivati da drushtvena zajednica a pod uticajem i gore pomenutih "kulturnih zbivanja", kao ochekivati da normalno funkcionishe.

soundmute:
Nevidim nishta uspeshno u tome shto svaki vikend zavrshi sa masovnim tuchama maloletnika dok svaki mesec neko se zavije u crno. Gudru necu ni da spominjem.
Eto toliko ;)

eh, pogreših pri postovanju...
željeni komentar sledi :arrow:
 
soundmute:
Secam se jedne izuzetno lepe kompilacije na kojoj su predstavljeni muzichki talenti grada. Da nije kojim sluchajem prerezivana od kompa do kompa ne bi je imalo vishe od 20 ljudi. itd...

naziv kompilacije je "studio izvodljivost".
kažu da se priprema i vol. 2 :D

soundmute:
Shta se mozhe ochekivati od grada koji se lozhio na simulaciju divljeg zapada koja je ovde bila prisutan ITEKAKO izrazheno, devedesetih godina....

apsolutno ništa, sigurno još nekoliko godina.
na žalost... :evil:

soundmute:
...kako ochekivati da jedna generacija koja je rasla u takvom rasulu i koja je iza sebe danas ostavila gomilu klinaca kojima su oni idoli, kako ochekivati da drushtvena zajednica a pod uticajem i gore pomenutih "kulturnih zbivanja", kao ochekivati da normalno funkcionishe.

ne treba ni očekivati.
to nije samo problem samo našeg grada (slažem se da je devedesetih godina dizel fazon bio jako izražen u čačku), ali taj obrazac ponašanja je inače karakterističan na nivou cele srbije.
dugo ćemo mi da vučemo te recidive prošlosti...

soundmute:
Nevidim nishta uspeshno u tome shto svaki vikend zavrshi sa masovnim tuchama maloletnika dok svaki mesec neko se zavije u crno. Gudru necu ni da spominjem.
Eto toliko ;)

gudra je deo našeg nacionalnog folklora. :twisted:
 
soundmute:
pa to je i ono shto je najzhalosnije. zato i jeste tako kako jeste. ta gudra i taj folk (lor) je crni oblak nad Chachkom. Shteta za grad koji bukvalno puca od potencijala.

ok, slažem se, potencijal zaista postoji.
pitanje je kako da se ti daroviti ljudi ostvare u svom rodnom gradu.

mnogi koji su shvatili kako ovde stoje stvari (a to je konstantno tonjenje ka dnu) su odavno otišli iz čačka.
jednostavno, nisu mogli da čekaju.
mi zaboravljamo jednu bitnu stvar, a to je da za rešenje ovih problema, osim kvalitetnih ljudi i užasno puno rada, sve iziskuje jako puno VREMENA!
ti ljudi nisu imali vremena da čekaju.

počinjem da sumnjam da u čačku uopšte postoji kritična masa ljudi koja može bilo šta da pokrene i promeni.
 
soundmute:
pa to je i ono shto je najzhalosnije. zato i jeste tako kako jeste. ta gudra i taj folk (lor) je crni oblak nad Chachkom. Shteta za grad koji bukvalno puca od potencijala.


O kom potencijalu pricas?
A sta to fali folkloru, ali pravom folkloru?
Bezati od svojih korena i ignorisati opanke a pricati o "urbanoj ili malogradjanskoj sredini"!!!
Zasto?
Konkretno i dan danas volim da odem u dom kulture (ili gde vec) i pogledam i poslusam stare srpske igre i obicaje!
Zar je to nesto lose?
Svaki narod treba da ima svoj identitet pa tako i mi!



Treba razgraniciti srpski turbo - folk i grand sa izvornom muzikom i pravom narodnom!
Pa u folkloru postoje i gradske igre, pa samim tim i gradska muzika!




Sto se tice gudre tu je vec prica skroz drugacija!
Nikom dobro ta gudra nije donela!
Cak i meni koji je u zivotu nisam probao!
Zbog gudre sam izgubio ortaka!
Nazalost, umro je zbog tih sranja!
A momak do jaja!


E tu Cacak ima potencijala!
U gudri!


Poz od Ancha!
 
Nisam iz CA ali sam veoma cesto u CA pa moram nesto i ja da kazem.Taj grad svakim danom sve vise i vise pada na dno.Koliko god u njemu ima pozitivnih likova i energije uvek se nadju neke budale koje vise mogu da zaseru nego sto drugi mogu da urade na poboljsanju ugleda CA.
Mnogo je bre nekih nafuranih likova,nekih psihica koji divljaju i "rade" na ugledu CA.
 
nikolo_paganini:
Nisam iz CA ali sam veoma cesto u CA pa moram nesto i ja da kazem.Taj grad svakim danom sve vise i vise pada na dno.Koliko god u njemu ima pozitivnih likova i energije uvek se nadju neke budale koje vise mogu da zaseru nego sto drugi mogu da urade na poboljsanju ugleda CA.
Mnogo je bre nekih nafuranih likova,nekih psihica koji divljaju i "rade" na ugledu CA.

Treba znati da je u Cacku najmnanje Cacana isto kao u Beogradu Beogradjana!
Dragacevci, Ercovi (mislim na sva ercovska mesta), Sjenicani...
Da ne spominjem studente i one studente koji se nikada ne vrate kuci!
Sisla stoka sa brda videla asfalt pa se odomacila! Svaka cast izuzetcima!
Sta ces!


Tako, nemoj nista da te cudi sto se neki ljudi tako ponasaju!
Imaju krizu svog identiteta!

RAzumljivo zar ne!
 
Utata:
ЧАЧАК - УРБАНА ИЛИ МАЛОГРАЂАНСКА СРЕДИНА?

Реците шта мислите о свом граду.
Да ли је он заиста урбан град са отвореним и нормалним људима или варош у којој свако гледа туђа посла?
Будите искрени.

Видимо се на форуму.
urbana ili malogradjanska sredina?tesko je odluciti...malogradjanska sredina,zavisi kako za koga.znam ljude,blejace koji su na ulici 24h dnevno.poznaju 90% svoje generacije.nekima od njih je cacku ok dok neki kukaju kako je smor,kao znaju ceo grad i ceo grad zna njih itd.postoje i oni drugi,ima i ljudi blejaca koji sede na gajbama i ne izlaze van svog kraja,koje nikad niste necete videti na trgu.u poslednje vreme
broj stanovnika se povecao tj doselilo se dosta ljudi sa kosova.po zadnjem popisu cacak ima 117000 stanovnika i jedan je od vecih gradova srbije sto znaci da nije malogradjanska sredina.sve zavisi kako za koga,kakvi su kome vidici. da li to znaci da je sredina urbana?pa i nije!proputovao sam pola srbije i bio u svim vecim gradovima i dosta razmisljao o tome.CUDAN JE MENTALITET CACANA!O OMLADINI DA NE PRICAMO!!!zbog cega li je to tako?diskutabilna tema...ono sto se servira je pure grand! 90% ljudi su u tom fazonu(hala u atenici,nastupi na trgu...).licno smatram da da to nije toliko lose ali savkog vikenda ici na takva mesta ? ? ?RETKO CETE NA ULICI VIDETI NEKOG URBANOG LIKA.ima tu metalaca,nekih repera malo rasafarijanaca i jos manje rejvera.****** takva je situacija.bilo je tu nekih pokusaja urbanizacije sredine ali je sve proslo srednje zalosno,******.okolina nije to prihvatila.zasto?zato sto cacani zive u 90-tim!!! vidite valjda i sami.devojke SVE SAME SPONZORUSE,momci se loze na kriminal... malo je onih koji nisu u tom fazonu.reputacija,ime u gradu,pare,kola,kao neki glamur i price o nekim starijim momcima. infrastruktura i uredjenje grada?opet diskutabilna tema.pogledajte gradski trg?uporedite ga sa ostalim gradovima.koji ocaj.taj trg stoji takav od neznam tacno koje godine ali je jedan od najsarijih u smislu da nije skoro renovirani.sad su poplocali glavnu ulicu,stavili novo svetlo,u planu imaju i klupe i fontanu na trgu.ali opet...pre neki dan sam prolazio kroz krusevac.stvarno je carski grad.ko je bio zna sta pricam.a nas grad?PORED GRADSKOG TRGA INDUSTRISKA ZONA!!!ulice nikakve u svakom smislu.rupa do rupe,guzve u gradu. nadlezni za urbanizacuju delimicno rade svoj posao.dosta toga su uradili ali jos dosta toga je ostalo.Sto se tice ljudi u cacku...smatram da su najveci srbi!!!u svakom smislu.cistokrvni srbi sa svim svojim manama i vrlinama.da ne smaram mnogo znamo svi kakvi smo mi srbi.ima otorenih i normalnih ljudi ali mi se cini da je vise inih koji gledaju tudja posla.INACE SU NEVEROVATNI KOMLEKSASI.kao cacak ovo,beograd ono...svi traze priliki da pobegnu,na bilo koji nacin.ja sam inace rodjeni cacanin ali zivim i odrastao sam u beogradu od svoje pete godine.CACAK VOLIM VISE OD SVEGA ALI NEMAM MISLJENJE DA JE LJUBAV OBOSTRNA!!!kada dodjem tu ljudi se drugacije ophode prema meni,kada upoznam nekog novog i cim primete beogradski naglasak,neznam kako da opisem to ali tu nesto nije u redu.odmah su zeljni nekog dokazivanja.imao sam mnogo problema zbog toga,cak sam morao i da se sibam.kad sam vec kod frke,listao sam ove topice i primetio lika RINGEBG-lokacija BEOGRAD a u nekom postu spominje da je iz avenije.takvog bi najradije uvatio i ne znam sta bi mu uradio.verovatno bih ga vezao za drvo ,pisao i **** po njemu tri dana.mozda je to i greska,mozda je lik starno rodjeni beogradjanin,ali kad cujem da se cacani deseljeni u bg izjasnjavaju kao beogradjani a po spici mu vidis da nije(i ako se trudi svom snagom da nabaci naglasak)to me starno izludjuje.ta beogradizacija.STA CE SE NA KRAJU DESITI?90% STANOVNISTVA SRBIJE CINICE BEOGRAD!!!alo bre ljudi sta ce biti sa sumadijom???zasto se ljudi trude da pobegnu od necega sto su???inace da sam se ja pitao od rodjenja ostao bi gradjanin cacka,ali su moji roditelji odlucivali o tome.u neko skorije vreme preselicu se nazad u svoj rodni grad i dati svoj doprinos urbanizaciji grada cacka
 
Ancho:
O kom potencijalu pricas?
O potencijalu grada kao sredine u kojoj se odvija zhivot a ne stanovnicima. Tu se potencijal odavno izgubio.

Ancho:
A sta to fali folkloru, ali pravom folkloru?
Da si primetio zagrade koje sa postavio u postu bilo bi ti jasnije shta sam time hteo reci. Inache pravi folklor ne kometarishem.

Ancho:
Bezati od svojih korena i ignorisati opanke a pricati o "urbanoj ili malogradjanskoj sredini"!!!
Ja svoje korene ne ignorishem. Oni su uve i uvek ce biti senka mojeg postojanja ali to nema konkretno nikakve veze sa Chachkom kao gradom jer korenim ne potichem iz Chachka bez obzira shto sam tamo rodjen. Moji koreni vuku sa totalno ddrugih podruchija. A shto se tiche opanaka nisam ih nikad nosio da bi ih ignorisao mada nema nishta protiv njih iako sam rado vidjen u patikama ;)

Ancho:
Konkretno i dan danas volim da odem u dom kulture (ili gde vec) i pogledam i poslusam stare srpske igre i obicaje!
Zar je to nesto lose?
Svaki narod treba da ima svoj identitet pa tako i mi!
Naravno da to nije loshe ali sve jedno to nije stavka mog indentiteta ;)

Ancho:
Treba razgraniciti srpski turbo - folk i grand sa izvornom muzikom i pravom narodnom!
Pa u folkloru postoje i gradske igre, pa samim tim i gradska muzika!
Ponavlja.... NIsam se ni dotakao folklora!


Ancho:
Sto se tice gudre tu je vec prica skroz drugacija!
Nikom dobro ta gudra nije donela!
Cak i meni koji je u zivotu nisam probao!
Zbog gudre sam izgubio ortaka!
Nazalost, umro je zbog tih sranja!
A momak do jaja!
Svi mi imamo po nekog ortaka kojeg je gudra sjebala ali time se netreba dichiti ;)


Ancho:
E tu Cacak ima potencijala!
U gudri!
Taj potencijal je nazhalost najizrazheniji. Jebemli ga valjda je to stvar mode i prestizha, samo kakvog?
 
aufb:
kad sam vec kod frke,listao sam ove topice i primetio lika RINGEBG-lokacija BEOGRAD a u nekom postu spominje da je iz avenije.takvog bi najradije uvatio i ne znam sta bi mu uradio.verovatno bih ga vezao za drvo ,pisao i **** po njemu tri dana.mozda je to i greska,mozda je lik starno rodjeni beogradjanin,ali kad cujem da se cacani deseljeni u bg izjasnjavaju kao beogradjani a po spici mu vidis da nije(i ako se trudi svom snagom da nabaci naglasak)to me starno izludjuje.ta beogradizacija.

pa zato se i šibaš sa čačanima kad si u čačku 8-)
 

Back
Top