Buducnost obrazovanja

ПРОФЕСОР МИОДРАГ ЗЕЦ:
НЕ ЗАСЕДА НАСТАВНО ВЕЋЕ ДА ВИДИ ШТА ЋЕ СА ПЕТ НАЈБОЉИХ,
ВЕЋ ДА ПОПРАВИ ОЦЕНЕ ТРИДЕСЕТОРИЦИ НАЈГОРИХ


miodrag-zec1-680x450.jpg

Проблем је тривијализација знања. И зато су оних 10 најбољих о којима сам говорио отишли на Кембриџ, а ми смо добили ријалити шоу и плаћамо таксу за то.

Један од најбољих српских економиста, редовни и омиљени професор Филозофског факултета у Београду у интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе…

Док смо чекали професора Миодрага Зеца у његовом кабинету на Филозофском факултету како бисмо урадили овај интервју, његов асистент је прегледао колоквијум који су студенти недавно полагали. Када се појавио професор, прво што је питао било је: „Како су урадили?” Асистент му саопштава да је трећина студената прошла, што је, констатоваће заједно, прилично добро. Јер Зец је од оних професора који и даље држе лествицу високо.

“Дај ми да погледам рад студента који је најбоље урадио”, каже асистенту. И док му додаје папир, асистент показује: “Чак је и рукопис као из буквара.”

“Неки кажу да смо престроги, али ми држимо критеријуме”, говори нам један од омиљених, често цитираних професора, склон примерима и поређењима не би ли разоткрио и приближио суштину проблема, због чега се његове изјаве дуго препричавају, а економски лаици, попут многих нас новинара, воле да позову Зеца да им каже онако како стварно јесте, а не како економски стручњаци хоће да забашуре. У интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе и како уместо да их сачувамо, као што сељак најбоље теле и најбољи парадајз чува за себе, ми дозвољавамо да нам их узму.

Будућност сваке земље зависи од улагања у младе и образовање. Ваша изјава да сељак најбоље теле чува за себе, а ми 10 најбољих ученика Математичке гимназије дамо странцима, често се цитира. Каква је наша будућност са лошим ђацима и лекарима који треба да нас сутра оперишу, а платили су испит?

Проблем малих земаља, а ми смо мала земља, јесте што су њени ресурси ограничени. А становништво је кључни ресурс. Једна је ствар када ви из једне велике земље, Индије, Кине, извадите милијарду људи, ви статистички морате имати много потенцијала. Зато Србија мора да има изузетно добар систем идентификације талената и људског капитала и да их негује, са сврхом шта ће са тим људима. Нажалост, ми смо потонули у мантру која нам је наметнута, да можемо да се развијамо на бази голог физичког мануелног рада, а ми немамо потенцијал за то. За привлачење инвеститора не тражи се знање већ манипулативни послови и обуке за 15 дана. А онога кога школујемо 15 година и покаже таленте, дајемо. Колико има расних математичара на 10.000 рођене деце? Нема их много. И онда ти то тако не штедећи дајеш и они ти прво те узимају, а враћају ти прљаву индустрију. Тако да то на дужи рок не може да буде добар избор.

У чему је наш највећи проблем када је реч о образовању?

У чему је тајна и моћ Енглеза и Шкота и зашто су они ти који освајају свет, а други су освојени? Кад су смислили парну машину, смислили су да трајно производе енергију. Нису чекали ветар. Кад је дошло до техничког прогреса, рекли су „ми смо мало становништво, али ћемо из Индије побрати све таленте и довести у Кембриџ”. И данас тамо имате више Индијаца. Кад једна мала Србија уђе у ту игру, и једног врхунског инжењера и лекара са 30 година да на специјализацију, да му све, и онда он оде у Немачку или Енглеску, а знам много таквих случајева, шта си онда добио? А истовремено некритички уписујеш и дајеш дипломе, а не знање, маси становништва која заузима важне државне положаје. Ти трујеш сопствени народ. Оно што Енглези раде другима, ми то радимо себи. Е то је наш проблем. Ми имамо тиранију аналитичара над систематичарима и парцијалног знања над целовитим знањем.

Како и од кога би требало да учимо?

Калемегдан је национални симбол Србије и има простора да се направи национални меморијал, као што Мађари имају Арпадов трг и тамо су сви који су задужили Мађарску. А овде споменике диже ко где хоће, ко се скупи као грађанско удружење, једна улица има сто назива, ГПС не може да нађе… Идеја није јасна. И кад – визуелно – видите једну државу, ви видите како је постављена. Кад видите Беч, ви видите како својом појавом симболизује вредности тог друштва. Кад узмете Вашингтон, он симболизује Америку. Све улице се зову по државама, па имате две главне улице које иду од Линколн меморијала до Конгреса, које се зову Independent и Constitution, и то је Washington Mall, и то је срце америчке државе, и шта је у том срцу – војска и знање. А овде је просто један развојни кошмар, па је тако и у образовању и у политици, у свему. Недостаје визија и само се иде линеарно. И ово мало вредности што имамо – проћердамо. Није нам то важно. У Француској знаш шта је „Хотел де Вил”, шта је црква, шта је железничка станица… то су симболи некога трајања. Исто то знаш у Италији, у Аустрији. Ти овде државне установе не можеш наћи. То је симбол тога што нема трајања. У Немачкој имате мале универзитете и ако немају довољно студената да упишу, сачекаће следећу годину. Као код бербе грожђа – није родило, али неће затворити универзитет. Овде имате као поплаве – произведеш па не знаш шта ћеш после са њима. Има ли смисла дати триста, четиристо хиљада долара за школовање лекара и најбоље пустити да оду, а не дати им шансу.

Како младима данас може да се помогне?

Да бисте имали 30.000 речи, морате да прочитате 10-15 највећих дела. Све се свело на неко приземно знање, сви мисле да знање могу лако купити. Мислите ли да Гугле у датом моменту неће бити искључен? Па пола људи не зна таблицу множења. Чекаш ујутру мејл да добијеш инструкције шта ћеш тог дана да радиш. Питам нешто студента, а он ми каже „чекајте, фали ми дигитрон”. Па ако искључе Гугле, пола људи у Азији неће знати да се врати кући. Само ће бити „switch off”. Они који воде државе не схватају да морају имати неки свој алтернативни систем. Тако губиш могућност да се сам развијаш. Замислите да лекар оперише и каже „ја ћу да изгуглам кад отворим стомак где је бубрег”. Проблем је тривијализација знања. И зато су оних 10 најбољих о којима сам говорио отишли на Кембриџ, а ми смо добили ријалити шоу и плаћамо таксу за то. И то је направљено и за њихову руљу док њихова елита каже „ови што праве бомбе су код нас значајни”.

Држава је казнила средњу класу, рекли сте једном приликом. Ко је данас средња класа и имамо ли је уопште?

Да ли ми можемо да дамо стипендије за 50 лекара да оду у Хјустон да науче да оперишу срце? Једна операција је скупља него све њихово школовање. И да их обавежемо да после дођу овде. Не можемо очекивати да један лекар ради за 400 евра, а да се у управном одбору нечега, што не знамо шта је, добије 10.000 евра, исто јавног новца. Знамо да нешто кошта колико кошта. И да се доктор формира 20 година, да је то процес производње и да то није исто као лепити плакате. Та се класа тањи и то се може доказати, а једна мала финансијска елита све контролише. Имамо на стотине примера како држава кажњава средњу класу. Имате политику да средња класа буде предмет политичког плена, па иде линеарно смањивање плата, па кад дођу пред шалтер само што не пуцају на њих, па смишљаш процедуре… Чему оне служе, чему служи да свака два месеца нешто мењамо? Каква је то уређена држава у којој је извадити личну карту, возачку или заменити здравствену књижицу равно форсирању Кајмакчалана?

Имамо на стотине процедура које су бесмислене, а онда неко смисли да тако заради 400 динара и да има неки приход. Онда је најбоље, ако је то бизнис, да се свако јутро вади лична карта и да буде рентабилно. Зато што се као друштво бавимо најгорима, а не најбољима. Не заседа Наставно веће у гимназији да види шта ће са пет најбољих и како њима да помогне, већ да поправи оцене тридесеторици најгорих. И та базична ствар се преноси на читаво друштво. И ово је освета лоших ђака. И то тако траје и народ то воли.

Разговарала Ана Митић
Извор: Недељник
28. 12. 2022.
https://www.detinjarije.com/profeso...-vec-da-popravi-ocene-tridesetorici-najgorih/
 
Poslednja izmena:
Svedoci smo toga da nam je obrzovanje puno problema i da ga treba menjati.

Sinoc razmisljam da bi od prvog razreda trebalo imati nastavnike , ucitelje izbaciti

pa im onda dodje bolja misao - ISTOVREMENO 2 VASPITACA

-jedan je ucitelj , drugi je strucnjak u toj oblasti

ucitelj je tu za animaciju ucenika , vaspitanje a drugi je predavac , medjusobno saradjuju

-osnovna skola 6 god , 4 opste a 2 sa nekoliko izbornih predmeta koji se ocenjuju

prve 4 god nema ocena , cilj je upoznavanje sa svim temama , ucenje bar 2 strana jezika , osnovi matematike( tablica mnozenja i geometrija )

-uvesti moderne predmete , *telefon i aplikacije* * zanimljivi sajtovi*

-uvesti stare predmete * sah* jedan dan nedeljno posvecen sahu i fizickom , 3 sata da deca vezbaju po zelji u sali uz vise nastavnika

na svakoj spravi po jedan

-nastavnicima smanjiti papirologiju ali im uvesti 3 meseca specijalizacije pre pocetka rada i mesec dana na svakom raspustu

eto nekih predloga , za pocetak
😂😂😂👌😂
 
ПРОФЕСОР МИОДРАГ ЗЕЦ:
НЕ ЗАСЕДА НАСТАВНО ВЕЋЕ ДА ВИДИ ШТА ЋЕ СА ПЕТ НАЈБОЉИХ,
ВЕЋ ДА ПОПРАВИ ОЦЕНЕ ТРИДЕСЕТОРИЦИ НАЈГОРИХ


Pogledajte prilog 1358264
Проблем је тривијализација знања. И зато су оних 10 најбољих о којима сам говорио отишли на Кембриџ, а ми смо добили ријалити шоу и плаћамо таксу за то.

Један од најбољих српских економиста, редовни и омиљени професор Филозофског факултета у Београду у интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе…

Док смо чекали професора Миодрага Зеца у његовом кабинету на Филозофском факултету како бисмо урадили овај интервју, његов асистент је прегледао колоквијум који су студенти недавно полагали. Када се појавио професор, прво што је питао било је: „Како су урадили?” Асистент му саопштава да је трећина студената прошла, што је, констатоваће заједно, прилично добро. Јер Зец је од оних професора који и даље држе лествицу високо.

“Дај ми да погледам рад студента који је најбоље урадио”, каже асистенту. И док му додаје папир, асистент показује: “Чак је и рукопис као из буквара.”

“Неки кажу да смо престроги, али ми држимо критеријуме”, говори нам један од омиљених, често цитираних професора, склон примерима и поређењима не би ли разоткрио и приближио суштину проблема, због чега се његове изјаве дуго препричавају, а економски лаици, попут многих нас новинара, воле да позову Зеца да им каже онако како стварно јесте, а не како економски стручњаци хоће да забашуре. У интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе и како уместо да их сачувамо, као што сељак најбоље теле и најбољи парадајз чува за себе, ми дозвољавамо да нам их узму.

Будућност сваке земље зависи од улагања у младе и образовање. Ваша изјава да сељак најбоље теле чува за себе, а ми 10 најбољих ученика Математичке гимназије дамо странцима, често се цитира. Каква је наша будућност са лошим ђацима и лекарима који треба да нас сутра оперишу, а платили су испит?

Проблем малих земаља, а ми смо мала земља, јесте што су њени ресурси ограничени. А становништво је кључни ресурс. Једна је ствар када ви из једне велике земље, Индије, Кине, извадите милијарду људи, ви статистички морате имати много потенцијала. Зато Србија мора да има изузетно добар систем идентификације талената и људског капитала и да их негује, са сврхом шта ће са тим људима. Нажалост, ми смо потонули у мантру која нам је наметнута, да можемо да се развијамо на бази голог физичког мануелног рада, а ми немамо потенцијал за то. За привлачење инвеститора не тражи се знање већ манипулативни послови и обуке за 15 дана. А онога кога школујемо 15 година и покаже таленте, дајемо. Колико има расних математичара на 10.000 рођене деце? Нема их много. И онда ти то тако не штедећи дајеш и они ти прво те узимају, а враћају ти прљаву индустрију. Тако да то на дужи рок не може да буде добар избор.

У чему је наш највећи проблем када је реч о образовању?

У чему је тајна и моћ Енглеза и Шкота и зашто су они ти који освајају свет, а други су освојени? Кад су смислили парну машину, смислили су да трајно производе енергију. Нису чекали ветар. Кад је дошло до техничког прогреса, рекли су „ми смо мало становништво, али ћемо из Индије побрати све таленте и довести у Кембриџ”. И данас тамо имате више Индијаца. Кад једна мала Србија уђе у ту игру, и једног врхунског инжењера и лекара са 30 година да на специјализацију, да му све, и онда он оде у Немачку или Енглеску, а знам много таквих случајева, шта си онда добио? А истовремено некритички уписујеш и дајеш дипломе, а не знање, маси становништва која заузима важне државне положаје. Ти трујеш сопствени народ. Оно што Енглези раде другима, ми то радимо себи. Е то је наш проблем. Ми имамо тиранију аналитичара над систематичарима и парцијалног знања над целовитим знањем.

Како и од кога би требало да учимо?

Калемегдан је национални симбол Србије и има простора да се направи национални меморијал, као што Мађари имају Арпадов трг и тамо су сви који су задужили Мађарску. А овде споменике диже ко где хоће, ко се скупи као грађанско удружење, једна улица има сто назива, ГПС не може да нађе… Идеја није јасна. И кад – визуелно – видите једну државу, ви видите како је постављена. Кад видите Беч, ви видите како својом појавом симболизује вредности тог друштва. Кад узмете Вашингтон, он симболизује Америку. Све улице се зову по државама, па имате две главне улице које иду од Линколн меморијала до Конгреса, које се зову Independent и Constitution, и то је Washington Mall, и то је срце америчке државе, и шта је у том срцу – војска и знање. А овде је просто један развојни кошмар, па је тако и у образовању и у политици, у свему. Недостаје визија и само се иде линеарно. И ово мало вредности што имамо – проћердамо. Није нам то важно. У Француској знаш шта је „Хотел де Вил”, шта је црква, шта је железничка станица… то су симболи некога трајања. Исто то знаш у Италији, у Аустрији. Ти овде државне установе не можеш наћи. То је симбол тога што нема трајања. У Немачкој имате мале универзитете и ако немају довољно студената да упишу, сачекаће следећу годину. Као код бербе грожђа – није родило, али неће затворити универзитет. Овде имате као поплаве – произведеш па не знаш шта ћеш после са њима. Има ли смисла дати триста, четиристо хиљада долара за школовање лекара и најбоље пустити да оду, а не дати им шансу.

Како младима данас може да се помогне?

Да бисте имали 30.000 речи, морате да прочитате 10-15 највећих дела. Све се свело на неко приземно знање, сви мисле да знање могу лако купити. Мислите ли да Гугле у датом моменту неће бити искључен? Па пола људи не зна таблицу множења. Чекаш ујутру мејл да добијеш инструкције шта ћеш тог дана да радиш. Питам нешто студента, а он ми каже „чекајте, фали ми дигитрон”. Па ако искључе Гугле, пола људи у Азији неће знати да се врати кући. Само ће бити „switch off”. Они који воде државе не схватају да морају имати неки свој алтернативни систем. Тако губиш могућност да се сам развијаш. Замислите да лекар оперише и каже „ја ћу да изгуглам кад отворим стомак где је бубрег”. Проблем је тривијализација знања. И зато су оних 10 најбољих о којима сам говорио отишли на Кембриџ, а ми смо добили ријалити шоу и плаћамо таксу за то. И то је направљено и за њихову руљу док њихова елита каже „ови што праве бомбе су код нас значајни”.

Држава је казнила средњу класу, рекли сте једном приликом. Ко је данас средња класа и имамо ли је уопште?

Да ли ми можемо да дамо стипендије за 50 лекара да оду у Хјустон да науче да оперишу срце? Једна операција је скупља него све њихово школовање. И да их обавежемо да после дођу овде. Не можемо очекивати да један лекар ради за 400 евра, а да се у управном одбору нечега, што не знамо шта је, добије 10.000 евра, исто јавног новца. Знамо да нешто кошта колико кошта. И да се доктор формира 20 година, да је то процес производње и да то није исто као лепити плакате. Та се класа тањи и то се може доказати, а једна мала финансијска елита све контролише. Имамо на стотине примера како држава кажњава средњу класу. Имате политику да средња класа буде предмет политичког плена, па иде линеарно смањивање плата, па кад дођу пред шалтер само што не пуцају на њих, па смишљаш процедуре… Чему оне служе, чему служи да свака два месеца нешто мењамо? Каква је то уређена држава у којој је извадити личну карту, возачку или заменити здравствену књижицу равно форсирању Кајмакчалана?

Имамо на стотине процедура које су бесмислене, а онда неко смисли да тако заради 400 динара и да има неки приход. Онда је најбоље, ако је то бизнис, да се свако јутро вади лична карта и да буде рентабилно. Зато што се као друштво бавимо најгорима, а не најбољима. Не заседа Наставно веће у гимназији да види шта ће са пет најбољих и како њима да помогне, већ да поправи оцене тридесеторици најгорих. И та базична ствар се преноси на читаво друштво. И ово је освета лоших ђака. И то тако траје и народ то воли.

Разговарала Ана Митић
Извор: Недељник
28. 12. 2022.
https://www.detinjarije.com/profeso...-vec-da-popravi-ocene-tridesetorici-najgorih/
Ovaj svakako nije primeren da komentarise budućnost obrazovanja, jer je kao kvazielita uništio obrazovni sistem.
 
ПРОФЕСОР МИОДРАГ ЗЕЦ:
НЕ ЗАСЕДА НАСТАВНО ВЕЋЕ ДА ВИДИ ШТА ЋЕ СА ПЕТ НАЈБОЉИХ,
ВЕЋ ДА ПОПРАВИ ОЦЕНЕ ТРИДЕСЕТОРИЦИ НАЈГОРИХ


Pogledajte prilog 1358264
Проблем је тривијализација знања. И зато су оних 10 најбољих о којима сам говорио отишли на Кембриџ, а ми смо добили ријалити шоу и плаћамо таксу за то.

Један од најбољих српских економиста, редовни и омиљени професор Филозофског факултета у Београду у интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе…

Док смо чекали професора Миодрага Зеца у његовом кабинету на Филозофском факултету како бисмо урадили овај интервју, његов асистент је прегледао колоквијум који су студенти недавно полагали. Када се појавио професор, прво што је питао било је: „Како су урадили?” Асистент му саопштава да је трећина студената прошла, што је, констатоваће заједно, прилично добро. Јер Зец је од оних професора који и даље држе лествицу високо.

“Дај ми да погледам рад студента који је најбоље урадио”, каже асистенту. И док му додаје папир, асистент показује: “Чак је и рукопис као из буквара.”

“Неки кажу да смо престроги, али ми држимо критеријуме”, говори нам један од омиљених, често цитираних професора, склон примерима и поређењима не би ли разоткрио и приближио суштину проблема, због чега се његове изјаве дуго препричавају, а економски лаици, попут многих нас новинара, воле да позову Зеца да им каже онако како стварно јесте, а не како економски стручњаци хоће да забашуре. У интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе и како уместо да их сачувамо, као што сељак најбоље теле и најбољи парадајз чува за себе, ми дозвољавамо да нам их узму.

Будућност сваке земље зависи од улагања у младе и образовање. Ваша изјава да сељак најбоље теле чува за себе, а ми 10 најбољих ученика Математичке гимназије дамо странцима, често се цитира. Каква је наша будућност са лошим ђацима и лекарима који треба да нас сутра оперишу, а платили су испит?

Проблем малих земаља, а ми смо мала земља, јесте што су њени ресурси ограничени. А становништво је кључни ресурс. Једна је ствар када ви из једне велике земље, Индије, Кине, извадите милијарду људи, ви статистички морате имати много потенцијала. Зато Србија мора да има изузетно добар систем идентификације талената и људског капитала и да их негује, са сврхом шта ће са тим људима. Нажалост, ми смо потонули у мантру која нам је наметнута, да можемо да се развијамо на бази голог физичког мануелног рада, а ми немамо потенцијал за то. За привлачење инвеститора не тражи се знање већ манипулативни послови и обуке за 15 дана. А онога кога школујемо 15 година и покаже таленте, дајемо. Колико има расних математичара на 10.000 рођене деце? Нема их много. И онда ти то тако не штедећи дајеш и они ти прво те узимају, а враћају ти прљаву индустрију. Тако да то на дужи рок не може да буде добар избор.

У чему је наш највећи проблем када је реч о образовању?

У чему је тајна и моћ Енглеза и Шкота и зашто су они ти који освајају свет, а други су освојени? Кад су смислили парну машину, смислили су да трајно производе енергију. Нису чекали ветар. Кад је дошло до техничког прогреса, рекли су „ми смо мало становништво, али ћемо из Индије побрати све таленте и довести у Кембриџ”. И данас тамо имате више Индијаца. Кад једна мала Србија уђе у ту игру, и једног врхунског инжењера и лекара са 30 година да на специјализацију, да му све, и онда он оде у Немачку или Енглеску, а знам много таквих случајева, шта си онда добио? А истовремено некритички уписујеш и дајеш дипломе, а не знање, маси становништва која заузима важне државне положаје. Ти трујеш сопствени народ. Оно што Енглези раде другима, ми то радимо себи. Е то је наш проблем. Ми имамо тиранију аналитичара над систематичарима и парцијалног знања над целовитим знањем.

Како и од кога би требало да учимо?

Калемегдан је национални симбол Србије и има простора да се направи национални меморијал, као што Мађари имају Арпадов трг и тамо су сви који су задужили Мађарску. А овде споменике диже ко где хоће, ко се скупи као грађанско удружење, једна улица има сто назива, ГПС не може да нађе… Идеја није јасна. И кад – визуелно – видите једну државу, ви видите како је постављена. Кад видите Беч, ви видите како својом појавом симболизује вредности тог друштва. Кад узмете Вашингтон, он симболизује Америку. Све улице се зову по државама, па имате две главне улице које иду од Линколн меморијала до Конгреса, које се зову Independent и Constitution, и то је Washington Mall, и то је срце америчке државе, и шта је у том срцу – војска и знање. А овде је просто један развојни кошмар, па је тако и у образовању и у политици, у свему. Недостаје визија и само се иде линеарно. И ово мало вредности што имамо – проћердамо. Није нам то важно. У Француској знаш шта је „Хотел де Вил”, шта је црква, шта је железничка станица… то су симболи некога трајања. Исто то знаш у Италији, у Аустрији. Ти овде државне установе не можеш наћи. То је симбол тога што нема трајања. У Немачкој имате мале универзитете и ако немају довољно студената да упишу, сачекаће следећу годину. Као код бербе грожђа – није родило, али неће затворити универзитет. Овде имате као поплаве – произведеш па не знаш шта ћеш после са њима. Има ли смисла дати триста, четиристо хиљада долара за школовање лекара и најбоље пустити да оду, а не дати им шансу.

Како младима данас може да се помогне?

Да бисте имали 30.000 речи, морате да прочитате 10-15 највећих дела. Све се свело на неко приземно знање, сви мисле да знање могу лако купити. Мислите ли да Гугле у датом моменту неће бити искључен? Па пола људи не зна таблицу множења. Чекаш ујутру мејл да добијеш инструкције шта ћеш тог дана да радиш. Питам нешто студента, а он ми каже „чекајте, фали ми дигитрон”. Па ако искључе Гугле, пола људи у Азији неће знати да се врати кући. Само ће бити „switch off”. Они који воде државе не схватају да морају имати неки свој алтернативни систем. Тако губиш могућност да се сам развијаш. Замислите да лекар оперише и каже „ја ћу да изгуглам кад отворим стомак где је бубрег”. Проблем је тривијализација знања. И зато су оних 10 најбољих о којима сам говорио отишли на Кембриџ, а ми смо добили ријалити шоу и плаћамо таксу за то. И то је направљено и за њихову руљу док њихова елита каже „ови што праве бомбе су код нас значајни”.

Држава је казнила средњу класу, рекли сте једном приликом. Ко је данас средња класа и имамо ли је уопште?

Да ли ми можемо да дамо стипендије за 50 лекара да оду у Хјустон да науче да оперишу срце? Једна операција је скупља него све њихово школовање. И да их обавежемо да после дођу овде. Не можемо очекивати да један лекар ради за 400 евра, а да се у управном одбору нечега, што не знамо шта је, добије 10.000 евра, исто јавног новца. Знамо да нешто кошта колико кошта. И да се доктор формира 20 година, да је то процес производње и да то није исто као лепити плакате. Та се класа тањи и то се може доказати, а једна мала финансијска елита све контролише. Имамо на стотине примера како држава кажњава средњу класу. Имате политику да средња класа буде предмет политичког плена, па иде линеарно смањивање плата, па кад дођу пред шалтер само што не пуцају на њих, па смишљаш процедуре… Чему оне служе, чему служи да свака два месеца нешто мењамо? Каква је то уређена држава у којој је извадити личну карту, возачку или заменити здравствену књижицу равно форсирању Кајмакчалана?

Имамо на стотине процедура које су бесмислене, а онда неко смисли да тако заради 400 динара и да има неки приход. Онда је најбоље, ако је то бизнис, да се свако јутро вади лична карта и да буде рентабилно. Зато што се као друштво бавимо најгорима, а не најбољима. Не заседа Наставно веће у гимназији да види шта ће са пет најбољих и како њима да помогне, већ да поправи оцене тридесеторици најгорих. И та базична ствар се преноси на читаво друштво. И ово је освета лоших ђака. И то тако траје и народ то воли.

Разговарала Ана Митић
Извор: Недељник
28. 12. 2022.
https://www.detinjarije.com/profeso...-vec-da-popravi-ocene-tridesetorici-najgorih/
rukopis kao iz bukvara znaci da od tog * strucnjaka * nema nista

on nece imati resenje za neki problem , on je sposoban samo za kopiranje, ne za kreativnost

uzalud bi mi zadrzavali najbolje ako nemas mogucnosti da ih iskoristis

tesla da je ostao na balkanu , mogao je biti predavac u skolstvu ili mozda radnik u nekoj elektro firmi

ne bi bio ni direktor jer to zahteva menadzerske poslove a ne kreativan um

najbolji doktori - bili bi frustrirani u srbiji jer bi uglavnom radili slicne operacije , srbija je malo trziste i za to , nema puno interesantnih slucajeva

bolje bi bilo da srbija skolovanje tih strucnjaka uslovljava sa jedno 100 besplatnih operacija za srpske drzavljane

za srbiju su dosta oni sa osmicama, znaju oni da operisu slepo crevo i izvrse carski rez
 
*Да ли ми можемо да дамо стипендије за 50 лекара да оду у Хјустон да науче да оперишу срце? Једна операција је скупља него све њихово школовање. И да их обавежемо да после дођу овде. Не можемо очекивати да један лекар ради за 400 евра, а да се у управном одбору нечега, што не знамо шта је, добије 10.000 евра, исто јавног новца. Знамо да нешто кошта колико кошта. И да се доктор формира 20 година, да је то процес производње и да то није исто као лепити плакате.*

ne , nego stipendiras dvojicu a onda oni to znanje prenose ovde , napravis dobar sistem

da ta dvojica nauce njih 2 hilj


uglavnom vidi se nedostatak dubine i u razmisljanju nekih od najvecih *strucnjaka* u srbiji , kako ce oni losiji shvatiti nesto kad krem ne shvata?
 
Ovaj post je iz neke 70 godine, valjda se do te godine stiglo sa citanjem novina....U Hjuston da nauce da operisu srce? Sacuvaj boze....Valjda je vaznije pricati protiv Srbije nego procitati danasnje tekstove....
Istina je da se osamdesetih godina uveliko majstorisalo na srcu u srbiji, ali da su neki ljudi, cak nevazni za drzavu i narod trosili pare na operacije u Hjustonu, jer su i tada kao i danas strucnjaci u Srbiji bili nepismeni, sve ih pokupili sa Terazija par godina ranije i podelili im diplome i rukovodeca mesta u drzavi, koju su ubrzo napali i rusili.
 
Svedoci smo toga da nam je obrzovanje puno problema i da ga treba menjati.

Sinoc razmisljam da bi od prvog razreda trebalo imati nastavnike , ucitelje izbaciti

pa im onda dodje bolja misao - ISTOVREMENO 2 VASPITACA

-jedan je ucitelj , drugi je strucnjak u toj oblasti

ucitelj je tu za animaciju ucenika , vaspitanje a drugi je predavac , medjusobno saradjuju

-osnovna skola 6 god , 4 opste a 2 sa nekoliko izbornih predmeta koji se ocenjuju

prve 4 god nema ocena , cilj je upoznavanje sa svim temama , ucenje bar 2 strana jezika , osnovi matematike( tablica mnozenja i geometrija )

-uvesti moderne predmete , *telefon i aplikacije* * zanimljivi sajtovi*

-uvesti stare predmete * sah* jedan dan nedeljno posvecen sahu i fizickom , 3 sata da deca vezbaju po zelji u sali uz vise nastavnika

na svakoj spravi po jedan

-nastavnicima smanjiti papirologiju ali im uvesti 3 meseca specijalizacije pre pocetka rada i mesec dana na svakom raspustu

eto nekih predloga , za pocetak
Mi ne znamo kojim će se profesijama baviti buduće generacije jer se potrebe industrije, tehnologije, medicine i ostalih delatnosti, menjaju.
Da smo mi znali da će postojati zanimanje frontend developer, verovatno bismo imali pre dvadeset godina neke predmete koji usmeravaju ka toj vrsti rada.
Ili zanimanje grafički dizajner, ili pre devedeset godina kamerman, dizajner zvuka, virtuelni asistent, analitičar za kripto valute, profesionalni gejmer, stručnjak za autorsko onlajn pravo, sve su to zanimanja koja ne daju konkretne proizvode, suštinske za čoveka.
Ali, i od toga neko živi.
 
Ovaj post je iz neke 70 godine, valjda se do te godine stiglo sa citanjem novina....U Hjuston da nauce da operisu srce? Sacuvaj boze....Valjda je vaznije pricati protiv Srbije nego procitati danasnje tekstove....
Istina je da se osamdesetih godina uveliko majstorisalo na srcu u srbiji, ali da su neki ljudi, cak nevazni za drzavu i narod trosili pare na operacije u Hjustonu, jer su i tada kao i danas strucnjaci u Srbiji bili nepismeni, sve ih pokupili sa Terazija par godina ranije i podelili im diplome i rukovodeca mesta u drzavi, koju su ubrzo napali i rusili.
*Један од најбољих српских економиста, редовни и омиљени професор Филозофског факултета у Београду у интервјуу за Оригинал, причао нам је зашто је важно да се лествица не спушта, зашто је још факултет остао као последња одбрана образовања, пошто су основно и средње тотално девалвирани, како треба да се учи, зашто најбољи студенти не треба да одлазе*

to je pripadnik srpske intelektualne elite
 
https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3744493-da-li-ce-vestacka-inteligencija-uci-u-skole

Primena digitalnih alata, otvorenih obrazovnih resursa na internetu, obrazovnih aplikacija i portala, kao i veštačke inteligencije, to nije više budućnost - to je sadašnjost. Ako mi budemo bili neodlučni, neuki ili nespremni, to nam ne daje za pravo da sprečavamo našu decu da se na savremen način obrazuju. Mi bi trebalo da se otrgnemo od stila obrazovanja koji je koncipiran i nastao je u 21. veku ili ranije, moramo da se okrenemo napred i ne smemo da kočimo točak progresa.

kad pricaju - znaju da se tehnologija ne sme izbaciti iz skole

a onda - zabrana telefona u skolama
 
https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3744493-da-li-ce-vestacka-inteligencija-uci-u-skole

Primena digitalnih alata, otvorenih obrazovnih resursa na internetu, obrazovnih aplikacija i portala, kao i veštačke inteligencije, to nije više budućnost - to je sadašnjost. Ako mi budemo bili neodlučni, neuki ili nespremni, to nam ne daje za pravo da sprečavamo našu decu da se na savremen način obrazuju. Mi bi trebalo da se otrgnemo od stila obrazovanja koji je koncipiran i nastao je u 21. veku ili ranije, moramo da se okrenemo napred i ne smemo da kočimo točak progresa.

kad pricaju - znaju da se tehnologija ne sme izbaciti iz skole

a onda - zabrana telefona u skolama
Ne razumem, je l problem imati računar ili tablete u učionici ili su telefoni obavezni u obrazovanju? Možda nisam upućena da telefoni imaju neke obrazovne funkcije, koje nemaju ostali uređaji koje mi koristimo u nastavi.
 

Back
Top