Будизам...

Može u jednoj.Veza je ta da smo svi robovi tog zakona,bačeni u taj kauzalni vrtlog bez da se išta pitamo osim u načinu na koji ćemo ga percipirati i doživljavati.

Jesi li ikada pokušao da se izvučeš iz tog ropstva...ili si ga prihvatio kao normalnost?
Cilj rada na sebi je, između ostalog, prevazilaženje i izlazak iz ropstva tog zakona
 
Imam jedno pitanje,da li JA nastaje ustvari sa samosvešću tj sa svešću o sebi kao biću?
Ako misliš na ego,rađamo se sa njim
Ako misliš na našu pravu prirodu, koja nije uslovljena egom,rađamo se i sa njom
Samosvest je relativan pojam
Poneka spoznaja nije Ostvarenje, već samo stepenik više na putu
Vecina ih se zaglavi na početku stepeništa misleći da su njihove spoznajice bitne
A samo im učvrste ego
 
Jesi li ikada pokušao da se izvučeš iz tog ropstva...ili si ga prihvatio kao normalnost?
Cilj rada na sebi je, između ostalog, prevazilaženje i izlazak iz ropstva tog zakona
Prihvatio sam ga kao neminovnost u ovakvoj dimenziji postojanja.Ne znam na koji način bi prevazišao taj zakon jer sve što je rođeno,mora da umre,sve što nastaje mora da nestane.Morao bih da dođem do stanja nečega nerođenog i akauzalnog,nečeg što egzistira transcedentno u odnosu na ovaj svet.
 
Prihvatio sam ga kao neminovnost u ovakvoj dimenziji postojanja.Ne znam na koji način bi prevazišao taj zakon jer sve što je rođeno,mora da umre,sve što nastaje mora da nestane.Morao bih da dođem do stanja nečega nerođenog i akauzalnog,nečeg što egzistira transcedentno u odnosu na ovaj svet.

Potrebno je samo da postaneš svestan sebe, jer samo na taj način ćeš napraviti promenu u odnosu na život - umesto da život upravlja tobom i nameće ti svoje zakone kako da živiš, ti ćeš preuzeti upravljanje života u svoje ruke.
A da bi postao svestan sebe moraš prvo upoznati sebe sa svim svojim vrlinama i manama.. A za to je potrebno samoposmatranje.
 
Ne znam šta podrazumevaš pod tim?Kada kažem JA mislim na ono u nama što posmatra,misli i oseća a samo ne može biti posmatrano.
Prepoznavanje naše Prave prirode ili prvobitnog stanja je suštinski cilj,bar nama u Vadžrajani
Prvobitno stanje je čisto i zajedničko svim svesnim (osetnim bićima)
ona čuvena "praznina" koju nam laici spočitavaju kao neko ništavilo je manifestacija tog stanja koje je izvor svih pojava u latentnom obliku
 
Potrebno je samo da postaneš svestan sebe, jer samo na taj način ćeš napraviti promenu u odnosu na život - umesto da život upravlja tobom i nameće ti svoje zakone kako da živiš, ti ćeš preuzeti upravljanje života u svoje ruke.
A da bi postao svestan sebe moraš prvo upoznati sebe sa svim svojim vrlinama i manama.. A za to je potrebno samoposmatranje.
da dodam samo,OBJEKTIVNO samoposmatranje
E tu Ego ume da zajebe
 
da dodam samo,OBJEKTIVNO samoposmatranje
E tu Ego ume da zajebe
Samoposmatranjem stičemo tu objektivnost jer prva i najteža prepreka u upoznavanju sebe je spoznaja da sve vreme lažemo sebe. Mi smo najčešće nesvesni toga, te kroz samoposmatranje uočavamo sve oblike odbrane tih laži.
Sećam se kakve je muke imala Kojica dok je prolazila kroz taj period spoznaje sebe.
 
Kada kažem JA mislim na ono u nama što posmatra,misli i oseća a samo ne može biti posmatrano.
Moram dodati da je to Apsolutno, a ne praznina kako nečastive sile obmanjuju...ovaj svet je i Isus video kao svet obmane i lepo je besedio ne budite robovi ovoga sveta.

Isto tako za ovaj iluzorni svet i Buda je rekao da je ovde život jednak patnji...pa sve je jasno...ludome u Božanstvu.
 
Samoposmatranjem stičemo tu objektivnost jer prva i najteža prepreka u upoznavanju sebe je spoznaja da sve vreme lažemo sebe. Mi smo najčešće nesvesni toga, te kroz samoposmatranje uočavamo sve oblike odbrane tih laži.
Sećam se kakve je muke imala Kojica dok je prolazila kroz taj period spoznaje sebe.
posmatranje sebe jeste prva prepreka ali i PRVI USLOV za bilo koje ostvarenje
Mi to zovemo konstantna svesnost ili konstantno prisustvo
Podrazumeva i posmatranje i svojih postupaka a ne samo misli ili osobina, jer upravo oni stvaraju buduću karmu
Samobmana se javlja i kod posmatranja sebe
O tome sam pričala
Vide ljudi od sebe kojekakve fantazme
 
Samoposmatranjem stičemo tu objektivnost jer prva i najteža prepreka u upoznavanju sebe je spoznaja da sve vreme lažemo sebe. Mi smo najčešće nesvesni toga, te kroz samoposmatranje uočavamo sve oblike odbrane tih laži.
Sećam se kakve je muke imala Kojica dok je prolazila kroz taj period spoznaje sebe.
Hvala na prošlom vremenu. :mrgreen:

Ali da, prvi susret sa unutrašnjom iskrenošću bio je priličan šok.
 
Potrebno je samo da postaneš svestan sebe, jer samo na taj način ćeš napraviti promenu u odnosu na život - umesto da život upravlja tobom i nameće ti svoje zakone kako da živiš, ti ćeš preuzeti upravljanje života u svoje ruke.
A da bi postao svestan sebe moraš prvo upoznati sebe sa svim svojim vrlinama i manama.. A za to je potrebno samoposmatranje.
Srđan Roje je našao dobru reč. Kada se zahukta akcija-reakcija-akcija-reakcija
u nekom trenutku umesto reakcije treba odgovoriti. Odgovor zaustavlja točak.

Mada naravno, za odgovor umesto reakcije potrebno je svesnost podići na
viši nivo, a za to je opet potrebno samoposmatranje.
 
Moram dodati da je to Apsolutno, a ne praznina kako nečastive sile obmanjuju...ovaj svet je i Isus video kao svet obmane i lepo je besedio ne budite robovi ovoga sveta.
Apsolutnost podrazumeva potpunost,sveobuhvatnost znači i punina i praznina,i praznina punine i punina praznine,neka vrsta jing janga.
Ta praznina je preduslov da se sipa novi čaj u šolju u onoj zen priči:

Veliki japanski učitelj Nan-in primio je univerzitetskog profesora koji je došao da se raspita o mudrosti Zena.

Učitelj ga je poslužio čajem. Sipao je čaj do vrha šolje i čak nastavio dalje da sipa.

Profesor je gledao kako se čaj preliva, dok više nije mogao da se suzdrži. “Previše si sipao. Prosipaš na sve strane!”, rekao je profesor.

“Kao i ova šolja”, rekao je učitelj,”vi ste puni vaših razmišljanja i nagađanja. Kako mogu da vam pokažem Zen ako prvo ne ispraznite vašu šolju?”
 
Apsolutnost podrazumeva potpunost,sveobuhvatnost znači i punina i praznina,i praznina punine i punina praznine,neka vrsta jing janga.
Ta praznina je preduslov da se sipa novi čaj u šolju u onoj zen priči:

Veliki japanski učitelj Nan-in primio je univerzitetskog profesora koji je došao da se raspita o mudrosti Zena.

Učitelj ga je poslužio čajem. Sipao je čaj do vrha šolje i čak nastavio dalje da sipa.

Profesor je gledao kako se čaj preliva, dok više nije mogao da se suzdrži. “Previše si sipao. Prosipaš na sve strane!”, rekao je profesor.

“Kao i ova šolja”, rekao je učitelj,”vi ste puni vaših razmišljanja i nagađanja. Kako mogu da vam pokažem Zen ako prvo ne ispraznite vašu šolju?”


Da, zašto ne isprazniš tu šolju?
Ne možeš znati nešto novo, drugačije, dok ti je šolja ispunjena onim istim, naučenim znanjima.
 
Pogledah ovaj snimak i čovek ništa posebno nije rekao.Pazi on nije aposlutno siguran da je u prostoriji u kojoj sedi jer eto postoji mogućnost da možda sannja jer je iz ugla budnosti san gotovo istovetan al je aposlutno siguran da on jeste,da ja jeste i da je svesno i prisutno???Po čemu i to ja jesam,ja sam prisutan nema mogućnosti da je ustvari san?Ta mogućnost i dalje postoji.Nekonzistentan je.
 
Po čemu i to ja jesam,ja sam prisutan nema mogućnosti da je ustvari san?Ta mogućnost i dalje postoji.Nekonzistentan je.


Prati malo šta pišeš. Prekontroliši da li si nešto nelogično izrekao pa onda pritisti 'Objevite odgovor'.

Kada govorimo o Ja jesam, Ja jesam je prisutno u svakom snu.
To je potvrda sanjaru da postoji bez obzira na san koji sniva.
Međutim, Ja jesam u snu ne otkriva ništa više od toga, ukazuje samo na nepobitnu istinu da postojim,
da sam prisutan u snu. Da bi o sebi otkrio više od toga sanjar mora da se probudi i da vidi šta je to što se
u snovima krije iza njegovog Ja.
...
Sanjar je dakle apsolutan, nepromjenjiv, bez obzira koji san sanja. Snovi se mijenjaju.

No hajde, zadovoljimo i tvoj ego, uzmimo pretpostavku da je sve san...
Kako objašnjavaš postojanje sna bez onoga koji ga sanja???
 
Prati malo šta pišeš. Prekontroliši da li si nešto nelogično izrekao pa onda pritisti 'Objevite odgovor'.

Kada govorimo o Ja jesam, Ja jesam je prisutno u svakom snu.
To je potvrda sanjaru da postoji bez obzira na san koji sniva.
Međutim, Ja jesam u snu ne otkriva ništa više od toga, ukazuje samo na nepobitnu istinu da postojim,
da sam prisutan u snu. Da bi o sebi otkrio više od toga sanjar mora da se probudi i da vidi šta je to što se
u snovima krije iza njegovog Ja.
...
Sanjar je dakle apsolutan, nepromjenjiv, bez obzira koji san sanja. Snovi se mijenjaju.

No hajde, zadovoljimo i tvoj ego, uzmimo pretpostavku da je sve san...
Kako objašnjavaš postojanje sna bez onoga koji ga sanja???
Svaki put kada si rekao i pomislio ja postojim bio si u telu i to možeš sa aposlutnom sigurnošu da kažeš,tvoja svest o tebi kao nekom koji jeste je uvek u telu a ovaj to dovdi u pitanje jer je možda telo san al ovo da on jeste u nije san iako ga isključivo u telu doživljava.Ti jasnije sad malo?
 

Back
Top