Будизам...

Ono što se meni posebno svidja u budizmu, jeste stav nenasilja, koji je veoma potreban današnjem svetu na širokim kolektivnim nivoima, kako bi se sprečili ratni sukobi velikih razmera. Svidja mi se moralnost i pedagoški aspekt tog pravca(namerno ne kažem religije), koji ljude uči da budu odgovorna bića.
Ali ipak,ne svidja mi se budistički odnos prema ženi,koji je ipak nešto blaži, nego unutar velikih monoteističkih religija, ali je i u budizmu jos uvek žena u neravnopravnom položaju u odnosu na muškarca. Takodje mi se ne svidja ni kastracija ljudske seksualnosti, koja može naneti ljudima velike energetske štete, jer ljudska priroda sama po sebi (ovo naglašavam)ipak nije predodredjena za stanja askeze i celibata. Bilo bi jako dobro, kada bi moderni budizam u odredjenom obimu prihvatio i neka druga učenja, jer bi tada postao humaniji i kao verski pravac, još više bi se približio ljudima i ljudskom na zemlji(mada je od svega ponudjenog on najbliži ljudskom).
Како то Барбара лепо исприча. :D
Да.. ни мени се не допадају исти моменти..
мада.. не морају сви будисти да буду и монаси.. или ја грешим? :roll:

Ево проверила...:klap:

Архат (санскрит) или арахант (пали) значи "вредан" или "частан". Реч арахант ("часни") се употребљавала у древној Индији за исказивање поштовања, слично као израз "велечасни" у хришћанству. У Риг-веди овај термин се користи за божанство Агнија (II, 3. 3). Њиме је ословљаван и Махавира, утемељитељ ђаинизма. Касније је израз стекао посебну употребу у будизму.

Арахант у будизму

У будизму постоје четири различита ступња духовног достигнућа:

* сотапана - "онај који ступа у ток"
* сакадагами - "онај који се једном враћа"
* анагами - "неповратни" и
* арахант

Арахант означава појединца који је достигао крајњи ступањ духовног развоја; који је ослобођен нечистоћа, који се ослободио свих десет окова који везују ум за круг препорађања, чије је срце ослобођено менталних нечистоћа и који се неће више препорађати. То је Будина титула и највиши ниво међу његовим следбеницима.[1]

Арахантом се сматра онај код кога су умртвљене све асаве, или "приливи", који умножавају карму продужавајући постојање у чулној сфери. Док је постизање прва три ступња могуће и световњацима, постизање четвртог од стране неког световњака сматрало се крајње неуобичајеним. Међу цејлонским будистима сматра се да световњак који достигне арахантство треба сместа да приступи монашком реду (сангхи). Према Буди, жене поседују једнаку способност да постану араханти као и мушкарци[2]. У Тхеригатхи се наводе бројни примери монахиња које су достигле араханство. У Будино доба и непосредно потом, од араханата се није очекивало повлачење из света. Араханти су обично настављали да живе у оквиру људског друштва без себичних побуда. Али, пошто је традиција индијског аскетизма била снажно наклоњена повлачењу из световног живота, већ рани будизам бележи примере араханата усамљеника[3].

Међу теравадинима је запажена склоност ка дубоком уважавању араханата. Махасангхикина школа је критиковала овакво величање и установила да извесни појединци, за које се сматрало да су араханти, у ствари испољавају бројне несавршености. Ове критике је изрекао Махадева. Критиковање арахантства наставила је махајанска школа, на основу чињенице да нирвана коју араханти постижу представља само престанак асава, а не потпуно просветљење (самбодхи). По махајанским будистима идеал бодисатве надређен је идеалу арахантства[4].

Наравно - википедија...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zajedno s krvlju natopljenim pejzažom religijskog sukoba,
postoji iskustvo unutarnjeg mira i samoće koje svaka religija
obećava, ali nijedna toliko kao budizam. Stojeći u izrazitom
kontrastu naspram divljaštva drugih religija, budizam
nije niti fanatičan niti dogmatičan - tako barem tvrde
njegovi sljedbenici
........

„Paralele između Tibeta i srednjovjekovne
Europe su zapanjujuće," zaključuje Tom Grunfeld u svojoj
knjizi o Tibetu.
Anna Louise Strong posjetila je 1959. godine izložbu opreme
za mučenje koju su koristili tibetanski vrhovni gospodari.
Bilo je tu lisica svih veličina, uključujući i malih za djecu,
i instrumenata za odsijecanje noseva i ušiju, izbijanje
očiju, slamanje ruku i rezanje tetiva nogu. Bilo je i vrućih
instrumenata za žigosanje, bičeva i naročitih naprava za
vađenje utrobe. Izložba je predstavila fotografije i svjedočenja
žrtava koje su oslijepljene, obogaljene ili amputirane
radi lopovštine.


Zene koje je Levvisova intervjuirala

ispričale su priče o mukama svojih baka s monasima
koji su ih iskorištavali kao„priležnicama mudrosti".
Bakama je rečeno da spavajući s monasima dobivaju „način
prosvjetljenja" - na koncu, sam Buda morao je biti sa
ženom kako bi dosegnuo prosvjetljenje. Žene su također
spomenule „obijesni" seks koji su, navodno, duhovni i suzdržljivi
monasi međusobno prakticirali unutar Gelugpa
sekte. Žene koje su bile majke ogorčeno su progovorile
o samostanskim otimanjima malih dječaka u Tibetu.


Dalaj lama:
Nadalje je izjavio:„lz tih mi se razloga
sustav sviđa te... o sebi mislim kao o polumarksistu i polubudistu."
Ali, također je poslao umirujuću poruku„onima
koji žive u obilju"„Dobro je biti bogat.
..To su plodovi naših
zaslužnih djela, dokaz da smo u prošlosti bili darežljivi." A
siromašnima nudi ovu opomenu:„Nema razloga biti ogorčen

i buniti se protiv onih koji imaju imovinu i bogatstva...
Bolje je razviti pozitivan stav."
:lol:
Ceo novinski clanak se moze pronaci ovde,preveden :
http://rapidshare.com/files/149732557/Tibet.pdf.html


to be continued
 
Poslednja izmena:
Cula sam mnoga uzasna svdeocenja na Tibetu. To je bio i razlog zasto je komunisticka Kina izvrsila okupaciju Tibeta. Ipak, budizma nije svuda isti. Tibet je bio neka vrsta budisticke Dzamahirije, gde su svestenici radili sa ljudima sta su hteli (bukvalno). Vecina Tibetanaca je bila presrecna zbog dolaska kineske vlasti, ali jos uvek postoji sujeverje u bozanstvnost Dalaj Lame. Oni koji se bore za nezavisnost Tineta nisu tamo bili i upoznali su samo Dalaj lamu, koji je uneo malo mistike u njihove ucmale zivote na zapadu. Tibet je nesto sasvim drugo.
 
Cula sam mnoga uzasna svdeocenja na Tibetu. To je bio i razlog zasto je komunisticka Kina izvrsila okupaciju Tibeta. Ipak, budizma nije svuda isti. Tibet je bio neka vrsta budisticke Dzamahirije, gde su svestenici radili sa ljudima sta su hteli (bukvalno). Vecina Tibetanaca je bila presrecna zbog dolaska kineske vlasti, ali jos uvek postoji sujeverje u bozanstvnost Dalaj Lame. Oni koji se bore za nezavisnost Tineta nisu tamo bili i upoznali su samo Dalaj lamu, koji je uneo malo mistike u njihove ucmale zivote na zapadu. Tibet je nesto sasvim drugo.
I sta ti kaze premudri Dalaj Lama ?:dash::dash:
 
Cula sam mnoga uzasna svdeocenja na Tibetu. To je bio i razlog zasto je komunisticka Kina izvrsila okupaciju Tibeta. Ipak, budizma nije svuda isti. Tibet je bio neka vrsta budisticke Dzamahirije, gde su svestenici radili sa ljudima sta su hteli (bukvalno). Vecina Tibetanaca je bila presrecna zbog dolaska kineske vlasti, ali jos uvek postoji sujeverje u bozanstvnost Dalaj Lame. Oni koji se bore za nezavisnost Tineta nisu tamo bili i upoznali su samo Dalaj lamu, koji je uneo malo mistike u njihove ucmale zivote na zapadu. Tibet je nesto sasvim drugo.

Ima vremena za mali osvrt i za nestašluke pocinjene u Kini,Japanu,Burmi,Sri Lanki,Tajlandu,Indiji.:lol: Zrtve ove miroljubive religije se mere milionskim ciframa.
 
..eto shta se desi sa uchenjem kada loshi ljudi dodju u posed, naprave od njega religiju i prilagode ga svojim potrebama..budizam na Tibetu se teshko moze prepoznati u prichi o Budi..jednostavno oni nisu sledbenici uchenja Bude vec necheg shto se bazira na tome, ali je jako iskvareno..
 
Vidim ovde zaista impresivnu raznolikost stavova o Budinom učenju. Po onoj narodnoj, koliko ljudi toliko ćudi. Pa evo i ja malo da doprinesem šarenilu, a možda i neke stvari postanu jasnije :D

Šta je budizam?
Naziv budizam dolazi od reči buddhi, što znači "probuditi se", te se zato za budizam može reći da je filozofija probuđenja. Ova filozofija ima svoje poreklo u iskustvu čoveka Siddhatte Gotame, znanog i kao Buda, koji je sam sebe probudio u 35. godini života. Budizam je danas star 2550 godina i ima oko 300 miliona sledbenika širom sveta. Do unazad stotinak godina budizam je bio uglavnom azijska filozofija, ali onda počinje da pridobija sve više sledbenika u Evropi, Australiji i Severnoj Americi.

Dakle, budizam je filozofija?
Reč filozofija dolazi od reči philo, koja znači "ljubav", i sophia, koja znači "mudrost". Dakle, filozofija je ljubav prema mudrosti ili ljubav i mudrost, pri čemu oba značenja savršeno opisuju budizam. Budizam uči da moramo pokušati da razvijemo svoje intelektualne sposobnosti do njihovih krajnjih granica, tako da smo u stanju da bolje razumemo. On nas takođe uči da razvijamo ljubav i blagonaklonost, tako da svakom biću možemo biti poput istinskog prijatelja. Dakle, budizam jeste filozofija, ali ne obična filozofija. On je filozofija ljubavi.

Eto za početak...

:D
 
Нисам познавалац будизма. Али ако се бави идејама душе, космичких закона везаних за мистично поимање исправног и неисправног деловања... па још ако се у причу убацују и нека бестелесна бића и ванљудски ентитети, онда се ипак ради о религији. Ово за бића и богове нисам сигуран. Знам да се у причу о Будином просветљењу уплиће индијски демон/бог илузије, Мара, али не знам колико се он помиње у свим оним варијантама будизма које постоје... од тибетанског, до зена.

Такође, Тибетанска књига мртвих прописује јасан скуп ритуалних радњи везаних за смрт човека, итд.

Још један аргумент контра тези да је реч само о филозофији је и у томе што поборник многих филозофских идеја може припадати и религијским групама. Истина, не важи то за све, али хтео сам да кажем да је поприлично немогуће да неко буде будиста и јудео-хришћанин, или будиста и муслиман.
 
Znači, budizam nije religija?

Tu je potrebno prvo definisati šta podrazumevamo pod religijom. Ako je to "verovanje u natprirodne sile i bića od kojih zavisi svet i zbivanje u njemu", onda budizam nije religija. Naime Buda tvrdi da ne postoji vrhovno božanstvo, tvorac ovog sveta, koji njime upravlja i ujedno nagrađuje i kažnjava ljudska bića. Isto tako, Buda je uočio da ono što zovemo "duša" predstavlja samo privid i da se tu ne radi ni o kakvoj trajnoj suštini našeg bića koja bi se ili preporađala iz jednog u drugo telo ili odlazila u večni život posle smrti. Dakle, Buda pobija dva osnovna postulata na kojem počiva zapadno shvatanje religije: bog-tvorac i duša. No ako "re-ligo" shvatimo u širem značenju kao "ponovno povezivanje sa sopstvenom prirodom", onda bi se moglo reći da je njegovo učenje religija, utoliko što praktikovanjem "puta pročišćenja uma" (kako je Buda definisao svoje učenje), uklanjamo veo neznanja i uviđamo čistu, blistavu prirodu sopstvenog uma. Uviđamo dakle stvari kakve jesu, čime sebe pošteđujemo nepotrebne patnje. To je i glavni cilj budizma.
 
ukupno
Re: Будизам...

Uviđamo dakle stvari kakve jesu, čime sebe pošteđujemo nepotrebne patnje. To je i glavni cilj budizma.

Da li uopšte znaš šta je život po Budi...

Sidatra Gautame postavio je 4 osnovne istine kao doktrinu učenja...čovekov život je patnja od rodjenja do smrti...uzrok svih patnji je želja za sticanjem zadovoljstva...biti slobodan od patnji znači ugušiti svaku želju...a što se postiže osmostrukim putem a što je...ispravni pogledi,ispravne težnje,ispravan govor,ponašanje,izdržavanje za život,napor ispravnu svesnost i razmišljanje.

Kada je Buda utvrdio, da je ćovekov život patnja nije li malo apsurdno kada kažeš da je cilj budizma,uvidnjanje stvari kakve jesu...da je čovekov život patnja...Kako to misliš da će bilo ko u budističkom smislu uvidevši stvari kakve jesu poštedeti sebe nepotrebne patnje. U budizmu NEMA potrebne i nepotrebne patnje.U Budizmu je život patnja. A od tog i takvog života kao patnje,oslobadja se gušenjem svake želje za zadovoljstvom a to nije uvidjanje stvari onakvim kakvim jesu.

A da bi se uspelo u svemu tome neophodno je slediti osmostruki put.Ne bih da zalazim u detalje osmostrukog puta koji se u uprošćenosti svodi na izbegavanje karme i nepotrebnih krugova reinkarnacije.

Buda pobija dva osnovna postulata na kojem počiva zapadno shvatanje religije: bog-tvorac i duša

Polovično tačno.Buda negira Boga-tvorca ali ne negira ''dušu''.Buda samo derogira ličnost u čoveku a što nikako nije jedno te isto.A u Bibliji je ličnost čovekova onako u prvom planu.Kada bi Buda kako ti reče pobijao ''dušu'' šta bi se to ''prosvetlilo'' tamo na kraju osmostrukog puta...Buda odbacuje ovaj svet,za njega tvrdi da je obmana i iluzija satkana iz patnje i tome slično.Nije suvišnim da ti ukažem da je ''velika'' razlika izmedju izvornog učenja Budizma i učenja ogromnog broja današnjih ''škola'' budističke meditacije.

:bye:
 
Da li uopšte znaš šta je život po Budi...
Zašto po Budi? Znam nešto malo po meni. Zar nije on govorio da se oslonimo na sopstveno iskustvo? :D

Nego, kad pođemo od pogrešne pretpostavke kao od nepobitne istine, onda naravno dođemo i do pogrešnih zaključaka. Buda nigde (sem možda u lošem prevodu) nije rekao da je čovekov život patnja od rodjenja do smrti.

Prva plemenita istina, izneta u njegovom prvog govoru - Dhammacakkappavatana sutti - glasi:

"A ovo je, monasi, plemenita istina o patnji: rođenje je patnja, starost je patnja, bolest je patnja, smrt je patnja, biti sa onim što nam je mrsko jeste patnja, biti razdvojen od onoga što nam je drago jeste patnja, ne dobiti ono što želimo jeste patnja. Ukratko, pet osnova prijanjanja su patnja."

Da li uviđaš razliku? U životu postoji patnja, što naravno ne znači da je ceo život patnja. Uklanjanjem neznanja nju možemo takođe ukloniti. Kad ne bi bilo izlaza, ne bi bilo ni budizma. Eto da se za početak ovde zadržimo, a kasnije možemo analizirati i ostale stavove koje si izneo...
 
''Будизам (санскрт: Buddha Śãsana - Будино учење) је религија и филозофија настала у североисточној Индији око 527. године пне. Оснивач будизма је Сидарта Гаутама (пали: Сидата Готама)[1], по чијој духовној титули, Буда (будан, пробуђени), је ова религија и добила име.

Циљ будизма је достизање просветљења, или, тачније речено, пробуђења (пали и санскрит: боди). Пробуђење се може одредити као увиђање истине (санскрит: дарма, пали: дама) која се крије иза појавне стране феномена, напуштање и превазилажење гнева, жеље и незнања, те достизање ослобођења од свеколике патње, односно стања блаженства и унутрашњег мира, нирване (пали: нибана — утрнуће, гашење), а тиме и прекидања циклуса препорођења (самсара). Начин за достизање пробуђења Буда је изложио у осмоструком племенитом путу.''

Википедија


''Не верујте мојим речима само зато што их је Буда изговорио, већ их добро преиспитајте. Будите сами себи светло''

Разлике ли драстичне. :lol: :D

Ne verujem ti !
Rekao bih da si jedan dio izvadla iz koncepta.
I shta se lozis davanjem prevoda pali i sanskrita, kad ne znas ni sta je to.


P.S. Nisam mogao da odolim, "Ljubav ti je to"
 
Ne verujem ti !
Rekao bih da si jedan dio izvadla iz koncepta.
I shta se lozis davanjem prevoda pali i sanskrita, kad ne znas ni sta je to.


P.S. Nisam mogao da odolim, "Ljubav ti je to"
Свађаш се са википедијом? :lol: ако, ако...

Ај отвори неку тему па испричај шта ти знаш. :cool:

:heart:
 
Wikipedia je dobra za zapocinjanje istrazivanja, ali sigurno nije dobro da se na njoj istrazivanje zavrsi.

Budizam je jednostavna religija: Nema boga, nema duse, imaju samo misli koje se prenose iz jedng u drugi zivot kroz reinkarnaciju, oslobodjenje od ciklusa zivota i smriti se postize kroz cetiri plemenite istine i osmostruki plemeniti put. Prema budi vrhunac stvarnosti je Nirvana (praznina), s tim se ne slazu Indijski rishiji (vidovnjaci), tvrde da iza nirvane ima braman (kosmicki duh, koji je u svemu i u kome je sve), danas u indiji ima zanemarljiv broj budista.

Budizam odgovara ljudima koji su intelektualno nastrojeni, meni se licno ne dopada.
 
ukupno
Re: Будизам...

Zašto po Budi? Znam nešto malo po meni. Zar nije on govorio da se oslonimo na sopstveno iskustvo?

Meni nije poznato da je osnivač budizma govorio o oslanjanju na vlastito iskustvo.Govore o tome ali neke druge ''bude'' i neke druge ''lame''.Govoriću o tome malo kasnije.A što se tiče onog...znam nešto malo po meni...o tome možemo diskutovati.

Nego, kad pođemo od pogrešne pretpostavke kao od nepobitne istine, onda naravno dođemo i do pogrešnih zaključaka. Buda nigde (sem možda u lošem prevodu) nije rekao da je čovekov život patnja od rodjenja do smrti.

Čudi me da nisi primetio da naznečno nisam citirao.Trebalo je da zapaziš da sam u najkraćem parafrazirao njegovo učenje o tome šta je život.

Da li uviđaš razliku? U životu postoji patnja, što naravno ne znači da je ceo život patnja. Uklanjanjem neznanja nju možemo takođe ukloniti. Kad ne bi bilo izlaza, ne bi bilo ni budizma. Eto da se za početak ovde zadržimo, a kasnije možemo analizirati i ostale stavove koje si izneo...

Ne uvidjam razliku jer je u suštini nema.:rtfm:

Ako je samo radjanje-rodjenje patnja a po Budi jeste,ako je sama smrt patnja,a po Budi jeste,ako je sve ono što bi čoveka činilo zadovoljnim patnja,a po Budi jeste šta to znači...
Može li to da znači da ceo ćovekov život nije patnja...

Osnova Budinog učenja se svodi na ...''sada kao i ranije,prosjaci,ja objašnjavam samo patnju i dokončanje patnje...'' Da bi bilo jasno ovo sam citirao.Buda se je obraćao siromašnim i ugnjetavanim,jer je prvo što je video kada je ''pobegao'' iz carske palate,bilo upravo to.A dok je bio u carskoj palati nije imao nikakvog saznanja kakva je stvarnost u realnosti izvan palate carske.

Doktrina izvornog,naglašavam izvornog budizma,prvenstveno a skoro i isključivo znači analaizu patnje (dukkham) zbog ontološke neautentičnosti bića-u-svetu.Budizam kao učenje u takvom usmerenju bilo je neka vrsta arhajskog prototipa filozofije egzistencije.

Budizam je nastao iz bramanizma i iz njega preuzeo učenje o duši ATMAN.Za razliku od bramanizma gde je konačni cilj stapanje duše sa Bramanom,u budizmu je cilj stapanje duše sa nečim apsolutnim a što se postiže prosvetljenjem.Izvorni budizam je vremenom razgranat na mihajanu,mahajanu i theravadu.Najzanimljiviji je ovaj poslednji koji je poznat i pod nazivom TANTRIČKI budizam a koji je nastao ceo vek nakon Budine smrti.Dalje je poznat i tibetanski budizam ili ti lamaizam i japanski šingo budizam.

Kada je Buda rekao:''Mogu srećan da umrem. Ni jedno jedino učenje nije ostalo skriveno u mojoj ruci. Uspeo sam da vam prenesem sve što vam može pomoći." pojedini nastavljači njegove doktrine nisu smatrali značajnim.Zašto...zato što je vremenom menjano izvorno učenje Bude.Tako je umesto onog teškog osmostrukog puta osmišljen ''dijamantski put

Dijamantski put kao put metoda,uvida i guru joge zasniva se na vadjrajani koja se u filozofskom pristupu ne razlikuje u bitnom od ostalih mahajanskih škola ali se mnogo razlikuje u ritualnom.Vadjrajana energično insistira ne ezoteričnosti i i izričitoj potrebi inicijacije da bi se uopšte mogla praktikovati.Na tu okolnost uvek se do maksimalnog naznačava onaj zavisan odnos inicijanta prema Guru-u.

Inače osnivači Vadjrajane-dijamantskog puta svoje učenje su preuzeli iz hinduizma stim što su tu i tamo nešto modifikovali i prilagodili svom učenju.Osnivači vadjrajane i njihovi sledbenici sebe smatraju apsolutnim vrhom Budinog učenja a pri čemu je veoma problematično da li bi se sam Buda da je živ naravno,sa tim složio.Inače sam Buda je umro u svojoj 80.toj godini i to veoma bolestan.

OleHannahhappypair.jpg
Lama Ole Nidal izmedju ostakig je rekao..."Kao što naše predjašnje misli, reči i dela tvore naše sadašnje stanje - mi upravo ovoga trena sejemo seme svoje budućnosti."

A ovako je mnogo mnogo pre njega rekao Lao Ce...''Pazite na svoje misli; one su početak postupaka.'' Lao Ce je osnivač taoizma.Nije teško uočiti da je suština rečenog potpuno ista.Malo zanimljivo ,zar ne...

Lama Ole Nidal kaza i ovo..."Samo je pitanje vremena, kada ćemo meditacijom ostvariti postojano stanje radosti. Nijedan od spoljašnjih uzroka ne može doneti sreću koja već ne postoji u nama" A koliko ovo ima zajedničkog sa osnovnim Budinim učenjem o patnji te da je prevazilaženje iste moguće samo gušenjem svake želje za zadovoljstvom...za srećom.

Ovo zvuči močno...Cilj Vadjrajane je ostvarivanje stanja izvan svake dualnosti, kada spoznajemo da je sve savršeno upravo tako kako jeste, jednostavno zato što izražava beskrajni potencijal uma." Lama Ole Nidal

Inače Lama Ole NIdal ''pripada Karma Kadju školi tibetanskog budizma-lamaizma koja je jedna od 4 glavne škole lamaizma.Osnov rada te škole je usmerensot na meditaciju uz pomoć Učitelja-Gurua.Karma kadju škola je zasnovana na mahamudra učenju koje omogućava dostizanje prosvetljenja u toku jednog života.A to učenje potiče od Bude Šajkamunija.Tamo negde oko prvog veka Tilopa je bio jedini nosilac svih škola i pravaca Mahanudre.Nasledio ga je njegov učenik Naropa,da bi Naropin učenik Marpa deo toga preneo na Himalaje.To učenje dalje nastavljaju jogini Milarepa i Gampopa kao njegov učenik koji je učenje preneo prvom Dodrdju Karmapi a čije su neprekidne reinkarnacije sačuvale to učenje.

A danas Lama Ole NIdal kaže..."Svaki od Karmapa predstavlja bezmerni, ljubavlju prebogati potencijal prostora - puno prosvetljenje." Današnji poglavar Karma Kadju škole je Karmapa Taje Djordje XVII a koji je prvi svesno reinkarnirani lama tibetanski.

Karmapa-s.jpg


I on kaže...Budizam nije religija. Budizam je metod", koji nas povezuje sa našom suštinom”

Inače sam Lama Ole Nidal nije rodjen kao lama niti je inkarnacija nekog lame.Tek je u svojoj 27-godini života iz Danske gde je rodjen otišao sa suprugom u Nepal gde ga je lama Lopon Ceču Rinpoče uveo u svet lamaizma.

I da se vratim na osnivača Budizma.I evo šta se kaže za patnju...

Rođenje je patnja; starost je patnja; smrt je patnja; jad i naricanje, bol, žalost i očaj su patnja; ne dobiti ono što želimo jeste patnja; ukratko: pet vrsta prijanjanja za život jesu patnja. A nije li to uprošćeno rečeno jedan život koji je kao takav patnja sam po sebi...

a šta kaže za uzrok nastajanja patnje...

U apsolutnom smislu, ne postoji stvarno biće, sopstvo, nepromenljivo, ego koji se preporađa. Štaviše, ne postoji bilo šta što ostaje nepromenjeno ni u dva uzastopna trenutka; jer pet sastojaka egzistencije (telo, osećaj, opažaj, izrazi volje i um) u stalnom su menjanju, neprestanom razlaganju i obnavljanju. Oni umiru svakog trenutka i svakog trenutka novi elementi se rađaju. Otuda sledi da ne postoji nešto kao stvarna egzistencija ili "biće" (latinski: esse), već samo beskrajan proces, neprekidna promena, "nastajanje" koje se sastoji od "stvaranja" i "rastvaranja", procesa akcije i reakcije ili preporađanja.

A šta kaže o ''trostrukoj'' želji...Postoji "želja za čulnim zadovoljstvima", "želja za večnim postojanjem" i "želja za samoponištavanjem". A da bi se sve to prevladalo u osmostrukom putu se kaže...

1. Ispravno razmevanje ...Potrudi se da što bolje razumeš Četiri plemenite istine
2. Ispravna misao...Donesi odluku da svoj život usmeriš pravim putem
3. Ispravan govor...Nemoj lagati ,Nemoj nepravedno kritikovati druge, Ne koristi
uvredljive reči,Ne ogovaraj.
4. Ispravno delovanje Sledi Pet pravila morala
5. Ispravno življenje Zarađuj za život tako da ne ugrožavaš druga živa bića
6. Ispravan napor Izbegavaj sve loše misli, one podstaknute mržnjom, zavišću i pohlepom ,Nastoj da što duže održavaš misli ispunjene blagonaklonošću i ljubavlju
7. Ispravna sabranost Postani što više svestan svih stanja i procesa u telu, svojih osećanja i misli
8. Ispravna koncentracija Duboka koncentracija odvešće te do jednog višeg stanja svesti (prosvetljenje)

Obrati pažnju na 5 plemenitih pravila morala...

Ne ubijaj
Ne kradi
Ne laži
Ne budi razvratan
Ne uzimaj droge i ne pij alkohol


Prva 4 pravila su apsolutno identična sa zapovestima iz Biblije.Zanimljivo ili se meni to samo tako čini.Meni ovo liči na religijsko u učenju Budinom.No ne bih o aspektima religijskog u Budizmu.Završiću sa onim kada Buda kaže...

Ni po sebi ni za sebe svet nije ništa.

O tom dvostrukom ništavilu,objekta po sebi subjekta za sebe,što je osnov Budinog izvornog učenja u kontekstu sa Budinim učenjem o uzročnosti može veoma mnogo da se diskutuje.Po Budi osnivaču budizma,svi elementi subjektivno-objektivne strukture sveta važe samo unutar spoznajne svesti i nemaju osnova izvan te svesti.Budin filozofski pristup problemu ''bića'' , ''bitka'' ''supstance'' ''kretanja'' ''vremena'' i nizu toga još, izuzetno je zanimljiv.Tako Buda za vreme u jednom stihu kaže...Vreme bez trajanja se ne da shvatiti a trajno vreme ne postoji.

I da zaključim.Izvorno Budino učenje u suštini je ostalo na svom izvorištu dok su neki delovi budizma,prilagodivši se ''zapadnjačkim'' potrebama u stalnoj eskalaciji prema ''zapadu''.
Sa ovom sličicom završavama....
137558277345aacf6470d4f.jpg


Uz :bye: :bye: :bye:
 
Meni nije poznato da je osnivač budizma govorio o oslanjanju na vlastito iskustvo.
To što ti nije poznato, ne znači da ne postoji.

Primer prvi: „Svako je sam sebi vodič, svako je sam sebi utočište. “ (Dhammapada, stih 380)

Primer drugi: Zato, Ananda, budi sam sebi ostrvo, budi sam sebi utočište, ne tragaj za spoljašnjim utočištem; neka Dhamma bude tvoje ostrvo, neka Dhamma bude tvoje utočište, ne tragaj za drugim utočištem.
A kako je to, Ananda, monah sam sebi ostrvo, sam sebi utočište...?
Kada boravi kontemplirajući telo u telu, marljivo, jasno razumevajući i sabrane pažnje, pošto je prevladao želju i tugu u odnosu na ovaj svet; i kada boravi kontemplirajući osećaje u osećajima, um u umu, objekte uma u objektima uma, marljivo, jasno razumevajući i sabrane pažnje, pošto je prevladao želju i tugu u odnosu na ovaj svet, tada je on, zaista, sam sebi ostrvo, sam sebi utočište, ne traga za spoljašnjim utočištem; tada mu je Dhamma ostrvo, tada mu je Dhamma utočište, i ne traga za drugim utočištem. (Mahaparinibbana sutta, odeljak 33-34, DN 16)

Primer treći: „Kao snažni zamah moćnog Okeana, takav je zahvat Života i Smrti. Zato sam sebi budi utvrđen otok, jer drugog zaklona za tebe nigde nema.“ (Theragatha, VI.7)

Itd. Ima takvih primera podosta.

Čudi me da nisi primetio da naznečno nisam citirao. Trebalo je da zapaziš da sam u najkraćem parafrazirao njegovo učenje o tome šta je život.

Pa kad nema ni navodnika, niti čega drugog. A i parafraza je očigledno u suprotnosti sa Učenjem. Radi lakše komunikacije, bilo bi dobro da navedeš izvor odakle citiraš. Ja sam naveo svoj izvor za tvrdnju da Buda nije celi život smatrao patnjom. Uostalom, za to ti ne treba Buda da bi uvideo. Ne verujem da i tvoj život, kao i svih nas, nije jedna uobičajena mešavina zadovoljstva i nezadovoljstva. Zato sam i rekao, naravno šaljivim tonom, da nešto malo znam šta je život. I jedan generalni savet, ako dozvoliš. Ne gledaj samo u to šta je rekao Buda, šta je rekao ovaj ili onaj. Sve to treba da ima nekakve veze i sa našim, konkretnim životom. Ako bi bilo sve samo jedna mentalna konstrukcija, onda kakve vajde od tog sem za mentalnu gimnastiku.

Ne uvidjam razliku jer je u suštini nema. Ako je samo radjanje-rodjenje patnja a po Budi jeste,ako je sama smrt patnja,a po Budi jeste,ako je sve ono što bi čoveka činilo zadovoljnim patnja,a po Budi jeste šta to znači... Može li to da znači da ceo ćovekov život nije patnja...“

Ah, malo si ga zabrazdio :) Zašto misliš da „je sve ono što bi čoveka činilo zadovoljnim patnja“? Opet sumnjiv citat. (Molim izvor, ako nije problem) Okrenimo se opet konkretnom životu. Da li si kad nekom pomogneš zadovoljan? Verujem da jesi. Da li si kad porazgovaraš sa iskrenim prijateljem zadovoljan? Verujem da jesi. Pa zašto bi to bila patnja? Ono na šta je Buda ciljao kad je govorio o patnji jeste egoistična želja. Jer ni svaka želja nije ista. Postoji želja koja nas oslobađa patnje. I postoji želja koja nas uvaljuje u sve veće probleme. Treba praviti tu vrlo važnu razliku.

„Osnova Budinog učenja se svodi na ...''sada kao i ranije,prosjaci,ja objašnjavam samo patnju i dokončanje patnje...''
Ovo je tačan citat, pa mogu da kažem i izvor: Alagadupama sutte (MN 22). No taj citat ne govori to što ti se čini da govori, što se vidi ako pogledaš ceo pasus.
“Mene koji ovako govorim, ovako naučavam, optužuju neki askete i brahmani bezrazložno, proizvoljno, lažno i neopravdano ovako: 'Rušilac je isposnik Gotamo; on propovijeda rušenje, uništenje i odricanje pravog života.' - A ja, učenici, naučavam samo jedno, danas kao i ranije: patnju i iskorjenjivanje patnje."

Dakle, Buda je poput lekara. On nudi lek za bolest i ni u kom slučaju ne kaže da je za pacijenta, pošto ima nekakvu boljku, najbolje da se ubije. Jednostavno zato što je njegova boljka izlečiva.

I da ne dužim... Ko će bre da čita ove kilometarske postove :D
 
Zašto po Budi? Znam nešto malo po meni. Zar nije on govorio da se oslonimo na sopstveno iskustvo? :D

Nego, kad pođemo od pogrešne pretpostavke kao od nepobitne istine, onda naravno dođemo i do pogrešnih zaključaka. Buda nigde (sem možda u lošem prevodu) nije rekao da je čovekov život patnja od rodjenja do smrti.

Prva plemenita istina, izneta u njegovom prvog govoru - Dhammacakkappavatana sutti - glasi:

"A ovo je, monasi, plemenita istina o patnji: rođenje je patnja, starost je patnja, bolest je patnja, smrt je patnja, biti sa onim što nam je mrsko jeste patnja, biti razdvojen od onoga što nam je drago jeste patnja, ne dobiti ono što želimo jeste patnja. Ukratko, pet osnova prijanjanja su patnja."

Da li uviđaš razliku? U životu postoji patnja, što naravno ne znači da je ceo život patnja. Uklanjanjem neznanja nju možemo takođe ukloniti. Kad ne bi bilo izlaza, ne bi bilo ni budizma. Eto da se za početak ovde zadržimo, a kasnije možemo analizirati i ostale stavove koje si izneo...

Imao sam jednu prijateljicu koja je praktikovala budizam i ona mi je neshto ovom slicno objasnila oko ovog dela..ako me secanje dobro sluzi:
Put do srece i spoznaje samo sega vodi tako sto shvatish da:
ako si mlad..ostaricesh
ako si lep..moze da ti se desi nesreca i postanes ruzan
ako si zdrav..mozes da se razbolis
ako si bogat..mozes sve da izgubis
ako imas lepu zhenu/muzha..poruzhnice itd..itd..kad jednom u to proniknesh..zhivot postaje lakshi i lepshi
kao shto rekoh, poznavao sam tu ribu odavno...
 
Imao sam jednu prijateljicu koja je praktikovala budizam i ona mi je neshto ovom slicno objasnila oko ovog dela..ako me secanje dobro sluzi:
Put do srece i spoznaje samo sega vodi tako sto shvatish da:
ako si mlad..ostaricesh
ako si lep..moze da ti se desi nesreca i postanes ruzan...

Da to je vazan uvid o prolaznosti svih uslovljenih stvari, svega što nas okružuje, i na koje se obično oslanjamo nekako se potajno nadajući da će ipak biti večno. Taj uvid znači ono uklanjanje neznanja kojem sam ranije pominjao i kojim se uklanja i patnja. :D
 
ukupno
Re: Будизам...

U vezi sa oslanjanjem na samog sebe i oslanjanja na vlastito iskustvo malo se nismo razumeli.Pod ukazivanjem na ''iskustvo'' ja sam podrazumevao nešto drugo a ne ono... „Svako je sam sebi vodič, svako je sam sebi utočište. “ Poznato mi je da je Buda svojim kazivanjem učio u smislu ...svako je sam sebi vodič...ali mi je malo nejasno kako u Budinom učenju čovek može biti sam sebi vodić ako...nema iskustva.Verovaću da me nečeš pogrešno shvatiti.Bez iskustvačovek teško može voditi samog sebe.Znači,ključna reč je iskustvo

Ne gledaj samo u to šta je rekao Buda, šta je rekao ovaj ili onaj. Sve to treba da ima nekakve veze i sa našim, konkretnim životom. Ako bi bilo sve samo jedna mentalna konstrukcija, onda kakve vajde od tog sem za mentalnu gimnastiku.

Sa ovim se slažem u potpunosti.A to tim više jer ima mnogo toga što je Buda rekao što je malo...da ne kažem kakvo.Na isti način kako sam u Bibliji našao mnogo protivrečnosti u kazivanju Isusovom isto tako sam našao i u kazivanju Budinom.Ali to nije od značaja za našu diskusiju.

Postoji želja koja nas oslobađa patnje. I postoji želja koja nas uvaljuje u sve veće probleme. Treba praviti tu vrlo važnu razliku.

Apsolutno je tako.I neki poznati staro grčki filozofi su pisali o tome.To mi je mnogo dobro poznato.

Zašto misliš da „je sve ono što bi čoveka činilo zadovoljnim patnja“?

Ovo nije citat i nisam ga napisao kao citat.To je moje mišljenje u vezi sa onim da nam je sve patnja rodjenje,starenje,želeje za zadovoljstvom smrt...Samo sam pod život podveo ono vreme od radjanja kao patnje do poslednjeg smrti kao patnje.

E sada.Malo mi je nejasno da u svim svojim plemenitim istininama,pravilima i svemu ostalom Buda nigde ne naznačuje pojam sreće ali o sreći govori u svom učenju.

Buda je učio da ne može da nam se dogodi ništa zbog same sreće, slučajnosti ili sudbine već da se to dešava zbog jednog ili više uzroka.Kod njega je sve u kauzativnom odnosu.A malo mi je nejasno kada kaže da je...'' najveća sreća nirvana''... a onda na drugom mestu kaže...

''Imati duboko znanje i umeće, biti dobro istreniran i koristiti dobro izabrane reči, to je najbolja sreća. Pružati podršku svojim roditeljima, brinuti se za svoju suprugu i decu i imati jednostavan životni stil, to je najbolja sreća. Biti darežljiv, pravedan, pomagati rođacima, biti neokaljan u svojim postupcima, to je najbolja sreća. Uzdržavati se od zla i od jakih pića, biti uvek postojan u vrlini, to je najbolja sreća. Poštovati i slušati dobru Dhammu ponizno, zadovoljno, zahvalno, to je najbolja sreća.”(SN26I-6)

Kakva je po tvom mišljenju razlika izmedju najbolje i najveće sreće kako ih je definisao Buda.Ovo kazivanje o najboljoj sreći zvuči klasično religijski i ima dosta sličnog sa recimo Isusovim učenjem.Da i ja malo skratim nije suvišnnim.

:bye: :bye: :bye:
 

Back
Top