БРИСЕЛ - ДИЈАЛОГ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.177
Vučić stigao u Brisel, sutra nastavak dijaloga Beograda i Prištine

Tanjug |17. jul 2018.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je večeras u Brisel gde će se sutra sastati sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem na novoj rundi razgovora o sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je večeras u Brisel gde će se sutra sastati sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem na novoj rundi razgovora o sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Sastanak kome će priustvovati i šefica EU diplomatije Federika Mogerini, bi trebalo da pocne oko 9 časova ujutru i da se zavrsi "rano popodne", saznaje Tanjug u Briselu.
U delegaciji Prištine, ovoga puta očekuju se, osim Tačija, i premijer Ramuš Haradinaj i predsednik parlamenta Kadri Veselji.

U delegaciji Beograda pored predsednika Vučića je i šef kancelarije za KiM Marko Đurić.

Šefica EU diplomatije Federika Mogerini, koja će biti domaćin ovog sastanka, najavila je da će na sastanku u sredu "sagledati dosadašnji napredak u razgovorima o sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji i isplanirati sledeće korake i sastanke kako bi se osiguralo da se rad između obe strane nastavi intenzivnim tempom".
Prethodna runda razgovora održana je 24. juna.

**************************
Сергеј Железњак: Пристанак на захтеве ЕУ довешће до распада Србије на протекторате НАТО-а и геополитичке катастрофе на Балкану
https://forum.krstarica.com/showthr...о-ево-ко-н?p=36058078&viewfull=1#post36058078
************
Значи - ОД СУТРА ПОЧИЊЕ НОВИ и УБИТАЧНИ ЦИРКУС.........:dash::dash::dash::dash::dash:




 
Ne postoji nikakav stvarni dijalog Beograda i Prištine.Reč je o predstavi za srpsku javnost.Verovatno se u tom cilju još prethodna vlast obratila Brselu sa zahtevom da organizuje tu manipulacije a Vučić samo preuzeo .Za EU ili onaj njen bitni deo,Kosovo je suverena država kao i svaka druga država i dijalog može da se vodi samo o dobrosusedskim odnosima ne ulazeći u pitanja suvereniteta jer za EU to pitanje rešeno,
 
Poslednja izmena:
" ЗАХВАЉУЈУЋИ ПОЛИТИЦИ НАШЕ ВЛАСТИ У ПРЕГОВОРИМА СА ШИПТАРИМА: Стигао нови ултиматум
17.07.2018

Приштина би требало да прекине дијалог са Београдом у Бриселу, уколико такозвана "Прешевска долина", како Албанци називају југ централне Србије, не буде тема тог дијалога, каже лидер Демократске партије Албанаца у Прешеву Рагми Мустафа.

Он је за ТВ Т7 рекао да би приштинска делегација, предвођена косовским председником Хашимом Тачијем требало да, како каже, озбиљно схвати захтев Албанаца из тог дела Србије да се о њиховим проблемима разговара у Бриселу, наводи се у преш клипингу Унмик-а.

Градоначелник Бујановца Шаип Камбери тврди да се права Албанаца са подручја централне Србије годинама крше, упркос споразумима који су потписани.

Скупштина албанских одборника, три општине југа централне Србије, усвојила је у суботу "Политичку декларацију", којом тражи од привремених косовских институција и власти у Београду да у дијалог о нормализацији односа буде укључен и, како кажу, политички статус Албанаца из Бујановца, Прешева и Медвеђе, три општине на југу Србије.

Између осталог, они траже да њихова права у Бриселском дијалогу заступа председник привремених косовских институција Хашим Тачи.

Они заправо траже да руководство привремених косовских институција, Тачи, чији легитимитет у дијалогу оспорава косовска опозиција, и Рамуш Харадинај, буду заступници њихових интереса у Бриселу, који би им, како сматрају, обезбедили исто "оно што Србија тражи за српску мањину на Косову и Метохији".

http://www.pravda.rs/2018/7/17/zahv...egovorima-sa-siptarima-stigao-novi-ultimatum/
 
vucic-pristalice.jpg


- - - - - - - - - -

1110563000.jpg


SNS-Miting.jpg
 
SAD daju Prištini 10 miliona dolara za BSK

Tanjug | 17. jul 2018.
Američki državni sekretar i ministar odbrane saglasili su se da dodele 10 miliona dolara za Bezbednosne snage Kosova (BSK)

Američki državni sekretar i ministar odbrane saglasili su se da dodele 10 miliona dolara za Bezbednosne snage Kosova (BSK), piše prištinska Gazeta ekspres.

Portal tvrdi da je imao uvid u dokument u kojem se navodi da su američko ministarstvo odbrane i Stejt department odobrili program za Kosovo koji će pomoći da BSK poveća svoje kapacitete kako bi "preduzele antiterorističke akcije i suprotstavile se međunarodnom organizovanom kriminalu".

Kao deo ovog programa, navodi se, SAD će donirati kosovskim bezbednosnim snagama vojna vozila, opremu za komunikaciju i obuku osoblja.
 
SAD daju Prištini 10 miliona dolara za BSK

Tanjug | 17. jul 2018.
Američki državni sekretar i ministar odbrane saglasili su se da dodele 10 miliona dolara za Bezbednosne snage Kosova (BSK)

Američki državni sekretar i ministar odbrane saglasili su se da dodele 10 miliona dolara za Bezbednosne snage Kosova (BSK), piše prištinska Gazeta ekspres.

Portal tvrdi da je imao uvid u dokument u kojem se navodi da su američko ministarstvo odbrane i Stejt department odobrili program za Kosovo koji će pomoći da BSK poveća svoje kapacitete kako bi "preduzele antiterorističke akcije i suprotstavile se međunarodnom organizovanom kriminalu".

Kao deo ovog programa, navodi se, SAD će donirati kosovskim bezbednosnim snagama vojna vozila, opremu za komunikaciju i obuku osoblja.

Колико новца Вучић планира да да за БСК?
 
Колико новца Вучић планира да да за БСК?

Очигледно да је у питању "државна тајна" - јер се опет кревељио и бекељио и изигравао забринутост после састанка пред тв сниматељима - на крају ће испровоцирати народ и направити тешке нереде:

Milivojević: Srpski pregovarači građanima ne prenose pravu sadržinu razgovora sa Prištinom

Analitičar Cvijetin Milivojević ocenio je danas da su predstavnici Beograda i Prištine danas u Briselu razgovarali o separatnom sporazumu, ali da pregovarački tim Srbije ne želi da deli sadržinu tih razgovora sa građanima Srbije.

Komentarišući sastanak koji su danas u Briselu održali predsednici Srbije i Kosova, Aleksandar Vučić i Hašim Tači sa visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednostnu politiku Federikom Mogerini, Milivojević je, u izjavi za Agenciju Beta, zaključio da "to o čemu se razgovaralo nije ono što građani Srbije misle da jeste".

On je rekao da se može primetiti da nakon tih sastanaka, srpski pregovarači govore opšte mantre, narodne poslovice, poput "dogovorili smo se da sačuvamo mir i stabilnost" i "dogovorili smo se da ćemo opet razgovarati".
"Bojim se da nije reč o tome kako urediti status Kosova u okviru Srbije, ma sa kakvim visokim stepenom autonomije, već je reč o nečemu drugome", kazao je on.

Milivojević je rekao da se u ovom trenutku, kada je reč o Briselskom dijalogu, prvenstveno informiše iz onoga što prenesu albanski mediji na Kosova, jer kako je ocenio, pregovarački tim iz Srbije ne želi da deli sadržinu tih razgovora sa javnošću Srbije. :dash::dash::dash:

On je istakao i da je primetna razliku u tome ko je sve od državnih zvaničnika otišao u Brisel na razgovore, jer je pregovaračka delegacija Prištine došla u apsolutnom kapacitetu, za razliku od pregovaračkog tima Srbije.

"U Briselu se pojavio predsednik Kosova, predsednik Vlade i Skupštine Kosova, ministar inostranih poslova, a sa srpske strane ne vidim premijera, a po Ustavu Srbije politiku ne vodi predsednik Srbije, već Vlada Srbije. Ne vidim ni predsednicu Skupštine, ministra spoljnih poslova Ivicu Dačića. A vidim šefa jedne od desetina kancelarija, a ova se sticajem okolnosti zove Kancelarija za KiM", izjavio je Milivojević.

Milivojević je dodao da iz toga može da zaključi samo da je "pravu istinu o onome o čemu se danas govorilo u Briselu, juče izrekao visoki funkcioner vladajuće Jedinstvene Rusije Sergej Železnjak, koji je kazao da 'Rusija neće podržati separatni sporazum', o kojem se očigledno razgovara u Briselu između Beograda i Prištine".

"Pretpostavljam da se razgovaralo o separatnom sporazumu na osnovu toga što su rekli kosovski pregovarači i funkcioner Jedinstvene Rusije što je jedna vrsta poruke javnosti u Srbiji o tome o čemu će se danas razgovarati u Briselu", ocenio je on.

Govoreći o daljim očekivanjima, Milivojević je kazao da o tome šta je rešenje za Kosovo ne znaju ni najbliži saradnici predsednika Aleksandra Vučića, računajući i predsednicu Vlade Anu Brnabić i ministar spoljnih poslova, kao ni potpredsednici Srpske napredne stranke.

"O tome šta je rešenje za Kosovo i taj kompromis o kome se govori zna samo Aleksandar Vučić, što govori o manjku poštovanja Ustava Srbije od strane najviših državnih funkcionera"
, zaključio je Milivojević.(Beta, 18.07.2018)
 
РУСИЈА СПРЕМНА ДА ПОМОГНЕ СРБИЈИ у решавању косовског проблема
18.07.2018.

Срби са Косова и Метохије су упутили писмо Владимиру Путину на Видовдан. Писмо је у Русији изазвало велико интересовање и веома пажљиво је прочитано, након чега су Срби са Косова и Метохије добили позив да посете руску Думу


Делегација из Србије на челу са Славишом Ристићем, народним послаником и председником покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“, боравила је у дводневној посети Москви. Поред Славише Ристића у делегацији су били: Слободан Самарџић, бивши министар за Косово и Метохију у Влади Србије и председник „Државотворног покрета“, Марко Јакшић, бивши народни посланик и лидер Срба са севера Косова, Драгана Трифковић, председник „Народног покрета“ и директор „Центра за геостратешке студије“ и Светлана Максовић, генерални секретар „Народног покрета“.


Срби са КиМ у посети Руској Думи - 13.07.2018.
 
Tači: Sastanak sa Vučićem najteži u poslednjih šest godina

Predsednik Kosova Hašim Tači ocenio je današnji sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem kome je prisustvovala i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini kao najteži vođen u poslednjih šest godina tokom kojih se vodi dijalog Kosova i Srbije.
Tači je nakon trojnog sastanka dodao i da ne očekuje da će naredni sastanci biti lakši od današnjeg.
Kosovo je opredeljeno da se ubrza poslednja faza dijaloga o normalizaciji odnosa dve zemlje koja treba da se okonča učlanjenem Kosova u svim medjunarodnim institucijama, rekao je Tači.

Prema njegovim rečima, danas je bilo reči o evropskoj budućnosti Kosova i o konkretnim koracima koje treba preduzeti u odnosu na Evropsku uniju.
"Zaključili smo i potvrdili da je Kosovo spremno i opredeljeno za dijalog, mir na Balkanu i učlanjene u EU i NATO", kazao je Tači.
Dodao je da će kosovska strana maksimalno raditi na postizanju konačnog pravno obavezujućeg sporazuma.
"Vidim svetlo na kraju tunela. Na žalost, Srbija nastavlja da živi mentalitetom prošlosti. Vučić i Srbija treba da shvate da je Kosovo već 10 godina nezavisna i suverena država i da kompromis po tom pitanju ne postoji", kazao je Tači.
Razgovori su vrlo teški, ponovio je Tači i rekao da će videti kako će se stvari dalje kretati.
Podsetio je da sporazum dve zemlje otvara evropsku perspektivu i za Kosovo i za Srbiju, donosi razumevanje i pomirenje.
 
AЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ИМА ИСТОРИЈСКУ ШАНСУ ДА РЕШИ ЈЕДАН СТОГОДИШЊИ ПРОБЛЕМ И ДА ГЕНЕРАЦИЈИ РОЂЕНОЈ ПОСЛЕ 1999. ГОДИНЕ ОМОГУЋИ ДА БУДУ ПРВА ГЕНЕРАЦИЈА ГРАЂАНА СРБИЈЕ КОЈА НЕЋЕ ОСЕТИТИ СТРАХОТЕ РАТА! МИР НЕМА АЛТЕРНАТИВУ!











https://www.danas.rs/politika/kosovo-ocekuje-priznanje-srbija-trazi-kompromis/

Kosovo očekuje priznanje, Srbija traži kompromis

tviter-maja-kocijan%C4%8Di%C4%87-vucic-mogerini-ta%C4%8Di-1-678x381.jpg


Predsednici Srbije i Kosova, Aleksandar Vučić i Hašim Tači izjavili su danas , nakon kratkog i „teškog“ razgovora u okviru nastavka briselskog dijaloga, da Kosovo očekuje priznanje od Srbije, te da će dijalog biti „sve teži i teži“, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Vučić je novinarima nakon sastanka potvrdio da su razgovori bili „veoma složeni, vrlo komplikovani, svakako ne laki“. Prema njegovim rečima, dogovoreno je da se razgovori u okviru dijaloga u kojem posreduje visoka predstavnica EU Federika Mogerini nastave i da se pokuša da se „traži zajednički imenitelj kompromisnog rešenja“ i da se čuva mir i stabilnost u odnosima Beograda i Prištine.
„Ako to u jednoj rečenici mogu da kažem, Albanci, Tači bi želeli sve da dobiju, i traže sve za Albance sa Kosova, a mi se trudimio da pronađemo kompromisno rešenje u kojem ni jedna strana ne bi bila unižena i u kojoj interesi, naravno govorim za Srbiju i srpsku stranu, ne bi bili sasvim zanemareni“, kazao je Vučić.
On je dodao da je važno da se razgovara i čuva mir i da se problemi rešavaju zbog budućnosti, kako ne bi bilo sukoba kako ih je bilo ranije. Na pitanje novinara da li će prihvatiti nezavisnost Kosova on je odgovorio da o tome vodi razgovore svakodnevno i upitao šta bi bilo kompromisno rešenje.
„Jedino rešenje koje nam nude političke partije i Tači jeste da priznamo nezavisnost Kosova. To ne ide tako. Moramo da sednemo, da pokušamo. I vi i mi moramo da kažemo našim društvima da nam je potreban kompromis o mnogim pitanjima. Ne možemo ni mi ni vi da budemo potpuno zadovoljni. Ako smo jednako nezadovoljni to bi znači da smo postigli pravo kompromisno rešenje“, kazao je Vučić.
On je naveo da je Srbija odlučna da nastavi razgovore u najboljoj nameri da se dođe do rešenja.
„Da li ćemo doći do nekakvog rešenja, do toga da možemo da ponudimo našim društvima, to ćemo da vidimo. Nismo blizu tako nečega“, zaključio je.
Kosovski predsednik Hašim Tači je kazao da je sastanak sa Vučićem bio najteži do sada, te da očekuje da će proces biti sve teži i teži.
„Sastanak na nivou predsednika bio je kratak, ali ne lak, mogu reći veoma težak. Možda najkraći i najteži od svih sastanaka u poslednjih šest godina. Ali naša posvećenost evropskoj budućnosti je ozbiljna i odgovorna. Radićemo maksimalno kako bi postigli konačan sporazum. I dalje vidim svetlo na kraju tunela, iako mislim da će biti veoma teško. Srbija i dalje misli da je Kosovo njen deo, i dalje živi u mentalitetu prošlosti. I sam Vučić treba da shvati da je Kosovo suverena država, ali radićemo na postizanju konačnog sporazuma kako bi bio pobednički i kredibilan i za Kosovo i za Srbiju“, kazao je Tači.
On je dodao da očekuje da će predstojeći proces biti još teži, sa preprekama.
„Svesni smo da mora da se postigne jedan sporazum, da dijalog nema alternativu, ali treba da bude dostojanstven za obe zemlje. Kako će da se ponaša Srbija, to je njihova stvar, ali što se pre oslobode sna iz prošlosti i shvate realnost da je Kosovo suverena zemlja, to će biti i u njihovom interesu“, kazao je Tači.
Dodao je da i dalje nedostaje smelost da se srpski narod oslobodi nepravednog i istorijskog tereta u odnosu sa Kosovom.
„Možete postići pragmatičan i legalan sporazum ali ne možete mentalno da oslobodite čoveka. Iz tog razloga mislim da Srbija pre svega treba mentalno da se oslobodi u odnosu sa Kosovom“, zaključio je Tači nakon razgovora sa Vučićem, a naredni susret dvojice premijera očekuje se u avgustu.
Pre susreta sa Vučićem i Tačijem predstavnica EU Federika Mogerini odvojeno se sastala sa delegacijama Kosova i Srbije, a nakon susreta prištinske delegacije sa visokom predstavnicom EU, predsednik kosovskog parlamenta Kadri Veselji je izjavio da joj je preneseno da je Kosovo jedinstveno po pitanju dijaloga i da od tog procesa očekuje članstvo u UN i priznanje od Srbije.
„Bićemo konstruktivni, želimo mir, želimo perspektivu mladoj generaciji, bilo na Kosovu ili u Srbiji“, kazao je on, dodajući da će sledećeg puta u ovaj proces biti uključena i opozicija.
Kako je saopštila Evropska komisija posle sastanka, dogovreno je da se nova runda političkog dijaloga na najvišem nivou održi za nekoliko nedelja kako bi nastavili rad na tome.
Članovi delegacija
Članovi prištinske delegacije, međutim, nisu prisustvovali sastanku predsednika Srbije i Kosova. Kosovska delegacija je ovaj put bila znatno brojnija. Kosovski predsednik Hašim Tači u Brisel je poveo predsednike svih državnih institucija, odnosno premijera i predsednika Skupštine Kosova, kao i lidere svih političkih partija koje su deo koalicione vlade. Srpsku delegaciju činili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i šef vladine kancelarije za Kosovo Marko Đurić. Redovna agenda briselskog dijaloga inače podrazumeva odvojene bilateralne susrete delegacija Prištine, odnosno Beograda, sa delegacijom EU, da bi se potom prešlo na takozvani format trilaterale, gde razgovaraju isključivo predsednici i Federika Mogerini.
 
Дакле, Тачи тражи све, а Вучи компромис.

Тачи тражи признање независности Косова, то знамо. То је оно "све" што тражи.

А шта тражи овај наш, што он зове "компромис" то не знамо.

Да ли би могао неко да нам каже који је наш захтев у преговорима?
 
Дакле, Тачи тражи све, а Вучи компромис.

Тачи тражи признање независности Косова, то знамо. То је оно "све" што тражи.

А шта тражи овај наш, што он зове "компромис" то не знамо.

Да ли би могао неко да нам каже који је наш захтев у преговорима?

То нико не зна још увек - АЛИ ДОК НЕ САЗНАМО ПОГЛЕДАЈ ОВУ СКАНДАЛЧИНУ СНС-дегенерика и идиота... ЗАВЛАЧЕ НАМ СВИМА РУКЕ И ОТИМАЈУ И ПОСЛЕДЊИ ДИНАР ЗА СТРУЈУ - А ШИПТАРИ ЈЕ ДОБИЈАЈУ ЏАБЕ И ТО ОД НАС:

18.07.2018
Evropske elektrodistribucije prete Srbiji sankcijama jer opet kasne satovi. EMS: Kosovska mreža izazvala kašnjenje

Evropski savez elektrodistribucija ENTSO-E zapretio je Srbiji sankcijama ukoliko ne reši spor sa Kosovom zbog koga digitalni satovi koji se sinhronizuju preko frekvencije mreže širom Evrope ponovo kasne, piše danas Dojče vele (DW).

Na portalu DW na srpskom jeziku navodi se da uzroci poremećaja frekvencija u evropskoj strujnoj mreži još nisu otklonjeni i da su početkom jula, digitalni satovi koji se sinhronizuju preko frekvencije mreže ponovo počeli da rade neprecizno.

Problema je već bilo početkom marta, kada se ispostavilo da je to tako zbog spora Srbije i Kosova. Za razliku od koncerna drugih balkanskih zemalja, kosovska elektrodistribucija KOSTT nije član u evropskom savezu elektrodistribucija ENTSO-E. DW navodi da je to posledica činjenice da Kosovo nisu priznale Srbija i neke zemlje EU poput Španije ili Rumunije.

Kosovo nema sopstvenu regulatornu zonu, to jest, mrežu u kojoj distributeri moraju da minimiraju oscilacije. Kosovo je član regulatorne zone SMM koju čine članovi Entso-E Srbija, Makedonija i Crna Gora. Srbija je kao najvažnija zemlja dosad odbijala da smiri oscilacije sa Kosova, zbog čega su one osetne i napolju.

Evropski operateri su aktivirali specijalni kompenzacioni program koji se automatski aktivira kada odstupanja pređu 60 sekundi. Ali to nije trajno rešenje i sada je ENTSO-E zapretilo sankcijama Srbiji ukoliko ne reši problem sa Kosovom. Nigde nije rečeno kakve bi te sankcije mogle biti ali ENTSO-E na svom internet-portalu piše da bi do njihove primene moglo doći ukoliko se pokaže da postoji "jasno odsustvo volje da se problem reši".

EMS: Kosovska eletro-mreža neovlašćenim preuzimanjem električne energije izazvala kašnjenje satova

Kompanija Elektromreža Srbije (EMS) danas je saopštila da je KOSTT (operator prenosnog sistema na teritoriji Kosova i Metohije) ponovo prouzrokovao kašnjenje digitalnih satova u Evropi jer je neovlašćeno preuzimao električnu energiju od drugih prenosnih sistema iz interkonekcije "Kontinentalna Evropa".


Kako je objašnjeno, KOSTT nije održavao balans izmedju proizvodnje i potrošnje električne energije na teritoriji Kosova i Metohije, već je nedostajući deo za napajanje potrošača bez naknade neovlašćeno preuzeo iz interkonekcije "Kontinentalna Evropa".

EMS je podsetio da je predložio niz konstruktivnih tehničkih predloga Evropskoj asocijaciji operatora prenosnih sistema ENTSO-E, kako bi se rešio problem kašnjenja digitalnih satova koji se sinhronizuju preko frekvencije mreže.

"Pojedine aktivnosti zvaničnika Energetske zajednice Dirka Bušlea ne doprinose rešavanju situacije, već naprotiv mogu dovesti do eskalacije problema usled njegovog pogrešnog dovodjenja u vezu teme prihoda od alokacija kapaciteta i teme devijacija u frekvenciji nastalih zbog neovlašćenog preuzimanja električne energije od strane KOSTT", istakao je EMS u saopštenju dostavljenom Beti povodom pisanja Dojče vela (DW) da je Srbiji zapreženo sankcijama ukoliko ne reši spor sa Kosovom zbog koga digitalni satovi u Evropi ponovo kasne.

EMS je ocenio da "zauzimanje pristrasnog stava pojedinih zvaničnika Energetske zajednice takodje može imati negativan efekat kada je reč o efikasnom iznalaženju rešenja".

"KOSTT ima obavezu samostalnog vršenja regulacije svoje podoblasti, odnosno balansiranja potrošnje i proizvodnje, dok je EMS odgovoran za svoju kontrolnu oblast, koja uključuje i podoblast KOSTT", naveo je EMS.

Ukazano je da su "kao meru ublažavanja posledica nekorektnog rada KOSTT, operatori prenosnih sistema iz kontinentalne Evrope definisali program kompenzacije koji se automatski aktivira kada vremensko odstupanje u mreži premaši 60 sekundi".

"Upravo to se dogodilo 6. jula, a zahvaljujući primeni ovog programa kompenzacije vremensko odstupanje u mreži je vraćeno u normalne okvire", podsetio je EMS.

Komentarišući mogućnost uvodjenja sankcija Srbiji zbog nerešenih odnosa prenosnih sistema Srbije i Kosova, EMS je istakao da su po važećim ugovorima i sporazumima odluke o pokretanju bilo kakvih mera ili postupaka u okviru ENTSO-E u nadležnosti operatora prenosnih sistema evropskih zemalja i mogu se realizovati tek nakon utvrdjivanja i dokazivanja činjeničnog stanja i direktne odgovornosti.

U saopštenju ENTSO-E navedeno je da operatori prenosnih sistema iz kontinentalne Evrope i ENTSO-e mogu razmotriti moguće sankcije ukoliko se ispostavi da postoji namerna nespremnost operatora prenosnih sistema da dodju do rešenja.
 
Iz dosadasnjih javnih nastupa, moze se prilicno pouzdano zakljuciti kako cenjeni gospodin pristaje na to da je KiM nezavisna drzava. To je sustina.
I iz toga pokusava da "izvuce" neke "privilegije", verovatno tipa, zastita i autonomija verskih objekata, cuvena ZSO (mada, ne znam sto je to sustinski bitno u tom resenju) itd.
Nije mi jasno, u stvari jeste, ali... zasto se ne ide na zamrzavanje resenja-nesuglasica. Zbog cega se zuri sa resenjem konacnog statusa, kad je ocito da su odnosi snaga u svetu drugaciji nego `99 i da nam je u interesu sacekati. Ima tu sigurno stvari koje su negde u pozadini, osnova svega, ali ih mozemo naslutiti.
 
Шта значи то "нормализаицја односа Београда и Приштине?

Po međunarodnim zakonima svaki rat se mora završiti mirovnim ugovorom. Bez toga rat nije završen.
Mirovni ugovor definiše eventualne granice, isplatu ratne štete strani koja je izgubila (niko nije izgubio) i oduzimanja suverenosti.
Rat 1999. se nije završio. U Kumanovu je samo potpisano primirje, potpisali su ga vojnici jedne i vojnici druge strane.
Još uvek traje primirje, ali po međunarodnom pravu rat nije završen.
Mirovnim ugovorom se postavljaju konačne granice, i to je ono što NATO agresor traži od Srbije.

Sporazum o normalizaciji je u stvari mirovni ugovor kojim se završava rat.
Ako potpišemo da smo izgubili rat nestaćemo brže nego da su nas bombardovali.
Spas je u nepotpisivanju, sve dok ne odustanu od nenormalnih zahteva.
 
zasto se ne ide na zamrzavanje resenja-nesuglasica. Zbog cega se zuri sa resenjem konacnog statusa, kad je ocito da su odnosi snaga u svetu drugaciji nego `99 i da nam je u interesu sacekati. Ima tu sigurno stvari koje su negde u pozadini, osnova svega, ali ih mozemo naslutiti.

Zbog stabilnosti. Granice se moraju rijesiti i osigurati. I mora se rijesiti i osigurati status naroda na Kosovu.
Ratovati mozemo uvjek, a zamrznuti konflikt je upravo to, hladni rat do pravog rata.
Problem Nediceve politike je sto trazi BiH rijesenje na Kosovu, a BiH je najvece zlo na svijetu. Entieti, bratstvo i jedinstvo, multietnicki koncept je bure baruta. Zato je Nediceva politika pogresna.
 

Back
Top