Božur

bozur_gajenje_2.jpg
 
Nisam ni znala da kod nas postoji božur u prirodi. Jedna članica na fb-ku je postavila slike i to je nešto najlepše što sam videla na netu u poslednje vreme.
Ne bih da delim tuđe slike bez dozvole ali sam našla ovaj članak o njima.

HIibridi kosovskih božura krase bašte i parkove, ali je njegovo najveće stanište na ovim prostorima tajna dostupna samo za iskrene zaljubljenike u prirodu.

e0236252da935f079c1685dfc00179a28dd01cfc.jpg


U brdima na granici Niša i Bele Palanke, na 800 metara nadmorske visine, prostire se najlepša prirodna bašta koja se kao u pesmi sredinom maja zacrveni od lepote kosovskih božura.

Kosovski božur može biti samo crven, ali se ukrštanjem dobija u gotovo svim bojama i pravi je prestiž odgajiti novu sortu.

Zbog navodne lekovitosti kosovskog božura, koja nikada nije do kraja istražena, bio je pred istrebljenjem. Verovalo se da leči epilepsiju, pa je zbog pohlepe i lakovernosti nemilosrdno čupan iz korena.

Poslednjih godina zahvaljujući botaničarima i pravim ljubiteljima prirode polako se obnavlja.

- Ova prostranstva bi mogla biti prava turistička atrakcija. Slikati se u ovoj lepoti je privilegija. Trudimo se da je sakrijemo od javnosti, jer je to način da sačuvamo kosovski božur - kaže veliki poznavalac flore Vlastimir Nikolić Kalac iz Bele Palanke.

1621587952_97848_nis-bozuri-kosovski-1405-2021-foto-d.alihodzic_f.jpg


Nikolić dodaje da su mu najdraži dok su u "loptici", odnosno dan-dva pre cvetanja.

- Cvet je sam po sebi malo umetničko delo prirode. Zbog velikog broja prašnika veoma je zahvalan za pravljenje hibrida i zato stranci ne pitaju za njihovu cenu. Ali, ima stvari koji nisu za prodaju - veli naš sagovornik.

https://www.magazin.novosti.rs/sr/z...kazuje-svu-svoju-raskos-i-lepotu-foto/1418364
 

Back
Top