Božiji sud

Bogomolj@c

Aktivan član
Poruka
1.080
Svrhu zivota mozemo znati tek kada upoznamo Boga preko Biblije.
Upoznavanje Boga ide preko srca. Samo tako. Mimo srca se ne može spoznati.
*
Svojevremeno sam čitao žitije podvižnika sa Sv.gore, pa i jednog divnog čoveka kome su dodali epitet "prosti" pošto je bio nepismen, i Bibliju nije čitao. Svojim svetim životom i čistim srcem udostojio se da ga Bog projavljuje svetim još za života tako što je ispunjavao njegove molitve i onda kada su se mnogi drugi za isto molili pre njega pa im molitva nije imala takav odziv kao njegov. Ovo je samo 1 primer da Bibliju ne treba glorifikovati preko mere i značaja koji joj pripada.
Hristos vaskrse.
 
Još 1 primer da Sv.Pismo/Biblija ne sme da bude predmet obožavanja, pošto se obožava jedino Bog, je ovaj.
Kada su Sv.Justinu Popoviću rekli kako Pravoslavlju u Rusiji preti uništenje pošto komunistička vlast otima i spaljuje knjige Sv.pisma, Justin je samo odmahnuo rukom i rekao: "Ne brinite, Rusi imaju Dostojevskog." Na stranu to što su imali i veliki broj naročitih Božjih ugodnika, Svetitelja, što je Justin podrazumevao kao izvor vere u Rusa.
*
Biblija je zbirka Bogonadahnutih tekstova, dobrih za poučavanje u veri, ali je živa vera mnogo šira i kompleksnija od onoga što se može pročitati u Bibliji. Nešto slično kao i uređenje sruštva: ustav i svi zakoni i pravila ne mogu obuhvatiti i regulisati život svih ljudi u svoj svojoj kompleksnosti. Zato služe sudovi i presude u duhu ustava i zakona. Tako da je duh Biblije samo inicijalni, a potom svako treba da napregne svoju pamet, um, duh, dušu, srce, mozak i bubrege, i radi na svom Bogopoznanju, uz pomoć Crkve, koja upravo za to služi.
Hristos vaskrse.
 
Upoznavanje Boga ide preko srca. Samo tako. Mimo srca se ne može spoznati.
*
Svojevremeno sam čitao žitije podvižnika sa Sv.gore, pa i jednog divnog čoveka kome su dodali epitet "prosti" pošto je bio nepismen, i Bibliju nije čitao. Svojim svetim životom i čistim srcem udostojio se da ga Bog projavljuje svetim još za života tako što je ispunjavao njegove molitve i onda kada su se mnogi drugi za isto molili pre njega pa im molitva nije imala takav odziv kao njegov. Ovo je samo 1 primer da Bibliju ne treba glorifikovati preko mere i značaja koji joj pripada.
Hristos vaskrse.


Naravno da su Božija otkrivenja i preko savestii da Bog može da deluje i preko neznabožaca ako su verni principima koje je Bog otkrio univerzalno i Bog vodi takvog čoveka ili ženu da odsjajuju istinom.

Mađutim, Biblijsko otkrivenje je najpotpunije otkrivenje Boga..ona je ja kažem nekako kao "najvažniji priručnik" za otkrivanje Božijeg delovanja i Njegovih principa.

Međutim, ljudi se mogu pozivati na Bibliju a da zapravo samo je citiraju da bi odbranili stavove nekih ljudi ili zajednica bez ikakvog kritičkog stava i dopusta da ih tekst Biblije navede na ispravno razumevanje. Takvi recimo su antipropaganda samoj Bibliji na koju se pozivaju jer je tako kompromituju i nekako ljude odaljavaju od nje iako su im puna usta Biblije. To treba razdvojiti dakle..razdvojiti one koji se pozivaju na nju a u svojim stavovima zapravo odstupaju od nje od same Biblije koja jeste Božije najpotpunije otkrivenje.

Dakle, postoje zablude od strane i jednih i drugih. A stvar je u pristupu jer i jedni i drugi zapravo negiraju samu Bibliju..oni koji je odbacuju negiraju je direktno kao najvažniji izvor Bogopoznanja a oni koji je pogrešno predstavljaju su isto tako neprijatelji same Reči.

Pozdrav.
 
Kad već pomenuh Ruse, znate li zašto se kaže " Sv. Rusija"?
Zbog mnoštva Svetitelja koji na Nebu zastupaju Rusiju i ruski narod.
*
A zašto se za Srbiju kaže "Nebeska Srbija"?
Zato što malena Srbija ima mnoštvo mučenika stradalih za krst časni i slobodu zlatnu, na pravdi Boga. Svi oni zastupaju Srbiju i srpski narod na Nebu, kod Boga.
Hristos vaskrse Braćo.
 
Naravno da su Božija otkrivenja i preko savestii da Bog može da deluje i preko neznabožaca ako su verni principima koje je Bog otkrio univerzalno i Bog vodi takvog čoveka ili ženu da odsjajuju istinom.

Mađutim, Biblijsko otkrivenje je najpotpunije otkrivenje Boga..ona je ja kažem nekako kao "najvažniji priručnik" za otkrivanje Božijeg delovanja i Njegovih principa.

Međutim, ljudi se mogu pozivati na Bibliju a da zapravo samo je citiraju da bi odbranili stavove nekih ljudi ili zajednica bez iakakvog kritičkog stava i dopusta da ih tekst Biblije navede na ispravno razumevanje. Takvi recimo su antipropaganda samoj Bibliji na koju se pozivaju jer je tako kompromituju i nekako ljude odaljavaju od nje iako su im puna usta Biblije. To treba razdvojiti dakle..razdvojiti one koji se pozivaju na nju a u svojim stavovima zapravo odstupaju od nje od same Biblije koja jeste Božije najpotpunije otkrivenje.

Dakle, postoje zablude od strane i jednih i drugih. A stvar je u pristupu jer i jedni i drugi zapravo negiraju samu Bibliju..oni koji je odbacuju negiraju je direktno kao najvažniji izvor Bogopoznanja a oni koji je pogrešno predstavljaju su isto tako neprijatelji same Reči.

Pozdrav.
OK.
Verovatno svi znamo za tzv.vernike koji ništa ne razumevaju kako treba razumeti, a citiraju Bibliju. Pa se zalažu za likvidiranje bezbožnika, grešnika, zlih persona itd. I za Božju intervenciju na "pročišćavanju vazduha" koji dišu. Što je sačuvaj me Bože.
 
Kad već pomenuh Ruse, znate li zašto se kaže " Sv. Rusija"?
Zbog mnoštva Svetitelja koji na Nebu zastupaju Rusiju i ruski narod.
*
A zašto se za Srbiju kaže "Nebeska Srbija"?
Zato što malena Srbija ima mnoštvo mučenika stradalih za krst časni i slobodu zlatnu, na pravdi Boga. Svi oni zastupaju Srbiju i srpski narod na Nebu, kod Boga.
Hristos vaskrse Braćo.
Al ih bog slabo čuje, večita patnja i duhovni sunovrat.
To je samotešujuća floskula.
 
Al ih bog slabo čuje, večita patnja i duhovni sunovrat.
To je samotešujuća floskula.
Evo da ti odgovorim citatom iz Biblije: Onoga sina koga prima, onoga i kara.
Ako ne razumeš...
Kroz iskušenja i borbu obučavaju se dobri vojnici. Zašto su npr. Svetitelji, naročiti Božji ugodnici, koje sam Bog svojim čudesima projavljuje kao takve, bolesni, siromašni, neugledni za gordo svetovno oko i uho?
Hristos vaskrse Brate
 
Evo da ti odgovorim citatom iz Biblije: Onoga sina koga prima, onoga i kara.
Ako ne razumeš...
Kroz iskušenja i borbu obučavaju se dobri vojnici. Zašto su npr. Svetitelji, naročiti Božji ugodnici, koje sam Bog svojim čudesima projavljuje kao takve, bolesni, siromašni, neugledni za gordo svetovno oko i uho?
Hristos vaskrse Brate
Nas baš kara, a ako ne bog onda malo đavo pa se smenjuju. Samo da mi nismo krivi.
Japanci su najdugovečniji narod na svetu, do 70-te godine gotovo da nisu bolesni i pored neviđene katastrofe što su imali.
A mana im je što ne veruju u Hrista, pa ih zato đavo čuva?
 
Al ih bog slabo čuje, večita patnja i duhovni sunovrat.
To je samotešujuća floskula.

Za početak, Brate, kad si Ga već pomenuo, vodi računa da Njegovo ime pišeš velikim slovom, kao i svoje ime. To naizgled nije važno, ali jeste. Tako Ga čovek priznaje, tako Mu se zahvaljuje, tako Ga poštuje, tako Ga voli. A tim putem ako nastavi, i ljude oko sebe, svoju braću i sestre, takođe će voleti, pa će to onda da postane prava stvar, ona na koju nas On neprekidno poziva, a to je Ljubav.
 
Evo da ti odgovorim citatom iz Biblije: Onoga sina koga prima, onoga i kara.
Ako ne razumeš...
Kroz iskušenja i borbu obučavaju se dobri vojnici. Zašto su npr. Svetitelji, naročiti Božji ugodnici, koje sam Bog svojim čudesima projavljuje kao takve, bolesni, siromašni, neugledni za gordo svetovno oko i uho?
Hristos vaskrse Brate
Каже се да послије благодети долази страдање да би се људи учврстили у вјери,, има и она пословица. "Без невоље, нема богомоље".
 
Upoznavanje Boga ide preko srca. Samo tako. Mimo srca se ne može spoznati.
*
Svojevremeno sam čitao žitije podvižnika sa Sv.gore, pa i jednog divnog čoveka kome su dodali epitet "prosti" pošto je bio nepismen, i Bibliju nije čitao. Svojim svetim životom i čistim srcem udostojio se da ga Bog projavljuje svetim još za života tako što je ispunjavao njegove molitve i onda kada su se mnogi drugi za isto molili pre njega pa im molitva nije imala takav odziv kao njegov. Ovo je samo 1 primer da Bibliju ne treba glorifikovati preko mere i značaja koji joj pripada.
Hristos vaskrse.
Sve informacije idu iz uma pa tek onda u srce.
A Biblija je tako i napisana da utice na srce.
A kako srcen ako neko nista ne zna.
Dakle srcem se ne spoznaje Bog nego umom razumom
pa tek onda srcem.
Govorimo sad o nasem vremenu kada je Biblija dostupna svima
Tesko se moze voleti ono o cemu se ne zna ili malo zna.
Sto vise Boga upoznajemo preko Biblije to ce nasa ljubav rasti.
Bibliju treba glorifikovati jer je ona Bozja rec.
A Bog se obozava.
Njemu priopada sva cast i slava, jer je on sve stvorio i jer od njega imamo zivot.
 
Nas baš kara, a ako ne bog onda malo đavo pa se smenjuju. Samo da mi nismo krivi.
Japanci su najdugovečniji narod na svetu, do 70-te godine gotovo da nisu bolesni i pored neviđene katastrofe što su imali.
A mana im je što ne veruju u Hrista, pa ih zato đavo čuva?
Ako sve to tako skontao, i iskombinovao, i skockao, i zaokruglio, i dubokoumno promislio pameću koju ti je Bog dao... čemu upitnik na kraju? Koga pitaš i šta?
Hristos između nas Brate.
 
Biblija kaže
1 Reče bezumnik u srcu svom: Nema Boga; pronevaljališe se i zagrdeše u bezakonju, nema nikoga dobro da tvori.
2 Bog s neba pogleda na sinove čovečije da vidi ima li koji razuman, i traži li koji Boga.
3 Svi zastraniše, svi se pokvariše, nema nikoga dobro da tvori, nema ni jednog.
4 Zar neće da se orazume koji god čine bezakonje, jedu narod moj kao što jedu hleb, i ne prizivaju Boga?​

znači džabe mu sve ako ne veruje u boga
Da tu se govori o moralnoj manjkavosti zbog koje neki ne prihvataju Boga niti ga ne traze.
 
Za početak, Brate, kad si Ga već pomenuo, vodi računa da Njegovo ime pišeš velikim slovom, kao i svoje ime. To naizgled nije važno, ali jeste. Tako Ga čovek priznaje, tako Mu se zahvaljuje, tako Ga poštuje, tako Ga voli. A tim putem ako nastavi, i ljude oko sebe, svoju braću i sestre, takođe će voleti, pa će to onda da postane prava stvar, ona na koju nas On neprekidno poziva, a to je Ljubav.
Bog je entitet kao čovek, samo biće koje može da se šeta po dimenzijama i nije ograničen. Dao mi život uz pomoć mog oca, a ako on misli da ga ja poštujem što ću mu pisati velikim slovom, onda je i on ograničen na ljudsku gramatiku. Hvala bogu ja ne mislim tako a nit verujem da me zbog toga prekorno gleda.
 
Nas baš kara, a ako ne bog onda malo đavo pa se smenjuju. Samo da mi nismo krivi.
Japanci su najdugovečniji narod na svetu, do 70-te godine gotovo da nisu bolesni i pored neviđene katastrofe što su imali.
A mana im je što ne veruju u Hrista, pa ih zato đavo čuva?
Па имају и они ЈПЦ, а јесу једни од најдуговјечнијих, мада мислим да је то више до начина живота и исхране, вероватно су физички активнији, прво мјесто мислим припада народу Хунза, који примјера ради уопште не обољевају од рака, имају вегетаријанску исхрану и физички су веома активни и у позним годинама.

Мада немам појма какве везе има са темом ово што сам написао😀.
 
Dakle srcem se ne spoznaje Bog nego umom razumom.
[/QUOTE]

Sestro (razumeo sam da si žensko), hajde pogledaj u Sv.Pismu gde se zajedno pominje Bog, spoznanje, srce i razum. (U blaženstvima.)
Nisi me razumela razumom kada sam opisao Svetog čoveka koji nije čitao Sv.Pismo. A da je Sveti, sam ga Bog takvog projavljuje svojom naročitom milošću.
Hristos vaskrse.
 
Sve informacije idu iz uma pa tek onda u srce.
A Biblija je tako i napisana da utice na srce.
A kako srcen ako neko nista ne zna.
Dakle srcem se ne spoznaje Bog nego umom razumom
pa tek onda srcem.
Govorimo sad o nasem vremenu kada je Biblija dostupna svima
Tesko se moze voleti ono o cemu se ne zna ili malo zna.
Sto vise Boga upoznajemo preko Biblije to ce nasa ljubav rasti.
Bibliju treba glorifikovati jer je ona Bozja rec.
A Bog se obozava.
Njemu priopada sva cast i slava, jer je on sve stvorio i jer od njega imamo zivot.
Ја се никако не могу сложити са твојом констатацијом, мислим да се Бог не може спознати умом и разумом, у противном не би постојали атеисти, Бог се може наслутити умом и разумом, али спознаја је ствар "срца".
 
Upoznao sam više ljudi, divnog čistog srca, koji su Boga na najjasniji način upoznali i svedoče Ga srčano i neustrašivo, a nisu pročitali Bibliju.

Svakako, jer Bog vodi i one sa malo znanja i sa mnogo..svima je potreban Spasitelj i Bog. Bog gleda na pobude i to je ono što Duha Svetoga privlači a Duh je taj koji menja, oblikuje i vodi ka Bogu.

No, što bi sam apostol Pavle rekao.."negledajući na vreme neznanja"...ukazujući da mi treba da težimo potpunijem spoznaju Boga tj. svestranom spoznanju Boga a Bog se svakako otkrio u svojoj Reči. Zašto recimo Reč je važna? Zato što ima nekih stvari koje ne možemo spoznati samo našom dobrom voljom. Evo samo jedan primer šta to znači u praksi. Recimo Bog je u Bibliji otkrio neke stvari funkcionisanja duhovnog sveta koje mi samim svojim umom ili samo dobrim namerama ne možemo razumeti a time možemo biti podložni prevarama. Pa tako Bog je zabranio vračanje, opsenarstvo, gledanje u zvezde, kontkat sa mrtvima..(5. Mojsijeva 18). Mi sami svojim dobrim srcem ili namerama ne bismo mogli znati je li ovaj vid "duhovnosti" ispravan ili ne. Mi bismo mogli dakle biti izmanipulisani opsenarstvom, vračanjem itd...da nemamo zabranu iz Pisma..dakle otkrivenom Rečju Božijom i misliti da nam možda Bog otkriva neke stvari preko ovih medijuma neznajući pozadinu stvari. Zato nam je Reč ili otkrivena volja Božija najpotpunije otkrivena Pismom(pisanom Reečju) jer sami mnogo toga ne možemo spoznati a ovo je samo deo tih velikih stvari koje sami nebismo bili u stanju da spoznamo.

Ne stoga što joj se protive već više što nisu tipovi od pisanih reči

Naravno.

Ili, što su naišli na neke napasti koje im mašu Biblijskim citatima a osećaju ih da srcem ne shvataju, ili ... iz ko za kojih suptilnih i ličnih razloga.

Baš tako. Ti što mašu su često antipropaganda Bibliji. Ali čovek ne treba da gleda na njih već na Boga i da se preksrsti i pomoli kada čita Reč Božiju da ga vodi Duh Sveti u spoznanju istine..i da čita duhovne oce koji su već o tome pisali i da svoje Bogopoznanje stalno nadograđuje u Reči Božijoj.

Ja sam i čitao i čitam Sv.Pismo s velikim oduševljenjem, i pri tom se molim Bogu uvek (to ne propuštam) tako što se prekrstim, da mi Bog pomogne da to što čitam pravilno razumem.

Upravo tako treba..ko želi istinu Bog će mu otkriti.

Ali, svestan sam da je tek život pravi učitelj

Znaš kako bih ja rekao. Rekao bih život je tek ono što u praksi treba da primenimo iz našeg znanja dosadašnjeg. E to je već teži posao..naravno ako radimo sami bez Duha Svetoga.

Neka te Bog vodi u svom Bogopoznanju preko svih kanala Bogopozanja.
 
Па имају и они ЈПЦ, а јесу једни од најдуговјечнијих, мада мислим да је то више до начина живота и исхране, вероватно су физички активнији, прво мјесто мислим припада народу Хунза, који примјера ради уопште не обољевају од рака, имају вегетаријанску исхрану и физички су веома активни и у позним годинама.

Мада немам појма какве везе има са темом ово што сам написао😀.
3 eparhije i 1 manastir
Poenta da su pojedini vernici toliko zaslepljeni svojom verom da izvan svog okvira verovanja ne vidi ništa drugo. A ne razmišlja da je to samo vera u neku knjigu i neka svedočenja ljudi. A logika nalaže da ako postoji JEDAN ili više bogova onda su on/i za ceo ljudski rod i da ne postoji apsolutna istina kod nikoga.
Bogomoljac bi pravio jeftine kopije patika da je Kinez, sigurno ne bi pisao Hristos vaskrse
 
kako da spozna Boga bez Biblije?
ne moze
moze da ima neku viziju Boga a ne spoznanje.
Претпостављам да си ти научила причати "читајући рјечник", а не од родитеља, драга моја пријатељице предање је старије од Библије, или мислиш да се нико од оних који нису прочитали Библију неће спасити?
 

Back
Top