Božija volja

Bozija volja je da upoznamo Boga, a put te spoznaje moze biti na razlicite nacine.
Prema tome, nasa subjektivna procena u nekom trenutku da li je nesto "lepo" ili "ruzno" ne znaci nista, jer pravoslavni hriscani koji zive po svojoj veri, znaju da sve sto dolazi od Gospoda je za nase dobro i rast prema meri Hristovoj.
Dakle, Bozja volja je da uzrastemo do pune mere Hristove, sto svi koji ucestvuju u liturgijskom zivotu Crkve znaju...
 
Kakva, na primer?:)

To ne mogu ja ti kažem...kao što ni Bog nije taj koji treba da te uputi...
Ako imaš potrebu postavićeš pitanja...prvenstveno sebi, ako ne...ja ti ne mogu pomoći.


Bozja volja?

je da izvsi svoju nameru...

to je sve zapisano u Bibliji :heart:

Bozja namera je da Bog prve ljude dovode do savrsenstva...

i da zive vecno :heart: na zemlji :)

nakon sto ocisti zlo u Armagedonu :)

Ko zeli da to dobije mora da postuje Bozji zakon...

Bog nam je dao slobodnu volju, da mozemo da kreiramo svoj zivot

u okvirima Bozjeg zakona
Ako slobodnu volju zloupotrebimo i koristimo je tako da krsimo Bozji zakon

onda nemamo pravo na zivot...

na vecni zivot...

U okvirima Bozjeg zakona mozemo ostvariti pravu srecu i ljubav

van toga idu patnje i nesreca...

Covek je sam kriv jer je odbacio Boga i snosi posledice toga...

Sad je pitanje ko se zeli vratiti Bogu:)

Kontradktorna si...jopet...prvi bold potire drugi...fokusiraj se malo bolje.

Pa u principu, mislim da imamo slobodnu volju i slobodu izbora, ali ako je negativna, za to cemo da odgovaramo...
A za sve dobro i lose sto nam se desava u zivotu....nisam pametna...stari kazu da postoji smisao i sudbina, i da je sve moralo bas tako da se desi.:ok:

Ok...to je već prihvatljivo...u sudbinu verujem, pa i u "višu silu", nešto na šta sami ne možemo da utičemo u potpunosti, ali da se usmerimo u tom haosu moramo...sami.
Blago onom ko u tome uspe....u potpunosti.



Tema nije ko je kriv...na neki način mi nije jasno, ako uzmemo u razmatranje da Bog postoji, zašto ne prihvatimo da je odgovoran za svoja dela/nedela...ako pak ne postoji, krivca nema.
Mi smo samo marionete...slobodna volja, u okvirima zakona, ma kakvih, mora da postoji...sama primena iste je uslovljena....što je normalno. Neshvatljivo je jednosmerno razmišljanje, nemogućnost, ili nesposobnost razumnog i samostalnog rasuđivanja....neuslovljenog globalnim razmišljanjem. A od toga zavisi i dalji ishod nekih odluka u sopstvenom životu.
 
Tema nije ko je kriv...na neki način mi nije jasno, ako uzmemo u razmatranje da Bog postoji, zašto ne prihvatimo da je odgovoran za svoja dela/nedela...ako pak ne postoji, krivca nema.


Neshvatljivo je jednosmerno razmišljanje, nemogućnost, ili nesposobnost razumnog i samostalnog rasuđivanja....neuslovljenog globalnim razmišljanjem. A od toga zavisi i dalji ishod nekih odluka u sopstvenom životu.

1) Pa i jeste odgovoran za svoja dela...tesko je to objasniti, ali ipak...On, na neki nacin, usmerava ljude i kroz ono lose sto im se dogadja u zivotu (narocito tad) da ne budu sujetni, npr., ili kako da vise ne grese, tako da ih u stvari, na taj nacin spasava...ako si razumela...

2) Ne razumem najbolje na kakve posledice globalnog razmisljanja na pojedinca mislis?
 
To ne mogu ja ti kažem...kao što ni Bog nije taj koji treba da te uputi...
Ako imaš potrebu postavićeš pitanja...prvenstveno sebi, ako ne...ja ti ne mogu pomoći.

Kontradktorna si...jopet...prvi bold potire drugi...fokusiraj se malo bolje.
Nisam ja kontradikorna nego ti ne umes da povezes ta dva pojma :think:

sta ti nije jasno?

Bog ima svoju nameru...

a Mi mozemo slobodnu volju koristiti u skladu sa Bozjom voljom:)

sve se uklapa
 
Bozija volja je da upoznamo Boga, a put te spoznaje moze biti na razlicite nacine.
Prema tome, nasa subjektivna procena u nekom trenutku da li je nesto "lepo" ili "ruzno" ne znaci nista, jer pravoslavni hriscani koji zive po svojoj veri, znaju da sve sto dolazi od Gospoda je za nase dobro i rast prema meri Hristovoj.
Dakle, Bozja volja je da uzrastemo do pune mere Hristove, sto svi koji ucestvuju u liturgijskom zivotu Crkve znaju...

Da...ali kako prihvataju tu volju?
Kao +, ili -, znači realno...ili je uvek +?

Da li je moguće uzrasti do mere Hristove?

Koliko bi odgovor na prvo pitanje bio licemeran, verujem da bi...ako i + i - prihvatamo kao +....toliko je ova tvoja tvrdnja ispunjena gordošću...da li možemo ikada biti toliko veliki da se izjednačimo sa Njim?

I šta od toga imamo, ako zaturimo sopstveni život u kutak i posmatramo sebe, kao da je neko drugi u našem telu, lišeni loših osećanja i razmnog rasuđivanja?

Zar ne osetite bes...ikad?
Zar ne poželite da ste svoji ljudi, jedinstveni u svemu?
To nikako ne mogu da shvatim.

A verujem da vera u Boga i Slobodna volja itekako mogu lepo da se uklope, ali za to je neophodna i kritika, ne samo pohvala...Njemu. Ako već verujete...
 
1) Pa i jeste odgovoran za svoja dela...tesko je to objasniti, ali ipak...On, na neki nacin, usmerava ljude i kroz ono lose sto im se dogadja u zivotu (narocito tad) da ne budu sujetni, npr., ili kako da vise ne grese, tako da ih u stvari, na taj nacin spasava...ako si razumela...

2) Ne razumem najbolje na kakve posledice globalnog razmisljanja na pojedinca mislis?

Odgovoran je ako im uskrati mogućnost izbora, nije odgovoran za individualne loše procene.
Razumela...

Pročitaj šta besmrtna piše, pa će ti možda biti malo jasnije.
Mislim na fanatizam, verski fundamentalizam, religijsko ispiranje mozga, sektašenje...bez da se u ceo proces uključi mozak.
 
Da...ali kako prihvataju tu volju?
Kao +, ili -, znači realno...ili je uvek +?

Da li je moguće uzrasti do mere Hristove?

Koliko bi odgovor na prvo pitanje bio licemeran, verujem da bi...ako i + i - prihvatamo kao +....toliko je ova tvoja tvrdnja ispunjena gordošću...da li možemo ikada biti toliko veliki da se izjednačimo sa Njim?

I šta od toga imamo, ako zaturimo sopstveni život u kutak i posmatramo sebe, kao da je neko drugi u našem telu, lišeni loših osećanja i razmnog rasuđivanja?

Zar ne osetite bes...ikad?
Zar ne poželite da ste svoji ljudi, jedinstveni u svemu?
To nikako ne mogu da shvatim.

A verujem da vera u Boga i Slobodna volja itekako mogu lepo da se uklope, ali za to je neophodna i kritika, ne samo pohvala...Njemu. Ako već verujete...

Mi i jesmo ljudi, jedinstveni u svemu...
Jer nas je Bog tako stvorio

i trebamo mu biti zahvalni sto nas je tako stvorio...

i sto nam je dao zivot.. :heart:

jeco, malo zahvalnoati za zivot njemu...:)

On je jedini Apsolut i Savrsen je i ko smo mi da sudimo njemu

kad ni ne mozemo razumeti savrsenstvo..

Mozemo samo prihvatiti i verovati da je BOG LJUBAV :heart:
 
Da...ali kako prihvataju tu volju?
Kao +, ili -, znači realno...ili je uvek +?

Da li je moguće uzrasti do mere Hristove?

Koliko bi odgovor na prvo pitanje bio licemeran, verujem da bi...ako i + i - prihvatamo kao +....toliko je ova tvoja tvrdnja ispunjena gordošću...da li možemo ikada biti toliko veliki da se izjednačimo sa Njim?

I šta od toga imamo, ako zaturimo sopstveni život u kutak i posmatramo sebe, kao da je neko drugi u našem telu, lišeni loših osećanja i razmnog rasuđivanja?

Zar ne osetite bes...ikad?
Zar ne poželite da ste svoji ljudi, jedinstveni u svemu?
To nikako ne mogu da shvatim.

A verujem da vera u Boga i Slobodna volja itekako mogu lepo da se uklope, ali za to je neophodna i kritika, ne samo pohvala...Njemu. Ako već verujete...

Bjes koji sam ja osjetio prema lažnom bogu biblijskome kojeg hrišćani opisuju je pravdeni
bjes.
Nebesa su me čula,jer kako su se poigrali s zemljanima to je katastrofalno.
Taj prevarant koji je za sebe rekao da je Bog je uzrok svog jada u svijetu.

Znaš što je taj prema duhu slobodne duše koja vapi prema BOGU koji je milostiv i dobar bez sjene i mjene??
Nula čista.

Onda dođe jedan noj prema slobodnoj duši pa kaže da sam od ilovače.
Ne noje zemaljski nisam od ilovače već od duha i vode i van dosega sam smrti.
Da je nojevima i njihovim tvorcima to dosegnuti ..................
No kako će dosegnuti kad taj koji ih je smiksao nije ni znao primiti a kamoli dati svojim nojevima.
 
Nisam ja kontradikorna nego ti ne umes da povezes ta dva pojma :think:

sta ti nije jasno?

Bog ima svoju nameru...

a Mi mozemo slobodnu volju koristiti u skladu sa Bozjom voljom:)

sve se uklapa

Ovo već ima smisla...onaj prvi post ne.

Uklapa se onako kako želiš da se uklopi...u tvom slučaju.

Da li si lišena slobode da doneseš neke odluke u svom životu, npr da se udaš za čoveka druge vere, ne negirajući sopstvenu, da ako kojim slučajem budeš u situaciji da moraš da primiš transfuziju...i još nešto...šta misliš o petoj Božijoj zapovesti?

Da li umeš da razgraničiš i prilagodiš svoje i Njegove potrebe?
 
Ovo već ima smisla...onaj prvi post ne.

Uklapa se onako kako želiš da se uklopi...u tvom slučaju.

Da li si lišena slobode da doneseš neke odluke u svom životu, npr da se udaš za čoveka druge vere, ne negirajući sopstvenu, da ako kojim slučajem budeš u situaciji da moraš da primiš transfuziju...i još nešto...šta misliš o petoj Božijoj zapovesti?

Da li umeš da razgraničiš i prilagodiš svoje i Njegove potrebe?

Vidi jeco mozda ti ne mozes da shvatis da ja slobodnu volju mogu uskladiti sa Bozjom... i da mi bude dobro...
sve se moze ukoliko covek zeli...

ne razumem zasto ti nije jasno da je moja slobodna volja da se udam na primer za coveka svoje vere jer ja to zelim:)))) ne negiram je time.....
zasto bi bila JS ako ne verujem tako...

sve se uklapa...

samo je problem sto drugi ne mogu uklopiti jer teze za onim sto je van Bozjih okvira

tj sto vole zlo...

takodje transfuzija krvi se ne mora primiti, postoje beskrvni ekspanderi kao zamena za krv...

sirom evrope postoje bolnice koje ne koriste krv u lecenju jer je to savremeniji metog...

samo se treba edukovati ...

unpred ne razmisljam sta bi bilo kad bi bilo, nego kad se desi nalazaim najbolje moguce resenje

a koja ti je peta zapovest?
 
Mi i jesmo ljudi, jedinstveni u svemu...
Jer nas je Bog tako stvorio

i trebamo mu biti zahvalni sto nas je tako stvorio...

i sto nam je dao zivot.. :heart:

jeco, malo zahvalnoati za zivot njemu...:)

On je jedini Apsolut i Savrsen je i ko smo mi da sudimo njemu

kad ni ne mozemo razumeti savrsenstvo..

Mozemo samo prihvatiti i verovati da je BOG LJUBAV :heart:

Zahvalnost? Ne.
Ceniti život ma kakav bio? Da.

Apsolut i Savršenstvo ne idu zajedno...prvo ti govori zašto misliš da je drugo tačno.
 
Vidi jeco mozda ti ne mozes da shvatis da ja slobodnu volju mogu uskladiti sa Bozjom... i da mi bude dobro...
sve se moze ukoliko covek zeli...

ne razumem zasto ti nije jasno da je moja slobodna volja da se udam na primer za coveka svoje vere jer ja to zelim:)))) ne negiram je time.....
zasto bi bila JS ako ne verujem tako...

sve se uklapa...

samo je problem sto drugi ne mogu uklopiti jer teze za onim sto je van Bozjih okvira

tj sto vole zlo...

takodje transfuzija krvi se ne mora primiti, postoje beskrvni ekspanderi kao zamena za krv...

sirom evrope postoje bolnice koje ne koriste krv u lecenju jer je to savremeniji metog...

samo se treba edukovati ...

unpred ne razmisljam sta bi bilo kad bi bilo, nego kad se desi nalazaim najbolje moguce resenje

a koja ti je peta zapovest?

Bold..opet sudiš i etiketiraš nešto što ne možeš da razumeš.

Ne postoji kod nas još uvek zamena za transfuziju...nebitno, nije tema.
Jasno mi je...

"Postuj oca svoga i mater svoju da ti dobro bude i da dugo pozivis na zemlji."
 
Bold..opet sudiš i etiketiraš nešto što ne možeš da razumeš.

Ne postoji kod nas još uvek zamena za transfuziju...nebitno, nije tema.
Jasno mi je...

"Postuj oca svoga i mater svoju da ti dobro bude i da dugo pozivis na zemlji."

kako ne postoji ? Na dedinju se rade beskrve operacije srca na primer...

tacno kod nas nema uslova kao negde u inostranstvu... al postoji zamena za krv

kao i beskrvna hirurgija...


ne sudim nego je tako...

ljudi vole zlo... ne svi naravno...

postovanje roditelja je normalna stvar

sta sa time?
 
kako ne postoji ? Na dedinju se rade beskrve operacije srca na primer...

tacno kod nas nema uslova kao negde u inostranstvu... al postoji zamena za krv

kao i beskrvna hirurgija...


ne sudim nego je tako...

ljudi vole zlo... ne svi naravno...

postovanje roditelja je normalna stvar

sta sa time?

Pa nije normalna stvar, ako je prihvatiš zdravo za gotovo...poštovanje mora da se zasluži.
Da preformulišem pitanje: Da li bi se odrekla porodice u zamenu za religijsko opredeljenje, ako je neophodno...tačnije, šta bi izabrala, šta smatraš da je bitnije?
U slučaju da moraš da biraš. Kao što si ti morala.
 
Pa nije normalna stvar, ako je prihvatiš zdravo za gotovo...poštovanje mora da se zasluži.
Da preformulišem pitanje: Da li bi se odrekla porodice u zamenu za religijsko opredeljenje, ako je neophodno...tačnije, šta bi izabrala, šta smatraš da je bitnije?
U slučaju da moraš da biraš. Kao što si ti morala.

Nisam nista morala.

Htela sam svojom voljom.

zna se sta je najbitnije...

Svaki covek ima pravo na slobodno izrazavanje stavova, misljenja, i vere.

Niko nikoga ne ugrozava time...

To sto neki misle da necija vera ili neciji stav ugrozava nekoga je indoktrinacija..

A svaki izbor ima svoju posledicu bilo dobru ili losu.

Jel tebi normalno da se odreknem sebe zarad drugih?

Moram prvo voleti sebe da bi mogla i druge voleti :)

To je ono sto Bog zahteva od nas ljubav, agape- nacelna ljubav ..

pored ljubavi prema Bogu..

sta je tebi bitnije...

ja nikoga ne odbacujem mojom verom...

takodje imam pravo birati drustvo...

i kome cu da posvetim paznju ljubav itd...

ko ima predrasude prema mojoj veri i meni je njegov problem, a ne moj

ja nikoga ne mrzim

ko mene mrzi opet njegov problem...
 
Poslednja izmena:
Nisam nista morala.
Htela sam svojom voljom.

zna se sta je najbitnije...

Naravno da se zna...porodica.

Svaki covek ima pravo na slobodno izrazavanje stavova misljenja i vere.

Niko nikoga ne ugrozava time...

Mene kao roditelja bi bolelo, ali tebi to nije bitno...ne možeš da osetiš empatiju.

To sto neki misle da necija vera ugrozava nekoga je indoktrinacija

A svaki izbor ima svoju posledicu bilo dobru ili losu.

Naravno.

Jel tebi normaln oda se odreknem sebe zarad drugih?

sta je tebi bitnije...

Zašto uopšte moraš da se odričeš bilo čega?

ja nikoga ne odbacujem mojom verom...

takodje imam pravo birati drustvo...

Odabirom si to uradila.

i komecu da posvetim paznju ljubav itd...

ko ima predrasude prema mojoj veri i meni je njogov problem a ne moj

ja nikoga ne mrzim

ko mene mrzi opet njegov problem...

Niti te iko mrzi, niti su predrasude u pitanju...činjenica je da je JS zabranjeno da se mešaju sa neistomišljenicima...da bi se izbegao loš uticaj.

................................
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nisam nista morala.

Htela sam svojom voljom.

zna se sta je najbitnije...

Svaki covek ima pravo na slobodno izrazavanje stavova, misljenja, i vere.

Niko nikoga ne ugrozava time...

To sto neki misle da necija vera ili neciji stav ugrozava nekoga je indoktrinacija..

A svaki izbor ima svoju posledicu bilo dobru ili losu.

Jel tebi normalno da se odreknem sebe zarad drugih?

Moram prvo voleti sebe da bi mogla i druge voleti :)

To je ono sto Bog zahteva od nas ljubav, agape- nacelna ljubav ..

pored ljubavi prema Bogu..

sta je tebi bitnije...

ja nikoga ne odbacujem mojom verom...

takodje imam pravo birati drustvo...

i kome cu da posvetim paznju ljubav itd...

ko ima predrasude prema mojoj veri i meni je njegov problem, a ne moj

ja nikoga ne mrzim

ko mene mrzi opet njegov problem...

E, vidis, tu se razlikuju J.S. i hriscani, moras da se odreknes sebe zarad drugih, zato ste vi neka vrsta sekte!
 

Back
Top