Bošnjaci - šta je to?

I samo da te obavestim da je prva drzava pod imenom Srbija 778 godine nastala na tlu dnasnje BiH pa sve do Jadrana....tako da naziv Bosna nastaje dosta kasnije...elem ovo vec vodi u Istoriju.
A sto se tice svih takozvanih Bos reci, ja jos nisam cuo mnogo bos reci koje ne znam sta znace, verumj mi da je veca razlika izmedju Svajcarskog Nemackog i Nemacko Nemackog jezika nego izmedju Srpskog,Hrvatskog i (Bosnjackog)...
P.S Svajcarski (znam da ne postoji,ali bi mogao jer je zaista drugaciji, ali Svicere zabole jer nisu kao balkanci) i Nemacki su mi maternji jezici...
A jos nesto sto se tice svih naglasaka koje si naveo, Svajcarska ima 22 razlicita dijalekta(naglaska) a Nemacka i Austrija takodje jos nekoliko, neki se jedva razume a neki je sasvim ok, jel treba sada Minhen da trazi svoj jezik jer se znatno razlikuje od ostalog javnog nemackog? Isti primer vazi i za Srbiju i sve stanovnoke Srbije kao i za Crnogorce i Bosance.
Sta se prica u Americi,Skotskoj,Irskoj pored (Gäliskog)....
Argentina,Chile,Kolumbia itd.....
Mislim da razumes sta mislim
Pozdrav
P.S ne vode ove rasprave nikuda jer ja imam svoje misljenje i jedno 11 milijona Srba i 4.5 milijona Hrvata takodje....nekada se pricalo Srpsko-Hrvatski jer su ta dva jedino bila priznata, Bosna moze mozda nekada biti priznata kao drzava kao i sve spansko govorne zemlje ove planete ili englesko govorne, ali ne i Bosanski jezik.
 
Poslednja izmena:
Pa nek je bugarin, nikome to ne smeta, i Djuradj Kastratovic je bio Srbin pa se odlucio da se bori za Shiptare, zato neka Shipcima Dzadj Kastrioti(kako ga oni zovu) nama ne treba.

hahahaha kazes nekad ce bosna biti priznata kao drzava?
pa zar nije vec medjunarodno priznata pa cak je i srbija priznaje:hahaha:
ostavi ti nama bosnjacima koji cemo jezik da pricamo,bio bosnjacki kako ti kazes ili bosanski nema razlike.
pa i da 1% ima razilke izmedju bosanskog i srpskog ipak je razlika a sigurno je prilicno veca razlika od 1%
 
Da Da priznata od drugih, ali ne i od svog stanovnistva...., 2/3 drzavljana je ne dozivljavaju kao svoju drzavu vec kao vestacku tvorevinu, nemate bre ni himnu. :think:
A to sto ti propagiras da je 1% razlicito pa neka je i 5% razlika to ne igra nikakvu ulogu. Kad vam se odcepi R.Srpska videcemo sta ce ostati od BiH, a jos ako Hrvati pozele i Herceg Bosnu zasebno...?! Stacete onda? Nepise se Bosni dobro...ali ok pricaj ti Bosnjacki koji ne priznaje nijedan svetski lingvista niti Nemacki niti Francuski....bitno je da vi priznajete svoje nesto sto je smesno, zato vam se i smeje citav balkan. Nisi ti shvatio sustinu oko cega se mi ovde raspravljamo, naglasak(dialekt) nije jezik druze...to je naglasak, a ti mozes pisati sta hoces, to je cinjenica.:rtfm:
 
Da Da priznata od drugih, ali ne i od svog stanovnistva...., 2/3 drzavljana je ne dozivljavaju kao svoju drzavu vec kao vestacku tvorevinu, nemate bre ni himnu. :think:
A to sto ti propagiras da je 1% razlicito pa neka je i 5% razlika to ne igra nikakvu ulogu. Kad vam se odcepi R.Srpska videcemo sta ce ostati od BiH, a jos ako Hrvati pozele i Herceg Bosnu zasebno...?! Stacete onda? Nepise se Bosni dobro...ali ok pricaj ti Bosnjacki koji ne priznaje nijedan svetski lingvista niti Nemacki niti Francuski....bitno je da vi priznajete svoje nesto sto je smesno, zato vam se i smeje citav balkan. Nisi ti shvatio sustinu oko cega se mi ovde raspravljamo, naglasak(dialekt) nije jezik druze...to je naglasak, a ti mozes pisati sta hoces, to je cinjenica.:rtfm:
BIH ima himnu zove se ''jedna jedina'' ako se dobro secam..
ja se mozda nisam predstavio al ja nisam iz bosne nego sandzaka.
inace moram da priznam da 30 -35% gradjana BIH ne smatra tu zemlju svojom.
takodje i veliki broj tamosnjih bosnjaka ne zeli ovakvu bosnu,po tome se svi narodi bosne i hercegovine slazu.
 
I ko peva tu himnu? Zitelji Rep Srpske? Hrvati Herceg Bosne? 40% Stanovnistva su Srbi u BiH i 19% su Hrvati dakle 59%...svi oni nisu za BiH....!

iskreno malo si pretero sa ciframa.. srba nema 40 % kao ni hrvata 19%.
poznato je da su hrvati cinili 17% prije rata a danas ih je za 250.000 manje posebno iz posavine i nekih krajeva srednje bosne.
ima i hrvata i srba koji su za bosnu pa cak su neki i bili u ARBIH,setimo se JOVANA DIVJAKA srbina generala u bosanskoj vojsci.
ipak ruku na srce vecina srba u BIH je protiv bosne dok su hrvati prilicno vise za bosnu za razliku od srba.
 
To nisu moje brojke vec CIA brojke koje mozes pronaci na netu. Od 4.6 milijona stanovnika ima 1.8 milijona Srba, sto mu dodje 39, 2% po njihovoj racunici. A Hrvata ima 18,7% to su njihove brojke.

kad si vec pomenuo broje CIA oni tvrde da bosna po prvi put ima natpolovicnu vecinu u svojoj istoriji,a to je da su bosnjaci presli 50%.
to i srbin koji se bavi tim pitanjem potvrdjuje i navodi da ce do 2028 bosnjaci cineti 67% stanovnika BIH,a on se zove bojan bajic.
 
draft_lens8322061module71693581photo_1259618974great_idea_smiley_guy.jpg




Bošnjaci su općina u Republici Hrvatskoj, posavsko selo smješteno u istočnom djelu Slavonije.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bošnjaci_(Vukovarsko-srijemska_županija)


hr-vu-bs1.gif



:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Bosnjaci su islamizovani srbi tj muslimani popularno :D
Posto je uzeta rec "bosanci" za sve narode koje zive u bih,oni su to izmenili da se ne poistovecuju sa srbima.
Srbi u Bosni su ostali srbi,mada srbi u bosni ne vole da ih zovete Bosancima jer to vredja,jer srbi smatraju da su bosanci samo bosnjaci tj muslimani.Kapirate? :)
 
Bosnjaci su islamizovani srbi tj muslimani popularno :D
Posto je uzeta rec "bosanci" za sve narode koje zive u bih,oni su to izmenili da se ne poistovecuju sa srbima.
Srbi u Bosni su ostali srbi,mada srbi u bosni ne vole da ih zovete Bosancima jer to vredja,jer srbi smatraju da su bosanci samo bosnjaci tj muslimani.Kapirate? :)

kol'ko ja svat'la bosnjaci su uzeli taj naziv da se izbrise nacionalna i verska odrednica musliman:mrgreen:
 
Bosnjaci su islamizovani srbi tj muslimani popularno :D
Posto je uzeta rec "bosanci" za sve narode koje zive u bih,oni su to izmenili da se ne poistovecuju sa srbima.
Srbi u Bosni su ostali srbi,mada srbi u bosni ne vole da ih zovete Bosancima jer to vredja,jer srbi smatraju da su bosanci samo bosnjaci tj muslimani.Kapirate? :)

nedostatak inteligencije nekom ne dozvoljava da shvati ime ''bosanac'' i ''bosnjak''.
naravno da ova imena nisu ista mada jesu povezana evo kako : BOSANAC je drzavno tj. teritorijalno ime i svako ko zivu i BIH je bosanac i hercegovac bez obzira na narodnost i religiju.
BOSNJAK je ime naroda. ja licno nisam iz bosne nego iz sandzaka i sebe naravno ne mogu smatrati bosancem jer to nisam ali jesam BOSNJAK po narodnosti a po drzavnosti sam SRBIJANAC. takodje nikako ne mogu biti srbin.
dakle bosanac i bosnjak su isto ko srbin i srbijanac = povezano ali ne isto ;)
 
nedostatak inteligencije nekom ne dozvoljava da shvati ime ''bosanac'' i ''bosnjak''.
naravno da ova imena nisu ista mada jesu povezana evo kako : BOSANAC je drzavno tj. teritorijalno ime i svako ko zivu i BIH je bosanac i hercegovac bez obzira na narodnost i religiju.
BOSNJAK je ime naroda. ja licno nisam iz bosne nego iz sandzaka i sebe naravno ne mogu smatrati bosancem jer to nisam ali jesam BOSNJAK po narodnosti a po drzavnosti sam SRBIJANAC. takodje nikako ne mogu biti srbin.
dakle bosanac i bosnjak su isto ko srbin i srbijanac = povezano ali ne isto ;)

Ne lupaj gluposti, Bošnjaci su hrvatska općina...:D
 
WTPREDATOR, Mrdaywalker i dragon - x dok god ljudi budu razmisljali kao vas trojica bice klanja i rata. Sve dok ne pocnemo ljude gledati i cjeniti kroz pravu ljudsku vrijednos i vrlinu, a ne po imenu i prezimenu necemo vrijediti ni koliko je crno pod noktom, pa bili mi Srbi, Hrvati ili Bosnjaci nije bitno.
 
WTPREDATOR, Mrdaywalker i dragon - x dok god ljudi budu razmisljali kao vas trojica bice klanja i rata. Sve dok ne pocnemo ljude gledati i cjeniti kroz pravu ljudsku vrijednos i vrlinu, a ne po imenu i prezimenu necemo vrijediti ni koliko je crno pod noktom, pa bili mi Srbi, Hrvati ili Bosnjaci nije bitno.

jesam li ja spominjao nekakvo klanje:zcepanje:
o cemu to pricas covece?
 
WTPREDATOR, Mrdaywalker i dragon - x dok god ljudi budu razmisljali kao vas trojica bice klanja i rata. Sve dok ne pocnemo ljude gledati i cjeniti kroz pravu ljudsku vrijednos i vrlinu, a ne po imenu i prezimenu necemo vrijediti ni koliko je crno pod noktom, pa bili mi Srbi, Hrvati ili Bosnjaci nije bitno.

Kakvo površno i nezrelo razmišljanje...Kakvog klanja? O čemu to ti?

Rat se završio i bio je više nego dovoljno zlo da se pokaže jednom za sva vremena kako su Srbi omiljena meta njihovim komšijama.

Imaš na politici mnogo tema i linkova koje govore o tome pa čitaj...
 
Poslednja izmena:
WTPREDATOR i dragon - x pa nemate bas pozitivan stav, a linija je tanka.

Mir nema alternativu, a o tome ko je želio rat dovoljno govori rečenica:

"Žrtvovati ću mir radi suverenosti bih".

Ko je izgovorio i gdje i kada valjda znaš. Tada nam nije ostavljen baš neki izbor.
Isto kao što nam nije ostavljen ni u WW2, o tome tek ne treba trošiti riječi.
 
Nije niko ovde pozivao na rat, ja iznosim svoje misljenje i to je to. A ako to nekome smeta sto ja ne smatram da Bosanci imaju svoj jezik, e tu ja ne mogu nista. Cinjenica je da su od 3 slovenska plemena nastali ostali koji sada traze i svoje azbuke itd. Sorabi=Srbi Horvati=Hrvati i Balgari=Bugari....svi ostali kao Slovenci,Bosanci,Crnogorci i Makednoci su proizasli iz ova tri plemena. A ako neko ne veruje da su Sorabi postojali neka ukuca na youtube rec "Sorbisch" i nacice prilog na Sorabsko jeziku koji se dan danas govori u nekim delovima Nemacke. Imaju cak i svoje skole, znaju da su sa Srbima daleki rod. A njihv jezik zvuci po malo kao Poljski i Ruski.
 
odgovor koji naziv imaju zitelji hercegovine je prost : hercegovac ;)
tacno je da svi ovi ljudi iz pokrajina koje si naveo pricaju skoro ali pazi ''skoro'' isti jezik.
bosanski se i te kako razlikuje od srpskog,ne samo po jekavici nego i mnoge druge rijeci... npr. na bosanskom se za konopac kaze = spal. za zavesu = stora... i jos mnogo drugih razlicitih rijeci.
momak ja sam bosnjak i bosnjacina i mene to tvoje negiranje nas bosnjaka kao naroda vriijedja. sta bi reko za one iz negotinske krajine ili pirota i leskovca ko su oni? vecina su poreklom vlasi i bugari uprkos sto danas sebe smaraju srbima ;)

А кроз које падеже мијењаш "стору" и сличне ријечи? Питај лингвисте које си националности! Како то да они у Шумадији говоре истим језиком и употребљавају исте падеже? Да није Босна била и до тамо? Нећу те убјеђивати јер то не вриједи али постави себи питање како то да 8 милиона Срба прича језиком који ти разумијеш? Да га није можда Твртко наметнуо и то за 30 година? Турци су овдје били 500 година и имамо доста њихових ријечи али не причамо турски и не користимо њихове падеже, времена, замјенице и сл.
Сада једа н примјер за твоју тврду главу.
Узмимо да Срби и Хрвати из БиХ нису Срби и Хрвати него Босанци (Бошњаци) али православне и католичке вјероисповјести односно да смо сви у БиХ некада били један народ који су разне религије подијелиле. То би објаснило откуда причамо истим језиком (да ли је ово што ми причамо исти језик треба питати лингвисте из Шпаније, Индије, Кине односно оне који су ван утицаја политике). Ако је то тако, како онда објаснити да Срби из Србије, Хрвати из Хрватске, Срби и Црногорци из Црне Горе причају истим језиком? У задњих 1000 година овај простор никад није био у једној држави која би нам наметнула овај језик.
Да ти не би замарао своје мождане вијуге, ја ћу ти рећи: сви ми који причамо раније званим СХ-ХС језиком били смо један народ подијељен религијом. Најлогичније је, пошто смо и данас најбројнији, да се тај народ звао Срби. Ја не спорим да си ти данас Муслиман или како се већ називаш-Бошњак. Тако и настају народи па и језици (само за језик требају хиљаде година, а националност се може промијенити преко ноћи). Тако и Аустријанци данас нису Нијемци али се по језику види ко су. Све оно што сте ви већ прошли, данас пролазе Црногорци. Али-језик остаје и остаће да Вас све подсјећа шта сте некад били. Од тога можете побјећи само у Америку или другдје па да вам дјеца забораве матерњи. Док сте овдје, одаваће вас језик!
 
latinv
Svaka cast,super napisano. Ali mislim dzaba trud, oni su nesto novo, od uvek su bili bosanci i to je to...to sto je nas Srba najvise jos uvek na njihovu zalost to je druga prica. I to sto smo bili pre dolazka islama pravoslavci takodje, kao sto smo postali pre odcepljenja Rimokatolicke crkve (odcepila se 1054 godine a mi primili Hriscanstvo u 870 godini)....vec Hriscani (pravoslavci) i to ne igra ulogu. Oni su Bosanci, a Crnogorci su sledeci novi najnoviji narod koji NARAVNO nema nista sa Srbima...
 

Back
Top