Srbi i Bošnjaci - prošlost, sadašnjost, budućnost

Manzur Efendija, svedočenja o Srbiji 1813.godine, po slomu ustanka

"Imali smo običaj, piše Mansur-efendija, kad god na tu stranu izlazimo da se sklanjamo s glavnoga puta, da bi obišli užasnu sliku nekoliko stotina mrtvih telesa, obešenih ili na kolac nataknutih, ili na komade isečenih, kojima ostanke psi glodahu."

"Jedva se, doista, verovati može koliko su mnogo rogate marve i ovaca imali Srbi, i koliko smo im mi pootimali. Putovi po Bosni krčali su od stoke i od robova iz Srbije što su u Bosnu terani."
 
Safet Isovic, Serif Konjevic, Hanka Paldum, Dino Merlin, Jala i Buba medju muslimanima ili da budem politicki korektan Bosnjacima imaju maltene status bozanstva. Ista stvar je i sa Edinom Dzekom, za 95 posto njih Dzeko je bolji od Ronalda. I naravno tu su njihove jebene mantije i njihovi cevaapi, kao da niko drugi ne zna da baci na rostilj mleveno meso.

Mislim da je ovde ocigledno u pitanju kompleks jednog vestackog, nepostojeceg i malog, kvazi naroda....

E sad s druge strane Srbi rade sve suprotno i idu u drugu krajnost. Mene niko ne moze da ubedi da njihove sevdalinke imaju objektivno vecu umetnicku vrednost od tradicionalne, sumadijske, izvorne, narodne muzike. A ja opet sticem utisak da izvodjaci poput Miroslava Ilica, Tozovca, Cuneta, Milanceta, Kvake i toliko potcenjenog Radise Urosevica ne uzivaju ugled i popularnost medju Srbima u meri u kojoj zasluzuju. Mi se odricemo tog melosa koji je nas, a da ne pricam sto smo se jos davno odrekli gusala i frule.

Nase fudbalere pljujemo. Ceo svet ih uvazava i odaje visoka priznanja, a samo se kod nas proglasavaju za neznalice.

Mislim da se na ovom banalnom primeru jasno vidi velika mentalitetska razlika izmedju Bosnjaka i Srba. Jedni su neumereni u samohvalisanju, dok drugi ne postuju sami sebe.
 
Што се тиче саме теме, мислим да си претерао Сотире.

Истина је да Бошње воле да се хвале, поготово стварима од 1945. па до данас, јер су тада били у процесу настајања.

Свако друго хвалисање као нпр са Котроманићима, Капетаном Градашчевићем или пак Мехмедом Соколовићем, на крају заврши у болу, када се обухвате и друге историјске чињенице ван .БА сајтова.

Што се тиче нас Срба, ми смо били сасвим у реду до Титиног испрдка од државе. Тада је кренула политика ''слаба Србија - јака Југославија'' и све што се повезивало са Србијом и Србима су били изливи ''четништва''.

Те последице осећамо и дан данас.
 
Pogledaj godine poginulih, slabo je tu bilo mladića. Zašto se blamiraš lažima koje se mogu provjeriti na netu u roku od 30 sekundi?

Аха, сад ћемо повлачити неку границу, младић је до 20, а после га је у реду убијати.

Немој онда касније говирити Ћетници су овакви или онакви када се неко хвали колико су Срби побили заробљеника и оних који су се повлачили у Сребреници, јер си исти смрад као и они.
 
Safet Isovic, Serif Konjevic, Hanka Paldum, Dino Merlin, Jala i Buba medju muslimanima ili da budem politicki korektan Bosnjacima imaju maltene status bozanstva. Ista stvar je i sa Edinom Dzekom, za 95 posto njih Dzeko je bolji od Ronalda. I naravno tu su njihove jebene mantije i njihovi cevaapi, kao da niko drugi ne zna da baci na rostilj mleveno meso.

Mislim da je ovde ocigledno u pitanju kompleks jednog vestackog, nepostojeceg i malog, kvazi naroda....

E sad s druge strane Srbi rade sve suprotno i idu u drugu krajnost. Mene niko ne moze da ubedi da njihove sevdalinke imaju objektivno vecu umetnicku vrednost od tradicionalne, sumadijske, izvorne, narodne muzike. A ja opet sticem utisak da izvodjaci poput Miroslava Ilica, Tozovca, Cuneta, Milanceta, Kvake i toliko potcenjenog Radise Urosevica ne uzivaju ugled i popularnost medju Srbima u meri u kojoj zasluzuju. Mi se odricemo tog melosa koji je nas, a da ne pricam sto smo se jos davno odrekli gusala i frule.

Nase fudbalere pljujemo. Ceo svet ih uvazava i odaje visoka priznanja, a samo se kod nas proglasavaju za neznalice.

Mislim da se na ovom banalnom primeru jasno vidi velika mentalitetska razlika izmedju Bosnjaka i Srba. Jedni su neumereni u samohvalisanju, dok drugi ne postuju sami sebe.

mi imamo previse uspesnih i velikih ljudi pa stices pogresan utisak

isto tako imamo i veca ocekivanja
kad imas kosarkase u samom svetskom vrhu, odbojkase, vaterpoliste, tenisere onda to ocekujes i od fudbalera

ja sevdalinke ne volim zaista ne mogu da odslusam pesmu do kraja meni je to pateticno

a u nasoj kulturi imas toliko maestralne muzike
da ne znam odakle ti ideja da mi to ne volimo i ne postujemo
 
Аха, сад ћемо повлачити неку границу, младић је до 20, а после га је у реду убијати.

Немој онда касније говирити Ћетници су овакви или онакви када се неко хвали колико су Срби побили заробљеника и оних који су се повлачили у Сребреници, јер си исти смрад као и они.

Ne, nego rezervisti i dobrovoljci koji su tu svojom voljom i vole opaliti koji rafal iz kamiona su legitimna meta, pa da mi je i babo rođeni.

Najvažnija je namjera, a naša neloša namjera se vidi iz toga da smo ranjene izliječili i vratili a mrtve pokopali označene.
 
Ne, nego rezervisti i dobrovoljci koji su tu svojom voljom i vole opaliti koji rafal iz kamiona su legitimna meta, pa da mi je i babo rođeni.

Najvažnija je namjera, a naša neloša namjera se vidi iz toga da smo ranjene izliječili i vratili a mrtve pokopali označene.

Мхм, све се тако издешавало, уверен сам.

Честите Бошње никада нису опалиле без повода, само ето, масакрирале су пар колона, побили и протерали неколико стотина хиљада Срба, ал' то је само колатерална штета.

Каква си ти смрадина.
 
Sevdalinka je nista drugo nego starogradska pesma pod drugim imenom. Inace ona najjasnije spaja dva naroda, da ne spominjemo istu kuhinju, humor, mentalitet.
Sevdalinka je turska ,sa muslimanima nemamo skoro nista zajedicko/
Cak i sami Srbi u BIH su dosta razliciti .Srbi u Krajni imaju krajisku pjesmu i gusle ,hercegovci gusle posavina i semberija sargiju.Rzlika izmedju Srba hercegovaca,krajisnika,posavaca ili semberaca je ogromna
Mentalitet nam nije isti.Srbi su vjekovima bili turska raja ili uskoci i hajduci.Kod vecine srba prevaldava rainski mentalitet i uglavnom su ruralno stanovnistvo.Dok su muslimani bili begovi i age i uglavnom kao Turci nastanjeni u gradovima
I jos nesto bosanski turci nisu nikakavi bosnjaci vec turci
 
Мхм, све се тако издешавало, уверен сам.

Честите Бошње никада нису опалиле без повода, само ето, масакрирале су пар колона, побили и протерали неколико стотина хиљада Срба, ал' то је само колатерална штета.

Каква си ти смрадина.

Tipično *******no, odmah vrijeđanje, i to kad znaš da ti ne smijem vratiti jer modovi čekaju da stavim zarez pogrešno pa da mi spucaju ban.

Pozivam te javno da mi postaviš makar jedan dokaz samo ijednog protjeranog srpskog civila iz Tuzle, neku presudu ako može.

Zašto vi *******i uvijek pričate bez dokaza?
 
Oni Turci, mi Vlasi, oboje realno kao Mujo i Savo na Mesecu.

из Енциклопедије Британика (11. издање, 1910, књига 4, стр. 281, наслов Bosnia and Herzegovina, поднаслов Population and National Characteristic):


The natives are officialy described as Bosniaks, but classify themselves according to religion. Thus the Roman Catholics PREFER the name of CROATS, Hrvats or Latins; the Orthodox, of SERBS; THE MOSLEMS, OF TURKS.
All alike belong to the Serbo-Croatian branch of the Slavonic race; and all speak a language almost identical to Serbian, though written by the Roman Catholics in Latin instead of Cyrillic letters.
TO AVOID OFFENDING EITHER "SERBS" OR "CROATS," IT IS OFFICIALLY DESIGNATED "BOSNITCH." ... The Bosnians or Bosniaks resemble their Serbian kindfolk in both appearance and character. They have the same love for poetry, music and romance; the same *intense* pride in their race and history; many of the same superstitions and customs. The Christians retain the Serbian costume, modified in detail, as the occasional use of the turban or fez. The "Turkish" women have in some districts abandoned the veil; but in others they even cover the eyes when they leave home.
 
Tipično *******no, odmah vrijeđanje, i to kad znaš da ti ne smijem vratiti jer modovi čekaju da stavim zarez pogrešno pa da mi spucaju ban.

Pozivam te javno da mi postaviš makar jedan dokaz samo ijednog protjeranog srpskog civila iz Tuzle, neku presudu ako može.

Zašto vi *******i uvijek pričate bez dokaza?

Ево га, сада о Русима, који везе са овом темом немају :hahaha:

Бедниче један, шта је са Србима из Западне Крајине и са Србима из Сарајева? Мистериозно испарили?

У Федерацији су сада статистичка грешка, док у Републици Српској Бошњаци уживају добре повластице.

Немој ми само глумити неки космополитизам, та твоја прича се одавно излизала.
 

Back
Top