BOR

okata:
Sta ima u Lazarevcu?
Lazarevac je rudarsko naselje kao i Bor.Relativno je novijeg datuma,datira s' kraja 19-og veka.Cela opshtina(znaci La. sa okolinom ima oko 75.000 stanovnika),a inace Lazarevac je jedna od 16 beogradskih opshtina.Ima ovde dosta ljudi doseljenih iz Bora i Majdanpeka kada su rudnici tamo prestali sa radom. 90 % ljudi iz Lazarevca radi na najvecim povrshinskim kopovima uglja(lignita)u Srbiji "Kolubara" koji se nalaze u okolini Lazarevca.Plate su i vishe nego dobre,daleko iznad proseka standradnih plata u Srbiji,kopovi rade punom parom,ima rezervi uglja za josh narednih sto godina.Iseljeno je mnogo sela u okolini zbog shirenja kopova,a iseljavace se josh neka sela uskoro...plashim se da kop nedodje nadomak centra grada kao shto je i slucaj u Boru.60 % elketricne energije u Srbiji se proizvode elektrane u Obrenovcu koje se snabdevaju ugljem iz Kolubarinih kopova.Ovde se zivi dobro,nemogu da se pozalim,mada shto se mladog sveta tice nevidim neku preveliku perspektivu...jedino je spas shto je Bg relativno blizu odavde(58 km) pa dosta studenata,srednjoshkolaca,radnika svaki dan putuje za Bg,tako da nema razloga za iseljavanjem iz ovih krajeva,cak naprotiv svake godine raste broj stanovnika.Mada ima dosta onih i koji zive u Bg-u vec duze vreme iz nekih drugih licnih razloga i principa ili shta ti ja znam vec(neki koji mogu to da priushte sebi).Shto se tice kulturnih deshavanje i tome sl. tu se nemozemo pozaliti u odnosu na neke krajeve u Srbiji,mada i nisam neshto preterano odushevljen moglo bi tome da se psosveti malo vishe paznje.Sve u svemu relativno dobro u odnosu na ostatak Srbije,ali sa druge strane,malo mesto ko malo mesto....klasika...
Ma moze se mnogo toga pricati o Lazarevcu,uzasno me mrzi da kuckam :D ,odoh da se odmaram za Maidene danas.... www.lazarevac.co.yu ...poZzDrAv...
 
Pa ovako, Novi Gradski Centar(NGC) je najnovije naselje i mislim da nije toliko ruzno.Mi imamo Cetvrtu i Petu mesnu(to su naselja koja su dobila nazive po mesnim zajednicama) i tamo su zgrade jako lepe i novije.Inace mahom su u Boru zgrade.Ima samo tri cetiri naselja sa kucama.Ali eto, meni su ta naselja najlepsa samo sto nisu preterano velika.Tipa, stazica koja ide nizbrdo ui stapeniste,i sa obe strane su ulazi u zgrade a ispred zgrada po mali travnjak i dosta drveca.Iznad svakog takvog naselja nalazi se parkic.
 
Whitesnake:
Lazarevac je rudarsko naselje kao i Bor.Relativno je novijeg datuma,datira s' kraja 19-og veka.Cela opshtina(znaci La. sa okolinom ima oko 75.000 stanovnika),a inace Lazarevac je jedna od 16 beogradskih opshtina.Ima ovde dosta ljudi doseljenih iz Bora i Majdanpeka kada su rudnici tamo prestali sa radom. 90 % ljudi iz Lazarevca radi na najvecim povrshinskim kopovima uglja(lignita)u Srbiji "Kolubara" koji se nalaze u okolini Lazarevca.Plate su i vishe nego dobre,daleko iznad proseka standradnih plata u Srbiji,kopovi rade punom parom,ima rezervi uglja za josh narednih sto godina.Iseljeno je mnogo sela u okolini zbog shirenja kopova,a iseljavace se josh neka sela uskoro...plashim se da kop nedodje nadomak centra grada kao shto je i slucaj u Boru.60 % elketricne energije u Srbiji se proizvode elektrane u Obrenovcu koje se snabdevaju ugljem iz Kolubarinih kopova.Ovde se zivi dobro,nemogu da se pozalim,mada shto se mladog sveta tice nevidim neku preveliku perspektivu...jedino je spas shto je Bg relativno blizu odavde(58 km) pa dosta studenata,srednjoshkolaca,radnika svaki dan putuje za Bg,tako da nema razloga za iseljavanjem iz ovih krajeva,cak naprotiv svake godine raste broj stanovnika.Mada ima dosta onih i koji zive u Bg-u vec duze vreme iz nekih drugih licnih razloga i principa ili shta ti ja znam vec(neki koji mogu to da priushte sebi).Shto se tice kulturnih deshavanje i tome sl. tu se nemozemo pozaliti u odnosu na neke krajeve u Srbiji,mada i nisam neshto preterano odushevljen moglo bi tome da se psosveti malo vishe paznje.Sve u svemu relativno dobro u odnosu na ostatak Srbije,ali sa druge strane,malo mesto ko malo mesto....klasika...
Ma moze se mnogo toga pricati o Lazarevcu,uzasno me mrzi da kuckam :D ,odoh da se odmaram za Maidene danas.... www.lazarevac.co.yu ...poZzDrAv...
Bas mi je drago da cujem ovako lepe vesti.A sto se tice vazduha?
 
Najlepshi deo Bora?
Puno toga je recheno o Boru. Hajde da vidimo i drugu stranu medalje.
Kada bih morao da zivim u Boru, birao bih jednu od dve lokacije.
NGC. Shto ce reci da je to jedno, relativno, novo naselje (Novi gradski centar). Na samom ulazu je Bora, s desne strane. Stanovi u tom naselju su na mene ostavili utisak po tome shto imaju podno grejanje i shto se zimi u njima osecash kao u banji. Praktichno, zimu provedesh u kratkim rukavima.
Druga lokacija bi bila Metalurg. Takodje se nalazi na samom ulazu, ali s leve strane. Za razliku od pomenutog naselja, koje karakterishu vishespratne zgrade, Metalurg se odlikuje kucama. I to kakvim? Danas da sagradish takvu kucu, pa trebalo bi raditi dva zivota. Svaka kuca ima, dobro, ne bash svaka, vocnjak, bashticu, travnjak itd. To je jedino naselje u kome mozesh osetiti “prirodu”.
Mada, ponekad dim i dotle dodje, pa ti nije ni do chega.
 
Hvala na komplimentu za Metalurg.Jeste jako lepo naselje i jako je dobro sto deca mogu neometano da se igraju.Ja sam imala extra detinjstvo,stalno sam visila u sumi koja je pored.Dim se oseca ali samo kada je oblacno i kada se dim rasiri po celom gradu, nekad se tako oseca i u Banjskom polju.A te kuce su sagradjene za vreme Tita.ima i novijih ali su uglavnom iz tog doba.
 
okata:
Bas mi je drago da cujem ovako lepe vesti.A sto se tice vazduha?
Shto se tice vazduha situacija uopshte nije sjajna ali za razliku od Bora je podnoshljiva sasvim.Naime u mestima Veliki Crljeni i Vreoci(prvo udaljeno 12 a drugo 8 km od Lazarevca)postoje termoelektrana,toplana i fabrika za preradu i suvu separaciju lignita,pa je sva sreca da to sve nije u bash u Lazarevcu(kao shto je situacija u Boru)nego je malo udaljeno od grada.Znaci to je ukupno nekih 10 dimnjaka koji se pushe svaki dan.... :( Postoji ekoloshko drushtvo u mestu Vreoci koji se svim silama trudi da poboljsha situaciju.....
 
okata:
Pa ovako, Novi Gradski Centar(NGC) je najnovije naselje i mislim da nije toliko ruzno.Mi imamo Cetvrtu i Petu mesnu(to su naselja koja su dobila nazive po mesnim zajednicama) i tamo su zgrade jako lepe i novije.Inace mahom su u Boru zgrade.Ima samo tri cetiri naselja sa kucama.Ali eto, meni su ta naselja najlepsa samo sto nisu preterano velika.Tipa, stazica koja ide nizbrdo ui stapeniste,i sa obe strane su ulazi u zgrade a ispred zgrada po mali travnjak i dosta drveca.Iznad svakog takvog naselja nalazi se parkic.
Postoji i u Lazarevcu treca mesna zajednica,to je ustvari najvece naselje u Lazarevcu sa stambenim zgradama,zovemo ga skraceno Treca Mesna ili jednostavno - Trecak :)
 
U Metalurgu sam proveo neko vreme… tachnije, od novembra, pa sve do maja meseca. Ta zima je, bash, bila hladna. Sneg je padao non-stop. A i ne volim sneg, te cu taj deo preskochiti. Posle zime, kao shto znamo, dolazi najlepshe godishnje doba. Ziveo sam u jednoj prostranoj kuci, uostalom, kao da su sve istog kova. Kada bih ugrabio koji sat, imao sam obichaj da vreme provedem ne terasi. Zavaljen u stolicu, sunce kao nikad pre, a u pozadini K2. Bilo je to pravo uzivanje. K2 je u pochetku davao jako dobru muziku, uglavnom, domaci rock… onaj stari… bilo je tu i dobrih balada. Dok nisu ubacili reklame i sve upropastili. Sve shto je lepo, kratkog je daha…
PS. Okata, koje su boje tvoje ochi?
 
marko number1:
U Metalurgu sam proveo neko vreme… tachnije, od novembra, pa sve do maja meseca. Ta zima je, bash, bila hladna. Sneg je padao non-stop. A i ne volim sneg, te cu taj deo preskochiti. Posle zime, kao shto znamo, dolazi najlepshe godishnje doba. Ziveo sam u jednoj prostranoj kuci, uostalom, kao da su sve istog kova. Kada bih ugrabio koji sat, imao sam obichaj da vreme provedem ne terasi. Zavaljen u stolicu, sunce kao nikad pre, a u pozadini K2. Bilo je to pravo uzivanje. K2 je u pochetku davao jako dobru muziku, uglavnom, domaci rock… onaj stari… bilo je tu i dobrih balada. Dok nisu ubacili reklame i sve upropastili. Sve shto je lepo, kratkog je daha…
PS. Okata, koje su boje tvoje ochi?
I dalje ne razumem sta si hteo da kazes ali dobro.Da, jeste u Metalurgu super za kuliranje.Inace oci su mi zelene!Zasto?Borske radio stanice nikada nisam slusala.
 
marko number 1 : Dobro je da i tamo ima neko ko slusha rock and roll :D
okata : mozda te on zna,ali nije siguran zbog boje ociju :D
Nego....vratimo se tim.Hajde napishite neshto o Borskom jezeru,Zlotskoj pecini,onoj banji...cinimi se da je Brestovacka ili tako neshto(nemojte mi zameriti ako sam promashio naziv)o turistickim destinacijama toga kraja i tome sl....
 
Whitesnake:
marko number 1 : Dobro je da i tamo ima neko ko slusha rock and roll :D
okata : mozda te on zna,ali nije siguran zbog boje ociju :D
Nego....vratimo se tim.Hajde napishite neshto o Borskom jezeru,Zlotskoj pecini,onoj banji...cinimi se da je Brestovacka ili tako neshto(nemojte mi zameriti ako sam promashio naziv)o turistickim destinacijama toga kraja i tome sl....
E u Boru ima dosta ljudi koji slusaju rok, neki su normalni ali su vecina tih koja je ostala onako buntovnicki raspolozena pa cak i konzumira svasta.Ali nema pravila, konzumiraju i oni seljaci.Oni uglavnom kradu bakar i prodaju za svasta.Sto se tice Borskog jezera, drug mi kaze da je pri zavrsetku izgradnje diskoteka pri kojoj ce biti i kao neki motel.E sad taj motel moze da se protumaci na razlicite nacine, i to iznad diskoteke!Tamo je jako lepo leti, pogotovo ispred Tropskog Bara, gde se i odrzavaju zurke.Nazalost hotel koji je ogroman ne radi i ne znam da li ce da se privatizuje.Ali pogled mu je jako lep.Prosle godine se pojavila neka trava u jezeru i ima je jos uvek pa niko nije siguran da li ce ove godine biti kupaca.Sto se tice Brestovacke Banje, stvari su malo bolje.Ona je sada u privatnom vlasnistvu.Jako je malo mesto, ali je skroz bajkovito.Ako ikada odes obavezno idi do dvorca ako ga nisu srusili.Prekrasno je.Na svim izvorima je topla voda.Ima vode " za zivce, za oci, za ovo za ono".Najtrazenija je ona za zivce.lepo je stvarno i sada je lepo sredjeno.ima neki super restoran, ali ja nisam bila.U Zlotskoj pecini na svu zalost i jos vecu sramotu nisam bila.Znam da je jako lepo i da je po necemu jedinstvena u Srbiji ali ne bih da diram u nesto cime ne vladam.Kad god sam htela da idem bila je zatvorena.Inace ako ikada dodjes obavezno probaj vlaski sir.Mislim da je to nesto najslanije sto sam probala.I Vlaske palacinke, ali ako neko ima da ti spremi posto nije dostupno slobodnoj prodaji.
 
okata:
E u Boru ima dosta ljudi koji slusaju rok, neki su normalni ali su vecina tih koja je ostala onako buntovnicki raspolozena pa cak i konzumira svasta.Ali nema pravila, konzumiraju i oni seljaci.Oni uglavnom kradu bakar i prodaju za svasta.Sto se tice Borskog jezera, drug mi kaze da je pri zavrsetku izgradnje diskoteka pri kojoj ce biti i kao neki motel.E sad taj motel moze da se protumaci na razlicite nacine, i to iznad diskoteke!Tamo je jako lepo leti, pogotovo ispred Tropskog Bara, gde se i odrzavaju zurke.Nazalost hotel koji je ogroman ne radi i ne znam da li ce da se privatizuje.Ali pogled mu je jako lep.Prosle godine se pojavila neka trava u jezeru i ima je jos uvek pa niko nije siguran da li ce ove godine biti kupaca.Sto se tice Brestovacke Banje, stvari su malo bolje.Ona je sada u privatnom vlasnistvu.Jako je malo mesto, ali je skroz bajkovito.Ako ikada odes obavezno idi do dvorca ako ga nisu srusili.Prekrasno je.Na svim izvorima je topla voda.Ima vode " za zivce, za oci, za ovo za ono".Najtrazenija je ona za zivce.lepo je stvarno i sada je lepo sredjeno.ima neki super restoran, ali ja nisam bila.U Zlotskoj pecini na svu zalost i jos vecu sramotu nisam bila.Znam da je jako lepo i da je po necemu jedinstvena u Srbiji ali ne bih da diram u nesto cime ne vladam.Kad god sam htela da idem bila je zatvorena.Inace ako ikada dodjes obavezno probaj vlaski sir.Mislim da je to nesto najslanije sto sam probala.I Vlaske palacinke, ali ako neko ima da ti spremi posto nije dostupno slobodnoj prodaji.
A cekaj,reci mi,ti kako ih vi zovete "Vlasi" ,kog su oni porekla ustvari,i da li postoji nacinalnost "Vlah" ili se vode da su srpske nacionalnosti!???Ja sam cuo da su oni kao meshavina Srba i Rumuna ali nose srpska imena i prezimena....e sad ako greshim ti me ispravi!
 
e ovako, prvo da kazem da su nas (Srbe) u nekim narodnim pesmama i starijim spisima nazivali isto Vlasima.Valjda zbog nase blizine sa Rumunijom i velikog broja doseljenika odatle.moja strina je Vlajna pa otprilike i nesto znam.Jeste oni su doseljenici odatle ali su godinama neki poprimili nasu veru i imaju slicna prezimewna kao nasa ali bas i ne zvuce kao Srpska, Bučanović, Kokorović, Fajmogović ........Imaju svoj jeyik koji je vremenom najverovatnije izgubio dosta toga izvornog tako da, ponekad da bi im konverzacija bila potpuna, ubacuju nase reči.jezik je sličan sa rumunskim.(Sada sam prebacila na latinicu pa se ne slaže sa prvim delom poruke).imaju naravno svoje običaje i verujem i svoju narodnu poeziju i sve ostalo.Taj kraj je poznat po tome, ali mislim da ih prema Žagubici ima više, pogotovo po planinama.Jedno vreme su se borili za svoja prava ali nisu uspeli nikako da ih dobiju zato sto nemaju svoje pismo.Ajde pokušaću da saznam nešto više pa ti javljam.Uzgred jel tvoj nick ima veze sa simpatijama prema grupi ili onako bezveze?Vlasi se kod nas vode kao nacionalna manjina.
 
Vlasi (Arumunji, Aromuni).- su Kolektivni naziv za više malenih srodnih etničkih grupa iz jugoistočne Europe, potomci rimskih kolonista i romaniziranih domaćih antičkih naroda poput Ilira. Nastanjuju teritorij jugoistočne Rumunjske, istočne Srbije, dijelova Makedonije, sjeverne Grčke i nešto u Albaniji, BiH i Hrvatskoj. Glavne grupe Vlaha su Meglenski vlasi, Ćići, Morlaci, Cincari i drugi.Sama riječ je germansko-slavenskog porijekla i znači "Rimljani". Na njihovim jezicima riječ za svoje narode je obično varijacija riječi Romanus. Vlasi su danas uglavnom pravoslavci. U prošlosti je bilo dosta i rimokatolika, ali ti su se asimilirali u Hrvate.

Naziv Vlah u hrvatski jezik ulazi kao verzija germanske riječi "Wallach", koja je označavala prije svega romanizirane Kelte te druge narode koji su se postupno romanizirali.

Naziv Vlah zadržava svoje značenje i kod ostalih naroda srednje Еurope, tako danas u češkom jeziku označava Talijane.

Podrijetlo im se ne može točno odrediti, dapače uobičajena pretpostavka je da se njihovo prisustvo na Balkanu općenito može vezati za romansko. Obilježava ih autarhičnost, zadržavanje poganskih vjerovanja i običaja do današnjih dana kao i prakticiranje određenih magijskih obreda. Gospodarski okrenuti su stočarstvu.Još u vrijeme Dušanovog carstva, Vlasi su bili izdvojena klasa na najnižim društvenim ljestvicama, o čemu svjedoči i pravilo iz Dušanovog Zakonika: "Srbin da se u Vlahe ne ženi." Teški prirodni i gospodarski uvjeti nisu pogodovali širem naseljavanju Srba na krajnji istok današnje Srbije, dok je s druge strane autarhičnost samih Vlaha stoljećima sprječavala iste da se asimiliraju sa Srbima iz obližnjih srpskih gradova (Smederevo, Požarevac).

U današnjoj Makedoniji započela je njihova snažna emancipacija pa tako u nekim općinama u kojima su brojni imaju pravo na učenje vlaškog jezika u školama. Makedonski Vlasi dobro poznaju svoj jezik koji, kao predstavnik romanske grupe jezika, pokazuje srodnost sa latinskim i talijanskim.

Možda je malo nabacano, samo sam prekopirala.Bezveze što je Hrvatski ali ******.Ovo što piše za jezike je istina,Moja strina razume mahom sve romanske jezike.Vidiš ja nisam znala da u Makedoniji imaju i nastavu na vlaškom.Da a što se tiče njihovih običaja...oni recimo ne daju pomanu ili daću ako ti je tako zgodnije, samo godinu dana kao mi, već sedam godina.Onda sam čula, ali ne znam da li se i dalje primenjuje u nekim ruralnim sredinama, da mlada za vreme prve bračne noći mora da ušiva mužu košulju.I tako još brdo stvari.Muzika im je super, odlična je za kolce i jako je vesela, baš za ono "dripsanje".Ovi što su ostali u okolini grada dosta su izgubili i nisu baš svi dosledni svojim običajima, mada uvek ima onih koji veruju da smo mi neprijatelji.Moja strina se recimo krstila u pravoslavnoj crkvi kada se krstio moj brat.Tako je htela.Svi se uglavnom krste ali mnogo više nego mi veruju u magiju(pogotovo crnu, po kojoj su poznati).Sujeverni su dosta, i po tome se vidi da nisu imali hrišćanstvo oduvek.Inače po hrišćanstvu, sujeverje se ne priznaje.
 
okata:
e ovako, prvo da kazem da su nas (Srbe) u nekim narodnim pesmama i starijim spisima nazivali isto Vlasima.Valjda zbog nase blizine sa Rumunijom i velikog broja doseljenika odatle.moja strina je Vlajna pa otprilike i nesto znam.Jeste oni su doseljenici odatle ali su godinama neki poprimili nasu veru i imaju slicna prezimewna kao nasa ali bas i ne zvuce kao Srpska, Bučanović, Kokorović, Fajmogović ........Imaju svoj jeyik koji je vremenom najverovatnije izgubio dosta toga izvornog tako da, ponekad da bi im konverzacija bila potpuna, ubacuju nase reči.jezik je sličan sa rumunskim.(Sada sam prebacila na latinicu pa se ne slaže sa prvim delom poruke).imaju naravno svoje običaje i verujem i svoju narodnu poeziju i sve ostalo.Taj kraj je poznat po tome, ali mislim da ih prema Žagubici ima više, pogotovo po planinama.Jedno vreme su se borili za svoja prava ali nisu uspeli nikako da ih dobiju zato sto nemaju svoje pismo.Ajde pokušaću da saznam nešto više pa ti javljam.Uzgred jel tvoj nick ima veze sa simpatijama prema grupi ili onako bezveze?Vlasi se kod nas vode kao nacionalna manjina.
Nick naravno predstavlja cuveni hard-rock/glam metal bend Whitesnake,cuvenog frontmena i legende rock muzike Davida Coverdale-a,nekadashnjeg pevaca popularnog Deep Purple-a!
...Hvala na ovim informacijama,bash mi je cudan bio taj pojam "Vlasi" :)
 

Back
Top