@raindog
Muskatla - poznata i kao Pelargonium (Garanium) ima u svom rodu oko 400 vrsta.
Zemlja za sadnju svih muskatli je ista. Koristi se dobra bastenska zemlja sa dodatkom ilovace, peska, sa dovoljno humusa i komposita. Trebalo bi da je teza ali dobro propusna. Zalivanje je redovno ali umereno.
U kasnu jesen (pre mrazeva) pocinje period mirovanja muskatli. Po mogucnosti, smesticemo ih sve zajedno u istu posudu ili ostaviti u saksijama i uneti u posebnu prostoriju za prezimljavanje (5-8°C). Tople i potpuno mracne prostorije nisu pogodne za prezimljavanje muskatli jer mogu dovesti do prevremenog kretanja muskatli, stvaranje tankih bledih izdanka i iscrpljivanje biljke. Tokom zime stalno uklanjati osusene listove.
U prolece, kada biljke pocinju novu vegetacionu sezonu, pristupamo orezivanju (20-30% od ukupne biljne mase). Posle orezivnja biljke se zaliju a 2-3 nedelje kasnije obavezno presaditi u novu zemlju. Krajem maja, kada prodju mrazevi, biljke mogu ponovo zauzeti svoje staro mesto na balkonima ili vrtu.
Razmnozavanje Sredinom leta kada su muskatle u punoj lepoti, moze se bez rizika obaviti njihovo razmnozavanje reznicama. Za uzimanje reznica koriste se najlepse i najzdravije biljke, sa kojih se skidaju vrsne grancice sa dva ili tri lista. Ti izdanci stavljaju se u posude sa smesom od 50% treseta, 35% bastenske zemlje i 15% peska. U pocetku se zalivaju obilno a kasnije se samo odrzava vlaznost. Za 2-3 nedelje biljke prolaze kroz fazu formiranja novog korena. Prostor u kome borave ne sme biti na direktnom suncu. Nakon 3-4 nedelje, biljke se presadjuju u vece posude. U toku zime, mlade muskatle treba smestiti na svetlija mesta sa temperaturom od 10-14°C da prezime.
Bolesti i stetocine Rdja se javlja kod uspravnih muskatli u vidu prstenastih rdjavobraon pega. Unistava se prskanjem fungicidom, sa unutrasnje strane lista.
Uvenuce muskatli (cele biljke ili pojedinih delova) primecuje se tek kada je bolest uzela maha i to posebno leti pri visokim temperaturama. Uzrok su bakterije i gljivice. Na zalost, bolest se nemoze zaustaviti, ali se moze spreciti dezinfekcijom posuda i zemlja.
Dve su vrste virusa : virus kovrdzanja lista i "mozaik" lista. Vidljivi su posle zime, razvijaju se u hladno vreme, leti se ne mogu otkriti niti se biljke mogu izleciti. Preventivno vrsimo dezinfekciju posuda i zemlje, i unistavanje lisnih vasi koje bolest prenose.
Insekti koji napadaju muskatle (biljne vasi, crveni pauk, bela muva) - pored direktnih osecenja, prenosioci su virusnih oboljenja. Uspesno se unistavaju hemijskim sredstvima - insekticidima. Prskanje se moze vrsiti i prentivno svake 2-3 nedelje.
evo ovo sam skinula sa neta...