bogumili - ostalima (prilicno) mrski

Ne, ne, nisi me ukapirao... Probaj ovako, zamisli da S.Z. ne postoji... zamisli svet i sve po NOvom... Zamisli Novi bez Starog... potom sve to ali obrnuto...


Ne mogu da zamislim Novi bez Starog, jer da nema Starog ne bi bilo ni Novog. Hristos je citirao Stari zavet, apostoli su to radili, a Jovanovo otkrivenje (neki ga zovu sakrivenje zbog mnoštva simbola:D) je kompilacija starozavetnih stihova. Hrišćanstvo je rođeno u judaizmu, zato ne mogu da zamislim Novi zavet bez Starog. Novi zavet je je ispunjenje Starog.
 
-Tekst pokriva samo Novi zavet, zato što mislim da je on za Hrišćane važniji od Starog, što ne znači da ovaj nije važan. Uostalom, u Novom zavetu ima puno citata iz Starog.
-Za detaljnije podatke o kopijama Novog zaveta prečešljaj knjigu ''Isusov zločin'', Li Strobel, 2004. Izdavač: Metaphysica, Beograd.
-Ne znam zašto insistiraš da ja (koji sam ja tu faktor?) kažem da li je neka crkva ''hrišćanska'' ili nije. Već sam ti rekao da smatram da su u svakoj denominaciji istinski Hrišćani u manjini, a ti im (crkvama) stavi etiketu kakvu hoćeš (ionako sam naziv nije mnogo bitan).

ooo onisifore - bitan je "naziv", bitna je pripadnost odredjenoj grupaciji - "ili jesi ili nisi"
- ako "jesi", onda zasto (svi ti zlocini...), u cije ime i kako zivite s tim?
- ako "nisi" onda ok, reci nam sta o tome mislis, ako zelis...
medjutim, ako "prihvatim" ovu tvoju "opciju" - "u svakoj denominaciji istinski Hrišćani u manjini", ali ih ima - zasto cute, kako oni zive sami sa sobom ili je prosto "s kim si takav si", a onda bas i nisu neki "pravi"...
vidis, stvari ne postaju nuzno jednostavnije kad krenemo da se izmotavamo i vrludamo...(to ti je ono, drugi razred osnovne - skupovi i podskupovi...)

sto se tebe tice - ne trazim da govoris u tudje vec u svoje ime, zar je to tako tesko?
 
Zasto se bavite ovim pitanjima??? Mislim to su hriscani - ljudi sa maskam ljubavi i srcima mrznje. Ubili su milione,bili su odgovorni za smrt miliona. Zasto su isli u krstaske ratove,zasto su imali inkviziciju. Sta??? Zato su su zene bile zene,a svestenicima su se svidjali muskarci. Izgovor da su vestice,obozavaoci sotone,njegove neveste. Ko to zna??? Ljudi su tada imali nekih nama nepoznatih razloga i radili su sta su radili. I tacka.
P.S. Nemojte pogresno da me shvatite. Nemam nameru nikog da vredjam i nemam nista protiv hriscana koji znaju zasto su hriscani.
 
Zasto se bavite ovim pitanjima??? Mislim to su hriscani - ljudi sa maskam ljubavi i srcima mrznje. Ubili su milione,bili su odgovorni za smrt miliona. Zasto su isli u krstaske ratove,zasto su imali inkviziciju. Sta??? Zato su su zene bile zene,a svestenicima su se svidjali muskarci. Izgovor da su vestice,obozavaoci sotone,njegove neveste. Ko to zna??? Ljudi su tada imali nekih nama nepoznatih razloga i radili su sta su radili. I tacka.
P.S. Nemojte pogresno da me shvatite. Nemam nameru nikog da vredjam i nemam nista protiv hriscana koji znaju zasto su hriscani.

ok Jack, ali to nije "tada i sada" situacija, to je i sada, a razlozi...pa za njih i "pitam"...(i za "savjest" pitam, al to je bonus pitanjce)
mislim, znaju se i razlozi,samo doticni nece o tome tako, direktno...radije se kriju iza knjiga i pamfleta, i okolisaju, vrdaju, vrludaju...
 
ooo onisifore - bitan je "naziv", bitna je pripadnost odredjenoj grupaciji - "ili jesi ili nisi"
- ako "jesi", onda zasto (svi ti zlocini...), u cije ime i kako zivite s tim?
- ako "nisi" onda ok, reci nam sta o tome mislis, ako zelis...
medjutim, ako "prihvatim" ovu tvoju "opciju" - "u svakoj denominaciji istinski Hrišćani u manjini", ali ih ima - zasto cute, kako oni zive sami sa sobom ili je prosto "s kim si takav si", a onda bas i nisu neki "pravi"...
vidis, stvari ne postaju nuzno jednostavnije kad krenemo da se izmotavamo i vrludamo...(to ti je ono, drugi razred osnovne - skupovi i podskupovi...)

sto se tebe tice - ne trazim da govoris u tudje vec u svoje ime, zar je to tako tesko?


Sebe ne smatram članom nijedne institucionalizovane crkve ili denominacije, zato što ne želim da me iko ukalupljuje i kljuka dogmama . Ali ne budi stroga ni prema onima koji jesu članovi neke od crkava. Nisu oni odgovorni za zločine koje je crkva činila tokom istorije. Šta bi po tebi trebalo da urade? Da organizuju miting? Da štrajkuju glađu?
 
da be
jedan od 2 chlana crkve
Hriscani po Bibliji 8)
e ritso/oni...
aj vam radim sajt
za sitne pare :)

e Druid - nije to fino, tako
ja ih ovdje vec danima "vabim" da potpisemo neke hmmm...papire, a ti tako - direkt
cek da potpisu (dobice i neka hmmmm sredstva...putne troskove i tako, znas vec) pa ih onda startuj s ulaganjima u marketing
mozda mozes i PR da im radis (iako ce vjerojatno biti tesko odgovoriti ih od ideje da to rade sami lol)

btw sad si mi mozda upropastio neocekivani obrt, elemente iznenadjenja i tako to
 
e Druid - nije to fino, tako
ja ih ovdje vec danima "vabim" da potpisemo neke hmmm...papire, a ti tako - direkt
cek da potpisu (dobice i neka hmmmm sredstva...putne troskove i tako, znas vec) pa ih onda startuj s ulaganjima u marketing
mozda mozes i PR da im radis (iako ce vjerojatno biti tesko odgovoriti ih od ideje da to rade sami lol)

btw sad si mi mozda upropastio neocekivani obrt, elemente iznenadjenja i tako to

pa ti shto ne kazesh... :D

ej, nemoj me (josh uvek) kontaktirate ;)
 
Sebe ne smatram članom nijedne institucionalizovane crkve ili denominacije, zato što ne želim da me iko ukalupljuje i kljuka dogmama . Ali ne budi stroga ni prema onima koji jesu članovi neke od crkava. Nisu oni odgovorni za zločine koje je crkva činila tokom istorije. Šta bi po tebi trebalo da urade? Da organizuju miting? Da štrajkuju glađu?

jok, mogli su prosto da kazu:"evo vam nazad partijska knjizica jerbo se nismo tako dogovorili...", a onda da se pridruze ovima sto cekaju da budu spaljeni, ali ne...
e, pa to ih po defaultu trpa u isti kos sa ostatkom "hipnotisane gomile"
kako nisu odgovorni? ispade da su crkve doo + nitko nije ni za sta odgovoran, al kade se "radi" onda su svi za...slozni ko jedan

mogli su vlastite stranke da osnuju (kao LUter npr.) ili kao vas dvojica ovdje na krsti...

znas, postoji ime za to "afirmativno cutanje" i nije laskavo

Druid ok, mislim da sam se "izvukla", al ti nemoj dalje da cackas...bices obavijesten lol
 
Sebe ne smatram članom nijedne institucionalizovane crkve ili denominacije, zato što ne želim da me iko ukalupljuje i kljuka dogmama . Ali ne budi stroga ni prema onima koji jesu članovi neke od crkava. Nisu oni odgovorni za zločine koje je crkva činila tokom istorije. Šta bi po tebi trebalo da urade? Da organizuju miting? Da štrajkuju glađu?

ti bash i ne razumesh pojam "dogma"?
 
fini ljudi, "dobra" umjetnost, pomalo nekomformisti, voljeli prirodu, uglavnom gledali svoja posla...
na kraju ispade da je njihovo "istrebljenje" jedina stvar oko koje su se katolicka i pravoslavna crkva slozile
zasto?
(ovo je, naravno, "trik pitanje" he he he)
Nije bilo nikakvo istrebljenje.
Oni su samo "promijenili kapu", tj. vjeru.
Wikipedija kaže ovako:

Bogumili ili Patareni su bili pripadnici Bosanske crkve. Na području Bosne se pojavljuju u 12 stoljeću, no dolaskom Osmanlija skoro svi prelaze na Islam.
Bogumilska "hereza" je bio vjerskodruštveni pokret nastao negdje u sjevero-južnoj Bugarskoj i Makedoniji ranoga srednjeg vijeka (9-10.stoljece). Nije posve sigurno je li navodni osnivac pokreta, svecenik po imenu Bogumil, uopce postojao ili je to samo rodni pojam za sljedbenike učenja koji su smatrali da su "Bogu mili" zbog svoga vjerovanja i načina života. Doktrinarno, kod bogumila nalazimo zametke standardnoga repertoara vjerovanja i postupaka dualističkoga gnosticizma koji je postao masovnim pokretom u razvijenome srednjem vijeku na zapadu. Pretpostavlja se da bogumilstvo, kao i kasniji katarski pokret, predstavljaju "renesansu" gnostickoga dualizma koji više duguje manihejstvu (prema perzijskom vizionaru i proroku Maniju iz. 3.st. A.D.), sinkretistickoj religiji koja je spojila ucenja zoroastrizma, kršcanstva i budizma, nego autenticnom gnostickom kršcanstvu 2. i 3. stoljeca.
  • postoje dva boga, dobri i zli (zli bog je pomalo nejasno odreden: katkad je neovisni princip Zla koji supostoji s dobrim bogom-što je pesimisticka varijanta zreloga Zoroastrizma; u drugim je verzijama zli bog pali andeo kojega je stvorio dobri bog- dakle, prepricani biblijski mit iz knjige proroka Izaije. Ova inacica je simplificirano tumacenje najvecega kršcanskog teologa, Sv.Augustina (5.st.), koji je u svom kapitalnom djelu "De civitate Dei"/O državi Božjoj, razradio metafiziku i "psihologiju" kršcanskoga Sotone. No, dok je kršcanski doktor Crkve postovjetio paloga Svjetlonošu s negativnim nacelom, dodijelivši mu ulogu Kristova zlog "brata" ciji postanak seže u sam pocetak biblijske mitologije kad je, prema Genezi, Bog razdijelio svjetlo od tame-a Satan je zbog oholosti i zavisti izabrao tamu- katari su ispovijedali jednostavniju doktrinu: za Augustina i kršcansku ortodoksiju Satan je svugdje i nigdje, i nadilazi (iako obuhvaca) sam materijalni univerzum, dok je za katare Zlo locirano skoro potpuno u materiji)
  • dobri bog je tvorac besmrtnih duša, zli je bog tvorac materijalnog univerzuma
  • budući da je fizicki svijet zao, glavni je životni zadatak oslobođenje besmrtne duše iz tamnice tijela
  • duše se reinkarniraju/ponovno utjelovljuju sve dok ne dosegnu savršenstvo
  • glavne doktrine Katoličke crkve su pogrješne: Krist nije Logos koji se inkarnirao, ne postoji Trojstvo, crkveni sakramenti su ne samo bezvrijedni nego i zli (stoga odbacivanje krštenja, pricesti, znaka križa, konfirmacije, pomasti), sama institucija organizirane kršcanske crkve je zlo, Stari Zavjet je sotonska objava, apokalipsa i Strašni sud se nece zbiti jer materijalni svijet ne može biti obogotvoren (kao u katoličkoj kršćanskoj interpretaciji Ivanovog "Otkrivenja"), nego jedino nestati kada posljednja duša bude oslobodena iz okova nepopravljivo zle tvari
  • praktični naputci za svakodnevni život su favorizirali seksualnu apstinenciju i vegetarijanstvo, dok je ustrojstvo katarske "crkve" znacilo radikalni prijekid s etabliranim katolicizmom: katarsko "svecenstvo" se sastojalo od muških i ženskih "savršenih" (ili, bolje, usavršenih) ljudi/perfectes koji se nisu ženili, dok je katarskim laicima/credentes ("vjerujući") bio dopušten bračni život, ali uz naglasak na poželjnost askeze koja se iskazivala u čestim postovima i trapljenjima.
Praktički sve dualističke gnoze (manihejci, katari, bogumili, kršcanski gnostici) ostavile su za sobom korpus spisa u kojemu je ocrtana doktrina dualisticko-gnosticke sljedbe. U tekstovima bosanskih krstjana (Hvalov zbornik, Testament gosta Radina, Mletacka apokalipsa, Radoslavljevo evanđelje, Kopitarovo bosansko evanđelje) ne nalazimo ni spomena o bilo kojoj od "velikih tema" dualizma: Dobri i Zli bog, materija kao zamka Zla, Satanov pad, reinkarnacija.
 
Nije bilo nikakvo istrebljenje.
Oni su samo "promijenili kapu", tj. vjeru.
Wikipedija kaže ovako:


Istrebljenja je bilo, ne vidim zašto to poricati? Pokojni vladika Nikolaj Velimirović otvoreno piše da ih je Stefan Nemanja proganjao, a slično sam čuo i od jednog crkvenog velikodostojnika na TV-u. Čuo sam čak i da su im čupali jezike (ovo poslednje treba proveriti).
 
ok, imamo nove momente :
Eva kaze da nije ni bilo istrebljenja - tako pise u Wikipediji, a svi znam da je ama bas sve sto pise u Wikipediji istina,

s druge strane imamo onisifora - po njemu, istrebljenja je bilo, zasto poricati, a i kako - kad to pise i valdika N. Velimirovic, a i cuo je "od jednog crkvenog velikodostojnika na TV-u" ( sa sve "zivopisnim" detaljima)

he he he - nastavite, svakako...samo izvolite...
 
ok, imamo nove momente :
Eva kaze da nije ni bilo istrebljenja - tako pise u Wikipediji, a svi znam da je ama bas sve sto pise u Wikipediji istina,

s druge strane imamo onisifora - po njemu, istrebljenja je bilo, zasto poricati, a i kako - kad to pise i valdika N. Velimirovic, a i cuo je "od jednog crkvenog velikodostojnika na TV-u" ( sa sve "zivopisnim" detaljima)

he he he - nastavite, svakako...samo izvolite...


Zašto mi da nastavimo, reci i ti nešto. Ili ti sve ovo predstavlja šou?
 

Back
Top